OK, zvážím to, nejvíce mě na DE láká to, že je to detektivka. Detektivky fakt můžu.
@Ringo (15.12.2021 12:48): Záleží asi na tom, proč tě Planescape Torment nebavil. Mě třeba také moc nebral. A to hlavně proto, že mi kvalita textů nepřišla moc dobrá a pak mě nebavily souboje. Disco Elysium je nakonec dost jiná hra. Rozhodně to není typické crpg. Je to spíš mix výborně napsané dialogické interactive fiction, přičemž rpg složka se promítá do všudypřítomných skill checků v dialozích. Souboje v klasickém smyslu hra mj. vůbec neobsahuje. Je to prostě něco jiného a poměrně originálního, co rozhodně stojí za zkoušku, obzvlášť, pokud máš pozitivní vztah k literatuře. Hra má výborný děj, postavy a velmi neotřelý setting. Taky je to možná první opravdu dobrá herní detektivka. Osobně bych Disco Elysium ke hrám jako Baldur's Gate nebo Planescape Torment vůbec nepřirovnával, protože to je spíš zavádějící.
@Ringo (15.12.2021 11:16): Proklamovaným koncům s hraním jsem byl na DH docela často svědkem - za těch 12 let :)). 90210 to ukončil vcelku kvalitně, a dojel za poslední roky mé oblíbené Vampire, FF VII a Ultimu VII. Jen do Chrono Triggeru se stále nepustil, i přes roky doporučování! Zásadní rest.

@Artran (15.12.2021 11:57): To tedy je. Jako ale docela velký počet novějších titulů! Proto poslední roky nacházím na starší kousky stále méně času.
@Artran (15.12.2021 11:57): A může mě to bavit, i když mě moc nebral Planescape Torment?

Ne teda, že bych byl v nouzi a neměl co hrát, naopak seznam je tak široký, že to nemám šanci do konce života stihnout. Ale kdybych se někdy měl přeci jen překecat na nějakou novinku, tak aby to nebylo jako vždy, po hodince dvou odklad na někdy a pak po dvou letech ležení ladem na disku odinstalace :-)
@90210 (15.12.2021 09:55): To je teda smutný konec hráče :-) Jako nové hry mě taky v drtivé většině míjejí, ale k těm starým mám pořád stejnou zálibu dnes, jako kdysi. Skoro bych i řekl, že si to užívám nějak více a podrobněji.
@strougy (14.12.2021 21:25): Ja delam Concur, zamestnanec SAPu jsem nastesti jen formalne. Jinak je to ale z podobnych duvodu, jako u tebe.;)

@Ringo (14.12.2021 21:04): Me popravde uz poslednich par let bavi spis cist a pobavit se o starsich hrach z detstvi, nez je realne hrat. Novejsi hry uz jsou pak absolutni spanelska vesnice, ztratil jsem prehled od te doby, co jsem prestal kupovat Score (posledni koupeny cislo je 91), coz uz je nejaka ta dekada.

Mam jeste par her, co bych rad zahral, ale nic uz neni absolutni must play, na vsech me v minulosti neco odradilo.
Já to říkám furt, že každodenní setkávání se SAPem má na lidi negativní účinky, jako třeba věčnou nerudnost nebo herní důchod :-P
Tvl. tak já se schválně držím 15" notebooků, protože na nich ty hry vypadají fakt hodně ok a on se někdo rozhodne si to rozpliznut na celonástěnné LCD :-D

@90210 (14.12.2021 11:29): Děsíš mě, herní důchod v kontextu, zabalil jsem to...to snad nemůže existovt, ne? Já u sebe cítím naopak stupňující se tendenci a přibývají mi na seznam jako must play hry, u kterých jsem si už v ranných devadesátkách myslel, že jsou za hranou toho, po čem chci sáhnout :-) Teď chci naopak sahat právě po takovýchto hrách a neskutečně mě to naplňuje :-)
@90210 (14.12.2021 11:29): Člověk si myslí, že je v herním důchodě :). Já se ke hrám vrátil po šestileté pauze. Je blbá doba a není moc co jiného dělat.

Blade of Destiny má tuším časové omezení dva roky. Což není taková divočina jako Fallout 1 a water chip quest. O dead endu jsem nevěděl. No potěš koště...
@Londo Mollari (14.12.2021 11:11): Blade of Destiny ma hlavne nejaky casovy omezeni a death end, to byla vzdy znama vec, ktera me odrazovala.

