Pokémon Crystal Version

Pocket Monsters: Crystal

30.07.2001
26.01.2018

Na západ od kraje Kanto, ve kterém se odehrávaly hry první generace série Pokémon, se nachází region Johto. Protagonista pochází i tentokrát z malého městečka (New Bark Town), a i v tomto případě sousedí jeho dům s domem pokémoního profesora, který se tentokrát jmenuje Elm. I Johto má svou pokémoní ligu, města se stadiony a mnoho pokémoních nadšenců. Kromě toho je tento region domovem pro celou stovku nových, resp. nově objevených pokémonů. Velké důležitosti se zde dostalo pololegendárnímu pokémonu Suicune, který je tentokrát součástí hlavní příběhové linie...

Podobně jako japonská verze Blue a obecně verze Yellow, je i Crystal vylepšenou verzí her Gold a Silver. Crystal obsahuje kromě volby pohlaví i značně vylepšenou grafiku, pokémoni jsou nyní při bojích animovaní a ne jen zobrazeni jako statický obrázek, novou lokaci Battle Tower a především pak obdobu Mewa: posledním Pokémonem nového pokédexu s číslem 251 je Celebi, kterého však bylo možné oficiálně získat pouze v japonské verzi hry či ve velmi omezeném počtu v rámci Nintendo eventů. V roce 2018 ale hra vyšla pro virtuální konzoli na 3DS, kde je již možné Celebiho získat.

Verze Crystal vyšla v Japonsku v roce 2000, v USA a Austrálii a pro tentokrát v Evropě v roce 2001. Podobně jako vylepšené verze první generace se ani Crystal nedočkal žádného remaku. Pro systém 3DS hra vyšla 26. ledna 2018.

Pokud by si někdo chtěl zahrát Pokemon Crystal trochu jinak, tak doporučuji hack Pokemon Crystal Clear. Teprve jsem to začal, ale zatím je to neskutečně skvělá práce.

1. Můžete začít v jakémkoliv městě v Johto nebo Kanto. Od začátku je mapa téměř naprosto průchodná.

2. Můžete si vybrat z obrovského množství starterů, včetně Pikachu a Eevee

3. Nastavitelný vzhled i pohlaví postavy. Můžete hrát třeba s modelem Blua.

4. Lze chytit všechny pokemony bez jakékoliv výměny, včetně Mewa a Calebiho

5. Vlastní dějový obsah, který jsem zatím neprozkoumal.

6. Pokemon, jakýkoliv, vás může následovat podobně jako Pikachu v Pokemon Yellow (srovnání s novějšími díly mi připadá nefér)

Je to zkrátka dost bomba. Všechny informace naleznete na Discordu kam se dostanete z téhle stránky.

• 3DS 90
Hodnotím verzi pro virtuální konzoli na 3DS. Pokémon Crystal je zřejmě mojí nejhranější hrou z pokémoní série vůbec; kdysi jsem ji procházel docela často na emulátoru. Zároveň je vhodnou volbou, pokud přemýšlíte o tom, které hře z druhé generace dát šanci. Jako doplněk k parádním hrám Gold a Silver totiž přináší pár drobných změn.

Crystal je první hrou v sérii, která umožňuje vybrat si dívčí postavu. Obě postavy, za které můžete hrát, mají jinak svá defaultně nastavená jména: Ethan (v seriálu z něj vychází postava Jimmy) a Kris (v seriálu Marina), ačkoli na ně hned zapomenete, protože v seriálu se vlastně spíš mihnou a v té záplavě různých postav si je jen těžko vybavíte. Jakmile nastavíte všechny potřebné záležitosti jako třeba čas (poprvé se tu mění noc a den), začnete svůj život trenéra Pokémonů v osadě New Bark Town (schválně nepíšu ani o vesnici, i k té to má totiž pořád daleko s těmi pár domečky).

