Pokémon: Let's Go, Eevee!

16.11.2018 Switch
Game Freak
Let's Go, Eevee! společně s Let's Go, Pikachu! tvoří třetí dvojici her spadající pod sedmou generaci série Pokémon a jedná se o první sadu her ze série, která vyšla na konzoli Nintendo Switch. Série se tentokrát vrací do rodiště série, regionu Kanto představeného v Pokémon Red a Blue. Svým způsobem je Let's Go, Eevee! remake dílu Yellow, který ale přidává notnou dávku inspirace mobilní hrou Pokémon GO.

Opět se tak vydáváte na cestu za získáním osmi odznaků Indigo League, na jejímž konci čeká titul pokémoního šampiona. Kromě vašeho věrného parťáka Eeveeho na vás tentokrát čeká k chycení původních 151 Pokémonů, které lze získat i v jejich alolanských formách známých z Pokémon Sun a Moon. Tahový bojový systém a RPG systém z předchozích dílů zůstal zachován, k zásadní změně ale došlo v metodě získávání nových Pokémonů. Ten je převzat ze zmíněného Pokémon GO – Pokémony tak hráč nezískává v náhodných soubojích, jsou viditelní přímo ve světě a k jejich chycení s nimi není třeba bojovat, stačí se k nim pouze přiblížit a pod správným úhlem hodit Poké Ball.

Let's Go, Eevee! také poprvé v sérii nabízí kooperativní multiplayer na jedné konzoli, kde stačí druhému hráči půjčit druhý ovladač Joy-Con a může se plynule zapojit do hry a pomoci vám v soubojích s ostatními trenéry a v chytání divokých Pokémonů. Samozřejmostí je i online multiplayer, který se ale podobně jako v předchozích dílech omezuje na souboje a vyměňování Pokémonů.

Hru je možné propojit s účtem ze hry Pokémon GO, se kterým si můžete vyměňovat chycené Pokémony a získané předměty. Ke hře je také možno dokoupit speciální pohybový ovladač ve tvaru Poké Ballu, který lze využít k chytání Pokémonů v Let's Go, Eevee! i v Pokémon GO a v něm uložené Pokémony nahrávat do obou her.

• Switch 85
Let's Go Eevee (ekvivalentní protipól Let's Go Pikachu) je vhodnou hrou pro začátečníky s pokémony, ale stejně tak i pro vracející se pamětníky. Ač nejsem žádný hard core hráč, tak s herními pokémony jsem strávil vpravdě mnoho času. Mojí první klukovskou hrou byla Blue, ale poctivě jsem dohrál i Yellow; a po ní následovala alespoň jedna hra z každé generace.
Pojďme se ale mrknout na zoubek této předělávce Yellow.

Nový grafický kabátek hře sluší a dost příjemně se hraje. Myslím, že tvůrci velice šikovně zabrnkali na nostalgickou strunu a pokud jste fanoušci pamětníci, tak jen pouhé zaslechnutí známých melodií vám rozehřeje srdíčko.
Potom, co od Oaka slíznete Eevee, vydáváte se na cestu stát se mistrem pokémonů. Narozdíl od původních her, v této verzi je Eevee opravdu hodně silná. Je to zapříčiněno přítomností speciálních trenérů, od kterých kdykoliv můžete pro Eevee dostat speciální typově variabilní útoky, takže v prvním městě už klidně může používat ohnivý, elektrický nebo vodní; další přibývají do nabídky spolu s postupem ve hře a tyto trenéry najdete v některých pokécentrech. Takže na rozdíl od původní Yellow verze, kde jsme možná někteří šli na Brocka s neefektivním Pikachu, se tu vytrácí původní mizérie (ale vlastně taky challenge), a hrou můžeme projet jako nůž máslem.

Nicméně probíhat lokacemi Kanto je radost pohledět. Soubojů je dostatek a na mechaniku chytání pokémonů, které opravdu můžete vidět volně pobíhat kolem sebe, si zvyknete rychle. A nemusíte se bát, že byste o souboje s divokými pokémony přišli úplně. Všechny důležitější si totiž stejně nejprve musíte odbýt a kompletně je porazit; a až potom je budete moci chytit. Pro mě bylo toto vyvážení tak akorát, a nemusel jsem proto ani hlídat, jestli Mewtwo zbude třeba 5 HP.

