Spuštění bych bral spíš jako rozjetí, ale čert to vem, pointa je snad jasná. U spore podle mě spíš působil tlak médií (a internetu) a aby EA nevypadali jako Strejda Skrblík, tak trochu polevili :-). Podle mě by ale měli přehodnotit priority a omezení bazarového prodeje kontrolovat spíš přes online dispozice her. To by ale zas nesměli mít pověst profíků, co ruší online služby svých her do roka a do dne :D
Ta analogie by byla přesnější se spuštěním hry, ne nainstalováním.Ta ochrana je každopádně opruzující, ale v EA to snad začínaj chápat - u Spore to už zvýšili na 5 instalací, do budoucna by to mohli zvýšit ještě víc (ke zrušení imo nedojde, protože tím bojujou proti bazarům).
Jedno je jisté, EA mají rozhodně patent na druhou nejhorší ochranu historie (hned po StarForce). Mít anglickou verzi hry, tak bych už podruhé volal EA s prosbou o další aktivaci... to víte že jo, warez na vás. Do hry s podobnou ochranou nikdy neinvestuji. Auto přeci taky mohu nastartovat (respektive hru nainstalovat) víc jak 3x :-D
Je zarazajuce kolko hrdinov sa tu najde co ma nazyvaju "picou" a som naozaj zvedavy kolko z nich by mi to povedalo aj do oci na zivo, kedze vacsina z nich este nema ani maturitu.
LJ: Boha uz len ty si tu chybal. Som cakal kedy sa pripojis. Prihod este trocha sarkazmu do ohna a pridaj sa k davu co ma tu ide zlyncovat.
Ano.

Ebb: Na tom, že souhlasím s tvými důvody a hlavně s výhradami vůči chování distributorů se nic nemění.. Ale je pravda, že jsi neohodnotil hru jako takovou.. Nevím, jak se na to díváš teď, avšak nejrozumnější z mého pohledu je nechat komentář ke hře, včetně tvého názoru na nesporně nepříjemný ochranný systém atd. Ale hodnocení stáhnout a raději nedávat žádné, pokud jsi hru samotnou vůbec nehrál... Samozřejmě, dělej jak myslíš, my tady můžeme jen plkat (k čemu jinému ty diskuze potom jsou, ne?).
Dumec: jakékoli hodnocení je přehnané, protože Ebb skrze hru hodnotí distribuční systém, nikoli hru samotnou.
Nevím... S jeho důvody souhlasím, smysl jeho jednání chápu. Je ale pravda, že hodnotit se má obsah hry.. a i kdybys chtěl, Ebbe, "potrestat" Bioware - jaký na tom mají podíl oni a jaký distributoři? 0% je vážně poněkud přehnané.. ale jak jsem řekl, chápu tě.
Nie, že by som súhlasil s politikou týchto "ochrán", ale dať 0% kvôli ochrane, to je úžasné. V tom prípade je totálne naprd každý film, ktorý má antipiracy ad "you wouldnt steal..." na začiatku. Well done Ebb, well done.
Klídek! Snad se to nezvrhne na úroveň novinek.cz aspol... Nemusíme si přece nadávat, ne? I když si to o někom myslíme:)
pipboy: hmmm.. jestli by ti to uznali, pak to celkem beru. Nevím, nikdy jsem s tímto konkrétním problémem potíže neměl.
Ebb> covece meni, kdyz ti to vadi, tak to reklamuj :) Zpusob distribuce a samotna hra jsou dve ruzny veci :) Kebys to reklamoval a oni ti vratili penize, treba bys nebyl takova pica a nehodnotil to kdyz jsi to nehral.
Ebb> kdyz do tebe se tak krasne strefuje :)

Kdyz uz celem bezne uznavaji reklamaci kvuli pritomnosti SecuROMu, myslim ze omezeni poctu istalaci je lepsi duvod. Pripadne by nebyl problem to forcnout pres nejakou tu instituci prislusnou.

