No Man's Sky

simulátor > vesmírný simulátor *
akce > 1st person akce
12.08.2016
Hello Games
Ve středu galaxie leží odpověď na všechny naše otázky. Leží zde sama podstata vesmíru. Cesta tam však nebude jednoduchá. Čím blíže se totiž nacházíme, tím větší nebezpečí na nás ve vesmíru čeká.

V No Man´s Sky můžete navštívit každou hvězdu, kterou na noční obloze vidíte a každou planetu, která ji obíhá. To vše je možné díky procedurálnímu generování, které však nemá na starosti pouze sluneční soustavy a planety, ale také vegetaci, zvířata a dokonce zvuky. Ve hře tak má proto velké místo průzkum a získávání poznatků nově objevených světů, které můžete následně zpeněžit. Uživit se však můžete také jako lovec odměn, potulný pirát, nebo jako obchodník, který ze zapadlých systémů vytěží vše cenné. Za vydělané peníze si pak můžete koupit upgrady pro vaši vesmírnou loď.

Celou hru však nebudete zavření jen v kokpitu vesmírného plavidla, ale planety můžete prozkoumávat i po svých. Bude ale třeba si průběžně vylepšovat skafandr a zbraně, jelikož ne každé místo je pohostinné a budete často muset bojovat o svůj holý život.

Vývojáři tvrdí, že ačkoliv můžete ve hře potkávat jiné hráče, není to klasická MMO hra, ale singleplayerový zážitek. Když uvidíte jinou loď, nebudete ani vědět, zda se jedná o živého hráče, nebo jen NPC. Ve hře však je možné všechny nabyté informace, které během vaší cesty získáte, sdílet s ostatními.

Podpořte Databázi a kupte si hru přes Heureka.cz

Nikdykde
Nikdykde

Po dalších upgrade jsem si tu hru zase zkusil. Má dokonce i docela zajímavý příběh a lore. Začíná být velice bohatá a změnili i létání.…

No Man's Sky vypadá na papíře strašně hezky a ambiciozně. Pak ale náhle udělám malý průzkum, zjistím si něco o vývojářích, co doposud vytvořili za tituly a v tu chvíli mě začala lehce svrbět hlava. Malé indie studio může vytvořit něco takového jen jedním způsobem, říkám si. A to skrze rovnici, kterou si Hello Games "vypůjčili" od jednoho Belgickýho vědátora, která je schopna všechno procedurálně vygenerovat.

V tomto ohledu opravdu nemá NMS konkurenci, gaziliony planet - jenž nikdy nikdo neuvidí - tvorové na oněch planetách, (většina z nich jako by vypadla z béčkovýho monster horroru o šíleném vědci, který prováděl pokusy na nebohém zvířectvu) stromy, animace. Možná i UI a inventář byly vygenerovány přes nějaký "Destiny UI emulátor".

Nekonečný, z počátku neskutečně pomalý a frustrující grindování surovin, opravování lodě, grindování ve vesmíru, přistaní na jiné planetě, grindujete na jiné planetě, uvidíte zvíře, tak ho zabijete, zjistíte, že atmosféra planety je toxická, potřebujete surovinama naplnit podporu života, tak gringujete dál, jdete 5 min k lodi, zjistíte, že máte vyhořelej motor, tak se opět vrátite a hledáte, kde by se daly grindovat materiály na vykraftování věcí na opravu toho motoru. Najednou vám dojde místo v inventáři, jak ho mám roršířit? Nevím, hra mi to neřekne, tak teda po 10 min grindování opět letíte do vesmíru hledat nějakou vesmírnou stanici, kde si potenciálně můžu koupit větší inventář. Nefunguje mi hyperdrive, musím ke space stationu letět hodinu. Doletím do vesmírné stanice, kterou řídí jeden hnusnej, procedurálně vygenerovanej ezmák. Ten na mě něco vybleje v procedurálně vygenerovaném jazyku, kterýmu nerozumím. Dám tu teda titánium a on mě naučí jedno slovo. V jeho kytkách je nějaký svinstvo, tak mu ho dám taky a hle už znám dvě ezmácký slova, super! Koukám co má na prodej. Hele, nějaká drahá kostka do lodi. Na co je? Nevím, hra mi to neřekne. Sakra, hra mi zamrzla..jen po třetí za hodinu. Restartuju hru. Objevím se na nějaký toxický planetě minutu od lodě nemám dostatek věcí na podporu životních funkcí, běžím co nejrychleji do lodi, potkám ptačího dinosaura o velikosti desetipatrovýho domu, dynoslepice si mě všimne rozběhne se za mnou, nemohu utéct, slepici nevadí kopce, stromy, balvany. Slepice mě zabíjí, chcípám.

