Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Middle-earth: Shadow of War

10.10.2017
kompatibilní
73
63 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

The world of men is ending... the war of Mordor begins!

Shadow of War vás podruhé vpraví do bot Taliona, kapitána gondorských rangerů, který od zmrtvýchvstání prostřednictvím mocného ducha, s nímž teď sdílí jedno tělo, putuje Mordorem ve své neutuchající snaze zničit Saurona a přinést zjizvené pustině mír. Ten se namísto nadějné vyhlídky zdá být spíše mizivou vidinou, zatímco se všichni vydali na válečnou stezku. Od předešlého Shadow of Mordor (2014) dokázal Talion za pomoci éterického elfa Celebrimbora ukout v útrobách Hory osudu nový Prsten moci. Dokáže nesourodé duo využít síly prstenu pro dobrou věc, aniž by podlehli jeho temným svodům?

Systém jménem Nemesis je zpět a nepřátelé, jež střet s vámi z nějakého důvodu přežijí, na vás jen tak nezapomenou. Při příštím setkání zareagují na základě předešlých zážitků. Shadow of War tohle vše posouvá ještě dál. Orčí paměť sahá dalece před moment setkání s Talionem, a to přijde vhod zejména v případech, kdy se orky rozhodnete raději podmanit, než pobít. Takový Ork si totiž pamatuje své předchozí nadřízené a může vás podpořit i proti vlastním rivalům. Orkové se nově dělí do vzájemně spolupracujících ale i soupeřících kmenů, jejichž příslušníci pamatují na mrtvé spolubojovníky a záměr pomsty pak vede k sériím trestných tažení.

Nemesis Fortresses rozšiřuje systém o obsazování měst, pevností, jejich následné zvelebování a obranu. Proces je podobně jako sváry zmíněných kmenů plně dynamický, a tak je nutné se mít neustále na pozoru před odvetnou výpravou, snažící se o znovudobytí ztracených pozic. Pokud v určitém regionu odstraníte či podrobíte nepřátelské generály, můžete učinit pokus o svržení vládce města. Budete-li úspěšní, získáte celé město i s přilehlým regionem, což po přidělení nového správce skýtá určité bonusy. Přibyly i lehké RPG prvky, od vzezření hrdiny měnícího lootu, až po najímání unikátních charakterů, rozšiřujících možnosti řešení nastalých situací.


Poslední diskuzní příspěvek

Jsem to koupil ve slevě a teda.. nejsem zklamán. V 1 to pro mě hrozně držel ten nemesis systém a ten je zde doveden k dokonalosti. A jsem rád, že odstranili mikrostransakce a dostalo to nějakou tu optimalizaci pro hraní bez nich. Sympatický krok.

Samozřejmě Montana níž má ve všem pravdu. Ale o tom to holt je... :D

Buduji si tím zen který ztrácím hraním Sekira. :D A musím přiznat, že i na normal to umí příjemně potrápit.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 85
Úvod do deja
V koži Taliona pokračujeme v v snahe dobyť Mordor a poraziť Saurona pomocou novo ukutého prsteňa moci.

Plusy hry
➤lokácie: už to že sa hra odohráva v Stredozemi dokáže byť celkom slušným lákadlom. V hre sa nachádza celkovo 5 regiónov v ktorých sa pohybujete a každý vystihuje jedno slovo - jednoduchosť. ( v jednoduchosti je našťastie krása )
➤obsadzovanie pevností: asi hlavná náplň hry ktorá ale nemusí sadnúť každému
➤Talionove schopnosti: v tejto hre Talionovi pribudlo pár zaujímavých schopností ktoré proti hordám orkov. Napr. jazda na drakovi, oživovanie mŕtvych.
➤rozmanitosť orkov: každý ork je iný, či už vzhľadom alebo chovaním. A každý myslí len na to ako vás zabiť ( až kým ich neovládnete a aj tak ich čas od času napadne vás zradiť )
➤Tar Goroth ( Balrog ): súboj s Balrogom patrí určite medzi ´´najepickejšie´´ momenty v celej hre
➤zakončenie: ked´ si nevšímame príliš ľahkých posledných bossov tak by som posledných 10 minút hry prirovnal k filmu ktorý bol ale príliš rýchlo ukončený.
➤posledná kapitola: pre väčšinu hráčov hra končí porazením Saurona ale pokiaľ si chcete užiť skutočný koniec tak treba ešte dokončiť kapitolu Shadow of Wars čo môže byť pre veľa hráčov stráta času ( pre mňa určite nie )

