Lost Horizon

24.09.2010 PC
10.12.2015 Android
11.12.2015 iOS
04.03.2020 Switch
Animation Arts, Deep Silver FISHLABS (Android verze, iOS verze)
Na počátku roku 1936, kdy už se v Německu připravují plány na obsazení Evropy a německé velení (v čele s Adolfem Hitlerem) se čím dál více zabývá myšlenkou okultismu a ezoterických věd, využitelných pro potřeby války, jsou vyslány malé vojenské skupinky do celého světa, aby záležitosti tohoto výzkumu uvedly do chodu. Jedna z těchto skupin se nachází také v Tibetu, kde žije hlavní postava této point-and-click adventury, Fenton Paddock, bývalý britský voják a schopný pašerák všeho, co si žádá černý trh Hong Kongu. Jeho schopnosti neuchází však bystrým zrakům nacistických špehů, čímž se Paddock dostává do velkého nebezpečí. Fenton Paddock přitom není jedinou hratelnou postavou celé hry, postupně se vžijete také do role Paddockovy přítelkyně Kim nebo přítele Richarda.

Hra Lost Horizon se nechává volně inspirovat knižní předlohou Jamese Hiltona, odehrává se v sedmi kapitolách, v nichž projdete několik rozdílných lokalit (interiéry letadla, chrámu, restaurace nebo prostředí pohoří, letiště a okolí zámku). Hlavním úkolem celé hry je zjištění skutečného pozadí aktivit nacistů v Tibetu, pročež vám budou ku pomoci nacházené předměty, jejich kombinování a použití na správných místech, ale také rozhovory s postavami herního světa, z nichž vyplynou důležité informace.

Fingon: No a co neudela pet let v nemecky hovorici firme a zaroven sest let ve Vidni. Konecne dohrano, a jeste k tomu v Nemcine. Geheimakte a…

Dobrodružná adventura vystřižená jako ze šablony.

Prakticky vše děla Lost Horizon dobře, a bez přehánění jde o kvalitativně srovnatelnou hru s Fate of Atlantis (mínus známé charaktery a nezaměnitelná atmosféra "Indyho"). Inspiraci v Animation Arts transformují na především zábavnou adventuru, kterou je radost hrát - z drtivé většiny logické úkoly a menší obtížnost zajišťují plynulé, a značně trvanlivé, dobrodružství v řadě lokací od počátečního Hong Kongu přes hrad v Německu, Indii, klášter v Tibetu nebo ruch města v Marrákéši.

Příběh se drží klasického schématu, a je vystaven tak, aby provedl jeho hrdinu a společníky právě co možná největším a nejvíce exotickým prostředím. Tedy, po roce si z něj budete matně pamatovat základní synopsi - což je ale vzhledm k případnému zopakování dobře. Ovšem humor a dialogy mezi dobře napsanými postavami nechybí. Vše je završeno bezproblémovým ovládáním a nadprůměrnou vizuální podívanou.

S časovým odstupem a přihlednutím na kvality (a nekvalitu konkurence) je Lost Horizon titulem, který je možno řadit do zlatého fondu žánru. Moderní, klasická, adventura která převyšuje o značný kus sourozeneckou sérii Secret Files a ve svém zaměření patří k tomu nejlepšímu, srovnatelnému s Broken Sword a Indiana Jones IV.

Pro: zpracování, délka, hratelnost, počet lokací, charaktery

Proti: pár natahovaných částí v příběhu (olympiáda)

Nacisti dobývají posvátný chrám, otevírají se nové dimenze, do pozoru se staví i asijské triády a Indiana Jo...tedy chtěl jsem říct Fenton Paddock musí i při své lehce podvodnické nátuře zavzpomínat na čestnou minulost a udělat dobrý skutek.

Lost Horizon je dobrodružná jízda se vším všudy. S automobilovými honičkami, přestřelkami, letadlovými honičkami, letadlovými přestřelkami a..ehm..olympijskými hrami. A přes to všechno zůstává nápaditou a vtipnou adventurou. Nápaditou, protože scénář protáhne hráče velmi pestrou škálou lokací skrz všechny klimatické podmínky a vtipnou, protože mistr Paddock nejde pro hlášku daleko.

