Pokémon: Let's Go, Pikachu!

16.11.2018

Let's Go, Pikachu! společně s Let's Go, Eevee! tvoří třetí dvojici her spadající pod sedmou generaci série Pokémon a jedná se o první sadu her ze série, která vyšla na konzoli Nintendo Switch. Série se tentokrát vrací do rodiště série, regionu Kanto představeného v Pokémon Red a Blue. Svým způsobem je Let's Go, Pikachu! remake dílu Yellow, který ale přidává notnou dávku inspirace mobilní hrou Pokémon GO.

Opět se tak vydáváte na cestu za získáním osmi odznaků Indigo League, na jejímž konci čeká titul pokémoního šampiona. Kromě vašeho věrného parťáka Pikachu na vás tentokrát čeká k chycení původních 151 Pokémonů, které lze získat i v jejich alolanských formách známých z Pokémon Sun a Moon. Tahový bojový systém a RPG systém z předchozích dílů zůstal zachován, k zásadní změně ale došlo v metodě získávání nových Pokémonů. Ten je převzat ze zmíněného Pokémon GO – Pokémony tak hráč nezískává v náhodných soubojích, jsou viditelní přímo ve světě a k jejich chycení s nimi není třeba bojovat, stačí se k nim pouze přiblížit a pod správným úhlem hodit Poké Ball.

Let's Go, Pikachu! také poprvé v sérii nabízí kooperativní multiplayer na jedné konzoli, kde stačí druhému hráči půjčit druhý ovladač Joy-Con a může se plynule zapojit do hry a pomoci vám v soubojích s ostatními trenéry a v chytání divokých Pokémonů. Samozřejmostí je i online multiplayer, který se ale podobně jako v předchozích dílech omezuje na souboje a vyměňování Pokémonů.

Hru je možné propojit s účtem ze hry Pokémon GO, se kterým si můžete vyměňovat chycené Pokémony a získané předměty. Ke hře je také možno dokoupit speciální pohybový ovladač ve tvaru Poké Ballu, který lze využít k chytání Pokémonů v Let's Go, Pikachu! i v Pokémon GO a v něm uložené Pokémony nahrávat do obou her.

• Switch 85
S remaky od Game Freak jsem byl dosud velmi spokojen. Let's go Pikachu naštěstí není výjimkou. Jakožto veterán první generace pokemonich her (v Blue, yellow, red a i v green jsem nahrál stovky hodin) jsem se na tento titul velmi těšil, I na propojení s pokémon go.

Hra samotná je fajn, v dnešní době je o příjemné hraní, což se o originálu už říct nedá. Herní mechaniky byly zjednodušeny, nejvíce to lze pocítit v tom, že s pokemony už nemusíte bojovat, stačí jen házet pokebaly (jen zapdos, moltres, articuno, mewtwo a překvapivě taky snorlax musejí být před chycenim porazeni, navíc v časovém limitu). Pokemony navíc přímo vidíte, takže je jen na vás, jestli po daném kusu půjdete, nebo ne. A vždy můžete z boje utéct. Trenéři kromě peněz dávají i nové pokebaly.

Pokebal controller sice stojí 50eur, ale vyplatil se. Nejen kvůli mew, ale chytání pokemonu s jeho pomocí je velmi zábavné. Navíc se dá propojit i s pokémon go, ale na to je v tomto případě neprakticky velký. Propojení s pokémon go není žádná sláva, protože pokemony můžete transportovat jen ve směru go->Let's go a ne naopak. Opačným směrem to jde jen nepřímo a jen s jedním druhem.

Přestože první generace obsahovala jen 151 druhů monů, Let's go jich zná 153. Těmi posledními jsou (údajně) legendární pokémoni z osmé generace, meltan a melmetal. Během vydání let's go byl v PoGo uveden quest, na jehož konci byl právě meltan. Po jeho získání a po poslání jakékoliv pokemona z PoGo do let's go se v inventáři PoGo objeví box, po jehož použití se v hracove blízkosti začnou na půl hodiny spawnovat další meltani. Na evoluci do melmetala je pak zapotřebí 400 meltan candies a jak meltan, tak melmetal musejí být poté transportovani do Let's go. Transport probíhá mimochodem v go parku, který nahradil safari zone (a pokémoni z ní se dají chytit ve volné přírodě, I když 1%spawn chance v rock tunnel nepotěší).

Hra porazenim elite four nekončí, post-game obsahuje kromě mewtwo i přes sto nových trenérů kteří nabízí boje 1mon vs 1mon stejného druhu, např. Pikachu vs. Pikachu. Pokud máte rádi alolan formy nebo mega evoluce, přijdete si taky na své, pokud máte spíš rádi breeding, tak smůla...
  • Switch 80
Switch je moje první Nintendo konzole a předchozí hry o Pokémonech jsem neměl možnost pořádně hrát. Hra vyšla ve dvou verzích - buď s Pikachu nebo Eevee. Tím si zároveň vyberete startovního pokémona. Není tady ten klasický výběr ze třech příšerek. Ale není třeba mít obavy, protože si postupně můžete pochytat všechny.