Všechny původní startéry je možné ve hře získat i chytit, a to poměrně brzo. Každého od někoho dostanete (za splnění nějakých drobných podmínek; tito jsou prý navíc i silnější než ti divocí). Zde se také nabízí zmínit, že existují pokémoni běžní, které potkáte poměrně často; a různě vzácní, o které se budete muset chvíli snažit - a to tím způsobem, že nejprve chytáte ty běžné, a když jich chytíte několik stejných (vzniká řada combo), tak se zvyšuje šance, že uvidíte častěji i ty vzácnější (např. Bulbasaura hned v lokaci prvního lesa). To je jedna ze dvou věcí, která se mi na téhle hře vyloženě nelíbí, protože vynucuje nesmyslné grindování (ale chápu, v ostatních hrách je to vlastně taky grind). Avšak aspoň skrze combo přicházejí i lepší expy na levely, takže celkově se tato činnost vyplatí a ty hromady stejných pokémonů můžete vyměnit za nějaké vylepšení nebo candy u Oaka. (Pro rychlejší levelování je dobré chytat comba Chansey třeba v Cerulean Cave, kde najdete i Mewtwo).

Co se týče své sbírky pokémonů, tak tentokrát nemusíte kvůli změnám v týmu chodit nikam do pokécentra. Všechno to máte u sebe ve speciálním boxu v batohu (což poněkud popírá jednu z hlavních idejí seriálu, ale lépe se s tím hraje). Měnit tým můžete i za pochodu. A kromě Eevee/Pikachu na hlavě lze běhat/létat/plavat s jakýmkoliv jiným pokémonem, což je strašně super. Volné létání na Charizardovi, Dragonitovi apod. je úplně nový zážitek. Kazí ho jen to, že přechody v mapě jsou vlastně systémem instancí s pevně danými hranicemi, což mě přivádí na myšlenku, že by to chtělo co nejdříve podobně vypadající open poké world.

Co mě trochu zklamalo, byl úplně chybějící systém množíren a také absence itemů, které jsme zvyklí dávat pokémonům v core hrách, aby se jim lépe bojovalo (ne, že by to tady bylo třeba, protože už tak je hra směšně jednoduchá na postup) a ostatně v původní sérii RBY také žádné nebyly, ale už jsem si na ně hodně zvykl a bavilo mě s nimi taktizovat. Tak třeba příště.
Dalším prvkem, který změnil mechaniku, jsou HMka. Tentokrát se nedají použít jako útok. Místo toho se je Eevee/Pikachu naučí jenom jako bonus navíc, aby je symbolicky mohli použít venku, když je třeba, ale žádné využití v boji nemají. Naučí se je od povolaných lidí, které cestou potkáte.

Tradování pokémonů, které jde pouze jednostranně z Pokemon Go do Let's Go Eevee/Pikachu, je na pohlavek, ale chápu to. Jsem si však jist, že kdyby to bylo možné oboustranně, byly by za Let's Go hry i Switche výrazně vyšší tržby (kdo by nechtěl zaplnit díru v pokédexu regionálními pokémony, že). Z Meltana a Melmetala mám tedy poněkud smíšené pocity (hlavně těch 400 candy), ale aspoň je z toho nějaký bonus a trošku jsem se hýbal po Žižkově.
Co mě štve u každé pokémoní hry, je ten jediný legendární pokémon (pravda, někdy jich je víc), který ve hře nejde chytit a musíte si ho obstarat jiným způsobem (ano, teď mířím prstem na tebe, Mew). Myslím, že to od tvůrců není úplně nutné a ani hezké. Raději bych splnil sérii šílených úkolů ve hře a vysloužil si ho, než přemýšlel, jestli stojí za to kupovat pokéball plus nebo ho dostat jinak.

Co se dá dělat, trnitá je cesta trenéra pokémonů. Tím se ale můžete stát i po poražení elite 4, tedy elitní čtyřky, respektive pětky, což není nic moc složitého. Gratuluji k dohrání hry.
A co potom? Můžete doplňovat pokédex, hledat shiny, dochytat legendy, prozkoumat Cerulean Cave, znovu bojovat s některými jedinci nebo se vrhnout do boje s Master trainers (každý pokémon ve hře má trenéra, který zasvětil život tomu, aby se stal tím jediným mistrem toho jednoho druhu pokémona. A vy, pokud se mu chcete rovnat, ho musíte porazit také tím jedním druhem pokémona, což má jeden háček, a sice ten, že musíte mít pokémona na vysoké úrovni - aspoň někde kolem 60-80. Což je fuška.
"Jo, běžte bojovat třeba s Magikarpem, Easton ho má na lv 65". Hahaha, vy tvůrci z Game Freaku, haha.

