Telling Lies

16.08.2019
23.08.2019
28.04.2020

V Her Story sa Sam Barlow pokúsil vytvoriť nový herný koncept a v Telling Lies sa ho rozhodol ešte viac rozviesť. V centre diania je tentoraz notebook ukradnutý z NSA, ktorý obsahuje videonahrávky štyroch rôznych postáv zozbierané v priebehu dvoch rokov. V roli neznámej ženy je vašou úlohou postupne sa dostať k čo najväčšiemu množstvu týchto záznamov a týmto spôsobom odhaliť skutočnú pravdu o komplikovanom prípade preplnenom klamstvami.

Telling Lies je po všetkých stránkach väčší a o niečo výpravnejší projekt ako Her Story. Nielenže je možné sledovať príbeh z pohľadu viacerých protagonistov, ale i samotné videá sú o poznanie dlhšie a zavedú hráča do množstva rôznych lokalít. Herný koncept je však v zásade identický, takže znova budete prechádzať databázou a vyhľadávať nové nahrávky pomocou kľúčových slov vyslovených protagonistami príbehu. Nikdy sa vám však nesprístupní viac ako prvých päť záznamov, takže ku všetkým dôkazom sa len tak ľahko nedostanete. Videá si môžete po novom i ľubovoľne pretáčať a týmto spôsobom preskakovať vybrané úseky. Uľahčené je aj vyhľadávanie, kde vám stačí pozastaviť aktuálnu nahrávku, označiť kľúčové slovo a pokiaľ existuje, tak prekliknúť na nový odkaz. K dispozícii sú aj záložky.

Na zhliadnutie dostupného materiálu máte iba obmedzený čas. Ten však plynie trochu inak a nesúvisí s dĺžkou vami sledovaných videí, ale s tým, ku koľkým dôležitým informáciám sa v rámci nich dostanete. To znamená, že aj kratší záznam ho môže posunúť podstatne rýchlejšie ako ten dlhší. Úplný záver sa odvíja i od toho, ku ktorej postave sa vraciate najčastejšie.

Sam Barlow se po úspěchu Her Story rozhodl udělat její duchovní pokračování po vzoru filmových blockbusterů. Je větší, dražší, komplikovanější a delší. A také podstatně horší.

Her Story mělo jednoduchý koncept soustředěný pouze na jeden zločin zprostředkovaný skrze jednou podezřelou. Telling Lies má naproti tomu několik dějových linek naskládaných přes sebe a jejichž premisa není na první pohled moc zřejmá. Tohle tajemno mne vedlo k tomu, že jsem po celou délku hry pouze skládal časovou osu událostí, aniž by mne to vedlo k nějakému bližšímu ponoření do témat, které hra nakousne. A že jich nakousne hodně –  od ekologického aktivismu, přes zneužívání nezletilých až po stařeckou demenci. Hra má pouze jedno celistvé téma – lhaní. A u něj se dočkáme pouze toho, že všichni lžou. Jak z libovolného dílu Dr. House. Videa skáčou od jednoho dějového bodu k druhému, žádnému z nich ale nedají dostatečný prostor. Hodně to působí jako snaha překvapit nějakým dělobuchem, aby jste si řekli “tohle jsem nečekal”. Jenže to by potřebovalo si vybudovat cestu k těmto okamžikům.

Formát taktéž nabobtnal. Videa jsou delší, někdy mají až 10 minut. Navíc se spouští až od věty ve které zazní hledané klíčové slovo. To může znamenat, že začnete až na osmé minutě. Automatické přeskočení na začátek neexistuje. Jediná možnost je video pomalu přetáčet pomocí držení levého tlačítka a přesunu myši doleva. Velmi pomalu přetáčet. Mám podezření, že tohle měla být designová snaha odradit hráče, aby konstantně nepřetáčel a dostal příběh ještě rozkouskovanější. V mém případě se to minulo s účinkem. Snažil jsem se být důsledný, takže jsem přetáčel často. Bolela mne z toho ruka.

Samotný princip videí se od posledně lehce změnil. Mnoho videí je koncipováno jako rozhovor přes kameru, u nichž vidíme a slyšíme pouze jednu stranu. Takže se často budete koukat jak někdo dýchá a pokyvuje hlavou, zatímco mu druhá strana něco říká. I když v databázi očividně existují obě strany konverzace, tak není možné si je spustit zároveň. Tato hluchá místa naneštěstí rozbíjí řadu dobrých momentů.

Je to škoda, protože samotné záběry jsou dobře natočené a všichni herci se očividně snaží. Logan Marshall-Green si už dávno nezaslouží přezdívku discount Toma Hardyho. A samotný koncept je fantastický pro detektivní hru, ale ne v takto nakynulé formě s takovým příběhem.