Vyrazíte za profesorem Elmem do jeho laboratoře pro svého prvního Pokémona, ale toho si budete muset zasloužit. Profesor bude potřebovat, abyste mu pro něco zaběhli k Mr. Pokémonovi, který žije kus cesty na sever od vedlejší osady. Abyste se v pořádku dostali tam a zpět se zásilkou, dostanete na výběr jednoho ze tří startérů: Chikoritu, Cyndaquila a Totodila. Když vyjdete ven, vidíte vedle laboratoře podezřelou postavu. Co má za lubem? Do toho vám nic není (aspoň zatím). Takže vyrazíte na cestu, projdete Cherrygrove city a na sever do malého domku, kde je Mr. Pokémon a taky profesor Oak. Dostanete balíček, pokédex a hned, jak zase vykročíte ze dveří, zavolá vám profesor Elm, že se stalo něco strašného! Co by to tak mohlo být? Rychle zpátky! Jenomže cestou vrazíte do zloděje, co stál u laboratoře, vašeho herního rivala, který ukradl jednoho ze zbylých Pokémonů – na potvoru zrovna toho, co je typově silnější vůči vašemu a začne pokémoní mela. Samozřejmě souboj vyhrajete a rival se vypaří. Tady mohu uvést, že onen rival není nikdo jiný než seriálový Silver, syn proradného Giovanniho, ovšem pojmenovat si ho můžete, jak chcete. Profesor Elm si nakonec zásilku nenechá, místo toho ji vezmete zpět do državy. Co je to za zásilku? Nepovím! Dobře, je to vajíčko, které musíte odnosit, než se vyklube. Ještě se zaskočte rozloučit s mamkou (zase jste poloviční sirotek, taťka nikde!) a hurá do světa Johto.

Asi nemusím zmiňovat, že svět v druhé generaci je mnohem více propracovanější a má více atraktivních lokací než předchozí generace. Hlavním lákadlem jsou to především noví legendární Pokémoni: kočkopsí trio Suicune, Entei a Raikou, kteří vám při chytání nejvíc zatopí, protože rádi unikají, pohybují se všude možně po světě a udržet je vůbec v boji je docela obtížné (tedy kromě Suicuna, ten si tu střihl vlastní dějovou linku); Lugia a Ho-Oh (druhého jmenovaného můžete chytit až po pochytání psího tria) a létající cibulka Celebi, který se tu objevuje zcela exkluzivně – v žádné jiné hře na virtuální konzoli se chytit nedá. V původních verzích hry bylo potřeba využít eventu přes tzv. Pokemon Mobile System, který vám dal GS Ball, díky kterému jste mohli spustit sekvenci s Celebim. Tady však dostanete GS Ball po dohrání hry (v Goldenrod City v poké centru – možná v horním patře, teď nevím), donesete ho do Azalea Town Kurtovi a ten vám ho dá zpátky po uplynutí jednoho dne a pošle vás do Ilex forestu, kde tedy najdete hlavní důvod téhle hry.

A co další novinky? Už předtím jsem zmínil mechaniku střídání dne a noci; to je proto, že někteří Pokémoni se objevují ve dne a jiní v noci. Přibyly nějaké nové útoky včetně Headbuttu, díky kterému můžete třást některými stromy a doufat, že z nich spadne vzácný Pokémon. Celkově si tu můžete poprvé všimnout i trhaných animací Pokémonů, poprvé sbíráte berries, objevují se rozdílná pohlaví a konečně můžete využít množírnu; díky barvám jsou v druhé generaci uvedeni shiny Pokémoni (červený Gyarados v Lake of Rage je kultovní záležitost). Obsah inventáře je na tom o něco lépe než v první generaci, ale pořád by chtěl ještě vylepšit.

Líbilo se mi, že po procestování Johto se pořád nedostanete k elitní čtyřce. Místo toho se vrátíte na začátek hry do své osady a cestujete po vodě na východ do světa Kanto z první generace. Teprve po poražení místních stadionů vás hra pustí do vytoužené síně slávy. Pěkné je, že Johto a Kanto spojuje magnetická trať vedoucí mezi městy Goldenrod a Saffron, mezi kterými se můžete po skončení hlavní linky vozit Maglevem.