Po čtyřech hodinách grindování, zabíjení těch samých - talentovaným designérem - ručně vytvořených dronů a létání na planetky jsem zjistil, že vesmír jest opravdu prázdné místo. Není tu žádná alien rasa co by žrala dinosauři slepice, žádná pirátská frakce, jenž by na jednočlenných vesmírných stanicích kradla nebohým vesmířanům cenný bordel z kytek, najednou zjišťuji, že No Man(in this game) sky není vlastně vůbec MMO, že si nám to již před lety vysmátý (dnes milionář) Sean Murray vymyslel, což rozhodně není vůbec lež, vůbec to není klamání, naprosté zastírání faktů. Jako také bych mohl tvrdit, že tvořím akční singleplayer RPG a výsledný release titul bude MMO simulátor komunistické továrny na výrobu pirohů. Protože hellloo games jsou indie vývojáři, že ano? Jo, já zapomněl, oni mají ochranou vestu v podobě bezchybného Sony, tak jo. Zapomeneme na všechno co jsme slyšeli a pan Božský Murray nám v den vydání, tedy v den, kdy jsme si za hru už zaplatili napíše, že jejich hra není MMO, že to není Multiplayerová hra, že by jsme to neměli očekávat, což dává rozum, protože.... protože...

Taky jsem se zapomněl zmínit, že procedurálně vygenerované jeskyně nevypadají vůbec jako jeskyně, že dohlednost na planetách je mizerná a textury jak kdyby se Sean Murray po podepsání konranktu Sony ožral, vyblil se na koberec a dal to grafikovi oskenovat. Na PS4 to vypadá podle mě o vous lépe a rozhodně to pár hezkých momentů má, ale to má snad každá hra zasazená do hlubokého vesmíru.

Líbí se mi hudba, kvalitní práce, jenž dá vzpomenout na stará sci-fi. Procedurálně vygenerovaný zvuk je jediná dobře procedurálně vygenorovaná věc, má to místy slušnou atmošku, ovšem opravdu jen místy. Není tu žádné story, žádně postavy, žádný voice acting. A ne! Opravdu to není Minecraft ve vesmíru! V minecraftu co vytěžíte použijete na tvorbu kreativních věcí nebo blbin, které můžete stavět se svými amígos. No Mans Buy nemá MUPLTIPLAYER a rozhodně nemůžete stavět, nemůžete vytvářet frakce, klany, nelze dobývat planety, combat systém je jak z nějaké freeware střílečky z roku 2000. Lod se ovládá toporně a upřímně už mě to nebaví hrát.....protože tady není CO hrát! A jo, jen takový malý detail. Sony za tuto (ne)hru, grind, walk, empty, no multiplayer nudu chce 60 doláčů!!! Nice.

