Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge

Tribute Games •  Seaven Studio (Switch, PS4, XOne, XboxX/S)
16.06.2022
15.11.2022
10.01.2023

Fenomén z konce osmdesátých let a raných devadesátých je zpět. Želvy Ninja, v Evropě známé především z animovaného seriálu, opět musí čelit Trhačovi a jeho kolegům a přisluhovačům. Jedná se další hru beat ’em up z tohoto univerza, která sází na klasickou hratelnost a retro grafiku a styl.

Hráč se může ujmout postav všech 4 želv: Leonarda, Raphaela, Donatella a Michelangela, hratelnými postavami jsou ale také jejich mentor a adoptivní otec Mistr Tříska, jejich kamarádka televizní reportérka April O‘Neilová a posledním do party je bojovník Casey Jones, který se odemkne ale až po prvním dohrání hry. Tito hrdinové se utkají v 16 levelech s všemožnými trhačovými pěšáky, roboty, mutanty a na konci každého levelu pak čeká boss v podání např. Bebopa, Rocksteadyho, Baxtera Stockmana, mozka Kranga, nebo samotného Trhače. Střídají se také prostředí, takže se parta vydá do newyorských ulic, parku, zoo, stok, Technodromu nebo i do samotné Dimenze X.

Samozřejmostí je i množství komb, které se hráč postupně učí a které má každá z postav unikátní. Z dalších chvatů jsou to různé úchopy, ataky ze vzduchu, ale i známé házení pěšáků na obrazovku. Hra nabízí i multiplayer pro až 6 hráčů, ti mohou nejen spolupracovat, ale třeba si i plácnout k doplnění zdraví, nebo se navzájem oživovat pizzou. K boji hraje svižný soundtrack, který je relativně obsáhlý.

"Cowabunga!!"

V rámci žánru se hře asi nedá moc co vytknout. Jedná se o jednohubku, kdy prostřednictvím jednoduchého, ale rozhodně ne primitivního, soubojového systému během jednoho či dvou večerů nahážete na hromadu spoustu členů Foot klanu a řadu bossů. Nepřátelé jsou poměrně rozmanití, a v případě bossů se občas najdou i zajímavější mechaniky, které souboje posunou trochu výše nad bezduché mlácení. Pokud patříte k hráčům, které k opětovnému hraní motivují achievmenty, najdete ve hře zábavu i nad rámec jednoho průchodu story modem.

Zpracování hry jede na vlně parádní nostalgie spojené s želvím animákem z devadesátých let. Pěkná pixelová grafika, skvělý soundtrack, to vše funguje na jedničku.

Pokud jste jako malí Želvy měli rádi, nostalgická zábava je v této hře určitě zaručena. Navíc se násobí s každým kamarádem, který se k vám připojí v co-opu.

Pro: NOSTALGIE; jednoduché, ale přitom ne úplně primitivní mechaniky, technické zpracování včetně skvělého soundtracku, rozmanitost nepřátel včetně bossů, přítomnost velkého počtu známých postav, co-op až pro 6 hráčů

Proti: Příběh, ačkoliv o jeho důležitosti v tomto žánru můžeme polemizovat, je opravdu zjednodušený na naprosté minimum; pro hráče, kteří se nevyžívají v lovení achievmentů možná přece jen trochu málo obsahu.

• Switch 75
Nebýt nápadité limitky, možná bych si tyto želváky vůbec nezahrál. Ale stalo se; želví umělce jsem objednal a po dlouhém čekání mi přišla „videokazeta“ s hrou na Switch. Arkády a mlátičky jsem dříve nikdy zas tak moc nehrával, a pokud ano, tak spíše díky mým tehdejším devadesátkovým spolužákům. Přesto to byla ve své době součást našeho každodenního života a námět k četným diskuzím, takže něco málo jsem dokázal pochytit. Sice se mi želví mánie docela vyhnula a na seriál jsem ani tak moc nekoukal, zato si pamatuji komiksy, které u nás vycházely – a z pozdější doby i crossovery s Usagim, které jsem si dokonce oblíbil více.

