Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Perfect Dark

Rare •  4J Studios (X360) •  Code Mystics (XOne)
22.05.2000
17.03.2010
04.08.2015
kompatibilní
78
11 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Perfect Dark je akční střílečka od firmy Rare, vydána původně na konzoli N64. Příběh se točí okolo agentky Joanny Dark pracující pro Carringtonův institut, který je financován anonymními zdroji a slouží na ochranu celého světa. Joannin úkol je odhalit konspiraci konkurenční korporace dataDyne, spolupracující s mimozemskými tvory.

Hra je klasická 3D střílečka z první osoby, podobná starší hře od společnosti Rare s názvem GoldenEye 007, avšak se větším zaměřením na stealth. Ve hře budete používat střelné zbraně, jako jsou: pistole, brokovnice, samopaly nebo odstřelovací pušky. Téměř každá zbraň má dva módy střelby, tudíž se dají využít více způsoby. Dále vás čekají různé špionážní věcičky, čtečky, noční vidění a laptop.

Hra nabízí lokální multiplayer až pro dva hráče, který nabízí velké množství módů. Kromě klasické co-op kampaně si dále můžete zvolit režim Counter Operative, ve které se jeden z hráčů zmocní úlohy nepřítele a pokouší se zastavit Joannu ve splnění její mise. Kompetitivní multiplayer také zahrnuje řadu režimů, od klasického Deathmatche až po Capture the Flag.


Poslední diskuzní příspěvek

@Niktorius (15.02.2021 19:36): Kde jsou ty časy, kdy jsme ženské hrdinky brali, že prostě jsou a obvivovali je, zatímco dneska to musíme halit do slov jako neomarxismus (bez urážky, taková je doba). :-) Jako uznávám, nemám rád vynucené věci. Například remake Noc oživlých mrtvých z 90 kdy nahradili hlavního hrdinu ženou a působilo to dost uměle.

A neustále se divím narážkám na ten gamepad. Jako ano trojzubec byl svůj, ale po chvíli hraní jsem ani nevěděl, že mám v ruce něco tak "strašnýho" a upřímně zkoušel jsem ten remake na X360 a na tom "standardizovaným" gamepadu mi to přišlo šílený (nedalo se to hrát). Ale nutno podotknout, že v multiplayeru jsem na tom nahrál spoustu času. Dneska už asi nedohledám, kolik to bylo hodin, ale bylo to furt zábavný. Ono vlastně moje hodnocení, stejně jako u GoldenEye, je hlavně kvůli multiplayeru. Sice na PC v tý době byly věci jako CS, Unreal Tournament, atp., ale tohle mě bavilo víc...

Nejlépe hodnocené komentáře

  • N64 90
Nintendo 64 byl v Česku vyloženě exotickou konzolí - skoro nikdo ji tady neměl, takže jsem si na zahrání věhlasného Perfect Dark, který v základu vychází z mechanik GoldenEye 007, musel počkat, až si na tyto hry vzpomenu v době, kdy už bude vynalezený funkční emulátor pro počítače...

Emulace vlastně přináší mnohé výhody oproti nebohému N64, jehož technické možnosti Perfect Dark kdysi ždímalo do posledního bajtu a stejně na něm nedokázalo běžet ani těmi mizernými PALovskými 25 snímky za sekundu. Použití myši k rozhlížení už se skoro dá považovat za cheatování, neboť původní hra je dimenzovaná na krkolomné ovládání pomocí původního konzolového ovladače a ohledně přesnosti vám leccos odpustí.
Ale furt je to docela pecka.

Na rozdíl od GoldenEye, které místy vypadá jako abstraktní geometrické umění a používá celkem asi pět textur, je Perfect Dark mnohem hezčí na pohled (zvláště tedy v HD a bez rozmazávacího anti-aliasingu N64) - výtvarníkům se podařilo najít styl, který vypadá dobře i při skromných technických možnostech a který nadto otevřeně čerpá třeba z Blade Runnera nebo Ghost in the Shell.

Se svým předchůdcem pak hra sdílí širokou paletu zbraní i gadgetů a systém úkolů, které je třeba plnit (tj. nestačí se prostřílet z bodu A do bodu B).

Zároveň je Perfect Dark (společně s No One Lives Forever a Medal of Honor: Underground) raným příkladem neomarxistického feminismu ;) , neboť hlavní hrdinkou střílečky z pohledu první osoby činí ženu. A jejím pozdějším parťákem je mimozemšťan fandící americké popkultuře...

Občas to má trochu moc bludišťový level-design, občas člověk neví, jak má splnit daný úkol (tj. u jaké rozmazané textury stisknout tlačítko "action"), ale místo v FPSkové síni slávy si ta hra rozhodně zasluhuje.

Majitelům Xboxů a Game Passu rozhodně doporučuji vyzkoušet remasterovanou verzi s lepšími texturami a modely, která je dostupná v rámci kolekce Rare Replay.

Pro: grafika, gadgety, množství inventivních zbraní

Proti: bludišťové prvky level-designu, špatný výkon na N64

+11