Od NMS jsem dostal to, co jsem od něho očekával. Miluju scifi, vesmír a prozkoumávání neznámého. Na druhou stranu nesnáším PROCEDURÁLNĚ VYTVOŘENÝ content bez příběhu, bez cíle a motivace. Pokud se vám tato hra líbí, věřte, že jsem za vás opravdu rád a ty hezké chvíle u zkoumání planet, pojmenovávání zvířátek a mutantů a létání vesmíru vám ze srdce přeji. Ti z vás, kdož očekávají více, ruce pryč! Za tu plnou cenu, obzvláště s momentálním stavem PC verze se opravdu NEVYPLATÍ. To ovšem Seana Murryho, který bude prohlašován za vývojáře století nemusí mrzet, jelikož "No handcrafted content game sky" je druhou nejrychleji prodávanou PS4 hrou za Uncharted 4. Ale jak se říká, něco zlé je pro něco dobré, tedy možná za ty sta miliony dolarů Sean Murray rozšíří tým lidí, kteří za 2 roky udělají s No man sky hru, která je hodna koupě a mého/vašeho času.

Pro: Hudba, ozvučení, atmosféra.

Proti: Titul bez cíle, bez smyslu, bez motivace, obyčejná, maličká Indie věc tvářící se jako něco revolučního, prázdná hra bez duše ztracená ve své nekonečnosti, která žádá plnou cenu.

Velké očekávání, skončilo velkou blamáží, zůstali jenom pláč a slzy...
No Man´s Sky dle trailerů, recenzí, doporučení je nejlepší pecka všech dob. Hodně velebeno je hlavně ně-konečné generování vesmíru, hvězd, planet atd... Už jsem myslel, že po Minecraftu uvidí světlo světa nová gamesa, která má generováno prostředí, ale...

Prvých 30 minut je zbrklých, nevíte o co jde, zkoušíte ten takzvaný crafting který je v podstatě klikání na obrázky. Nechci se k tomu vracet ale crafting u Minecraftu byl 100x zábavnější a měl hlavu a patu. Tohle nemá nic.
Dalších 30 minut zkoumáte "Atlas" a nové slova různých vesmírných ras. K čemu je to dobré jsem nepochopil ani po 3 hodinách hraní.
Když pochopíte tomu jak se to ovládá a co těžit, tak se po vesmíru dá pohybovat docela rychle, ale největší problém v hře je stále se opakované řešení nedostatku polí v inventáru. Je to až neskutečně otravné a soustavné zbavovaní se itemů které by se hodili jde fakt na nervy. Dokonce není možnost si ty itemy někde odložit, když je vyhodíte prostě zmiznou, ani nemají texturu, že by padli na zem anebo něco normálního. Celkově tažení a správa inventáru je totálně odfláknuté
Celá pointa hraní je dojít na planetu pojmenovat floru a zvířata, když uděláte většinu dostanete nevím od koho peníze, nevím proč a za co ale dostanete je. Ty peníze můžete použít na upgrading obleku anebo lodě, jsou ale nepomerně drahé např jedno místo v inventáru stojí 70 000.

Planety
První hodinu fungují no potom nastává hrozný stereotyp a generování různých majáků a domečků, které se na jedné planete opakují nekolikrát je hrozné. Dokonce se mi ne jednou stalo, že jsem potkal vygenerovanou stavbu a o krok dál bylo úplně to samé totální kopie.
Využití potenciálu "nehostinnosti planet" spad do koše, žádná radiace, žádní podchlazení i když to tam je, tak je to naprogramované, tak jako kdyby jste spěchali na vlak...
Nic přimyslené, nic vymazlené celkový dojem z hry je takový jako pračka na prachy. Zaujat trailerom podsunout nějakou slátaninu vypeckovat cenu na výši 60 € a doslova hráčům nasrat do rukou.

Hra ve finále je jako velmi nehotová alfa verze, kde v podstatě používáte nějaký engine, který generuje dokola to samí jenom s malými změnami a nad tým vším je nadsazená mapa vesmíru která vás naviguje do středu galaxie.

Jestli máte chuť na No Man´s Sky dejte od toho ruky co nejdále a v žádném případě to nekupujte za ty prachy co za to chtějí aj tak v konečném důsledku je hra jako single playerovka a žádné velké prvky MMRPG tady nejsou. 100x lepší hry jsou ze série X3

Pro: dobrý nápad

Proti: Je to nejhorší hra jakou jsem kdy hrál. Nedodělané, nepropracované, odfláknuté prostě hnus