Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Lost in Random

74
16 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Lost in Random je pohádkovou adventurou z pohledu třetí osoby v gothickém stylu. Hratelnost se dá shrnout jako kombinace tahových karetních soubojů a náhodného házení kostkou.

V tomto herní světě platí tzv. "Random Rules", náhodná pravidla stanovená zlou královnou. Každý, kdo dovrší věku dvanácti let, si musí v den svých narozenin hodit kostkou, a tím určit svůj osud. Číslo, které padne, znamená jedno z šesti stínových říší. A hlavní hrdinka Even je právě svědkem odvedení její starší sestry jménem Odd. Jenže to nemůže nechat jen tak, a tak se vydává na své náhodné dobrodružství za záchranou královstvím Random. A naštěstí na to nebude sama, společníkem jí bude neobyčejná roztomilá kostička Dicey.


Poslední diskuzní příspěvek

Tak tohle byla velká paráda, jsem fakt nadšená. Až na jednu výjimku můžu pět jedině chválu!

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 85
Lost in Random mě nadchlo už kdysi při svém představení. A nadchlo mě i ve chvíli, kdy se mi (k mému nadšení) dostalo do rukou. Netajím se tím, že mám ráda podobné výtvarné přístupy, ale tady nejde jen o to, půvabný vzhled se snoubí se zábavným gameplayem a poutavým příběhem. A tohle vše mi zde, respektive ve světě Random, náramně sedlo. Pominu-li počáteční rozmrzení z ovládání na klávesnici a myši, celou tu zhruba třináctihodinovou pouť jsem si opravdu užívala. Způsob, jakým je na první pohled klasický příběh o záchraně a spoustě překážek odvyprávěn, činí hru něčím víc. Zde se totiž mísí kreativita s jistotou a hlavně jsou veškeré nápady dotahovány až do konce – jenže tyto nápady by byla škoda jen tak vyzradit ve dvou řádcích textu. V klidu pokecat s každým o všem, vyslechnout jejich útrapy či historky, prozkoumat svět (ač jde o koridor), vyřešit nějaké ty problémy a zrubat nepřátele. Tak to chodí v tomto číselném světě, v němž vám navíc společnost dělá velice pohotový a humorný vypravěč, který se nebojí jít za čtvrtou stěnu. Ale nebojte se, že vše je jen o povídání, kdepak. Soubojů tu je dostatek a jejich kořením jsou kartičky a házení kostkou. A když toto nestačí, přidají se do toho deskovky. Nebudu lhát, někdejší rozpačitost z toho, jak asi bude tento mechanismus společně se soubojovým systémem fungovat, byl rázem pryč. Je vydařený a velice dobře se hlavně hraje. Přihodím k tomu nádherný soundtrack a velice povedený voice-acting, a vy byste měli na oplátku zvážit, že se na tuto hru alespoň mrknete. Je to opravdu krásný kousek.

Pokud vám toto mé básnění nestačilo, můžete mrknout zde, kde jsem se rozepsala ještě o něco více. V každém případě však doporučuji hru vyzkoušet, pokud je podobný typ her vaší krevní skupinou:
https://www.vortex.cz/recenze-lost-in-random/

Hodíte si též kostkou?

Pro: poutavý příběh, chytře napsané dialogy; atmosféra a výtvarná stylizace včetně animací; hudba, ruchy a výborný dabing; zábavné souboje; rozmanitost karet; funkce vypravěče; řada nápadů a dotaženost

Proti: pvládání na klávesnici a myši; příliš viditelné opakování modelů postav; nesedící lip-sync

+15
  • PC 80
Svět hry Lost in Random chytne za srdce. Krásná, gothicky laděná pohádka zasazená v nápaditém světě s tahovými karetními souboji a prvkem náhody v podobě hodu kostkou. Hned ze začátku mě nadchl nápad Šesti Stínových Království, kde všemu panuje přísná Královna. Ta zavedla jakési pravidlo náhody, kdy o osudu obyvatel těchto Království rozhoduje obyčejný hod kostkou. A jeden takový se úzce dotýká i rodiny hlavní hrdinky. Žijí v ní dvě sestry, Even (Sudá), za kterou hrajeme a její starší sestra Odd (Lichá), která zrovna slaví své dvanácté narozeniny a to znamená jedinou věc. Bude si musel hodit kostnou a rozhodnout tak o svém osudu. Padne jí šestka, a do jaké velké míry je to dobře, zjistíte až ve hře. Jedno je však jisté, svou sestru jen tak jít nechat nechcete. Jenže všechno nemusí jít podle plánu a dobrodružství může začít!

První polovina hry je sice na jednu stranu o zábavném objevování světa kolem sebe, na tu druhou však omezená o menší výběr karet i bodů, které do nich můžete při hodu investovat. Proto mě celkem mrzí, že ve hře není nějaký New Game+ mód, který by mi umožnil si hru projít odznovu, třeba v trošku vyšší obtížnosti, ale hlavně už s plným arzenálem. Zábavná je na to hratelnost sama o sobě dost. To jsem si však uvědomila až později a je to škoda. Další kámen úrazu může být prvek náhody samotný - někdy holt budete mít na hod kostkou i samotné kartičky smůlu a ze zábavy se stane na krátký čas frustrace a otrava. Krom soubojů v aréně jsou tu i jakési deskové minihry naředěné sundáváním nepřátel a pokud se Vám zrovna tady nalepí smůla na paty, tak to na herním zážitku moc nepřidá.

Zcela upřímně, na pohádky nijak nejsem. Nebaví mě ten typický pohádkový humor, animace, styl výpravy, ale tady mi to vlastně vůbec nevadilo. Těžko říct, jestli je to tím, že tady jsem si místo pasivního sledování zahrála a nebo to zvládli pěkně všechno odladit a nadávkovat v (pro mě) snesitelné míře. Každopádně hra mě i přes všechny nešťastné momenty (buď mé smůly nebo právě nudnějšího začátku) velmi bavila. A nejvíc mě u ní udrželo právě objevování nevšedního světa. Navštívíte nejrůznější místa, která si jsou tak podobná a zároveň se tolik liší. Na každé své zastávce zažijete trochu jiný príběh zdejšího lidu, splníte nějaký ten úkol, skamarádíte se a zase o chlup poznáte nejen sami sebe, ale i Vašeho parťáka Kostku, se kterou si v soubojích házíte.

Pro: Atmosféra, herní doba, hratelnost, obtížnost, náhoda, nápaditost, pojetí šesti království a svět obecně, soubojový systém, stylizace

Proti: Absence New Game+, obtížnost, náhoda, pomalý rozjezd

+8