Poměrně otravnou roli jinak mají v příběhu Rakeťáci, jejichž vysoké počty vás v průběhu hry hodně zdržují a souboje s nimi jsou příliš jednotvárné. Jejich poražením si však vysloužíte různé odměny, další postup ve hře a uznání, protože se snaží ochromit důležitá centra. Taktéž čas od času narazíte na svého rivala, který tu podle mě funguje jako ten "zlý" rival ze všech her v sérii nejlépe, ale stačí po celou hru trénovat vašeho hlavního startéra (což se mi ostatně osvědčilo i v ostatních hrách) a snad nebudete mít nikdy nikde problém.

Opět budete potřebovat mulu na HMka (pokud se „náhodou“ stane, že budete mít k dispozici více Mew, tak bych ho doporučil jako muly, protože se může naučit jakýkoliv útok ve hře). Vítanou „novinkou“ jsou však itemy, které se dají věnovat Pokémonům, aby se jim lépe bojovalo nebo vyvíjelo.

Zajímavou novou lokací jsou Ruins of Alph, jejichž pozůstatky jsou domovem tajemného Pokémona Unown, jenž se tu vyskytuje v mnoha formách dle znaků abecedy a můžete přijmout challenge ho ve všech podobách pochytat, zejména pokud se vám podaří rozluštit puzzly a objevit tajné prostory. Váš nový doplněk k mobilu, kterým se dá zavolat na čísla různým postavám ve hře, obsahuje i rádio s několika stanicemi. Schválně tady zkuste naladit Unowny, možná vám něco poví.

V úterý, ve čtvrtek a o sobotách se můžete zúčastnit soutěže v chytání hmyzích Pokémonů. Nejenom, že si tím doplníte sbírku o nové druhy, ale máte šanci vyhrát třeba Sun Stone, nový evoluční item pro některé Pokémony.

Jako novátorský prvek je tu poprvé uvedena Battle Tower, ve které se dá stále dokola bojovat, a která se pro svoji oblibu vrátila i v dalších hrách série.

Co se týče způsobu tradování, tak to je stejné jako to, co jsem již psal u Yellow.

Potom, co porazíte elitní čtyřku a Lance, jenž vás tu a tam provází příběhem, dostanete přístup ke zcela neprozkoumané lokaci Mt. Silver, kde se nacházejí ti nejsilnější Pokémoni ve hře, a kde se konečně potkáte (a utkáte) se svým starým já – Redem! Není to nic, co byste nezvládli, ale stejně je dobré se na něj připravit. Po zápase zmizí, ale když znovu porazíte čtyřku, opět se objeví na stejném místě.

Gratuluji k dohrání hry. Doufám, že se vám líbilo Johto napoprvé; nebo klidně podesáté, stejně jako mně. Hra skýtá pár dalších drobných tajemství, zvláště pokud se rozhodnete doplnit pokédex, ale to už si případně dohledáte sami. Crystal je příjemná retro hra z druhé generace, která zavedla několik vylepšení, jak je známe dnes; a spolu s Gold a Silver předvedla slušný aspekt opakované hratelnosti. Pokud máte raději remaky, můžete zkusit taky hodně povedené HeartGold a SoulSilver. Mně se teprve nedávno podařilo dokončit všech 251 záznamů, z čehož mám dobrý pocit. Ale byl to boj!
---
Zajímavosti a detailní historii o vydání prvních Pokémonů najdete v mém komentáři k Pokémon Green.

Pro: Noví Pokémoni a typy, nové mechaniky dnes už dobře známé, zajímavé lokace, Johto a Kanto, nemilosrdný rival, Red.

Proti: Rakeťáci, únavné psí trio, inventář, téměř nemožné zkompletovat pokédex.

• GBC 95
Mnoho českých hráčů to neví, ale Pokemon Gold/Silver/Crystal měla být poslední generace. Při tvorbě hry se nepředpokládalo, že dnes budeme mít téměř 900 pokemonů. Tohle mělo být grandiózní finále. A je to sakra vidět.

