Syphon Filter

03.03.2007
01.04.2011
28.08.2012
13.06.2022

Hráč se ujímá role agenta jménem Gabriel Logan, který je pověřen a nasazen vládou Spojených Států za účelem boje proti teroristickým aktivitám mezinárodního zločince Ericha Rhoemera, který ohrožuje Washington D.C. svými biologickými zbraněmi. V honbě za Rhoemerem se kromě USA Gabriel a jeho partner Lian Xing podívají až do Kazachstánu.

Syphon Filter je 3rd person akční hra, kde hráč má mimo standardní akční postup hrou také možnost zneškodňovat nepřátele potichu, stealth stylem. Během hraní se hráč orientuje díky radaru a střílí pomocí automatického lockování na nepřátele, některé zbraně mají navíc 1st person režim míření. V některých misích je pro postup dál nutno vyřešit různé hádanky.

@Rapier (08.01.2024 22:15): SONY ženského rodu zřejmě není. Jelikož : Název společnosti Sony vznikl spojením dvou slov „sonus“ a „sonny“. Slovo „sonus“ v latině představuje slovo zvuk. Druhé slovo „sonny“ znamená malý syn/ mladý muž. Mělo to vyjadřovat zaměření na audio výrobky a mladé lidi.

Syphon Filter se z dnešního pohledu řadí mezi ikony prvního Playstationu. Zároveň nutno podotknout, že patří mezi série, které nepřežily příchod další herní generace. Naplněn obavami jsem se rozhodl oživit vzpomínky z dětství a tuhle legendu rozehrát. Přeci jen od vydání uběhlo hodně let a trendy našeho oblíbeného průmyslu se mezitím mnohokrát změnily.

Po dohrání musím uznat, že i v dnešní době se jedná o velmi dobrou akční hru, samozřejmě poměrnou své době. Dle očekávání grafika vypadá, podobně jako u většiny prvních 3D her, po většinu času vskutku hnusně. Především z některých prostředí (katakomby, jeskyně) a rozplizlých textur až bolí oči. Postavy už vypadají o něco lépe, ale pořád se nejedná o žádnou hitparádu. Dabing pak eskaluje mezi obstojným (většina hl. postav) a až parodickým (všichni ostatní). Příběh je naprosté béčko o záchraně světa před teroristy, ale to vlastně vůbec nevadí.

Důležitější otázkou je, jak se vlastně Syphon Filter hraje. Předně je potřeba si uvědomit, jak fungovala tehdejší obtížnost. Zpočátku snadný průchod se v posledních levelech mění na neférovou noční můru, kdy na vás chodí zástupy nepřátel v neprůstřelných vestách, takže je potřeba dávat headshoty jak na běžícím pásu. Největší problém spočívá v absenci možnosti ručního otáčení kamery. Tzn., že musíme otáčet celým naším hrdnou Gabem. A podívat se směrem nahoru či dolů lze pouze za použití FPS pohledu. Doplněno poněkud podivným Gabeovým pohybem mi trvalo dost dlouho si na tehdejší běžnost zvyknout.

Jenže SF dělá i několik věcí dobře. Předně jednotlivé mise mají různorodé cíle. Jednou vyhledáváte nálože a chráníte pyrotechniky, zatímco příště zabíjíte vědce tvořící vražedný virus. Vždy disponujete jen hrubou, ne úplně malou, mapou doplněnou o zadání úkolů. Nutností se stává průzkum a hledání cílů bez nějakých pomocných ukazatelů. Přestřelky dokážou být dost intenzivní a nebýt haprujícího automatického zaměřování i vcelku zábavné.

Nemá smysl popírat, že Syphon Filter není již dávno ve všech směrech překonán. Zůstává však docela hratelným výletem do dob minulých. A upalování zloduchů taserem zůstává stejnou zábavou jako před mnoha lety.