Pokud by si někdo chtěl zahrát Pokemon Crystal trochu jinak, tak doporučuji hack Pokemon Crystal Clear. Teprve jsem to začal, ale zatím je to neskutečně skvělá práce.

1. Můžete začít v jakémkoliv městě v Johto nebo Kanto. Od začátku je mapa téměř naprosto průchodná.

2. Můžete si vybrat z obrovského množství starterů, včetně Pikachu a Eevee

3. Nastavitelný vzhled i pohlaví postavy. Můžete hrát třeba s modelem Blua.

4. Lze chytit všechny pokemony bez jakékoliv výměny, včetně Mewa a Calebiho

5. Vlastní dějový obsah, který jsem zatím neprozkoumal.

6. Pokemon, jakýkoliv, vás může následovat podobně jako Pikachu v Pokemon Yellow (srovnání s novějšími díly mi připadá nefér)

Je to zkrátka dost bomba. Všechny informace naleznete na Discordu kam se dostanete z téhle stránky.
@Cathan (01.09.2021 11:51): V tomhle případě chápu, že Goh musí pochytat těch 900 aktuálních pokešů, aby dostál svému snu, ale přijde mi to moc na sílu :) Stejně tak by mohl nosit zásobu masterballů... no co už :D Asi je dobře, že se to někam posouvá.
@Tainaru (01.09.2021 11:49): Tak víš jak, etika chytání pokemonů... :D Chce to vždy mentální gymnastiku, většinou omezenou zkrátka na to, že drtivá většina pokemonů chce být chycena a navíc drtivá většina může trenérovi utéct, tak nějak to prostě je. Samozřejmě nepomáhá fakt, že v anime dali pokemonům téměř lidskou inteligenci.
@Kunick (01.09.2021 11:33): Úplné detaily Arceuse ještě nejsou známy, ale pochopil jsem to tak, že proběhne souboj a po něm musíš přímo s postavou hodit pokéball na Pokémona. U těch nejslabších pokešů si myslím, že to bude jako doposud, že cca do levelu 20 jdou celkem snadno chytat i bez boje. Snad to ještě víc přiblíží v nějakém traileru před vydáním.

@Cathan (01.09.2021 11:36): Mně to přišlo fajn, že úplně "cizí" pokeše v seriálu chytali nejdřív po boji :D To, že se s mnoha nejdříve spřátelili, dává příběhu a vztahům větší hloubku a to mi samozřejmě nevadí. Jenže Goh přijde, hodí 3 pokébally a do všech chytí nějakého pokeše, co zrovna náhodou zmerčil, a jim to nevadí? Co když mají svoje pokémoní rodiny, o které se musejí postarat? :D
Ale tak je to jen seriál, jasně, moc to neřeším. Jenom je to úsměvné, když to porovnám s prvními díly, kde Misty udivenému Ashovi omlacuje o hlavu, že Pokémona musí nejdřív oslabit, aby je mohl chytat :)
@Tulareanus (01.09.2021 11:39): K mému prvnímu hraní druhé generace se váže vtipná historka. Jak jsem psal u Yellow, rodinná přítelkyně mi přivezla ze Shangaie fyzickou kopii Pokemon Gold, aspoň to jsem si myslel. Až na to, že to zřejmě byla "nelegální" fyzická kopie neoficiálního a nikdy zcela dokončeného Shiny Gold, což je vlastně pokemon Gold s grafikou a některými pokemony třetí generace. Ta kopie co jsem měl byla ještě extrémně nedodělaná a skončil jsem v Olivine City. Byl jsem tehdy fakt ještě prcek, rodiče tomu také moc nerozuměli, a já prostě nechápal, proč mě hra nechce pustit dál a nakonec jsem to odsoudil jako chybu s kterou nemůžu nic dělat. Když jsem o X let později hrál Pokemon Gold na emulátoru, nechápal jsem, proč je ta grafika o tolik horší a nakonec si zjistil, jak to bylo. Bolestná lekce.
@Cathan (komentář): Herne je druhá generácia tiež moja najobľúbenejšia. Hoci som prešiel všetky tri hry v generácii, najradšej mám asi Gold. Čiastočne asi preto, že som ho hral ako prvý a Crystal vtedy ešte neexistoval, ale aj preto, že som sa vedel skôr dostať k Ho-Ohovi ako k Lugii. No a zároveň preto, že som čakal po Yellow prvej generácie, že aj tá "špeciálka" druhej generácie bude mať radikálnejšie zmeny (naivne som dúfal v to, že budem mať možnosť získať celé úvodné trio "cyndaquil, chikorita, totodile), ale tých zmien je tu oproti Gold/Silver málo. No a zároveň v Crystal nedá chytiť Mareep. Ale vývoj Mareep->Fluffy->Ampharos bol stabilnou súčasťou môjho tímu aj v gold a silver a bez neho to dosť obmedzuje výber elektrických pokémonov v hre, resp. aspoň v prvej tretine až polovici.
@Tainaru (01.09.2021 11:26): Sleduju, a sleduju i tu bitvu fanoušků okolo toho. Mně se poměrně líbí, že se snaží najít syntézu mezi anime a hrami, a třeba Goh je takoví dobrý kompromis. Ono s Ashem to vždy bylo vtipné, že v Kanto sérii to furt bylo "všechny chytit máš" ale velmi brzy přešli na to, že Ashe tvoří silné šestkové týmy - jako ostatně většina hráčů her.

