Xzone.cz – Vyhrajte luxusní PlayStation herní koutek v hodnotě 250 000 Kč!

Her Story

adventura > interaktivní film *
adventura > textová adventura
24.06.2015 PC
Her Story je hra vytvořená Samem Barlowem, designérem dvou dílů ze série Silent Hill. V hlavní roli se objevuje žena (Viva Seifert), která je několikrát vyslýchána policií ohledně svého pohřešovaného manžela. Výslechy se odehrávají v roce 1994.

Interaktivním prvkem je možnost hráče procházet policejní databázi vyhledáváním frází a sledovat videa, kde daná slova z úst vyslýchané zazní. Postupně si tak skládáte dohromady příběh a snažíte se ve finále případ vyřešit. V databázi najdete stovky krátkých klipů a filmečků. Na simulaci starého počítače jsou také k dispozici další vedlejší funkce jako např. minihra.

Nápad vyšetřování a skládání si příběhu z kousků výslechů, na kterém Her Story stojí, mě hned nadchnul. Osobně bych to radši viděl rozvíjet více adventurním směrem, kdy by například hráč musel záznamy z výslechu porovnávat s údaji o důkazech, vyhledávat další zapsaná fakta, zaznamenávat nesrovnalosti a vyvodit závěry jakoby připravoval případ pro soud. Her Story je ale "pouze" o sledování krátkých video klipů, vyhledávání dalších na základě toho co bylo řečeno v těch předchozích a skládání si ve své hlavě dohromady celistvého příběhu.

Jelikož celá hra tak stojí na příběhu, na tom jak je napsaný a zahraný, je štěstí, že to všechno se velmi povedlo. Viva Seifert je přesvědčivá a příběh je opravdu zajímavý. Jsou v něm unikátní dějové zvraty, jak každá nová informace může kompletně změnit, co se hráč do té doby domníval. Postupné odhalování příběhu mě tak udrželo zaujatého u hry na jeden zátah až do konce. Ano, hra má dokonce jakýsi konec, přestože by vlastně ani nemusela. Je to taková pěkná tečka za tím naším případem :)

Potěšilo mě, že nejde o jeden z těch příběhů, kdy dostanete jen střípky a z nich si každý může poskládat cokoli. To by se pro detektivní styl Her Story příliš nehodilo. Zde si můžete dát dohromady jasný souvislý příběh, přesto přiměřený prostor pro spekulace tu zůstává také. Vše je totiž vyprávěno jen z pohledu vyslýchané, dozvíme se tedy jen co ví ona a můžeme jen doufat, že se nám nakonec rozhodla odhalit pravdu.

Nostalgická atmosféra, která na mě u hry dýchla se zvuky starého počítače, plochou ve stylu Win 95 a CRT monitorem pak byla drobným bonusem.
Pomerne netradičný detektívny zážitok, kde gro celej hrateľnosti spočíva v pozeraní útržkov policajného vypočúvania a na základe povedaného vyhľadávať v databáze ďalšie a ďalšie črepiny jedného zrkadla, z ktorého si má "hráč" v závere vyskladať celistvý obraz príbehu. Napriek tomu, že hra necháva pár záležítostí na hráčovej špekulácii, hlavné momentu príbehu sú od ich odhalenia jasné. To však neznamená, že to bude jasné od začiatku, pretože postupné odokrývanie neprebieha chronologicky a človek sa tak dočká viacero veľmi zaujímavých príbehových zvratov.

Po príbehovej stránke a hereckej one-woman show hlavnej protagonistky sa nedá nič vyčítať, je len škoda, že Her Story nemá viacero rôznych herných prvkov a stojí len na odhalovaní ďalších útržkov videa na základe zadávania kľúčových slov.

Vo výsledku sa tak jedná o napínavú detektívku, ktorá dokáže človeka prikovať k monitoru na 3-4 hodiny, najlepšie je samozrejme hrať na jeden záťah.

Pro: príbeh, herecký výkon, koncept

Proti: chcelo by to viac herných prvkov - je to priveľmi minimalistické, chýba tam možnosť značiť si keywordy pre použitím do nejakého notesu

Jsem ohromen. Her story je velmi neobvyklá hra, kterou je vhodné hrát na jedno posezení. V kůži detektiva se "prohrabáváte" záznamy z výslechů a snažíte se najít pachatele zločinu. A to jediné, co máte k dispozici, jsou odpovědi jedné ženy.