Mínusy hry
➤príbeh: nie príliš kvalitný a niekedy až nudný ale našťastie to dokáže zachrániť koniec
➤postavy: okrem Taliona je v hre málo postáv na ktoré si po čase spomeniem
➤vedlajšie questy: z vedlajšich questov ma bavili len tie pre Karnan a občas aj tie Bruzove. Najviac odfláknuté mi prišli určite Gondorské ktoré neboli prakticky o ničom inom len o oslobodzovaní gondorských vojakov.
➤obťiažnosť: hru som prešieľ na najvyššej obtiažnosti ( Nemesis ) ale hra mi vôbec neprišla ako výzva
➤finálni bossovia: či už Witch-King alebo Sauron ani jeden súboj s nimi nebol dostatočne náročný nato aby sa dal nazývať finálnou konfrontáciou. ( Witch-kingovi stačilo uskakovať, vykryť jeho útok a útočiť, na Saurona stačilo len útočiť a občas uskočiť )


!! Záverečné zhrnutie !!
-Shadow of War je určite skvelé pokračovanie predchodzého dielu. Pokiaľ vás bavilo Shadow of Mordor tak bude aj táto hra. Asi najväčší problém hry je to že je strašne repetetívna a to bude veľa hráčom určite prekážať. Táto hra je jedna z mála u ktorej neviem posudiť či sa oplatí kúpiť za plnú cenu.

➤Čas strávený v hre: 39 hodín + ( s kapitolou Shadow of Wars sa to natiahlo na 60 hodín )

HODNOTENIE: 80/100%

Pro: lokácie, obsadzovanie pevností, Balrog, posledných 10 minút hry

Proti: príbeh, postavy, obťiažnosť, finálni bossovia

+15
  • PC 60
Tak to jdu vykreslit Shadow of War. Z mého hodnocení je patrný, že mě něco docela rozohnilo. Než se ale k tomu dostanu, tak bych rád přeci jen trochu přiblížil o co vlastně jde.
Pokračování Shadow of War navazuje přesně tam, kde skončil díl předchozí (nečekaně). To znamená, že pro pochopení (sice prostého, ale navazuje) děje je potřeba dohrát předchozí díl. Případně alespoň vidět na youtubku nějaký zásadní momenty. Takhle se totiž můžete v té béčkovitosti docela snadno ztratit. Ne že by byl děj komplikovaný. Jen i když máte načtenou předlohu (a za sebou filmovou trilogii + Hobita), tak se prostě budete ztrácet. Hra totiž stejně jako díl předchozí tak trochu bodá na všechny předlohy. V podstatě si vypůjčí svět, zlobivce a několik odkazů na (propracovaný) lore. Jelikož se jedná o pokračování, tak čekejte přesně to, co autoři slíbili. Větší, lepší, propracovanější. Skutečně tomu tak je. Ve hře je (mimo jiné) i propracovanější RPG systém, který bych rád vyzdvihl. Je docela fajn sbírat výbavu, vylepšovat a plnit challenge pro ještě větší posílení určitého gearu. Stává se z toho docela zábavná honička za lootem.
Strom schopností se rozrostl. Ten opět může působit monumentálně, ale velmi brzy se v něm zorientujete a začnete vyzobávat skilly, které prohloubí Váš styl hraní. Potud pořád fajn.
Největší novinkou je samozřejmě tvoření armády. Ta se opět skládá z několika generálů, warchiefů a jejich pobočníků. Jejich ovládnutím si rozšíříte armádu a vystoupíte o kousek blíže k cíli, který je samozřejmě dobytí Mordoru. Jakmile máte dostatečnou armádu, tak se můžete (a taky musíte)rozhodnout pro siege misi. Ta samozřejmě působí z počátku monumentálně. Výbuchy, vaše armáda, spousta ujetých orků (kteří mají větší osobnost, než plochej Talion) a souboj s hlavním zlobivcem regionu. Na poprvé fajn zážitek. Potud stále fajn.
Jenže je hra extrémně repetetivní. Máte sice na výběr ze spousty aktivit, ale musíme přiznat, že jsou v podstatě to samé, jen v bledě modrém. To začne po určitým čase lézt na nervy a pokud jste zvyklí na trochu té invence a rád ve hře trávíte více času (čímž se zvyšuje pocit stereotypnosti), tak velmi brzy začnete na googlu hledat stránku hltb s tím, kolik to má vlastně hodin. Není to nijak děsivý číslo. Průser prostě je, že děláte pořád to samé.
Pokud se tedy rozhodnete do této hry jít, nezapomeňte na správné dávkování. Více jak hodinu bych nedoporučoval. Nedělejte stejnou chybu, jako já.
V boji se na Vás budou linout hromady a hromady orků, které máte zkásnout. Mezi tím vším (docela příjemným) bordelem je třeba kapitán, kterého chcete získat do armády. V takové situaci jste ve frustrující pasti ovládání (hráno na gamepadu). Nepřijde mi, že by byl Shadow of War uzpůsobený na davy nepřátel. Talion kolikrát zmateně začne sázet mečem do vašeho cápka a kapitán mezitím vezme kramle. A věřte nebo ne, to hodně nasere. Podobný problém nastává i s pseudoparkourem. Tohle vlastně bylo i v předchozím dílu. Autoři se pokusili tento neduh regulovat přítomností double jumpu. Moc to ale nefunguje. Často budete končit v naprosto jiné části oblasti, než jste zamýšleli. Jako dá se to překousnout. Otázkou je, jestli by jste opravdu tohle museli podstupovat. Nejsou náhodou na trhu lepší rubačky?
Teď ale k tomu největšímu průseru, kvůli kterému píšu tento koment. Pominu li, že finální souboj je docela jednoduchý, tak po příběhovce to nasázelo kulky do předlohy. Píši převážně o opravdovém finálním rozuzlení, kde dojde k odhálení nového Nazghula - Taliona. Po lorový stránce dává smysl, že udržoval válku nějakou dobu na uzdě. Co ale smysl nedává je, že se stal Nazghulem. Jejich identita je přeci známá a pevně daná, ne?
Abych nezapomněl dodat. Ze hry zmizely mikrotransakce. Určitě fajn informace pro spoustu zájemců. Pravděpodobně to ale stejně víte. I tak se nevyhnete občasnému grindíku, který se dá přežít. Jestli ale zkousnete přibližně další 20h grind pro odhalení opravdového finále, tak to nechám jen na Vás. Za mě ne. Dá se bez Shadow of War žít. Fakt.
Za tohle bude zas mínusek, ach jo.

