Hitman GO

17.04.2014
04.06.2014
27.04.2015
23.02.2016

Jde o logickou tahovou strategii, v níž máte za úkol infiltrovat dané prostory nebo zabít svůj cíl. Hrací plocha je rozdělena na několik světů. Aby se vám ovšem nové oblasti zpřístupnily, je třeba mít určitý počet agenturních razítek, které dostáváte v každé misi za plnění vedlejších úkolů. Musíte kupříkladu projít level za určitý počet kol, vzít kufřík, zabít všechny stráže nebo projít zcela nepovšimnut.

Ve hře samozřejmě dostanou prostor i známé herní elementy Hitmanovské série. Budete se moci přestrojit, odvést pozornost, využít sniperské pušky a ke slovu se dostane i ikonická dvojice zbraní Silverballers. A to vše v minimalistické grafice, která i svými pravidly evokuje hraní deskové hry.

Původně mobilní hra, která sklidila pozitivní ohlasy hráčů, se objevila i na PC, PlayStation 4 a PlayStation Vita v takzvané Definitive Edition. Ta však kromě ovládání pro PC, podpory gamepadu a mírně zlepšené grafiky nepřináší žádný nový obsah.

• iOS 75
Hned při prvním zapnutí hry mě překvapilo grafické zpracování. A to nemile. Problém je, že jsem nejdříve hrála Lara Croft GO, které je novější, a asi proto vypadá lépe než Hitman GO. Hitman GO je hodně stylizované do deskové hry (postavy vypadají jako figurky),ale není to detailní. Mírou detailů prostředí a zpracováním prostě na Lara Croft GO nemá.
Hra začíná zlehka, ale postupně do hry přibývají další prvky, další typy nepřátel a hra se tak přirozeně stává obtížnější a obtížnější. Díky tomu probíhá nějaký vývoj a hra nezačne nudit.
Vkaždé úrovni lze získat 3 puntíky za splnění 3 úkolů. Některé jsou značně obtížné, což určitě nemyslím jako negativum. Nejvíce mi vždy daly zabrat úkoly s omezeným počtem tahů. Také by bylo dobré, kdyby se tyto úkoly na začátku každého levelu ukázaly. Někdy jsem zapomněla se podívat a zbytečně level musela opakovat ještě vícekrát. Píšu ještě vícekrát, protože se mi nikdy nepodařilo na jeden pokus splnit všechny úkoly. Nejsem si jistá, zda to v některých levelech vůbec jde.
Jinak mi obtížnost hry vyhovovala. Na to, jak hrou projít bez splnění úkolů, se dá přijít relativně snadno. Plnění úkolů, jak už jsem psala, pak na obtížnosti přidává.
Hru jsem hrála na mobilu a hrála se vcelku dobře. Jen párkrát při pohledu na celou mapu se mi stalo, že jsem omylem místo přesunutí se (teleport) posunula.

Pro: Postupné přidávání prvků

Proti: Grafické zpracování hry

*Hodnotené podľa Android verzie*

Kto by si kedy myslel že jednoduchá ťahová hra pre mobily bude lepším pokračovaním slávnej stealth série ako Absolution?

Kým čakám na kompletné vydanie nového Hitmana, tak som si kúpil Hitman GO (ktorá nemá nič spoločné so súčasným šialenstvom okolo Pokémon GO), ktorí mnohí chválili ako perfektný príklad prevedenia tejto známej hernej značky na mobily (je tu aj Hitman Sniper, ktorý je slušná hra na ostreľovača, ale nemá tak originálny nápad ako táto vec).

SE Montreal si uvedomili, že urobiť autentickú 3D Hitman hru na mobily by bolo zbytočné, lebo mobilní hráči majú menšiu trpezlivosť a ovládanie na mobilnej obrazovke je oveľa menej presné, čo by robilo extrémne krkolomnú stealth hru, tak sa rozhodli všetko zjednodušiť do formy stolovej hry.

Hra si rozhodne pochvalu za unikátnu vizuálnu prezentáciu, tá je síce minimalistická ale efektná, ako som hovoril, všetko má hru hracej plochy a vy aj vaši nepriatelia ste jednoduchí panáčikovia, ktorí sú ale ľahko rozpoznateľní.
Ozvučenie je tiež jednoduché, okrem pár základných zvukov a hlavnej hudby je tu len ikonická Ave Maria, ktorá hrá v každej úrovni, keď máte zabiť svoj cieľ.

Celkovo tu je 7 misií po 15 kratších úrovniach (Okrem dvoch misií, ktoré majú 8 a sú inšpirované misiami zo starších hier). Ak vám to ale pripadá málo, tak každý level má aj 2 vedľajšie úlohy, ktoré väčšinou nejde splniť naraz, napríklad zobrať kufrík, nezabiť nikoho, zabiť všetkých či prejsť level za menej než určený počet ťahov. To dáva každej úrovni znovuhrateľnosť. Ak ste v hre naozaj stratení a neviete nejakú úlohu splniť, tak vám hra ponúka možnosť použiť hinty, ale tie by používal len blbec, hlavne keď na YouTube je kopec návodov.
Každá misia prináša nejakú novú mechaniku do hry, ako napríklad rôzne druhy strážcov ktorí sa pohybujú iným spôsobom, pištole a sniperskú pušku na likvidáciu nepriateľov, podzemné šachty alebo prevleky na ľahší presun. Tieto mechaniky sa príliš neopakujú, takže pri hraní rozhodne nebudete mať pocit stereotypu. Náročnosť je tiež výborne nastavená tak, že prvé levely sú jednoduché ale postupne sa stávajú komplikovanejšie.
Vadilo mi ale, že narozdiel od starých Hitman hier, kde ste väčšinu levelov mohli riešiť viacerými spôsobmi, tu je väčšinu možné splniť len jedným.

