Lone Survivor

Lone Survivor: The Director's Cut

27.03.2012

Mladý muž se probouzí ve svém bytě v činžovním domě. Nikde nikdo, zpoza dveří však jdou zaslechnout neznámé zvuky. Co se to tu děje?

Lone Survivor je již komerční hrou autora Jaspera Byrnea, který dříve vytvořil remake druhého dílu Silent Hill, nazvaný Soundless Mountain II pro TIGSource's 2008 Bootleg Demakes Competition. Po vzoru předchozí hry, i v případě Lone Survivora se jedná o akčněji laděnou adventuru, v níž jde především o budování atmosféry a o přežití. Více jak čtyři roky vyvíjený titul používá low-res rozlišení a různé grafické filtry šumu pro co nejvěrnější ztvárnění zdecimovanosti okolního prostředí, i psychické stavy hlavního protagonisty.

Hráč si u Lone Survivor vystačí s klávesnicí. Většinu herního času zabere plížení se, či boj s neznámými nestvůrami, dále nutnost obstarávat si potravu, které je nedostatek a v neposlední řadě průzkum. Znovuhratelnost této 4-6 hodinové hry zlepšuje jistá míra nelinearity v rozhodování a také postranní úkoly.

Na sklonku roku 2013 vyšla vylepšená verze Lone Survivor: Director's Cut, která obsahuje drobnější změny v podobě nových lokací, vyšší obtížnosti, upraveného vykreslování světla a stínů nebo odstranění technických problémů.

Povězme si hned ze začátku na rovinu, že Lone survivor je opravdu v podstatě jakousi minimalistickou indie verzí Silent Hillu. Autor se ani v nejmenším nesnaží zakrýt fakt, že hra je SH nejen inspirovaná, ale často využívá fanouškům dobře známé prvky a dokonce i zvuky (především už notoricky známý zvuk v menu).

Tyto prvky nicméně využívá s takovou samozřejmostí (leč zároveň kreativně), že bych si nedovolil hru degradovat hanlivým označením "plagiát" či "levná kopie" výše zmíněného. Slovo "minimalistický" v tomto případě ani náhodou neznamená nudný, levný či odbytý. Naopak, jedná se o zcela odlišné pojetí hororového boje o přežití, které, pravda, může leckdy být poněkud matoucí (orientace v prostoru mi občas dala docela zabrat), nicméně přináší zcela jiný herní zážitek než SH.

Samostatnou kapitolou je dokonalý soundtrack, který, alespoň pro mne, je největší trumf Lone Survivora. Podobně jako celá hra se bez vytáček hlásí k SH a Akirovi Yamaokovi, ale opět se nejedná v žádném případě o trapnou napodobeninu, přináší cosi originálního, silent hillovského, a přesto charakteristického svým odstínem a naladěním, díky kterému se hráč lehce vžije do nezáviděníhodné role "osamělého přeživšího".

Pod 80% jsem hodnotil kvůli občas nepřehlednému prostředí a přece jen poněkud menšímu rozsahu.

Pro: Originální zpracování, vyvážená hratelnost, příběh, soundtrack

Proti: nepřehlednost prostředí, kratší rozsah