Výslechy začínají vcelku nevinně, povrchně. A je vaším úkolem hledat správné otázky (zde klíčová slova), aby se odpovědi zpřesňovaly. A postupně si tak poskládáte mozaiku všech informací, podle kterých je (a nebo není?) možné jednoznačně určit, co se stalo a kdo za to může.

Technicky na hře není moc co hodnotit. Je to vlastně "jen" spousta krátkých videí. Co musím vyzdvihnout, tak je hlavní postava, resp. její představitelka - Viva Seifert. Podle oblečení, výrazu ve tváři, i podle tónu hlasu můžete odhadovat, jestli je uvolněná, nebo se bojí, mluví pravdu, nebo lže. A tohle nimrání v cizích emocích je to, co dělá tuto hru zábavnou.

Jde rozhodně o zajímavý zážitek. Pokud hledáte akci, zde ji nenajdete. Pokud ale rádi přemýšlíte a vyhovuje vám pomalejší tempo, jistě vás Her Story osloví.

Dohráno za cca 3 hodiny. I když... opravdu dohráno? :)

Pro: Nový druh zážitku, herecký výkon, skvěle vyřešené postupné odkrývání dalších videí, pomalé tempo

Proti: Není poznat, jestli už je vše podstatné objeveno a jestli je tedy "už" konec

I přes mnou udělené relativně nízké hodnocení tvůrcům této hry děsně fandím. Snad ne proto, že by Her Story byl nějaký dokonalý kousek, to rozhodně ne, ale hlavně pro svou originalitu a snahu posunout herní zážitek zase o kousek jinam.

Her Story je dobrá hra s famózním hereckým výkonem v hlavní roli a popravdě asi nejlépe doposud zahraná FMV hra (tedy z toho, co jsem viděl). Postupné odhalovaní a sbírání střípků informací je fajn a líbilo se mi, že nelineární sbírání informací vede k tomu, že mi některé zásadní věci unikaly a přitom kdybych zadal úplně jiné heslo i o několik hodin dříve, danou informaci bych naopak věděl velmi brzy. Škoda, že znovuhratelnost je ze své herní podstaty prakticky nulová. Trochu mě mrzí velká osekanost interaktivních prvků, ovšem plocha retro počítače jako herní prostředí je super a do budoucna bych zkusil vymyslet nějakou mnohem komplexnější hru.

V pozdější fázi hry, kdy už jsem měl více jak 75% fragmentů odemčených, mi už docházely nápady, jak zbylá videa vyhledat a uchýlil jsem se k jistému ingame cheatu, abych doodemykal zbylé chybějící střípky. V zásadě mi chyběly většinou jen několikasekundové střihy, které nic nového neřeknou a jsou tam jen na vyplnění prostoru. A ty bych osobně vymazal úplně, je jich zbytečně moc.

Tříhodinová herní doba je tak akorát a i přes kompletní odemčení je příběh dost nejednoznačný a je jen na hráči, jak se jím prokouše a jestli ho vůbec pochopí. A co víc, nikdo neví, jestli to, co říká vyslýchaná, je vůbec pravda.

Btw, čeština je fajn a překlad to je až na pár typografických chybek velice povedený, ale hra je díky němu o něco těžší, protože skloňování.

Pro: originální nápad, příběh, retro pojetí, výborný herecký výkon

Proti: lehce stereotypní "hratelnost" založená jen na sledování videí

Vaším úkolem je dívat se na záznamy z policejního výslechu. Na nich sledujete ženu obviněnou z vraždy a snažíte se celému případu přijít na kloub. V čem je háček? Videa si nemůžete pustit tak, jak jdou za sebou. Musíte je vyhledávat v databázi pomocí klíčových slov, takže vždy odhalíte jen část příběhu, a postupně si jeho střípky musíte sami v hlavě poskládat.

Hra je ponurá a depresivní a nemá konkrétní konec. Je jen na vás, jestli se podíváte na všechna videa, nebo ne. Hra vlastně končí ve chvíli, kdy si vnitřně uvědomíte, že už celý příběh chápete. Ale i to je komplikované, protože pravda není úplně jednoznačná a každý si příběh může vyložit trochu jinak.

-> Originální hra na jeden večer se skvělou zápletkou.

Pro: příběh, ponurá atmosféra, herečka