Nechci zas úplně mluvit v superlativech, ale co se dá dělat. Pokemon Crystal byla, je a bude má naprosto nejoblíbenější pokémoni hra. Nádherné nové barvičky a grafika, neskutečně propracované oblasti, a nekonečně množství dalších pozitiv…

1. Máme zde střídání dne a noci, což následující generace opět ztratila.

2. Máme zde reálný čas a dny v týdnu (!!!)

3. Navíc tyto dny v týdnu rozhodující o eventech ve hře (!!!!, je to hra z roku 2000!)

4. Konečně vidíme, kolik expů potřebujeme do dalšího levelu.

5. Pokemon Crystal je první hra s animacemi pokemonů.

6. Generace II. představuje mechaniku vajec, vyvíjení láskou, a mláďaty.

7. V Generaci II. Se objevuje můj nejoblíbenější pokemon ze všech, Umbreon, který mi brzo bude dělat společníka i v Pokemon Go. Shiny Umbreon je pak transcendentní slast světa pokémonů.

8. Ach ano, první Generace se Shiny Pokemony.

9. Právě kvůli tomu, že Generace II měla být poslední, chtěli tvůrci komplexní vyobrazení Japonska. Johto je tedy propojeno s Kantem a máme tak příklad jedné z nejkomplexnějších pokémoních her. Zbytek se sotva dokázal přiblížit.

10. Mezi oblastmi se dá cestovat vlakem!

11. Specificky Crystal je první hra, kde je možnost hrát za dívčí postavu.

12. Telefon! Můžete si telefonovat s jinými postavami a hlavně trenéry, kteří vám občas nabídnou odvetu či lahůdku v podobě evolučního kamene.

13. "…"

14. "..."

Asi tak před deseti lety se stalo, že jsem u Pokemon Crystal strávil celé léto. Doslova. Hrál jsem to znova, a znova, a znova. A přísahám, že mě to nikdy neomrzelo. Nové týmy, nové tréninky, nová tajemství. Miloval jsem Johto a i dnes si to rád projedu znova, a to s jednou malou změnu, že pomocí chytré ulitky si měním startéra na Eevee, protože po X dohrání mám na tento drobný cheat nárok. A můj parťák má být prostě Umbreon, tak to prostě je a tečka. Příběh je také mnohem lepší než v předchozí generaci, a především jsem rád, že hra v Kanto poté přímo navazuje a potkáme tak Blue a „…“ i s Pikachu.

Nicméně, hra má i pár nešvarů, protože tomu se zkrátka vyhnout nedalo. V první řadě mi nesmírně vadí, že někteří Pokemoni druhé generace se dají chytit až v Kantu. To je do nebe volající nesmysl. Hra má nová HM, přičemž celkově TŘI jsou vodní. Díky tomu musíte mít v týmu aspoň dva vodní pokémony, nebo se smířit s tím, že váš vodní bude mít místo jen na jednu další schopnost + někteří vodní jednu z těch nových neberou, takže další paráda. Ačkoliv systém telefonování je super, asi bych ocenil, kdyby kameny byli nějak lépe sehnatelné. Jediná jistota je až Bill v Kantu (kterému musíte pro kámen ukázat určitého pokémona) nebo pomocí drobného in-game podvodu donutit trenéry ať vám volají (a to ještě musíte vědět, kteří jaký kámen mají.) Také s Fly je později problém, protože poté co otevřete novou oblast nelze přepínat mezi oblastmi. Je v tom nějaký trik, na který si nyní nevzpomenu, ale asi bych čekal, že bude možnost cestovat přímo a přepínat mezi mapami ale… je pravda, že pak ztrácí trochu smysl ten vlak.

Když se nad tím ale tak zamyslím, těch chyb je vlastně neskutečně málo. Na 2000 to byl ambiciózní projekt, a o to více je více fascinující, že vyšel poměrně skvěle. Aby bylo jasno, já jsem rád, že pokémoni pokračuji. Díky popularitě na západu jsme dostali generaci III. a ano, v jistém smyslu to byl začátek konce, ale taky to přineslo spoustu skvělých věcí, přičemž nejnovější je Pokemon Go. Ale Gold/Silver, a především Crystal, jsou zlatou érou pokémonů. Čistá esence všeho, co je na tomto universu dobré.

A rozhodně ze mě nemluví jen fakt, že tato generace přinesla Umbreona.

Ačkoliv, možná trochu.