Indiana Jones and the Emperor's Tomb

24.03.2003
25.06.2003
10.06.2019

Kultovní filmová hvězda, Indiana Jones, znovu navštívil monitory PC a herních konzolí. Opět si do ruky vezmete bič a na hlavu nasadíte elegantní klobouk.

V roce 1935 zavede Indyho pátrání po artefaktu známém jako Srdce draka do Číny. Do hledání se také zapletou nacisté, kteří s ním mají své plány. Při pátrání navštíví také Cejlon, Istanbul, Hong Kong, Prahu a další místa.

Pokud Indymu dojdou náboje ve zbraních, přichází na řadu pěsti, také můžete využít bič, židle, nohu od stolu, lahev atd. Tato hra je klasická "hopsačka" jako třeba série Tomb Raider.

Dávám replay a tyjo, asi nejhorší hra s Indiana Jonesem (z těch hlavních) level design je nuda a prakticky furt to samý a samotná výprava, krom pár cutscén, za nic nestojí. Jako jo docela mě to baví, ale nechápu proč je to všude označováno za nejlepší hru. Škoda že Staff of Kings je tak underrated, ten mi přijde mnohem lepší a záživnější. Tak snad Infernal Machine bude lepší :D

Hru, kde je Indiana Jones hlavní postavou, jsem měl v plánu, avšak šlo o Staff of Kings na Wii a nikoli Emperor's Tomb na počítači. Proč si ale nevyzkoušet něco trochu staršího, kde platí jiné zákonitosti, než u novějších titulů.

Hned na začátku jsem se ocitl na okraji útesu a jelikož jde o koridorovku, musel jsem vyzkoušet, jestli z něj mohu spadnout. Odpověď zní ano! Žádná neviditelná zeď, která by mě před pádem chránila, žádné zábradlí, které nemohu přeskočit, prostě nic. I ztráta klobouku a následné sebrání pomocí klávesy má něco do sebe. Jen nevím, kam ho Indy schovává ve vodě, aby ho pak na souši vytáhl odnikud.

Když jsem se díval na gameplay před rozehráním, přišlo mi zvláštní, že v Praze mluví všichni německy, ale pak jsem zjistil podle mapy, která ukazovala Indyho cestu letadlem, že Praha je podle vývojářů v Německu. Socha svatého Václava na Pražském hradě, který vypadá úplně jinak, než ve skutečnosti, už je pak třešničkou na nepovedeném geografickém dortu. Alespoň, že socha samotná se vcelku povedla.

Celkově jsem se při hraní hodně bavil, ale samozřejmě se objevili i věci, které mě na hře štvaly. V prvé řadě to jsou asi pěstní souboje. Ty jsou sami o sobě celkem zábavné a lze je okořenit občasným používáním biče na vyrážení zbraní nepřátelům z rukou, ale bylo jich na můj vkus až moc. A když si vzpomenu na jízdu lanovkou, za níž jsem stihl sestřelit snad více letadel, než slavný Rudý baron, tak ani se střelbou to není nijak slavné. Také žraloci a krokodýli, kteří utočili jen na mě a potápěči je vůbec nezajímali, mě moc nepotěšili.

Nejhorší ze všeho však bylo skákání. Je to paradoxně asi nejzábavnější složka hry, ale nic mě nedokázalo naštvat více, než skok špatným směrem v důsledku neposlušného ovládání nebo náhlého přetočení kamery a následný nechtěný pád do propasti. Zvláště v posledních skákacích pasážích při útěku před jakýmsi tankorypadlem a také při překonávání plošin, které vydržely na místě jen chvíli, jsem si řádně zanadával.

U novějších akčněji laděných her volím vždy tu nejtěžší obtížnost, ale Indyho jsem hrál na tu nejlehčí a nestydím se za to. Nevím, co zde přesně vyšší obtížnosti ovlivňují, ale počítám, že je to především větší zranění, které mi nepřátelé způsobují, a pak také jejich větší odolnost, ale už tak mi souboje dávaly dost zabrat. Hodně mě potěšila známá znělka, která se mi jen tak neoposlouchá a nebyl bych to já, abych se nepokusil najít všechny artefakty. Zaplnil jsem jimi celou vitrínu a zpřístupnila se mi za to galerie obrázků z vývoje hry, kterou by měl každý fanoušek Indiana Jonese alespoň zkusit. Je však potřeba dostatek trpělivosti a pevné nervy.

Pro: Indiana Jones, žádné bariéry, socha sv. Václava, bič, většina skákacích pasáží, hudba, artefakty

Proti: příliš mnoho soubojů, střelba, poslední skákací pasáže, občas ovládání a kamera

Myslím, že na světě už není nikdo, kdo by neznal nejslavnějšího filmového archeologa světa, Indiana Jonesa. Filmový Indy toho hodně procestoval, i během hry tak navštívíme Cejlon, Prahu (čekal jsem a těšil jsem se, že ve hře uslyším češtinu, ale nepřátelé v Praze mluví pouze německy nebo anglicky s německým přízvukem), Istanbul, Hong Kong a Čínu. Příběh ve hře trošku "pokulhává", je spíše průměrem než filmové předlohy. Styl hry připomíná sérii Tomb Raidera - klasická "hopsačka" s občasnými puzzly, které je potřeba vyřešit pro průchod dál. A jako třešnička na dortu je možnost hledání starobylých artefaktů v každém levelu hry - není to sice povinné, ale je to dobré zpestření pro hledání tajných místností.

