Mafia III: Stones Unturned

Mafia III: Na kameni kámen

30.05.2017

Stones Unturned je v pořadí druhé příběhové DLC ke hře Mafia III. Příběh se tentokrát točí okolo C.I.A. agenta Johna Donovena. Ten se ochotně spojí s Lincolnem s cílem zavraždit Conora Aldridgeho, který se nedávno objevil v New Bordeaux. John má nevyřízené účty s Conorem, protože Conor kdysi ve válce ve Vietnamu zradil Johna a nechal ho tam napospas jisté smrti.

DLC mimo jiné přidává novou lokaci – subtropický ostrov podobný prostředím Vietnamu, nové nepřátelé a zbraně (RPG a odstřelovací puška), včetně možnosti chopit se stacionárního kulometu umístěného na korbě náklaďáku. Přídavek je pro majitele Season Passu automaticky dostupný zdarma.

Dalším datadiskem, který jsem u po Sign of the Times M3 odehrál, byl Stones Unturned. Ten mne přiznám tolik nenadchl jako předchozí, protože se opět vracíme k příběhu pomsty, a většina datadisku je opět jen o zabíjení. Hledání stop a jiné činnosti jsou tu opět minimalizovány.

Naštěstí je tu pár věcí, které datadisk zvedají do lepších čísel. Hlavním a největším je to, že ve většině doby máte parťáka – agenta Donovana ze základní hry. To je sympatická a vtipná postava, takže jeho komentáře a pomoc v boji dávají hře poměrně zábavnou šťávu. Pak potěší některé nové lokace, především tajná základna agentů s poměrně hezky vymodelovanou počítačovou místností a nakonec úplně nová ostrovní lokace mimo běžný herní svět s ruskou ponorkovou základnou, kde dojde k finálnímu souboji . V tomto datadisku se většina úkolů odehrává v přísné koridorovce. Nově dostáváte k dispozici odstřelovačskou podporu – ale tu jsem moc nepoužíval. Celé je to odehrané za chvilku.

Sečteno a podtrženo, není moc co k tomuto datadisku co dodat. Nijak zvlášť se neliší od základní hry, příběh jakýsi drobný tu je, nicméně je to zase příběh o pomstě a lemovaný tunou zabíjení, prvky vyšetřování jako v DLC SOTT jsou tu úplně na minimu. Jediné co tomu dává něco navíc je poměrně hezká nová lokace (ale zase ne že by si z toho člověk kecnul na zadek) a Donovan jako NPC parťák.

Po skončení dostanete ještě navíc drobný úkol jako lovec odměn. Nicméně to je tak za čtvrt hodiny kompletně hotovo.

Pro: Donovan, nová lokace

Proti: Není to nic zvláštního ani zapamatovatelného, velmi krátká herní doba

Tak Hangar 13 i se svým druhým velkým DLC stále drží stejnou šablonu krátkosti. Příběh Stones Unturned se dá dohrát za dvě hodiny plus je tu opět jeden volitelný quest s lovcem lidí, a jeho zakázky to prodlouží maximálně o půl hodiny. Takže délka v poměru cena výkon nic moc.

Příběh je klasické béčko, ale aspoň hráč dostane vtipného Donovana k ruce, tak super ne? Jenže, na tak malém prostoru ani on nedokáže zázraky. Navíc nové prostředí ostrova je striktně lineární, takže se tu jede hlavně na akci kdy vystřílíme jednu bandu žoldáků, přesuneme se jinam tam to zopakujeme a jedeme zas dál jak po kolejích.

Není tu žádná odbočka ani šance jak sejít z cesty, tudíž po splnění úkolu se vracíme zpátky do města a ostrov už nikdy neuvidíme. Oproti Sinclair Parish v prvním DLC kde se dalo aspoň blbnout na skokáncích, ničit billboardy, kočkovat se s policií a pouštět na ně pasti, prohlédnout si to městečko a okolí, zde ostrov nenabídne nic navíc a zmizí do ztracena.

Ano hráč dostane k dispozici nějaké nové zbraně, oblečení a vozidla. Ale to je tak vše co může využít.

Nehraje se to sice špatně, ale furt se nemůžu zbavit dojmu, že autoři v poměru cena/výkon s cenou dost přestřelili. Ano říkal jsem to už u prvního DLC, ale i tady je na to nutno upozornit, že za plnou cenu to rozhodně nestojí.