Ja uz jsem vicemene v hernim duchodu, ale aspon jsem si vetsinu tech 90s dungeonu osahal. Dohral jsem vsechny 3 Ishary, u Wizardry jsem dohral 8. dil, ale celkem daleko jsem dotahl sedmicku, takze vim, ze tu nikdy kvuli tem par lore naznakum dohravat nebudu a dalsi dily vcetne sestky myslim ani nema cenu zkouset, u Ultim jsem dohral sedmicku, ale rad bych i osmicku, UU jsem zkousel oba dily, ale nebavi me ovladani a nechci bejt zavrenej celou dobu hrani v kobce. Beholdery jsem dohral prvni 2 dily, ale treti jsem po nekolika pokusech vzdy vzdal, protoze mi prisel o mnoho horsi, Black Crypt byl dlouha leta pouze na Amigu, takze mi unikl, ale jako krokovaci dungeon bych to mozna jeste nekdy dal, to jsou hry, ktery jde hrat jen omezenou dobu tydne - typicky dojet cely jedno patro.
@90210 (14.12.2021 10:48): Díky =)

To sebrání zbraní mě také nakrklo. Ve Star Trailu k tomu může dojít dokonce na dvou místech při dvou různých příležitostech, z toho tomu prvnímu setkání se nedá vyhnout. Jelikož to Attic předvedli i na konci Rivy, očividně se jedná o trademark série.

V Blade of Destiny pokud vím (opravte mě, jestli kecám) funguje penalizace odebírání zkušenostních bodů za ukládání mimo chrám. Já ukládám nadstandardně často. Navíc je spousta negativních jevů v DSA o náhodě a třeba i nejlepšímu léčiteli se může stát, že herní postavě přivodí tetanus místo vyléčení LP (ve Star Trailu se mi to stalo několikrát a okamžitě následoval load, #sorryjako). A to mi hodně vadí.

Já mám těch restů u dungeonů hodně - všechny Ishary, Wizardry, Ultimy (vč. Underworld), Beholdery, Black Crypt... Ten seznam je nekonečný. Ale je pro mě poslední léta docela problém dokopat se rozehrát tak dlouhou a komplexní hru.
@Londo Mollari (komentář): Dobrej komentar. Ja taky dohral nejdriv Rivu a pak mnohem pozdeji zkousel Star Trail, ale nejak me to nechytlo, i kdyz jsem se dostal za uvidno rozkoukavani a dosel do nejakyho dalsiho mesta, kde mi sebrali vsechny zbrane. To jsem nerozdychal a uz jsem se k tomu nevratil, takze je Star Trail jeden z mych nejvetsich 90s dungeonovych restu.

Prvni dil jsem kazdopadne nikdy neplanoval ani nezkousel.
@Richmond (03.12.2021 12:00): Z herního hlediska by to samozřejmě dávalo smysl, ale já mám před těmi starými dungeony velký respekt. Předpokládám, že Star Trail bude méně hardcore než Blade of Destiny. Co si pamatuji, tak jsem cca před 8 lety Blade of Destiny nainstaloval a v prvním městě mě hned asi na 3. čtverci okradli, tak jsem si řekl, že se na to můžu... :D
Uff, tohle vypadá na hodně tuhou záležitost. Riva je příjemné místo k žití i pro běžného smrtelníka, jako jsem já. Star Trail je temné hardcore RPG. Cestování je náročné, časté jsou problémy s jídlem a pitím. Zatím jsem hladem ani žízní nezahynul, ale mnohdy to bylo těsné. Aktuálně mě lynčoval rozzuřený dav ve Finsterkoppenu.
@MickTheMage (30.03.2019 12:48): Jak to kromě toho dílu 2017 to je hodnocené v modrých číslech na steamu. Já chci právě ty staré kousky pac na ně je i čeština :) ty remaky ty mám na steamu, ale vím, ze byly hodně buglé.
Zrovna vcera jsme zvazoval ten remake koupit. je ted za cca 300kc. Ale porad nevim. Ackoliv se mi celkem libi cast hry kde se chodi svetem, cestuje po mape a podobne, tak souboje dle meho nazoru nevypadaji nic moc, jak vzhledove tak technicky. Teoreticka moznost ze by mohlo byt uz jakz takz bez bugu a podobne je taky plus.
Stare verze jsem az na Rivu nehral, a je mi jasne ze mi plno lidi doporuci si je zahrat misto remaku, ale bohuzel na tu stoletou grafiku, i kdyz stylove a esteticky asi lepsi koukat uz nechci:)
@90210 (10.11.2016 19:30): Sterilní město- ano ale jen na první pohled. Je dobré vědět, jak vypadaly a vznikaly první RPG.
Počítače neměly výkon na to, aby zobrazovaly NPC, proto se NPC objevovaly až po vstupu na herní políčko (což na druhou stranu představuje zajímavý herní mechanismus).
Dále - autoři PC RPG byli absolutní šílenci a nadšenci do AD&D- a počítač prakticky představoval pána jeskyně.
Proto také ty zdánlivě zbytečné popisky událostí (typu procházíš se po ulici, a někdo ti vylije obsah nočníku na hlavu, nebo tě okrade místní zlodějíček..
A proto RoA prakticky kopíruje německý systém Das Schwarze Auge, proto je tam tolik věcí, pro které nemá nikdo uplatnění (například motyky u obchodníka...), proto je tam ale i možnost nákazy, od lehkého nachlazení, pokud přespáváš venku bez deky až po zápal plic...