Hlavný problém hry je ale rovnaký ako pri hre The Room, o ktorej som predtým písal, je to skvelá hra na mobily, ale na PC, kde môžete hrať všetky ostatné Hitman hry je to jednoducho zbytočné vydať. Hlavne keď "definitívna" edícia okrem vyššieho rozlíšenia neprináša vôbec nič nové za vyššiu cenu.

Niekomu by mohla aj vadiť pomerne vysoká cena vzhľadom k tomu že dĺžka je pomerne krátka (ak sa nerozhodnete splniť všetky úlohy). 5-6 hodín hrateľnosti za 5-8 eur jednoducho nie je až tak výhodné. Hlavne keď som si pred 2 rokmi kúpil kolekciu prvých 4 Hitman hier za výhodnú cenu 8 eur a získal z toho až 60 hodín, čo s touto hrou nemožno porovnať.

Stále ide ale o skvelú mobilnú hru, ktorá sa už dočkala aj 2 pokračovaní s Larou Croft a Deus Ex.

Pro: Originálne prevedenie stealth série na mobily

Proti: Zbytočné vydanie na PC ktoré neprináša nič nové, vyššia cena

• iOS 70
Nápad udělat mobilní hru na téma Hitman, která bude vypadat a hrát se jako deskovka, je podle mě brilantní. Podobná hra Lara Croft GO mě nakonec příliš neočarovala, ale Hitman, byť sdílí se zmíněnou Larou některé prvky, je úplně jiným zážitkem. Předně je hratelnost dobře vypilovaná, postupně se v levelech nacházejí nové a nové prvky, obtížnost ale nezačíná být frustrující a jde vždy o příjemné osvěžení. Jednoduchá grafika a pohyby pak bravurně sedí dohromady s tím, že jsou postavy de facto figurky. Audiovizuál je zkrátka na jedničku. Hru jsem ještě úplně nedohrál, rozhodně jde o diametrálně delší zážitek než Lara Croft GO a myslím, že už teď můžu říct, že za vaše peníze tato hra určitě stojí. Jde o jasný nadprůměr mezi mobilními tituly.

Pro: vyladěná obtížnost, grafika, Hitman jako deskovka!

Mobilný Hitman dokázal skvele preniesť pôvodnú myšlienku aj na menšie zariadenia a po jeho príchode na PC som sa k nemu konečne dostal aj ja. Ťažko sa mi o ňom píše, pretože sa v podstate jedná o veľmi jednoduchú záležitosť. To ale neznamená, že za to nestojí.

Podstata hry, teda posúvanie postavy po virtuálnej hracej doske po presne vymedzených cestičkách znie možno príliš jednoducho, než v skutočnosti zistíte. Autori postupne obohacujú hrateľnosť jemnými zmenami a občas sa na scéne vyskytnú pištole, občas nepriatelia so štítom a podobne. Vďaka tomu sa jednoduchá hrateľnosť nestane nudnou a mierne obmeny pravidiel hre iba prospievajú, rovnako ako ich striedme dávkovanie. Patrí sa podotknúť, že hra nemá žiadny príbeh, ale to mi vzhľadom k zvolenej forme vôbec neprekážalo.

Vedľajšie úlohy v každej úrovni zabezpečia, že budete mať dostatočnú výzvu. Ja som sa rozhodol splniť ich všetky a bez použitia návodu, a práve takýto štýl by som aj odporučil. Vďaka tomu sa obtiažnosť trocha zvýši, pretože obyčajné prejdenie úrovne je dobré akurát tak na záchodové posedy.

Samotný PC port by som si vedel predstaviť oveľa lepší. Ovládanie pomocou držania a presúvania myši totiž na papieri neznie tak strašne, po čase vás však začne štvať. Keby len pribudla možnosť klikať na miesta, kam má postava prejsť, bolo by to v mojich očiach oveľa prijateľnejšie. Ideálnou by bola aj podpora klávesnice, ale čo už. Už pri prvom pohľade na používateľské rozhranie spoznáte, aký má hra pôvod. Vedel by som si ho predstaviť oveľa lepšie a informačne bohatšie. Takto celá hra pôsobí príliš striedmo a skúpo. Dokonca vám v náhľade misií(v hre sú to herné krabice/súbory levelov) ani neukáže, aký progres "odznakov" v nej máte. Musíte každú osobitne rozkliknúť.

Grafiku snáď nemá zmysel rozoberať. Nie je to škaredé, ale zázraky nemôžete čakať. Buď vám(podľa videí) vizuálny kabát postačí, alebo nie. Zvuková stránka je taktiež dosť striedma a po čase ju prestanete vnímať. Je škoda, že hra nedostala výraznejší podmaz pre vaše snahy.

V podstate sa teda jedná o celkom malú logickú hru, ktorá svojou premisou zabaví. Pri plnení vedľajších úloh aj celkom potrápi mozgové závity a natiahne hernú dobu. Tá sa v takomto prípade môže pohybovať na hranici 8-9 hodín, čo už nie je také strašné. Zážitok kazí veľmi lenivý PC port. Ak hľadáte zábavku, ktorou vyplníte kratšie chvíle, Hitman GO by mohol byť pre vás. Dlhé večery vás totiž zrejme neudrží.

Pro: krátkodobá zábavka, postupné pridávanie a odoberanie herných prvkov

Proti: odfláknutý PC port, iba krátkodobá zábavka