(jinak je to protibazarova ochrana, aspon ja teda moc neverim ze si nekdo fakt mysli ze omezenim poctu istalaci jakkoli naasere piraty)
Dumec ty si to pochopil, pipboy to nepochopil. TO, ze som zlomil cd a nereklamoval meni nieco na veci? Keby som to reklamoval a oni by mi vratili peniaze tak by som tomu mal dat viac ako 0%? Vzdy vratia peniaze do 7 dni v internetovom predaji, okrem postovneho.
Reklamace je rozhodně to nejlepší rešení - ale tady by mu reklamaci asi neuznali (reklamovat ochranný systém, no nevím:).. No, tak jsem to aspoň pochopil, že máš problém s protipirátskou ochranou, ne?
Pipboy prosim ta, teba som mal dost uz v minulej diskusii. Vidim, ze si tiez potrebovat nieco dokazovat a navazas sa vsade kde nieco okomentujem.
Normlani lidi s mozkem, pokud je to teda uz vazne tolik zere, zvazi reklamaci.
Ebb: "Ak toto nazyvas stupidne tak predpokladam, ze je to pre teba maly sviatok ked si kupis pocitacovu hru a cenis si to omnoho viac ako ja."

Zajímavý přístup. Když si koupím balíček žvýkaček, tak je to jen pár drobných, ale i přesto si nevybavuji, že bych někdy vyšel z obchodu a vyhodil je (protože ano, i to bych samozřejmě nazýval stupidním). Asi rozdíl charakteru...
Hamster: možná to byla hloupost rozlomit originálku ME (při vší úctě k tobě Ebbe, dosti impulzivní reakce:), možná ne. Ale k tvému příspěvku ohledně počtu instalací: Já tedy nevím, ale kolikrát se mi stalo, že jsem hru musel kvůli nějakému problému přeinstalovat, anebo si ji po čase, třeba, chci zase zahrát, ne? Ale i kdyby jsem si ji spustil jen jednou a hned vymazal nebo ji instaloval denně pětkrát z legrace - je to snad moje věc. Zaplatil jsem si za to... Líbilo by se ti, kdybys koupil origoš film a bylo ti povoleno se na něj podívat jen, řekněme 5x a dost? Jistě, někdy se to tak dělá (třeba hudba, můžeš stáhnout, ale hraje to jen měsíc), ale cena tomu taky odpovídá... Rozuměj, tobě by to třeba nevadilo, z logického důvodu: Podíváš se/zahraješ si maximálně dvakrát a už to do mechaniky nedáš. Ovšem jsou i zákazníci, co si to chtějí užít několikrát, třeba i stokrát. Ano, máš recht, tahle ochrana je vážně prasárna:)
7C: Poněkud pleteš smysl toho, co jsem napsal - samozřejmě chci, aby byly vydávány patche a vím, že hry (stejně jako nic na světě) nejsou dokonalé. Tedy, vím, jak se, bohužel, věci mají.. Vyjádřil jsem jen svůj názor na to, jak by to MĚLO být (a ne, jak to je). Ano, byl bych radši, kdyby patche (ve smyslu zcela zásadních záplat, bez nichž se hra třeba ani nedá dohrát, nikoliv ve smyslu nějakého "bonusu" - to je ok) vůbec NEMUSELI být vydávány a kdybys podobně jako u jiného zboží mohl rozbalit krabici a začít bez omezení danou věc užívat... Možná jsme se úplně nepochopili, já se nechci s nikým do krve hádat - já vím jak to je, vím, že patche jsou třeba, když už někdo udělá při tvorbě hry chybu. Ale nelíbí se mi, že za normální cenu nedostatneš to, co bys dostat měl a často ani to, co ti (třeba na obalu nebo v ofic. textu v obchodě) slibují. Jasně, kadžý vychvaluje své dílko až do nebes, normálka. Avšak když se distributor holedbá propracovanou AI a pak se musí vydat 400MB patch, aby comp reagoval na silnější podněty než světlo a teplo.. To mi vadí, víš?
Ja kupujem novy komp kazdy pol rok az rok. Ja by som zratal hry na jednej ruke, ktore by som nenainstaloval viac ako 4 krat. Okrem toho hry, ktore ma nebavili ihned predam dalej. Cize ostanu mi len hry, ktore chcem hrat viac krat tj viac krat ich nainstalujem. Mass Effekt aj keby bola dobra hra, tak o rok-dva by som ju uz nemohol znovu zahrat, a keby bola zla tak by som ju nemohol dalej predat. A nemal som zaujem zistovat kvality tej hry.

