Snake Pass

28.03.2017

Ve hře Snake Pass dostáváte k ovládání hada jménem Noodle a doprovázet vás bude jeho kamarád kolibřík Doodle. Jejich domov, Haven Tor, se dostává do ohrožení, když neznámý pachatel rozbil místní magické brány, které umožňují cestovat mezi jednotlivými oblastmi Haven Tor. V patnácti úrovních je tak nutné posbírat magické kameny, které odemykají jednotlivé brány.

Kromě kamenů je možné ještě sbírat nepovinné předměty roztroušené po úrovních, některé umístěné na obtížně dostupných místech. Naučit se netradiční ovládání hada je výzvou samo o sobě a často se může Noodle zachytit jen jednoho kusu bambusu, kolem kterého je potřeba se pevně omotat a postupovat opatrně, jinak hrozí pád do hlubin nebo na ostré bodáky.

Jak vidím, tak hra zde nemá žádný komentář, tak já alespoň něco malého napíšu, ať tu není takové prázdno, hra si to zaslouží. Prvně musím zmínit, jak je v mém herním kroužku přátel, docela vtipné a zároveň kontroverzní, že zrovna já hraji podobnou hru, když trpím ofidiofobií (strach z hadů). Je to však pravdou, nesnáším hady, přesto jsem se do téhle hry zakoukal. Největší zásluha patří uměleckému ztvárnění, které je „cartoonovské“ a z toho důvodu jsem se hadíka tolik nebál, nebudu však lhát, místy (hlavně z počátku) jsem neměl moc příjemný pocit, hlavně když se kamera šíleně sama od sebe přiblížila až za zátylek k hadovi, to jsem se nejednou lehce vylekal, ale později už ten pocit čím dál více opadal a já si normálně užíval hry.

Její náplní je sběr magických kamenů a postupné prodírání se lokací, které sází na jedinečné fungování hadů a jejich motoriky. S tím souvisí poměrně citlivé ovládání hada, kdy se místy musejí mačkat více tlačítek zároveň, s čím mívám problémy i u jiných her. Jinými slovy, hra z vás toho hada udělá a vy musíte přemýšlet jako had. Samozřejmě silně přeháním, ale musíte se naučit hada ovládat a na základě jeho fyziky se propracovávat přes menší či velké lokace. Na cestě není sám a doprovází ho jeho kamarád kolibřík, který může hada chytat za ocas a pomoci mu tak v prekérních situacích.

Ve hře se vyskytují 4 odlišné skupiny lokací, zaměřené na zemi, vodu, oheň a vítr. Většina lokací v jedné skupině se od sebe liší pouze designem, jinak vizuálně jsou stejné. V ohnivých lokacích se vyskytuje láva, ve vodních je zase více vody… Zde se mi moc nelíbí, že ačkoliv není design lokací k zahození, tak ve větší míře není nijak extra kreativní. Největší změnu v hratelnosti jsem pocítil až ve větrných lokací, kdy foukající vítr silně stěžoval pohyb a musela se přizpůsobit i hratelnost. Škoda jen že se jedná o závěrečné části hry.

Příběh je natolik primitivní, že tam skoro nemusel ani být, ale krásně propojuje celou hru v jeden celek, tak proč ne. Hudebních skladeb zde není mnoho ale nejsou špatné a dají se poslouchat. Grafika je pěkná ale textury jsou trochu rozmazanější a chvílemi to působí jako hra z PS3 generace, ale zachraňuje to aspoň povedené umělecké ztvárnění.

Hru mohu zajisté doporučit, jedná se o originální kousek, u kterého člověk zase trochu změní myšlení. Ve hře se ani nevyskytuje žádná forma násilí a tak je hra vhodná i pro mladší publikum. A pokud se člověk bojí hadů, hru stejně doporučuji vyzkoušet, protože takový strašpytel jako já to taky zvládnul, samozřejmě to nemusí být případ každého, ale za zkoušku to stojí. Ke hře se jednou znovu vrátím pro platinovou trofej, a budu doufat v nějaké pokračování, které by mohlo být krapet komplexnější, ale zároveň se stejnou duší jako tenhle kousek.

Pro: Hratelnost, umělecké ztvárnění

Proti: Design lokací mohl být kreativnější, stereotypnost

Už jsem hrál pár her, kde jsem ovládal nějaké zvíře, ale snad poprvé se musím sžít s hadem. A kupodivu je to celkem zábava.

Hra vypadá graficky opravdu krásně, takový hezký 3D animák. I prostředí jednotlivých úrovní je líbivé. Ty jsou ze začátku celkem snadné, protože je potřeba se nejprve pořádně seznámit s ovládáním. Později jde obtížnost nahoru a takové prolézání konstrukcí nad lávou či propastí, či točení se v obřích mlýnech či jiných kolech bylo fajnovým, ale celkem náročným prvkem. V těchto situacích pak zamrzí občas nemotorná kamera, kdy není Noodle vůbec vidět a tím pádem se blbě ovládá.

A když zmiňuji ovládání, tak právě to je na hře asi tím nejtěžším prvkem. Prakticky od začátku jsem s ním měl slušné problémy, ale po čase jsem si na něj zvykl a pak se Noodle obvykle pohyboval tak, jak jsem potřeboval. I v závěrečných úrovních se mi tak po nějaké chvíli podařilo dostat přes všechny povinné překážky. Když ale hru viděly moje malé děti, které si chtěly hraní také vyzkoušet, bylo pro ně právě ovládání nepřekonatelnou překážkou.

Příběh hry není nijak složitý, prostě někdo rozbil portály a je potřeba je postupně všechny opravit. Když bylo po několika úrovních kolibříkem Doodlem zmíněné, že nás někdo pozoruje a byl vidět velký temný stín, čekal jsem snad všechno možné, ale maličkého havrana fakt ne. :)

Celkově hru hodnotím jako hodně příjemnou oddechovku. Jakmile jsem si zvykl na těžší ovládání, bylo hraní celkem příjemné. Jen mi přišlo, že těch 15 úrovní uteklo až příliš rychle.