Ion Fury: Aftershock

02.10.2023

rozšíření

V rozšíření, které přímo navazuje na konec původní hry, se opět ujmete Shelly “Bombshell” Harrisonové a svůj spor s doktorem Heskelem ukončíte jednou provždy. Jedná se o objemný datadisk s 15 levely, tedy s více než polovinou délky základní hry.

Kromě toho datadisk adresuje 2 největší výtky původní hry: zvyšuje variabilitu nepřátel a přidává nové varianty již existujících zbraní, přičemž své premiéry se dočká nový dopravní prostředek - největší tahák celého rozšíření - vznášedlo. Speciálně pro něj byly navrženy některé úrovně a celkově v tomhle příběhovém vyvrcholení střídáte prostředí rychleji a častěji, než v základní hře. Přibyly nové druhy munice a pro hráče hledající změnu tzv. Arrange Mode - který zrcadlově mění levely původní hry, změní lokace předmětů a úrovně naplní také novými nepřáteli, kteří se v standartním režimu vyskytují jenom v datadisku.

Fun fact: čas mezi vydáním prvního Quake a Quake III: Arena je stejný, jako čas mezi vydáním Ion Fury a datadisku Aftershock. Čekal bych, že s existujícími assety to Voidpointi budou schopni vysypat trochu dříve, ale co už. Celkem 12 levelů, z toho dvě pětiminutovky na kvadrokoptéře, tedy deset plnohodnotných levelů - to je pro představu cca třetina délky Ion Fury.

Stejně jako v původní hře, i tady autoři vyskládají na stůl to nejlepší během prvních tří levelů. Počáteční části jsou nahuštěny vším možným do takové míry, že vzniklá vizuální změť detailů působí až rušivě. Po získání kvadrokoptéry jsou levely nafouknuté tak, aby se v nich dalo jezdit, což zase ubírá na propracovanosti a v kontrastu se začátkem to působí skoro jako jiná hra. Po kvadrokoptéře následuje jeden příšerný level s katakombami a ke konci už se laťka zase zvedá na průměrnou buildovku.

Nová zbraň Homewrecker je zároveň tou nejsilnější ve hře - jakási plasma se samonaváděcími projektily a naprosto devastujícím efektem na jeden pšouk. Nové plynové granáty účinkují i na roboty a tříštivé pelety do brokovnice taky potěší nejednoho nepřítele. Z arzenálu je to vše, ale přibyla hromada poweru-upů. Např. nesmrtelnost, zpomalení času nebo ohnivá past, která fcucne všechno okolo. Finální bossák padl díky kombinaci bonusového poškození a Homewreckeru taxtrašně rychle, že jsem si ho nestačil ani prohlídnout.

Autoři asi nečetli můj brilantní komentář k původní hře, kde jsem si stěžoval na neférový a naprosto idiotský respawn, takže v Aftershocku je ho taky požehnaně. Kvadrokoptéra byla velkou chloubou a je tady spíše na obtíž, některé levely by potřebovaly rázný redesign a jinde jsem umíral možná až příliš nečekaně, zvláště při soubojích na větší vzdálenosti, pro které tady stále není ideální kvér. Ve slevě pro velké fandy, jinaxi tenhle nášup klidně nechejte ujít...

Hodnocení: ✰

P.S.: tip - v menu si přečtěte ReadMe