Mafia III: Stones Unturned

Mafia III: Na kameni kámen

30.05.2017
01.10.2021

rozšíření

Stones Unturned je v pořadí druhé příběhové DLC ke hře Mafia III. Příběh se tentokrát točí okolo C.I.A. agenta Johna Donovana. Ten se ochotně spojí s Lincolnem s cílem zavraždit Conora Aldridgeho, který se nedávno objevil v New Bordeaux. John má nevyřízené účty s Conorem, protože Conor kdysi ve válce ve Vietnamu zradil Johna a nechal ho tam napospas jisté smrti.

DLC mimo jiné přidává novou lokaci – subtropický ostrov podobný prostředím Vietnamu, nové nepřátelé a zbraně (RPG a odstřelovací puška), včetně možnosti chopit se stacionárního kulometu umístěného na korbě náklaďáku. Přídavek je pro majitele Season Passu automaticky dostupný zdarma.

Tak tohle mi přišlo slabší než první DLC. Jak příběh, který sklouznul zbytečně až do moc velké akčňárny (na druhou stranu, v rámci DLC, proč ne, ale mě to prostě nesedělo a závěrečná mise na ostrově mě nebavila), stejně tak vedlejší aktivity jsou slabší a zaberou chvilinku... Teď jsem rozehrál třetí DLC a ač je se také docela odchyluji od původní hry a 1. DLC, tak se mi dost líbí...

Lincoln si udělá dovolenou v Karibiku na lineárním ostrově, kde pomůže Donovanovi se starou křivdou z války... a při té příležitosti zajistí kradenou atomovku. Místy to připomínalo Uncharted, místy Matadora a vzpomněl jsem si i na film Commando. Nehraje se to špatně, gunplay je solidní a k dispozici jsou třaskavé a těžké kvéry, jen ty naháněčky za stacionárním kulometem působily trochu excesivně.

Použitý engine hry není příliš vhodný na ztvárnění džungle a často má velké problémy ve vykreslování flóry. Její mizení a doskakování mě provázelo celý čas na ostrově a zatímco v městské zástavbě nějaký ten zmizelý lopuch neřeším, tady to působilo hodně rušivě.

Ještě před návštěvou ostrova obsahuje DLC pár misí v samotném New Bordeaux a po skončení pak tři vedlejšáky pro lovce lidí. Herní doba - slabé dvě hodinky. € bych za to nedal, ale v rámci Definitive Edition je to příjemná odbočka od plnění úkolů v hlavní hře.
Dalším datadiskem, který jsem u po Sign of the Times M3 odehrál, byl Stones Unturned. Ten mne přiznám tolik nenadchl jako předchozí, protože se opět vracíme k příběhu pomsty, a většina datadisku je opět jen o zabíjení. Hledání stop a jiné činnosti jsou tu opět minimalizovány.

Naštěstí je tu pár věcí, které datadisk zvedají do lepších čísel. Hlavním a největším je to, že ve většině doby máte parťáka – agenta Donovana ze základní hry. To je sympatická a vtipná postava, takže jeho komentáře a pomoc v boji dávají hře poměrně zábavnou šťávu. Pak potěší některé nové lokace, především tajná základna agentů s poměrně hezky vymodelovanou počítačovou místností a nakonec úplně nová ostrovní lokace mimo běžný herní svět s ruskou ponorkovou základnou, kde dojde k finálnímu souboji . V tomto datadisku se většina úkolů odehrává v přísné koridorovce. Nově dostáváte k dispozici odstřelovačskou podporu – ale tu jsem moc nepoužíval. Celé je to odehrané za chvilku.

Sečteno a podtrženo, není moc co k tomuto datadisku co dodat. Nijak zvlášť se neliší od základní hry, příběh jakýsi drobný tu je, nicméně je to zase příběh o pomstě a lemovaný tunou zabíjení, prvky vyšetřování jako v DLC SOTT jsou tu úplně na minimu. Jediné co tomu dává něco navíc je poměrně hezká nová lokace (ale zase ne že by si z toho člověk kecnul na zadek) a Donovan jako NPC parťák.

Po skončení dostanete ještě navíc drobný úkol jako lovec odměn. Nicméně to je tak za čtvrt hodiny kompletně hotovo.

Pro: Donovan, nová lokace

Proti: Není to nic zvláštního ani zapamatovatelného, velmi krátká herní doba

Druhý přídavek rozvíjí vztah mezi Lincolnem a již v základní hře perfektně napsanou postavou agentem CIA Johnem Donovanem. Tak jako v prvním DLC zde dostáváme k dispozici několik zábavných misí a podívame se i na tropický ostrov. Právě na ostrově nejvíce vyniknou chyby v enginu - různé problikávání textur, doskakování vegetace atd. Celé to působí v pohybu dost rušivě. Když se ale člověk zastaví, je se čím kochat.

Herní doba i 3 misemi navíc pro lovce lidí je dost krátká a za plnou cenu v době vydání bych tedy nákup dost zvažoval. V rámci definitivní edice jde ale o výtečnou příležitost strávit více času s Donovanem, což je podle mě jedna z nejlepších postav třetího dílu a s Lincolnem se skvěle doplňují.
Tak Hangar 13 i se svým druhým velkým DLC stále drží stejnou šablonu krátkosti. Příběh Stones Unturned se dá dohrát za dvě hodiny plus je tu opět jeden volitelný quest s lovcem lidí, a jeho zakázky to prodlouží maximálně o půl hodiny. Takže délka v poměru cena výkon nic moc.

Příběh je klasické béčko, ale aspoň hráč dostane vtipného Donovana k ruce, tak super ne? Jenže, na tak malém prostoru ani on nedokáže zázraky. Navíc nové prostředí ostrova je striktně lineární, takže se tu jede hlavně na akci kdy vystřílíme jednu bandu žoldáků, přesuneme se jinam tam to zopakujeme a jedeme zas dál jak po kolejích.

Není tu žádná odbočka ani šance jak sejít z cesty, tudíž po splnění úkolu se vracíme zpátky do města a ostrov už nikdy neuvidíme. Oproti Sinclair Parish v prvním DLC kde se dalo aspoň blbnout na skokáncích, ničit billboardy, kočkovat se s policií a pouštět na ně pasti, prohlédnout si to městečko a okolí, zde ostrov nenabídne nic navíc a zmizí do ztracena.

Ano hráč dostane k dispozici nějaké nové zbraně, oblečení a vozidla. Ale to je tak vše co může využít.

Nehraje se to sice špatně, ale furt se nemůžu zbavit dojmu, že autoři v poměru cena/výkon s cenou dost přestřelili. Ano říkal jsem to už u prvního DLC, ale i tady je na to nutno upozornit, že za plnou cenu to rozhodně nestojí.