Star Wars Battlefront II

akce > 1st person akce
akce > 3rd person akce
17.11.2017 PCPS4XOne
, (sekundární)
Star Wars Battlefront II je v pořadí čtvrtým dílem ze série Battlefront. Oproti k předcházejícímu rebootu se hra dočkala několika změn a tou nejzásadnější je příběhová kampaň pro jednoho hráče. Multiplayorovou část vyvinulo studio DICE a se singleplayerem vypomohlo kanadské Motive Studios Jade Raymondové.

Děj je zasazen do rozmezí šesté a sedmé epizody filmové ságy a zaměřuje se na příběh skupinky elitních stormtrooperů pod vedením neohrožené ženy jménem Iden Versio, která během bitvy o Endor se svými vojáky spatřila explozi druhé Hvězdy smrti. Dali si proto závazek pomstít smrt svého císaře Palpatina. Nezhostíte se pouze role Iden Versio, neboť titul sleduje i strasti Luka Skywalkera a Kylo Rena.

V multiplayeru si projdete bitvami ze všech tří filmových sérií (prequel, klasická a nová trilogie) a hrát lze i za ikonické postavy, jako je Darth Maul, Han Solo, Yoda a další. Novinkou jsou herní třídy podobně jako v sérii Battlefield (Officer, Assault, Heavy a Specialist). Každého hrdinu i obyčejného vojáka může hráč navíc postupně vylepšovat a vzhledově upravovat. Bitvy probíhají jak na zemi, tak ve vesmíru s maximální účastí až čtyřicítky hráčů.

Nedaří se mi změnit karty uprostřed hry. Přišel jsem k bedně, vypadly z ní nové schopnosti, tak jsem si je chtěl nastavit. A když ty karty…

Herní výzva 2017 - 2. Právě vychází

Hodnocení a komentář se týká pouze SP kampaně. Pozor, obsahuje neoznačené spoilery!

Miluju Star Wars a nenávidím EA a ten jejich debilní Origin. Nakonec ale pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí a já si Battlefront 2 přece jen předobjednal. Po pár dnech mám za sebou dohranou SP kampaň a podle hodnocení je asi patrné, že jsme byl spokojen. Jasně, dočkáme se spousty klišoidních momentů i naprostých nesmyslů, ale po stránce hratelnosti nemůžu k většině hry říct ani popel.

Jak mnozí z vás viděli v nejrůznějších trailerech, hlavní hrdinka je členkou elitního imperiálního komanda Inferno Squad a po zničení druhé Hvězdy smrti odpřísáhne rebelské pakáži pomstu. Hraní za ty zlé bylo jedním z hlavních taháků celé SP kampaně a byl jsem skutečně zvědavý, jak se s tím vývojáři poperou v rámci příběhu. Jaké bylo ale mé překvapení, když po cca hodině hraní se strany vymění a naše hrdinka se přidá k rebelům!

Během hry se dostanete do nejrůznějších koutů galaxie a ať budete kdekoliv, grafika opravdu exceluje. Lávový Sullust, zalesněný Endor i pouště na planetě Jakku, to vše vypadá parádně a po vystřílení všeho nepřátelského v dosahu se můžete kochat do alelujá. Dostane se i na vesmírné bitvy, které se rovněž hrají dobře a už se nemůžu dočkat, až je vyzkouším v MP.

Příběhově hra přímo navazuje na konec 6. dílu filmové ságy a poté se přesuneme o několik dekád dopředu a hra funguje jako malý prequel k sedmému dílu. Dozvíme se tak např. proč je Jakku jedno velké pohřebiště Star Destroyerů nebo kde získal Luke mapu, za kterou se Kylo Ren tak pachtí.

Hratelnostně mě hra bavila od začátku do konce, i když občas jsem byl svědkem designérských hrůz, které tak bily do očí, že jsem se divil, že je někdo mohl schválit. Za všechny budu např. jmenovat chvíli, kdy si osedláme mohutný obrněný kolos AT-AT (ovšem stejně jako v jedničce lze ovládat pouze střílení). Proti těmto kráčejícím tankům jsou krátké i lasery stíhaček a každý normální člověk by bral okamžitě čáru. Pluky imperiálů ale do cesty nabíhají každých pár vteřin, aby nám z těch svých příručních E-11 blasterů udělali bebíčka na kapotě, zatímco my jich jedním výstřelem odpravíme i několik.

Podtrženo sečteno je SP kampaň příjemný bonus, který se hezky hraje, doplní příběh filmové ságy a krásně se na něj kouká. Asi to není hra pro každého, ale jako milovník SW jsem spokojen.

Pro: Fantastický audiovizuál, doplnění příběhu filmové ságy, hratelnost.

Proti: Za některá místa bych designéry nakopal, mohlo to být trochu delší.

Může se to zdát zvláštní, ale poslední Star Wars hru jsem hrál zhruba před 15 lety. Tak dlouho mě svět SW míjel a i když se považuji za fanouška, mám tuhle ságu prostě mnohem raději na stříbrném plátně. Předplatil jsem si Origin access a SW:BF2 byl moje druhá volba. Tedy něco ve mně si chtělo svět Luke Skywalkera znovu užít.

Dohrál jsem kampaň a mírně se otřel o multiplayer. Tedy hodnotím zejména SP.

Je okouzlující, jak vám tvůrci dají postupně do rukou možnost ovládat různé známé postavy. Mise jsou na začátku poměrně dlouhé, jednotlivě dávají smysl a jsou propojené vratkými oslími můstky, aby z toho byl nějaký jakýs takýs ucelený příběh. Díky skvělé grafice, ozvučení a imerzivním leteckým soubojům jsem si chrochtal blahem a měl chuť dát 90 nebo i 95 %. Hrál jsem dál. Nové postavy už začaly být trochu otravné (člověk se musí pořád učit, co dělají nové schopnosti), mise začaly být více střílecí a méně "užívací", letecké souboje ztratily lesk a objevil jsem i několik velkých logických nesmyslů. Mé nadšení tedy trochu vychladlo a závěr už to moc nevylepšil.

Jestli se něco vážně povedlo, tak je to pocit, že opravdu jste ve světě Star Wars. Co se aspoň z mého pohledu nepovedlo je vytvoření uceleného vyprávění.

Ještě zkusím nějaké další možnosti, protože hra jich obsahuje celou řadu. Odemčel se nový mód, v režimu Arcade jsem zkusil jen tři mise z šestnácti a multiplayer je velký a úplně jiný svět, který teprve musím objevit. Herního obsahu je tu tedy dost a dost. Rozhodně tedy ještě neplánuji odinstalaci (i když by se mi těch cca 80 GB na disku hodilo).

Pro: Nádherná grafika / Perfektní ozvučení / Některé mise jsou dokonalé / Pocit, že jsem ve světě SW

Proti: Trochu stereotyp v druhé polovině hry / Nic moc odvyprávěný příběh