Kromě chytání Pokémonů se snažíte získávat odznaky za souboje s trenéry jako je Brock, Místy a další. Chytání probíhá stejně jako u mobilní hry Pokemon Go. Pokud máte konzoli připojenou k TV tak musíte mávnout joyconem aby se hodil pokébal a v závislosti na to jak dobře hodíte můžete mít nějaký bonus. Ovladač vám v ruce vibruje. Když hrajete v handheld módu tak jen zmáčknete tlačítko ve správnou chvíli.

Výhoda je že při procházení lokacemi vidíte jaký pokémon je zrovna před vámi a není to o náhodě jakého zrovna budete chytat. Jen je škoda, že při tom chytání s pokémonem nejdřív nebojujete jako to bylo v seriálu i v předchozích hrách. Samozřejmě budete mít po ruce svůj Pokedex od profesora Oaka, kde budete vidět jaké máte Pokémony nebo které jste zatím jen viděli. Také můžete editovat jaké Pokémony máte v hlavní skupince. Ty totiž budou dostávat všichni expy za souboje nebo za chytání. Samozřejmě se musíte o příšerky také starat - občas je dát odpočinout v centru nebo jim dávat lektvary na ošetření a obnovení života. S hlavním pokémonem si také můžete hrát nebo ho hladit což potěší hlavně děti.

Během průchodu hrou se také naučíte některé speciální techniky, které vám hodně pomůžou. Ve hře třeba není klasické rychlé cestování, ale jedna z technik ho nahradí. Nebo díky další technice budete moct lovit vodní pokémony. Vyplatí se tady mluvit s postavami, protože vám třeba můžou něco dát.

Hru jsem včera dohrál - minimálně tu hlavní část, kdy jsem porazil získal všechny odznaky a porazil jsem elitní čtyřku (+1). Ale pořád ještě můžu pochytat další pokémony a nechat je vyvinout. Trénoval jsem hlavně Pikachu,, Charmandera, Bulbasaura, Squirtla, Oddishe a Geoduda.

Pro: vidíte Pokémony v trávě

Proti: při lovení s nimi nebojujete

• Switch 70
Treti navrat do Kanto, regionu, kde to vsechno zacalo.

Rozporuplna hra.

Pozitiva:
1) Grafika. Kouka se na to a kocha se tim krasne, prochazet si Kanto v plnohodnotny Switch grafice je podobne fajn jako znovuobjevovat plnohodnotnej 3D svet a pokedex v XY.
2) Prvni pokemonni hra s malou revoluci - pokemony konecne vidime v overworldu! Neni to perfekne udelany, ocekaval bych vetsi variabilitu pohybu atd, ale jak je videt ze Sword/Shield i datadisku, tvurci tenhle system snad budou dal zlepsovat (edit: no, to jsem byl trošku moc optimista...). Prvni krok je to zasadni.
3) S tim souvisi i moznost osedlat si Rapidashe (au!), proletet se v postgame na Charizardovi a jako v Heartgold nechat se nasledovat jakykoli monem - super.
4) Zapojeni Alolan pokes z Gen 7, Mega Evoluce.
5) Propojeni s PoGo.

Negativa:
1) CONTENT. Je mi lito, ale kdyz uz jednou existuje HeartGold s TUNOU obsahu, ale i prvni remake FireRed, kterej obsahoval velice fajn bonus v podobe souostrovi Sevii Islands, Let's Go proste pusobi ochuzene. Potesi par detailu (Legendarni trenerka Green), ale krom bodu 2 a 3 (sekce pozitiva) tu neni jakakoli perlicka navic, ktera by oslovila. Chybejici Safari Zone taky dost zamrzi. Post-game rovnez chudicka a quest s Master Trainers nic moc.
2) OBTIZNOST. Skutecnost, ze Gamefreak nejpozdejc od XY, kdy se objevilo naprosto prepaleny/gamebreaking Exp Share, (pri jehoz uzivani v novejch hrach snadno ke konci hry bez grindingu skoncite o 10+ levelu nad souperi) nepredstavil prinejmensim dva ruzny obtiznostni mody je naprosto neomluvitelnej. Opravdu cira nekompetence, zurim.
3) Chybej abilities - zbytecny.
4) Spis detail pro competitive hrace, ale nechat ve hre zasadni move typu Stealth Rock a vyhodit tolik potrebnej countermove Rapid Spin, to je opravdu dukaz toho, jak "moc" maj vyvojari prst na tepu metagame. CHJO.

Celkove - neni to zly, ale kdyz to clovek srovna s klenotem Switche jimz je Super Mario Oddyssey, kde clovek totalne cejti tu lasku, s jakou to tvurci delali, je to preplneny obsahem a kreativitou... tak to proste uplne neobstoji. Jestli je na vine spis tradicni casovej tlak (Super Mario bylo myslim o mesice odlozeno, Gamefreak si tohle kvuli propojeni s Pokemon Company vcetne anime, karet atd nemuze dovolit) nebo v zatuchajicim Gamefreaku... odpoved by me samotnyho zajimala.

Pro: Grafika, Kanto v plne parade, pokemoni v overworldu, following a da se na nich jezdit/letat, kompatibilita s Go

Proti: (Pod)prumernej herni obsah zdaleka se nepriblizujici vrcholum HeartGold/Soulsilver a Black/White 2. Chybej Sevii Islands, jakakoli slusna postgame, neco navic. Opet trestuhodne chybejici obtiznostni mody nebo lepsi vybalancovani.