Jetpack

1993

Vašou úlohou je zbierať zelené drahokamy rozmiestnené vo viac ako 100 malých komnatách (žalároch). K dispozícií máte Jetpack, pomocou ktorého sa dostanete na neprístupné miesta. Na využitie Jetpacku potrebujete palivo, ktoré sa takisto nachádza v komnate. Existuje niekoľko druhov - polovičné, plné a špeciálne (postupne doplňujúce, či uberajúce).

Pohybujete sa po "stenách" viacerých druhov - betónová stena, hlinená, zľadovatená, zarastená (spomaľuje) a pohyblivá, či "krabica", ktorú keď raz zlikvidujete, už sa neobjaví znovu. Na prekonanie výšok sa okrem Jetpacku dajú použiť rebríky (nepohyblivé alebo pohyblivé). Ďalej sa v hre nachádzajú "dvere" 3 farieb (červená, modrá, zelená), ktoré môžete otvoriť pomocou "tlačidla" rovnakej farby.

Okrem drahokamov môžete brať (nepovinne) zlaté predmety, ktoré vám pridajú zopár bodov, alebo zlatú sošku - pridá 1 život naviac.
Cestu sa vám snažia prekaziť rôzni nepriatelia:

1 Trackbot - robot, ktorý vás prenasleduje na každom kroku, ale nemôže lietať
2 Steel Ball - guľa, pohybujúca sa len vpravo a vľavo (príp. padajúca), ktorá vás síce neprenasleduje, ale vie byť tiež nebezpečná
3 Spring - pružina pohybujúca sa hore-dolu
4 Missile - raketa, ktorá mení smer po náraze do steny
5 Spikes - vrtuľa pohybujúca sa šikmým pohybom, meniaca smer po náraze do steny
6 Flitzer
7 Batbot - robot v tvare netopiera. Lieta a prenasleduje vás
8 Homer - najnebezpečnejší nepriateľ- prechádza cez steny a prenasleduje vás, ale je veľmi pomalý.

Nepriatelia sa nedajú zabiť či zničiť, avšak môžete ich "zavrieť" do steny, dverí alebo využiť Omračovací prístroj (vyzerá ako točiace sa koleso), ktorý všetkých dočasne zastaví. Prípadne môžete využiť štít (Shiled) pre dočasnú imunitu. Nebezpečenstvo predstavuje aj "Hidden Spear" (skrytý oštep), alebo vyskakujúce ostrie, ktoré je ťažko viditeľné.

Na tuhle hru jsem docela zapomněl a až dnes ji na DH objevil. Jedná se o plošinovku s troškou přemejšlení. Na tuhle hru jsem narazil na mém historicky prvním CD od "Špidla Data Processing". Každopádně jsem u téhle hříčky strávil desítky hodin. Obsahovala základní kampaň, ve které jsem se moc daleko nedostal, ale rovněž k ní byly přiloženy doslova stovky dalších úrovní, u kterých jsem vysedával od rána do noci. Grafiku to na svou dobu mělo skvělou. Výborná hratelnost ale přetrvává dodnes a byl bych moc rád, kdyby se udělal remake na mobilní telefon, protože by zajisté šlo o pecku. 90%

Pro: stovky úrovní, klasická hratelnost

Proti: otravné zvuky

Jetpack byla jedna z prvních her, které jsem jako dítě hrál a taky je to jedna velká krásná vzpomínka.

Hra byla jednoduchá, se spoustou levelů a jejich editorem. Možná se víc jak 100 úrovní může zdát na tak jednoduchý princip (sesbírej a konec) příliš, ale hra pokaždé vyrukovala s novou neohranou výzvou a tak jste mohli u hry strávit víc jak deset hodin (jak už psal JohnCZ).

Když člověka přestala bavit základní kampaň sedl si k editoru a mohl si hrát tak dlouho dokud mu z nesnesitelných zvuků nepraskla hlava. Ano! Musím říct, že by se hra bez těch svých zvuků obešla, protože když jste od počítače odsedly, tak se vám v hlavě ještě hodinu ozývalo "cink, cink, cink, cink, trrr, cink,..."

Ale zvuky nebyly jediným mínusem, který mě otravoval po celou hru. Občas jste se totiž jednou spletli a nemohli jste se z neustálého umírání v tom určitém levelu vymanit.

Každopádně ovladatelnost byla jednoduchá a bezproblémová, stejně jako grafika, která se mě nesmírně líbila (a to jsem nebyl žádný znalec).

Jetpack je zkrátka jednoduchá stará herní pecka - 90%.

Pro: Grafika, úrovně, ovladatelnost, editor

Proti: občasně těžké, zvuky