OneShot

30.06.2014
22.09.2022

Být zatažen proti své vůli do soukolí událostí řízených neznámou silou, to není něco, z čeho by jeden skákal radostí. Malý Niko, který rozhodně není kočka, by mohl povídat.

Nezávislá oddechovka Oneshot, vytvořená v RPG Makeru 2003, titěrného Nika postavila před nelehký úkol: najít Slunce, vrátit ho na nebesa a vyhnat tak pochmurnou temnotu z tamějšího světa, osvětlovaného už jen postupně slábnoucí fosforovou září.

Oneshot je, přes svůj RPG vzhled, klasickou adventurou. Niko se na svojí cestě setkává s hádankami, nachází užitečné předměty a skrze rozhovory s místními se dozvídá střípky historie podivného světa, do kterého byl vržen. Jeho pouť přes tři různorodé lokace mu však bude do hlavy neustále vkrádat myšlenku: Stojí tento svět vůbec za záchranu?

Hru Oneshot tvůrci doporučují hrát ve "windowed" módu, a mají k tomu dobrý důvod. Hra totiž s hráčem komunikuje i pomocí ne úplně tradičních prostředků. A nezapomeňte: Jak už vyplývá z názvu "OneShot", máte jen jeden pokus. I když pravda zase leží někde za čtvrtou stěnou.

Hra je silně inspirována klasickými adventurami Yume Nikki, The Legend of Zelda: Link's Awakening, i pohádkou Malý princ od Antoina de Saint-Exupéryho. Nedá se upřít ani podobnost s kultovní hrou Undertale.

V roce 2017 byl OneShot nominován do kategorie „PC Game of the Year“ v soutěži Golden Joystick Awards .

zajímavé avšak smutné, že o hře vlastně nic nevím, i když to sleduji :D

Roztomilá hra, která mě zaujala svým Undertale-like vzhledem a povahou. Začít hraní s takto přímým porovnáním s cenami ověnčenou hrou není k náhodným indie tvůrcům zrovna fér, o to více pak musí zaznít že OneShot v porovnání obstál na jedničku.

Autorům se podařilo vytvořit a vykreslit neskutečně roztomilou hlavní postavu, která není tabula rasa, ale má velmi osobitý charakter. Citový vztah si k němu vytvoříte hlavně kvůli způsobu, jakým s vámi komunikuje -- promlouvá skrz čtvrtou stěnu přímo k hráči, a občas nahlédnete i do jeho snů. Spolu s ním -- Nekem, který není kočka -- objevujete neznámý umírající svět, jehož je Neko proti své vůli spasitelem.

Na hře mě zaujalo hlavně to, kolik práce vešlo do prvků, které vlastně nijak nesouvisejí s postupem dál v hlavní příběhové linii. Mnoho zajímavých lokací nemusíte navštívit, s mnoha zajímavými postavami nemusíte mluvit, a dokonce ani nemusíte splnit jednu celou hádanku. Působilo to na mě poněkud divně, než jsem si uvědomil, že to je způsob, jakým hra buduje hlubší vztah mezi vámi a postavami v ní.

A pak si v jeden moment uvědomíte, že jedině vy můžete svoje milované postavy zachránit. Ne Neko -- vy.

OneShot je kreativní adventura s prověřenými i neotřelými prvky. Zejména pokud milujete Undertale a nemůžete se dočkat Deltarune - Chapter 1: The Beginning, rozhodně by vám neměla uniknout.

Pro: postavy, soundtrack, lore, kreativní lámání čtvrté zdi

Proti: design lokací (cesty mezi nimi často monotónní a zmatené, naštěstí má hra fast travel)