A jako pravý Indy, i zde používáme jeho revolver, bič, mačetu a to nejdůležitější - pěsti. Ve hře vám zkříží cestu mnoho nepřátel, ale mnohem zábavnější je prostě schovat zbraně a pustit se na ně na férovku pěstmi, souboje bývájí zábavnější. Je třeba i zmínit celkově poslouchatelný soundtrack inspirovaný z filmů.

Velkým nedostatkem považuji nemožnost uložit hru během hraní a Indyho smrt tak znamená resetování levelu až na začátek daného levelu - to je dost otravné, protože některé mise jsou docela dlouhé. Hra obsahuje i pár chybiček, ale ty v hrání nebudou nikterak překážet. I tak si, ale myslím že hra Indiana Jones and The Emperor's Tomb se povedla, já se u ní dobře bavil a je to určitě dobrá alternativa Tomb Raidera pro hráče a fanoušky Indyho.

Pro: Pěstní souboje, soundtrack, lehké puzzle, lokace, pěkná grafika na tu dobu, sbírání artechaktů, Indy :-)

Proti: Nemožnost vlastního uložení, slabší příběh, pár (neotravujících) bugů

V dobách, kdy jsem ujížděl na Indiana Jonesovi, a pařil Infernal Machine, se objevila tato novinka a můj bohatší známý ji samozřejmě okamžitě musel mít. U něj jsem zahrál pár levelů a byl jsem ze hry nadšen. O to víc jsem se těšil na ET teď a jsem dost zklamán.

Emperor's Tomb je mixem mezi skákačkou (cca 35% hry) a rubačko-střílečkou (cca 60%) + nějaké ty minihry (5%). Na svou dobu oplývá slušnou grafikou, ale lokace mi stejně přišly takové prázdné, i s ohledem na věk. Příběh je béčkový a dává motivaci ke všemu tomu střílení skákání.

První složkou je již zmiňované střílení a mlácení. Střílení funguje na systému automatického zaměřování ne nepodobnému tomu z Tomb Raidera s tím rozdílem, že Indy opravdu není tak mrštný a tak se postupem času z toho stává rutina. Mlácení funguje dobře, jsou tu jakási komba a boje jsou tak variabilní. Obzvlášť mě bavilo vykopávat nepřátelům zbraně z rukou.

Druhou složkou je hopsání. To mě bavilo asi ze všeho nejvíc. Bohužel je Indy opravdu veliký nemotora a čas od času špatně doskočí a letí z plošinky dolů. Hra se rozděluje na checkpointy, které jsou od sebe povětšinou dost vzdálené. Často se mi stávalo, že kvůli bugu nebo zmatené kameře mi Indy skočil úplně jinam a to třeba i na poslední plošince před sejvem. Problémy s obtížností se ke konci ještě více stupňují. Obzvláště za příšernou pasáž považuji honičku s tankem, protože tam nejenže šlo o velmi přesné načasování skoku, ale také je tato část uzpůsobená primárně na gamepad a na klávesnici si Indy jednoduše dělal, co chtěl. Tento úsek jsem opakoval snad 30x (u gp nešlo nastavit ovládání). Jsem povětšinou klidný hráč, ale tentokráte stačila chvilka a klávesnice by prolétla oknem. Celkově je to ale se zábavností tak půl na půl. Někdy to byla až neskutečná zábava a někdy jedna veliká frustrace.

Pochválit musím soundtrack, který mixuje hudbu z filmové trilogie. Dále dávám malé bezvýznamné plus za zakomponování Prahy do příběhu hry. Komu vadí, že Pražský hrad vypadá jak Bradavice na útesu. Vrchol byl, že ji tvůrci nebyli schopni alespoň správně zakreslit do mapy. Už poněkolikáté vidím od američanů Prahu v Rakousku. Wtf?

Dále mi vadilo:
- mizení těl - to jsme ve 20. století nebo co?
- cukavé animace Indyho
- slabší dabing
- respawn nepřátel v některých pasážích

Verdikt: Emperor’s Tomb je velmi rozporuplná hra. Na jednu jsou tu úrovně velmi zábavné, ale pak jsou tu části nudné a frustrující. Takže ve výsledku je to spíše průměr. 60%

Pro: je to Indiana Jones, některé úrovně, veliký výběr zbraní, příběh, rychlé loadingy, pokus o Prahu, hádanky jsou většinou docela lehké, minihry - lanovka, jízda rikšou atp

Proti: neustále hledání špatně viditelné cesty, frustrující pasáže, bugy, občas ovládání a vzdálené checkpointy

Tuto hru jsem hrál jen na PSP 2 ale mám rád honby za pokladem takže jsem na ní byl docela upnutý ale můj bratr nevěděl že tuto hru hraji a nechtěně mi ji dal celou znova a to jsem byl u konce hry, samozřejmě že jsem nadával ale nakonec mi to bylo jedno a už jsem to nechtěl hrát znovu tak jsem se na to vykašlal. :)
-7 +6 −13