Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Heroes of Might and Magic III: Horn of the Abyss

31.12.2011
86
14 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
freeware
Rozsah
totální konverze
Multiplayer
ano

Horn of the Abyss je neoficiální přídavek, nebo chcete-li datadisk, ke kultovní tahové strategii Heroes of Might and Magic III. Je kompatibilní s původní hrou obsahující dva oficiální datadisky Armageddon's Blade a The Shadow of Death, přičemž na rozdíl od neoficiálního datadisku In the Wake of Gods zachovává originální hratelnost a plně respektuje záměry sledované původními tvůrci z New World Computing, s nimiž je vývoj konzultován.

Datadisk Horn of the Abyss opravuje mnoho drobných bugů, které běžný hráč ani nepostřehne a citlivě upravuje vyváženost hry, zejména tolik dříve kritizovaného města Conflux přidaného v datadisku Armageddon's Blade, příliš silné schopnosti Nekromancie, nebo naopak nepřiměřeně drahé výstavby města Tower. Nejvýraznější inovací je přidání kompletně nových měst Cove a Factory (plánováno do verze 1.7.0) včetně dvou nových terénů Highlands a Wasteland a spoustou nových objektů, které lze na mapě navštívit. Samozřejmostí jsou pak tři zbrusu nové kampaně včetně renderovaných cutscén ve stylu původní hry, v nichž hrajete právě za novou pirátskou frakci Cove. Jednotlivé mise jsou v rámci možností kompilovány o něco více v adventure/RPG stylu. Je tedy kladen důraz na osobní cestu jednotlivých pirátských hrdinů, oproti klasickému budování měst a prosté soupeření s počítačem řízenými protivníky o suroviny, či jiné objekty na mapě.

V současné době je součástí instalace datadisku Horn of the Abyss také Heroes 3 HD mod, který opravuje řadu technických chyb, umožňuje spustit hru v takřka libovolném rozlišení a přidává do hry tzv. "online lobby", které umožňuje pohodlná multiplayerová klání hráčům z celého světa.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
Když jsem se poprvé setkal s datadiskem HotA k jedné z mých nejoblíbenějších a nejhranějších her, byl jsem skeptický. Pokud si pamatuju na nějaké zážitky z předchozího fanmade datadisku In the Wake of Gods, pak je to převážně rozčarování až nepochopení. In the Wake of Gods byl jakousi masturbací nad skripty a možnostmi, které Heroes teoreticky dokáže nabídnout, zpětně jej rozhodně nevnímám negativně, jen jsem pochopil, že to není můj šálek čaje. HotA tomuto stylu nemůže být vzdálenější.

Tvůrci se prsí, že jsou v kontaktu s některými bývalými členy New World Computing a čerpají z jejich původních nápadů, návrhů a skečů. Jedním ze základních hesel HotA je ctít památku původní hry, neměnit hratelnost a přirozeně rozvíjet svět Might & Magic. Údajně snad každá nová jednotka, či nový objekt na mapě má svoji historii ukotvenou ve světě Might & Magic a vše nové má také své ručně dělané nákresy a 3D modely. I zdánlivé drobnosti jako jsou nejmenší části oblečků nových jednotek musí ve fantasy světě dávat smysl a plnit pro danou jednotku, či objekt reálnou funkci. Je otázka, nakolik vás bude zrovna tohle zajímat v praktické hře, nicméně důležité je, že uctivý a puntičkářský přístup tvůrců se projevuje v každém aspektu HotA.

