Pinball Fantasies

1995 Jaguar
25.10.1995 PS1
01.10.2009 PS3PSP
22.02.2012 Vita
Digital Illusions CE, Frontline Design (PC verze), Spidersoft Limited (GB verze, Jaguar verze, PS1 verze, SNES verze), Cowboy Rodeo (PS3 verze, PSP verze, Vita verze)
Pinball Fantasies z roku 1992 je klasický pinball, ve kterém můžete hrát na čtyřech herních stolech. Jedná se o pokračování předchozího titulu Pinball Dreams známých švédských tvůrců z Digital Illusions CE (série Battlefield).

Zmíněné čtyři levely obsahují stůl s názvem "Party Land" představující pouťové atrakce, "Speed Devils" automobilové prostředí, "Billion Dollar Gameshow" prostředí kasina a "Stones 'N Bones" obsahuje hororové prvky jako jsou kostlivci a hřbitov. Každý stůl má spoustu možností a kombinací, jak získat body. To vše v příjemné scrollovací grafice s podmanivým hudebním doprovodem.

Jeden z nejlepších, ne-li nejlepší "klasický" pinball z první poloviny 90. let. Oproti předchůdci s názvem Pinball Dreams přinesl Pinball Fantasies především mnohem propracovanější grafiku v tehdy luxusním SVGA (640x480) rozlišení. Všechny stoly se vyznačují vhodně rozvrženými komponenty, velikou hratelností a atmosférou založenou na výborné hudbě. Mým favoritem vždy byl ponurý Stones ´N Bones se záhrobními skřeky a varhanním preludováním.

Výtku si zaslouží snad pouze ne zcela realistický pohyb kuličky, která se v rozporu s gravitací poněkud vznáší. Výrazné zlepšení v tomto směru přinesl následující Pinball Illusions.

Pinball Fantasies má v sobě onu těžko popsatelnou kombinaci jednoduché zábavy, elegance a uživatelské přívětivosti, která je typická pro hry této éry a která často chybí dnes.

Pro: Hudba, atmosféra, hratelnost

Proti: Trochu nerealistický pohyb kuličky

no jéje, co jsem se tohohle pinbálku nahrál... :) ještě chrčící z pc speakeru na 386ce jsme u něj trávili společně s mým tátou, který jej naprosto zbožňoval snad od rána každej víkend, hodiny a hodiny překonávání nahraných rekordů... hudbu v podkresu party landu si vybavím, když mě vzbudíte ve 4 ráno vytáhnutím za palec u nohy. :) celkem 4 stoly, z nichž každý má svojí tématiku - cirkus, auto-moto, kasino a horor. všechny mají svoje dobře trefovatelné i krkolomné cestičky kudy kulička probíhá, nicméně bonusy na každém stolu postupně pěkně gradující a udrží hráče v bdělosti a zábavě. grafika obstojná na svůj rok, pěkně ladící s prostředím ve kterém se pinkalo a hlavně dobrá přehlednost. jen občas, když se míček rychle dostával z horních do dolních poloh bylo obtížnější při skrolování sledovat pohyb stejně jako reagovat. taky nevím, jestli to bývala jen vina naší vyžvatlané klávesnice, ale tento pinball měl tendenci občas vypínat odrážecí packu, když se na ní v kritický moment při touze trefit tu správnou rouru valila gula... to si nepředstavíte ty srdeční příhody potom - rekord nebude! bonus je pryč! už nemám další koule! :D po tomhle chodil vždycky táta nervózně kouřit z okna... :) mám ještě něco dodávat? prostě zábava jako řemen!

Pro: grafické ztvárnění, hudba, přehlednost, gradace bonusů, skvělá tématika stolů

Proti: trochu chaos při skrolování stolu