Ve výsledku ale vlastně ani moc nevím, co o hře pořádně napsat. Je to pocta želvím arkádovkám, hodně fanservisu, hodně mlácení, ale dohromady taky hodně krátké. Story mód jsem dohrál sólo za nějaké 3 hodiny, nicméně zkušený hráč by to dal zhruba za 2. Zběsilé mačkání tlačítek ve snaze zrubat objevující se zástupy nepřátel mi totiž úplně nesedlo a pizzu doplňující celé zdraví jsem našel často až těsně potom, co jsem zrovna přišel o život (v každé misi se začíná standardně s 5 životy). Na hráče čeká nějakých 16 úrovní, každá na 5-10+ minut a na konci je vždy bitka s jedním či dvěma bossy – docela mě pobavil design posledního finálního bosse. Cestou lze také sbírat všechno možné a zároveň s tím plnit i nějaké vedlejší úkoly.

Hra je pochopitelně (jako) dělaná pro multiplayer, takže když máte k dispozici kámoše do herní vřavy (což já nemám), je to určitě plus. Takže jsem to dal sólo s Leonardem někdy během těch letošních pěti deštivých srpnových dní, kdy jsem musel být schovaný v chatě. Kdyby šla hra do letošní herní výzvy, pak bych zvolil April, ale stejně mám raději želváky. Pochopitelně je možné zvolit i mistra Třísku a po prvním dohrání dokonce Caseyho Jonese, ale to si třeba nechám na jindy. Jo, hra má i bohatou řadu vlastních in-game achievementů, ale některé mi přišly dost přestřelené, takže jsem se na ně vybodl již v začátku.

Na hře se mi však nejvíc líbí živý pixel art, camea známých postav a bohaté, ozvučené animace. Přeci jen jsou želvy líbivější v kresleném 2D, nežli v modernějších 3D. Naprosto rozumím tomu, proč se tahle hra želvím fandům tolik líbí. Já jsem si hru užil tak akorát a myslím, že být to o něco delší, už by mě to možná tolik nebavilo, takže jsem za krátkou délku raději a ke znovuzahrání bych svolil možná jen s nějakým spoluhráčem. Ale stačilo; je to fajn jednohubka a rád si odškrtnu další hru z mých jednohubek na Switch.

Pro: Bohatý pixel art; nostalgické animace; známé postavy; multiplayer

Proti: Pro někoho možná až příliš krátké

• XOne 90
Tak tohle byl retrovýlet jako blázen!

Jakmile jsem před rokem zjistil, že se chystá nová hra s ninja želvami, okamžitě jsem zbystřil. Tahle parta mě na začátku devadesátek bavila v televizi i v komiksech víc než dost a zrovna jsem naskočil na nostalgickou vlnu a taky se trochu víc vrátil k hraní. K tomu jsem následně zjistil, že hra bude mít recyklovanou znělku z původního seriálu, kterou přezpíval Mike Patton, moje veliká srdcovka - cíl byl jasný, tohle je třeba vyzkoušet.

Hned po zakoupení a instalaci mě hra po asi půlminutovém úvodu vrhla rovnou do akce. A o té jediné to je. Nic jiného jsem od ní ovšem nečekal, takže vše je v pořádku.

Postavy používají různá komba, jak se sluší a patří, a každá má kromě vlastních pohybů i různé úrovně dosahu, síly a rychlosti, nicméně rozdíl jsem nijak markantně nepocítil. Délka levelů je tak akorát, stejně tak obtížnost - na konci každého kola je nějaký více či méně známý boss (Rocksteady, Bebop, Trhač, Krang, Baxter Stockman...), který má svůj unikátní styl boje, a tudíž na každého platí (trochu) jiná strategie.

I přesto, že je to hra víceméně jednoduchá a dá se říct, že pořád dokola o tom samém, bavila mě po celou dobu, ba dokonce jsem ji po dohrání hned začal znovu od začátku za jinou postavu. Multiplayer zvedá zábavu ještě o level výš a korunu všemu nasazuje geniální soundtrack, který mimo jiné vyšel i na vinylu - nemůžu jinak než jak soundtrack, tak hru rozhodně doporučit.

Pro: hratelnost, atmosféra, soundtrack