Museli improvizovat.... ale těch několik legend to zvládlo dokonale. Když vidím tvorbu her dnes- je to o něčem jiné. To neznamená, že bych byl zapšklý páprda, lpějící jen na minulosti. Ale vždy mně dostanou PR kecy typu stovky unikátních dungeonů ve Skyrimu (třeba naposledy na hrej.cz v recenzi special edice)

@90210 (10.11.2016 19:30): Ty vado, mně stačily obrázky a gameplay z toho remaku BoD a chtělo se mi zvracet. obidivoval jsem MickTheMága, že měl tu trpělivost. A co se týče toho, že v RoA3 byly události řešeny textově a né animacema či něčím jiným, to je právě to super!! Kurnik to samé ve Wizardry 7, ty popisy aktuální situace byly skvěle padnoucí.
Me to tak strasny neprijde,ty stary hry uz hrat nebudu,ale remake bych nekdy zkusit mohl.
Remake prvního dílu byl hnus fialový...dvojka vypadá, že, BOHUŽEL, skončí stejně...
Nový projekt Guida Henkela Deathfire. Zatím jen slova, slova, ale zní to docela zajímavě. Měl by to být krokovací real-time dungeon (s rozsáhlým overworldem ve stylu Wizardry).
4Drolin - Mam ted novy Ubuntu (zatim velka spokojenost) a Dosbox jsem tam hodil taky, ale jeste jsem ho nepouzil, pouzival jsem ho spis driv. Ostatni emulatory me moc nezajimaji a WinE je bohuzel moc narocny na vykon. Ta moje sunka je rada, ze utahne zaroven spustenej firefox, openoffice, pdf a rhythmbox, 512 ramka je uz uplny minimum. Mam kolekci adventur pro SCUMM (pulku jsem uz beztak hral), takze mam vystarano na dlouhou dobu, na hrani totiz bohuzel nemam moc cas.

GK3 je super, bez do toho, neni nad cim vahat.
Tak na Linux určitš existuje i DosBox, Zsnes nebo epsx, takže výběr je stále velký :)

Jo, dabing mi právě také moc nesedí u GK3.
Ja jsem "za mlada" dohral Shadows over Riva, tam to uz bylo ok, ale taky tam byl mnohem sevrenejsi svet. Ve Star trail jsem mel pocit, ze se v ty hre ztracim, dostal jsem se k ni moc pozde a nebyl ochotnej ji neco odpoustet...

4Drolin - 3d je dobry, ale T.Curry a celej dabing je trosku slabsi, ale porad je to super hra. Jen skoda ty misty sileny obtiznosti, proto jsem ji dal taky "jen" 85%. Blackstone chronicles me nejede kuli kodekum, ted mam navic stejne uz jen Linux, takze jsem odkazanej akorat na SCUMM.
Ale houby! Ked som to prvy raz hral za mlada, tiez som nemal manual a moja znalost anglickeho jazyka bola v tych casoch velmi pochybna a prtiom to islo bez problemov hrat. Jasne, neuzijes si to, ako ked presne vies co robis (co som uz o par rokov neskor samozrejme vedel :) ), ale skratka nie je pravda, ze sa to neda hrat. A na svoju dobu bola user friendly, vic nez dost.
Konkrétně u RoA jsem nepřišel ani jak vytvořit svoji skupinu dobrodruhů, takže ten manuál je asi opravdu potřeba :)

To třidé je u GK větším problémem než se původně zdálo :) Čekám, až si odvyknu na dvojkového protagonistu Gabriela.

Btw, Blackstone Chronicles je vážně tak dobré, jak se všude píše.
4Drolin - Te mela naladit dvojka, ne?:0) Uz me napadlo, ze bych ke GK3 neco napsal, ale tezko se pise komentar na hru, kterou jsem hral pred tolika lety.

Star Trail je dobrej, ale bez manualu ani ranu (ty stats jsou dost zmateny a cestovani na mape silene neintuitivni). Neni to user friendly a hrac nema moc indicii kam jit a co delat, ale svet to ma propracovanej opravdu skvele.
Jo, ten by se hodil. Spíš mi ale vadí absence komentáře ke GK3, který by mě správně naladil na jeho zahrání :)
Jaktože tu ještě není na hru komentář? :) Jediný díl z té trilogie, který jsem pořádne nehrál.
Tento víkend je na GOGu PROMO akce na Realms of arkania. Všechny tři hry dohromady(1+2 a 3) za necelých 9 dolarů. Platí až do pondělí 14.12.
No, už jsem si taky všiml : ).Tak to pak koupím až bude nějakej bundlesale.