Pro: tvoření armády, vylepšování gearu, loot, osobnost orků, spousty aktivit, odstranění mikrotransakcí

Proti: pošlapání předlohy, grind, finále, opravdové finále, postavy, stereotypnost, ovladatelnost, velikost ve smyslu dat (cca 100gb)

+14
  • PC 85
85/100
+Dobrý bojový systém
+Pěkná atmosféra. Krásný výhled
+Skvělá grafika
+Dobrá optimalizace

-Špatná umělá inteligence
-prázdný otevřený svět

velmi dobrá ve srovnání s první hrou. Je tu spousta vzrušení. Vyžaduje dobrý počítač.
+9 +10 −1
  • PC 85
Kruh se uzavrel, mezeru na pokracovani si nenechali. Mozna se ale dockame nejakeho preqelu či sequelu. Cela hra je venovana Michaelu Davidu Forgeyovi(Shadow of War's Executive Producer), kterej 3.března umřel na rakovinu. Celá hra je mu věnována a dokonce podle něj udělali postavu Forthog Orc-Slayer, který vás tu a tam zachraní před jistou smrtí. Vyjde i stejnojmené DLC, kde si za něj budete moci zahrát. Jinak hru můžu doporučit. Za mě 85% a nic lepšího jsem letos ještě nehrál.

Pro: vylepšený nemesis systém

Proti: zdlouhavost IV. aktu

+7
  • PS4 70
shadow of war je zvláštní sequel - na jednu stranu skvěle rozšiřuje nemesis systém, s kterým je radost si hrát, na stranu druhou je skoro ve všech ostatních ohledech o úroveň horší než první díl. je to takový herní mcdonald, najíte se z toho, máte na to chuť, ale uvědomujete si, že to není žádná špička. je to zábavné hrát, ale vlastně vás moc nezajímá, co se ve hře děje.

Pro: nemesis systém

Proti: přeplácanost, příběh, hlavní postava

+6 +7 −1