Pokemon Go byla vlastně první hra, kde vážně šlo o "chytit všechny" par excelence a vlastně mě těší, že Goh tuhle stránku hry komplexně představuje. Ostatně on se dost vytratil v anime ten fakt, že Pokemona musíš chytit po zápase, už dost dávno, či spíš tam byl tak nějak na půl žerdi. V sérii X/Y nechytil Ashe jediného Pokemona a už v Kanto v zásadě chytil po boji jen cca tři Pokemony, a to je pokud bychom počítali Krabbyho či možná Taureny, ostatní s ním šli zcela dobrovolně a bez boje, což se pro něj stalo časem typické. Mám dojem, že je to dobrý kompromis v tom, že zde stále máme pokemony kteří se jen tak snadno chytit nenechají a pak je nutný ten souboj, což je třeba v Pokemon Go jen u Raid Battle.

Tak či tak, možná máš pravdu s tou Eevee.
Já teda info o Arcelu záměrně docela ignoruju, ale není to příprava na něj? Myslím, že někde to zaznělo, že tam se budou pokemoni lovit spíš přepadením než po boji.
@Cathan (01.09.2021 11:13): Inu, doposud to platilo, ale jak jsi psal u Yellow, že sleduješ Journeys, tak sis nejspíš všiml, že úplně převrací některá zažitá pravidla (třeba Goh chytá všechno bez toho, aby pokeše oslabil v boji, což se mi teda osobně nelíbí), takže je celkem možné, že to v budoucnu zase bude jinak. Určitě víš o té Eevee, která se nechce vyvinout. Buď tím chtějí naznačit, že Eevee může zůstat Eevee, anebo s tím mají další příběhový záměr, jako že třeba v další generaci přidají další vývin a Eevee se do něj vyvine.
@Tainaru (01.09.2021 10:57): Ono u Pikachu je to poměrně pochopitelné, to je taková ikona a vlastně sám o sobě funguje skvěle. Ale zas smysl Eevee je ta evoluce, takže mít Eevee která se nemůže vyvíjet je jako mít boty bez podrážky, poněkud bezpředmětné. Z vývojářského hlediska to chápu, ona by pak jedna hra byla nekonečně lepší a nakonec i trochu obtížnější na výrobu, ale z toho vypravěčského to je trochu mimo.
@Cathan (01.09.2021 10:14): Je škoda, že právě v Let's Go nejde ty hlavní pokeše vyvíjet, ale zase s tou evolucí už by byli moc overpowered, imo.
Každopádně si vzpomínám, že jsem si jednou právě Crystal (teda myslím, že to byl Crystal) editoval tak, abych ji prošel jenom s eeveelutions, a nakonec právě Umbreon většinu práce oddřel :) Je fakt, že vypadá dost cool.
@Tainaru (01.09.2021 00:14): Jop, s tím Fly to je myslím ten trik, na který jsem si nemohl vzpomenout. Ona vůbec tahle hra skrývá mnoho triků, co se člověk v mládí naučí a ve staří jako když najde :D
Jinak jo, velký Umbreon-fan, a trochu off-topic proto mě trochu štve Let's go Eevee. Ne, že bych měl vůbec možnost si tu hru koupit, ale když už dali do té hlavní role Eevee, měli jít dát i možnost se vyvinout. Bez toho ta hra trochu ztrácí smysl. To není jak s Pikachu.
@Cathan (komentář): Je příjemné vidět další spokojený komentář na Crystal, to mi dělá radost :) A vida, další Umbreon-fan. Vzpomínám si, že jsem whirlpool nikdy nepřidával natrvalo do týmu, protože je vždy potřeba jen několikrát na konkrétních místech a poté se na ta místa už hráč ani nemusí vracet, mám ten dojem.
Ty "..." odkazují na onen legendární finální souboj? :) Dobré.
A k tomu cestování mezi mapami... myslím si, že jsem vždy přeletěl k Mt. Silver, prošel pěšky ten kousek na východ a odtamtud už se dal použít zase Fly v Kantu.
Jinak jediné, co mě opravdu zlobilo, bylo to neustále se přesouvající psí trio, s těmi jsem se pokaždé nazlobil, než se mi je podařilo chytit. A teprve po nich se mohlo jít na Ho-oha :D
PS. právě v tuto chvíli už je přesně 900 Pokémonů :) počítám i ty nové z traileru na Arceuse.
@Fingon (15.12.2017 22:30): dobrá zpráva

