Sherlock Holmes versus Jack the Ripper

Sherlock Holmes versus Jack Rozparovač, Sherlock Holmes vs. Jack the Ripper

12.05.2009
20.11.2009

V již pátém pokračování této adventurní série od ukrajinských Frogwares se Sherlock společně se svým přítelem Dr. Watsonem vydá po stopách známého vraha, který řádil v Londýně koncem 19. století. Autoři se nebáli naťuknout i taková témata, jako je třeba homosexualita či diskriminace Židů. Novinkou je možnost volby pohledu, kdy máte na výběr pohled z vlastních očí nebo klasický old-schoolový pohled shora.

Téměř celá hra se odehrává v noci, což pomáhá skrýt grafické nedostatky plynoucí z použití zastaralejšího enginu.

Miluju detektivky, miluju Sherlocka Holmese, miluju Viktoriánské období, miluju adventury a miluju záhadu jménem Jack the Ripper. Kombinace všech těchto elementů je pro mě jako dar z nebes.

V prvé řadě mě potěšilo především zpracování samotné hlavní postavy. Zapomeňte na akční filmové hrdiny a asociální mrzouty, TOHLE je ten pravý Mr Holmes z Doylových knih, geniální detektiv a dokonalý anglický gentleman hýřící ostrovtipem, který navíc ještě zachraňuje koťátka z nebezpečí =D. Za druhé musím pochválit úžasný Viktoriánský Londýn - všechny temná zákoutí, všechna ta bída a hnus, lidská chudoba, prostitutky a sirotci tvoří dokonalou pochmurnou atmosféru, které se člověk nemůže nabažit. K tomu přidejte ještě tajemnou postavu vraždícího maniaka Jacka Rozparovače a máte o zábavu postaráno.

Moc se mi líbilo prokládání samotného vyšetřování (tedy prohledávání míst činu a vyslýchání svědků) s rekonstrukcemi vražd, vědeckými pokusy a celkovou dedukcí případu. Pak je zde také spousta hádanek a puzzlů na potrápení mozku. Potěší i střídání ovládání Holmese a Watsona.

Ještě bych ráda zmínila, že jsem velmi vděčná za možnost přepnutí perspektivy pohledu hráče z první do třetí osoby. Asi je to o zvyku, ale k čistokrevným, neakčním adventurám u mě prostě patří third-person perspective.

Pro: Sherlock Holmes, Viktoriánský Londýn, Jack the Ripper, pestrost vyšetřování

Letošní rok nám příliš kvalitních adventur nepřinesl. Alespoň mně osobně by k tomu stačily prsty jedné ruky. O to větší je ale nadšení, když se konečně nějaká objeví. Nový Sherlock sice někoho může hned na první pohled odradit v pravdě kýčovitým názvem a v této kategorii zřejmě letos nemá konkurenci, ale naštěstí triumfuje i na jiných pozicích. Grafiku rozebírat nebudu, protože ta zkrátka v tomto žánru prim nehraje, i když na to, jak starý engine je použitý, tak nevypadá vůbec špatně. Obtížnost také není niketrak velká a to hlavně v adventurní části. Puzzle jsou na tom naštěstí o mnoho lépe a to především díky své originalitě. Kdy jste například ve hře naposledy řezali do vepřových hlav za účelem zjištění vražedné zbraně? Najdou se samozřejmě i výjimky, a také jedna drobná komplikace při řešení jedné hádanky z důvodu špatného překladu do češtiny, který je ale jinak na výborné úrovni.

Tohle všechno je sice fajn, ale to nejdůležítější je příběh, který je tak výborně napsán, že se budete těšit na každý sebemenší posun v ději. Název skutečně v tomto ohledu příliš důvěry nevzbuzuje, ale je to tak. Do poslední chvíle nevíte, kdo by mohl být tím tajemným Jackem Rozparovačem, a i když závěr mohl být podán o něco lépe, tak příběhu jako takovému není co vytknout. Věrnost realitě však zůstala zachována, když sice zjistíte, kdo byl skutečným vrahem, ale veřejnost a policie nikoli. Dokonce i proč není o tomhle příběhu žádná zmínka v některém z Sherlockových knih. Suma sumárum, hra od které jsem před jejím zapnutím nic nečekal, se pro mě stala adventurou roku.

Pro: příběh, puzzle

Proti: snad jen zastaralost enginu

Po odehrání herního titulu L.A. Noire jsem doslova prahl po hře s detektivní zápletkou. Bylo mi jasné, že nic příliš podobného patrně nenajdu, a tak mi nezbylo nic jiného než sáhnout po klasické adventuře, kde se přece jen detektivní žánr dá najít o něco snadněji. Vybraný díl Sherlocka Holmese již podle hlavního hrdiny nabádal k solidnímu hernímu prožitku, a proto jsem po vyzkoušení demoverze, která toho slibovala hodně, hru pořídil.