Co mě nadchlo nejvíce, je to, že se nedá umřít (a že jsem to zkoušel) a díky tomu tak zůstává možnost hrát hru nadšeně od začátku do konce beze strachu ze špatného kroku do temné jeskyně. A když se v epickém finále dostaví i možnost několika variací souboje, jenom jsem uznale pokýval hlavou a zahrál si závěr znovu.

Nenápadná adventura tak kombinuje akci, sci-fi, fantasy a vůbec všechno, na co si vzpomenete při vzpomínce na Indyho, ze kterého je nejen inspirováno, ale na kterého je dokonce nenásilně odkazováno. Není moc her, které skončí a mám chuť po návratu do hlavní nabídky okamžitě znovu zmáčkout možnost "Nová hra".

Pro: Dobrodružná atmosféra, příjemný fantasy nádech, hlášky, překvapivé herní možnosti

Proti: Některé příliš absurdní a tím pádem lehce zdlouhavé úkoly

Jako velký fanda Indiana Jonese si nemůžu nechat ujít žádnou hru s aspoň trochu podobnou tématikou jako má Jones a proto jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít tuhle dobrodružnou adventurku Lost Horizon která se více než povedla.

Hlavním hrdinou je Fentom Passlock (asi to mám blbě že ? :D) bývalý britský voják který se teď živí jako pašerák v Hong Kongu. Jednoho dne je povolán guvernérem Wastonem aby našel ztracenou výpravu v Tibetu které se účastnil i jeho syn, vzápětí se Paddock zaplete s nacisty a pravé Jonesovské dobrodružství může začít.

Příběh je klasicky sestaven tak aby nás poslal do co nejvíce rozličných lokací a že se mu to daří podíváme se do Hong Kongu,Tibetu nebo také Marrakeše. příběh sám o sobě není žádné terno ale v rámci dobrodružné hry působí dobře . Samozřejmě se příběh nevyhnul klišé jako nacisti chtějí sebrat vzácnou milion let ukrytou věc zmocnit se jí a ovládnout svět. Samo osobě by to bylo mínus ale hře jsem to vzápětí odpustil.

A to díky sympatickým hlavním hrdinům jako je Paddock který místy situaci humorně okomentuje a působí místy jako taková drzejší a sobečtější verze Indiana Jonese., takže prostě sympaťák. Samozřejmě i jeho parťačka Kim je sympatická a mezi postavami je chemie (samozřejmě pomocí dialogů) . Hlavní záporačka je taková obyčejná a v mysli vám dlouho nezůstane.

Co je nahře největší klad je dobrodružná atmosféra kterou ještě podtrhují povedené filmečky kterých je sice málo ale třeba taková scéna jak Paddock skočil na náklaďák (a dál co se dělo nebudu prozrazovat) mě neuvěřitelně navnadila to hrát dál. Samozřejmě sou ve hře i nějaké akční pasáže které jako filmečky příjemně osvěží hru. Další plusový bod je i trocha fantasy které se ve hře nachází.

Dialogy nejsou nějak užasné ale nejsou ani špatné nepostrádají vtip a zajímavost ale v některých částech mě docela i nudily ale to se stalo párkrát.

Soundtrack je na poslech velice příjemný a nenarušuje atmosféru spíš k ní hodně přispívá. Skladba která mě ale nejvíce baví je Follow Me která zní na začátku hry. Opravdu výtečná skladba.

Bohužel mi přišlo že hra byla ke konci vcelku natahovaná a pomalu jsem se začínal nudit. Ještě je nutno říci že ve hře si zahrajete i za jiné postavy než je Paddock a to Kim a postava kterou nechci jmenovat kvůli spoileru.

Takže Lost Horizon je výborná výpravná dobrodružná adventura která obsahuje v celku zábavné puzzly,příjemný příběh,sympatického hlavního hrdinu a v celku dlouhou herní dobu.

Pro: Dobrodružná atmosféra,různorodé lokace,Paddock,akční a filmečkové pasáže,dabing,délka,trocha fantasy,hudba

Proti: Ke konci trochu zbytečně natahované, přeci jen je příběh trochu klišé

Pro: Dabing, Humor, Lokace, Invence (akční vložky a chytré střídání v ovládání postav)

Proti: chybí rozvětvení dialogů, takže hráč jen pasivně poslouchá (až na cca tři případy za celou hru)