S těmi kecy o patchích a crackách víceméně souhlasím, ale myslím, že klíčová otázka tu není nakolik je správné používat takové ochrany, či spoléhat na dodatečné vydání patchů, ale spíše nakolik je stupidní koupit si hru a zničit jí před spuštěním kvůli tomu, že si jí člověk může... erm... nainstalovat už pouze dvakrát. :D Mně je jasné, že ta ochrana je prasárna, ale popravdě mi na spočítání her, které jsem kdy instaloval čtyřikrát, či víckrát, stačí pravděpodobně prsty jedné ruky.
Kritizování patchů mi tedy přijde spíš úsměvné - byl bys radši, aby žádné patche vydávané nebyly? Protože chtít, aby byly hry perfektní by vyžadovalo, aby je nikdo nekupoval, v případě, že nebudou - hodně štěstí v přesvědčování světa. Z mých zkušeností existuje hodně lidí, kteří žádné patche vůbec neinstalují :)

Ohlědně "cracků" - dokud nebudou vydávány všechny hry tak, aby šly hrát bez média v mechanice, tak budu nucen aplikovat cracky... Kdybych se v tomhle případě řídil nějakým pochybným "principem", tak bych hry buď nekupoval nebo nehrál.
Ono totiž už samotný patch zavání poněkud nehezky.. ty si přece kupuješ za plnou cenu plnohodnotnou hru a ne nějakou vylepšenou betaverzi. Abys pak čekal, než se autoři (a hlavně než jim to mecenáši povolí) uráčí vydat záplatu, která konečně umožňuje hru normálně dohrát, nebo aby se AI přestala chovat na úrovni novorozeněte... Jistě, proti vylepšením typu: nové mise, nové předměty, nic nemám. To považuju spíše za miniaturní datadisky a tam problém snad není pro nikoho.
To 7C: Crackem by to asi šlo vyřešit, ale mám pocit, že se tu mluvilo spíše o principu, ne? Pokud už musíš použít crack na originálku, není to moc dobrá vizitka pro přístup k zákazníkovi (a to si Ebbovi vadilo a proto se rozhodl to DVD zlomit. Já jsem sice k tak krajní metodě nikdy nepřistoupil, ale párkrát se mi stalo, že jsem se velmi na...l na zajímavé metody distributorů aspol. a hru jsem bez dalšího hledání patchů odinstaloval.)
A kdo tu mluví o eBay?

Každopádně copak na BioShock neexistuje crack nebo co?
Ale kto to kupi cez ebay. Ked sa tam predavaju originalky za 30$ tak rozbaleny mass effekt sa tam nepreda za viac jak 10$ a to by som mu musel hodne dokazovat ze som to len raz instaloval.

Iste, da sa volat EA. Problem je v tom, ze ta sluzba bude fungovat len prvy rok, a v EULE je pisane, ze im musim vysvetlit do telefonu, preco som uz minul vsetky 3 instalacie a potom tam o tom bude niekto rozhodovat.
A to tam nemůžeš napsat, že už jsi jednu aktivaci prošvih? A přece když použiješ všechny tři, tak můžeš zavolat na podporu EA a měli by ti to zas aktivovat, nebo ne?
Asi ti unikla podstata, ktoru som tu uz napisal. Po mojej instalacii ten kluc sa dal uz len 2 krat autentikovat tj len 2 krat nainstalovat. Nikto, opakujem nikto nekupi rozbaleny Mass Effect cez EBAY ked vie ze kazda kopia ma obmedzeni pocet instalacii, kedze mu nemam ako dokazat, ze som uz vsetky 3 instalacie neminul.
Ebb: No, ale vážně mi přijde poněkud divné, lámat medium, když ho můžeš prodat. Případně někomu darovat (třeba svému nepříteli, že).
7C: Sarkazmus na internetovom fore. No to tu snad este nebolo.
No, je to přece logický krok, ne? Kdo by věc prodával, když ji může zničit.