Jinak s bankou, jestli to dobře chápu šlo přesunovat vždy jen do poslední generace. Proto se čekalo na její update s vydáním hry. Ale zkušenosti až tak nemám.
Jen co jsem kde pochytil.
Tak mi na Facebooku uz odvcerejska vyskakuje reklama, ze Pokemon Crystal vyjde pro virtual console koncem ledna 2018

odkaz

Jinak jsem zvedavy na tu kompatibilitu s poke bank resp. s Ultra Sun/Moon - sice jsem byl schopny presunout pokemony z virtualizovane verze Red, ale uz ne do her seste generace... Sice se v bance zobrazi, ale jsou jinak podkresleni a presunout je neslo. Ale do sedme generace jsem to jeste nezkousel.
Ještě bacha, že Mew a Celebi nejsou oficiálně Legendary, ale Mythical, stejně jako ostatní Pokémoni z eventů ;)
@Fingon (07.11.2017 22:29): Hele, ale to, že niekomu niečo nejak príde a má z niečoho nejaký dojem je jedna vec, to, že Pokémoni majú jasne určenú kategóriu "Legendary Pokémons", kde patrí úplne rovnako Lugia a Entei, je vec druhá a tá, ktorá má byť reflektovaná v popisku.
@Tulareanus (07.11.2017 13:40): Asi to jeste pozdeji prepisu... kazdopadne mi vzdycky prislo, ze legendarni ptaci z prvni generace a psi /beasts ze druhe jsou meni vzacni, nez Ho-oh a Lugia. I kdyz je tedy daleko snadnejsi pochytat Zapdose atd., nez Suicune a spol, protoze ti prvni maji stale stejnou pozici.
@Fingon (07.11.2017 07:59): No ani nie, potvrdzuje to, čo som napísal:

"More Legendary Pokémon were introduced in Generation II, adding five more Legendary Pokémon for a running total of 9. The Legendary Pokémon introduced in this generation down can be separated into a trio and a duo."
Navyše suicune je legendárny pokémon spolu so zvyškom tria Raikou a Entei. V podstate každá pokémon hra mala viac kusov legendárnych pokémonov. Už v prípade prvej generácie to boli Articuno, Zapdos, Moltres, Mewtwo a Mew. V druhej ich bolo 6 - tri hore menovaní plus Ho-Oh, Lugia a Celebi.
Nejlepší generace!

Každopádně v popiscích Gold a Silver je chyba - Ho-Oh ani Lugia nejsou exkluzivní pro svoje verze, akorát v Gold získáš před Elite Four Ho-Oha a v Silver Lugiu. Po E4 v Kantu se dá sehnat klíč k tomu druhému dungeonu.