Ovšem palec nahoru dávám za cameo Green(!) a doufám, že se ještě objeví. Zasvěcení vědí.

Celkově mám ze hry dobrý pocit a byl to fajn návrat ke kořenům.
Tak, a teď už zas raději něco nového...

Pro: Nový kabátek; pokémoni cestují po vašem boku nebo vás přímo vezou; divocí pokémoni ve volném prostoru; hudba; overpowered Eevee; pro HMka už není nutná mula; všechny poké jsou v batohu; vyváženost mezi chytací a soubojovou mechanikou; možná přijde i Green

Proti: Grindování; Master trainers; hra je krátká a chybí rozumná challenge; jednostranný trade z Pokemon Go; chybí open poké world.

• Switch 75
Pokémon: Let's Go, Eevee! je jedna z tých hier, pri ktorej neviem ako začať s komentárom. Fajn, toto by mohol byť ten začiatok.

Pokémonom fandím od malička, vyskúšala som viacero online free hier ale nikdy som to nedotiahla do konca. Jednoducho ma to prestalo baviť a nikdy to nebolo také ako som si predstavovala. Keď sa mi konečne dostal do rúk Switch, prvé hodiny hrania prebiehali spôsobom, že som sa nevedela od hry odtrhnúť. Veľmi ma to bavilo a navyše, graficky to vyzeralo naozaj pôvabne v porovnaní s hrami, ktoré som skúšala predtým.

Lenže neskôr prišiel herný útlm. Hra začala byť repetetívna. Stále tí istí Pokémoni, všade samé otravné deti čo ma chceli poraziť v súboji (ja som o konflikty nestála) a ten najotravnejší vraj kamarát a rival z detstva. Nazvala som ho Bzdocha. Dobre som urobila. Nenávidela som jeho a aj toho jeho sprostého Pidgeotta. Človek si tu proste nemôže v kľude chytať Pokémonov. A aj keby, nie je ich tu moc na výber a svoju zbierku budete mať nekompletnú.

Po asi 3 mesačnej pauze som sa k hre vrátila s tým, že získam aspoň všetky zvyšné odznaky. Hra ma opäť chytila, aj keď to čo mi na nej vadilo predtým, mi vadilo i pri hernom pokuse číslo dva. Dokonca ma začala srať i moja Eevee, pretože odmietala všetky kamene na jej vývin. Tú hru som chcela, pretože som si myslela, že budem mať Jolteona alebo Vaporeona. Nevydalo. Na druhej strane určite pobaví jazda na Ponyte či Charizardovi alebo zdolávanie vody na Gyaradosovi.

Čo ma však nakoniec najviac sklamalo bol naozaj krátky a nezáživný príbeh. Keď som získala všetky odznaky a porazila Elite Four plus Bzdochu, čakala som, že okej ide sa ďalej rozmlátiť ďalším Pokémonom držky. No ale nestalo sa tak. Samozrejme po dokončení príbehu môžete pokračovať v hre ďalej ale u mňa sa zrazu všetka motivácia stratila. Hre som ešte dala šancu s tým, že budem konečne v kľude zbierať Pokémonov. Keďže lokácie boli stále tie isté väčšinu som už mala a tak pre mňa hra stratila zmysel. Určite nie je pre mňa motiváciou zápasiť s trénermi, ktorí majú jedného špecifického Pokémona, a ja musím bojovať s takým istým. Každopádne áno bolo to fajn ale k hre sa už nevrátim. Hru máme z výletu v Japonsku a akosi nechcem aby sme ju posunuli ďalej aj keď viem, že niekto iný by sa jej potešil a ešte by ju využil. Materialista.
Neviem či nie je problém aj v tom, že predtým som žiadnu Pokémon hru poriadne nehrala, a tak som nevedela oceniť zmeny/vylepšenia pri tejto. Poprípade to nejak porovnať. Ťažko povedať.