Hádám, že v EA propláčou celé noci, když slyší, jak jejich zákaznící lámou jejich média. Noční můra každého publishera je přece ta, že přijede rozzuřený zákazník, koupí kamion produktů a pak ho spálí někde na hranici.
Nejsi náhodou za rozzuřené zničení hry, kterou jsi ani nehrál, na sebe naštvaný více, než na tu hru samotnou? Na mě tak ta situace trochu působí, především po stránce toho hodnocení.
To je dost prehnane heh co si napisal. Ze som disk zlomil len aby som mal argument. Ta hra mi prisla asi 4-5 mesiacov dozadu. Toto tu nepisem v afekte.
Ja zvyknem predat hry naspat, ktore sa mi nepozdavali prave cez ebay. Problem je, ze ked ta hra ma uz len 2 instalacie tak to by sa tazko predavalo. Ok som mozno vybusny, ale spatne ma to vobec netrapi, ze som tu hru nehral. O peniaze tu nejde. Ak je porovnavana prave ku KOTOR, ktory mi vobec nesadol, tak mi je to jedno. Tak ako tu ludia nesetrili 100% tak ja nesetrim 0%.
*ta argumentace zní asi takhle "Achbože, ta hra má DRM! Celý rudý vzteky jsem ten disk zlomil, přiblížil si infarkt a zkrátil si život o dva roky, no divíte se, že jsem dal 0?" ...
Ebb: FarCry je přeci jen starší hra, dnes už jsou 64bit OS vcelku rozšířené, takže se na ně zapomene snad jen stěží...

Krom toho, zboží zakoupené online, by mělo jít do určité doby vrátit (přiznám se, že jak přesně to je, nevím; ale rozhodně se nejedná o něco "definitivního"). Bez urážky, ale přijde mi, žes ten disk dramaticky zlomil jen proto, abys měl pro své hodnocení "argument".

Člověk, co si váží peněz a má aspoň základní snahu přistupovat k věcem nezaujatě, by postupoval jinak (tj. třeba ta reklamace, prodej na aukci atd...).
Povedal som si, ze to nebudem riskovat. Poslednu cesku verziu hry co som kupil bol Far Cry a ten neobsahoval instalator pre 64bit windows cize sa to neda nainstalovat. Kdezto anglicka originalna verzia ho ma. Samozrejme upozornenie, ze Far Cry CZ ide len na 32bit OS nikde nie je.

Teraz je to, ale fakt dilemma. Ci kupovat hry s DRM zo zahranicia (kde to zacinaju hadzat uz skoro na vsetko), alebo CZ/SK verzie s nepocuvatelnym dabingom a stupiditami typu chybajuci instalator na 64bit.
Ebb: Bylo to jen s CZ titulky. A zlomení je škoda, myslím že stejně jako u Bioshocku dodatečný patch tuhle ochranu odebere - nicméně nejsem si tím jist.
Ebb: zrovna u ME je tuším přítomna i originální verze...
Ja som tu hru pre-orderol este pred vydanim. Vtedy neboli ziadne user reviews a tie "profesionalne recenzie" neobsahovali tuto spravu. CZ a SK verziam hier sa snazim vyhnut, CZ/SK dabing mi dokaze pokazit dojem z celej hry.
Ebb: Já o tom na českých webech četl několikrát (v novinkách), recenze už přece jen má, stejně jako komentář tady, posuzovat hru jako takovou.
No praveze je zarazajuce ze ziaden recenzant to nikde nespomenul. Akokeby ratali ze polovica ich citatelov su pirati co stahuju hry, ktorych sa tento problem netyka. Ak si clovek kupuje originalne hry tak by na TOTO MAL BYT UPOZORNENY dopredu. Ja nezartujem, cd som vytiahol a zlomil. K hre som sa nikdy nedostal a bioware uz odo mna nedostane ani korunu. Ja tymi 0% hodnotim cely package co mi prisiel. DRM je sucast toho bohuzial.
Ten by se měl - určitě - hodnotit.

Ebb: Škoda, že sis nepořídil českou verzi, tam tohle opatření bylo odstraněno.
Ebb: DRM je skutečně svinstvo, ale rozhodně bych podle něj nehodnotil hru; je to záležitost média nikoli obsahu (a ten by se měl - myslím - hodnotit).
Tiez patrim k ludom, co nemali s ME jediny problem :) Ale zas to som mal cerstvo nainstalovany system, kto vie co by to urobilo teraz :))
Prave ten muj problem na 99% vyresi reinstal (...narozdil od vsech podpor, jak CDP tak Bioware) Akorat se mi do nej vubec nechce, tak sem dal Mass Effect i s plechovou krabickou zatim k ledu :)
fak: to je tak, ME funguje špatně jen v menšině případů. Bohužel, ta menšina není zrovna malá (asi jako Win vs. Linux v ne tak velmém měřítku). Každopádně je tu jedna krajní rada: reinstal sysému vyřeší 3/4 problémů, zbytek je způsoben konfigurací HW.