Star Trek: Voyager - Elite Force Expansion Pack

10.05.2001

rozšíření

Tento datadisk pre Elite Force umožňuje hráčom prechádzku a prieskum lode Voyager, a je tak viac-menej určený zarytým fanúšikom tohto seriálu. Na palube Voyageru môže hráč vyriešiť pár puzzlov, pomocou ktorých si otvorí prístup do ďalších oblastí. Prípadne si zahrá nejakú tu mini-hru, ktorú v sebe datadisk obsahuje, alebo pozbiera množstvo predmetov, ktoré sa mu potom hromadia v kajute. Rozširuje i multiplayer časť, napríklad o mód „Assimilation“. A nakoniec obohatí nový i pôvodný obsah originálny dabing Seven of Nine - nahovorený herečkou Jeri Ryan, ktorá v pôvodnej hre nebola prítomná.

Jako zajímavý zpestřující nápad to není špatné. Jako bonus po dokončení hry by to také nebylo špatné. Jako datadisk, který vyšel osm měsíců po původní hře a za který vydavatelé chtěli zplatit (tipnul bych tak 499 kč v roce 2001), je to tragédie.

Herní náplň založená na chození od dveří ke dveřím ve stále stejných chodbách s cílem sebrat všechny předměty a splnit pár triviálních úkolů. Většina dveřích je zavřených a já si připadal jak v Silent Hillu. S tím rozdílem, že nemám mapu k odškrtávání nepotřebných dveřích a místo atmosféry strachu zbyla jen ubíjející nuda.

Z totálního průseru to naštěstí zachránil simulátor, ve kterém jsem si užil dvě pěkné mise. Jednu černobílou a jednu plnou nepřátelských klingonů. Kdyby tohohle byla plná hra, byl bych spokojený. Bohužel mi to zabralo nějakých 20 minut a byl jsem navrácen zpátky do nudy. Nakonci je ještě jedna střílecí mise s borgama. Ta je ale z třetího pohledu a je naprosto pitomá. Abych to upřesnil. Je to stejný pohled jako třeba ve Star Wars: The Phantom Menace. Což záruku kvality nenosí.

Nesmím hře ubrat spoustu obsažených informací o univerzu Voyageru. Je to vlastně taková encyklopedie z nadstavbou. Pokud to někoho z vás zajímá a umí dobře anglicky, tak směle do toho. Čeština neexistuje. A nedá se to pustit na 64 bitových systémech. Musel jsem kvůli tomu oprášit můj polorozpadlý laptop z XPéčkama.

Naštěstí to není zbytečně dlouhé.

Pro: pro fanoušky pěkná encyklopedie, dvě povedené mise

Proti: nuda, nudné prohledávání šedé lodi, zbytek misí co simulátor vychrlí

Jubilejní stý komentář si možná zasloužil něco extra, ale co naplat. Datadisk pro Elite Force má jedno zásadní specifikum (záměrně neříkám vadu) – je primárně cílen na fanoušky Star Treku. A i když jsem si Expansion Pack vcelku užil, umím si představit, že pro hodně hráčů půjde o vyhozený čas i peníze. Základem totiž není žádný nový příběh, žádné nové mise na nových lodích a planetách, ale pouze otevřená procházka na Voyageru. Projdete se několika palubami, pohovoříte s řadou postav, posbíráte množství sběratelských předmětů a pročtete si tuny spisů od kapitánova deníku, přes lékařské záznamy až po kuchařku. Těžký fanda Star Treku bude chrochtat blahem, tedy pokud dostatečně zvládá angličtinu.

Ti, pro které je stále prioritou spíše akce než jakési adventuření, se musejí smířit s pouhými šesti akčními úrovněmi. Z hlediska délky by to v původní hře vydalo tak na jednu misi a to je opravdu málo. Na obranu datadisku lze říci, že většina těchto bojůvek má nápad. Už procházka zahradou odkud se vyrojí dokonce nové druhy nepřátel je zábavná, ale není to nic proti Borgské akci viděné z pohledu třetí osoby. Vrcholem akčních pasáží je pak dvouúrovňové putování kapitána Protona černobílým světem a následný boj s bossy. I tak je akční součást datadisku příliš krátká a navíc ochuzená o přítomnost spojenců.

Do MP složky hry přidává datadisk řadu nových úrovní a módů. Ale pro mě je stěžejní SP složka a co si budeme namlouvat - za mnoho nestojí. Holt nejsem ta správná cílová skupina a proto ač nerad (s přihlédnutím na výtečnou základní hru), musím jít s hodnocením o dost níž.

Pro: Nápadité akční úrovně, procházka po lodi

Proti: Žádný příběh, žádné nové mise, žádní spojenci - obecně slabý obsah