Nejsem zrovna přítel klikacích adventur, proto jsem víc než dost uvítal možnost hru přepnout do FPS režimu. Hra začíná slibně stejně tak jako zmíněné demo. Po pár službičkách, které jsem pro pár postav vykonal a které se nejevily nikterak otravnými, jsem se konečně dostal na místo činu a prvnímu ohledání místa činu, kde jsem následně shromažďoval první důkazy, bez jejichž správnosti bych dál jít rozhodně nemohl. A přesně v tomto momentu jsem si řekl, že takhle bych si to vše představoval. Záhy na to však podobné vyšetřování začalo stagnovat. Začalo to plněním dalších úkolů, kdy od pana A jsem měl cosi získat, ovšem aby to nebylo zadarmo, musel jsem dojít za paní B a provést pro ni další dílčí úkol pro pana C, jelikož ani pan C mi pro moje krásné oči nedá nic zadarmo. Nepřipomíná vám to něco? Pro ty o něco dříve narozené, do kterých se přece jen občas musím zahrnout i já sám, se musí automaticky vybavit pohádka O kohoutkovi a slepičce, která ovšem v takovéto hře působí velice hloupě. Tato určitá absurdnost nebyla jedinou. Na řadu totiž přicházely puzzle, které sice nebyly extra složité, ovšem jejich smysluplnost a souvislost s vyšetřováním se rovnala nule, nemluvě o naprosté nezáživnosti. Další ohledání těla nové oběti bylo v bohužel nedohlednu, avšak pokračování v oné pohádce s dalšími puzzly konce rozhodně nebralo, a proto jsem hru raději odložil, ne-li spíše pohřbil.

Co dodat? Tento díl Sherlocka Holmese je ideální ukázkou, jak se v demoverzi ukrojí ze hry kousek toho nejlepšího a v plné hře se pak již navnaděný hráč plácá ve směsici něčeho, co kroky k odhalování totožnosti sériového vraha nic nepřipomíná. Pardon, ale přišel jsem si hrát na detektiva pátrajícího po vrahovi a shromažďovat tak důkazy, které alespoň zdánlivě s případem nějak souvisí a ne např. zkoumat nějaké parfémy. No nevadí, jsem o jednu herní zkušenost bohatší. Ehm…bohatší?

Pro: zpočátku vyšetřování

Proti: otravné a zbytečné úkoly a tím úpadek detektivní práce

Překvapivě velmi dobrá adventura. Sherlock Holmes jak ho ve starších filmech či ve hrách vykreslují (tedy jako gentlemana znalého pravidel etiky) rozhodně není hlavním tahákem hry, ale je to především tajemná postava Jacka Razparovače a její zvrácená vražedná mysl . Situace kolem těhto chladnokrevných vražd je více než zajímavá a autorům se to povedlo velmi vkusně zachytit ve své hře. Atmosféra chudinské čtvrti Londýna je zvládnutá na jedničku v grafickém podání pro adventury více než dostačujícím. Puzzly, rébusy, hádanky či jak všechny adventurní prvky nazvat jsou zde vesměs zábavné a i když se autorům nepodařilo vyvarovat se přešlapů, nejde o nic tak závažného, aby to stálo za zmínku. Krom klasikcých seber-zkombinuj-použij je hra obohacena o dedukční tabule, časové osy či rekonstrukce zločinů, které sice nejsou žádnou makačkou na mozek, ale dodávají hráči pocit skutečného detektiva. Často je ke splnění některých hádanek potřeba zalistovat historií rozhovorů či pročíst si znovu uložené dokumenty - věc vcelku nevídaná, ale pro mě osvěžující změna. Snad jedinou chybou hry je místy až směšně nízká obtížnost.
Tak z téhle hry jsem celkem vedle, nenapadlo by mě, že se Frogwares pustí do rekonstrukce vražd Jacka Rozparovače tak detailním a hodnověrným způsobem a že se jim podaří do reálných historických událostí zakomponovat fiktivní postavu Sherlocka Holmese tak skvěle, že tam zapadá i z dnešního pohledu na tento stále záhadný případ.

Hra může být místy pravda trochu nudná, protože je krutě lineární a její princip spočívá v nekonečné sekvenci běž tam -> mluv s tím -> chvilku se zasekni na hledání klíčového předmětu nebo řešení hádanky -> postup dál. Všechno je to ale obalené v hutné atmosféře chudinské čtvrti Whitechapel a v příběhu, který - aniž by vám v tom nějak povýšeně máčel čumák - zpracovává všechna ta ve své době většinovou společností ignorovaná témata jako rasismus, prostituce, pohlavní choroby, chudoba ... Naštěstí jsou tu ale i odlehčené momenty jako záchrana koťátka nebo naprosto trefné vtipy jako "všichni si myslí, že tu loveckou čepici nesundám z hlavy."

V porovnání s dalšími díly v sérii je na hře také pěkně vidět, že se Frogwares vyvíjejí a snaží se svoje hry měnit a pokud možno zlepšovat (jejich nejnovější Sherlock je podstatně záživnější). A to je fajn.

Pro: zpracování reálného případu, jeho vyřešení, atmosféra

Proti: občas nuda; ubíjející linearita; anachronická zmínka penicilinu (ano, to mi vadí :)