Je velmi těžké pro mě vnímat HotA odděleně od Heroes 3 HD modu, vždyť ten je již několik let součástí instalace datadisku a jeho tvůrce je zároveň členem HotA Crew. Ale právě HotA ruku v ruce s HD modem vdechli hře nový život. Je až neuvěřitelné, jak populární, moderní a funkční se najednou Heroes III stal. Jasně, že počet aktivních hráčů v řádech pár tisíc nesmete ze stolu nejznámější onlinovky, ale určitě bych se nebál označit Heroes III za progamingovou, nebo chcete-li e-sportovou hru. Hra má své turnaje, šampionáty, ceny, profesionální hráče vydělávající si pravidelným streamováním na živobytí, dokáže být pro některé závislost a pro jiné nekonečnou zábavu. Heroes III po vybalancování datadiskem HotA a s funkčním online lobby z HD modu umožňuje přirozené rozvrstvení hráčů podle skillu –  velmi typický random faktor z původní hry je citelně omezen (byť je stále přítomen ve výrazně větší míře, než u her typu Starcraft). Myslím, že největší zásluhou HotA není ani tolik to jedno (brzy dvě) nová města, ale právě ty drobné vychytávky, které možná běžný singleplayerový hráč ani nepostřehne, nebo minimálně nedocení. Největší poctou HotA je to, že ani pro největší nostalgiky, či staromilce zkrátka už nemá smysl hrát vanilkovou verzi Heroes III.

Mezi nejlepší zásahy do multiplayerových klání patří zvýšený důraz na získávání armády prostřednictvím dobývání objektů na mapě a nikoli poměrně zdlouhavým stavěním a nakupováním ve městech. Dříve šly sbírat jen andělé a wyverny, nyní se přidaly budovy na získávání kyklopů, giantů a firebirdů, což mimo jiné posiluje i jinak slabší Stronghold a náročný Tower. Geniální tah... K tomu rychlost hry jemně nakopávají i další budovy, v kterých lze získávat zlato a základní artefakty. Více možností na mapě a rovnější start pro všechny frakce zvyšuje důraz na „umění pohybu“, nebo-li schopnost hráče správně se rozhodovat, kam zajet a co vynechat. Očividným přínosem je také přímé vybalancování některých měst. Co se týče jejich počtu, tak pocit z datadisku HotA není jen ten, že se číslo zvýšilo o jedna (brzy dvě), ale že počet stoupl snad o dalších pět. Za jeden z nejchytřejších tahů dále vnímám možnost výzkumu, a tedy změny kouzel v Mage guildách. V původní hře snad nebylo horšího pocitu, než když sáhodlouze stavíte věž kouzel level 5 a padne vám tam Magic mirror, zatímco soupeř ve stejné době za stejný počet surovin získá Implozi.

Drobností je víc, ale nemůžu vynechat úžasnou featurku HD modu a to jsou simultánní tahy. Nedokážu si už vůbec představit, jaké to bylo čekat po každém tahu dalších 10 minut, než pojede soupeř. Je jasné, že člověk mezi tím uhne myšlenkama a možná i očima (alt+tab) jinam a ve svém tahu už není tak koncentrovaný, jak by mohl být. Intenzitu herního požitku zvedají také nové šablony náhodných map, které vytváří aktivní komunita (samozřejmě vše už pouze pro HotA). Vůbec generátor náhodných map dostál v HotA taky významných vylepšení. Často se stávalo, že i v turnajových hrách člověk zjistil, že nemůže z hradu vyjet dál než jednu a půl obrazovky, protože na úzké cestě zrovna stála vzácná relikvie a u ní samozřejmě parta draků, s kterou si rozhodně prvních pár týdnů hry nepokecáte.

Závěrem jsem si nechal střídmé slovo k novým kampaním. Ty se odehrávají zase v úplně jiném duchu, než by se dle mého dosavadního komentáře mohlo zdát. Žádný důraz na pilování mistrovství v tahové strategii… Naopak řekl bych, že kampaň se mnohem více odehrává v adventure/RPG stylu, kdy sledujeme osudy jednotlivých pirátských hrdinů. Mapy jsou o poznání komplexnější a zamotanější než kampaně původního Heroes III. Chápu, že tvůrci se chtěli vyhnout prosté konfrontaci hráče s umělou inteligencí, kde by se právě mohla projevit řada nedostatků, či nelogičností. Je v tom snad i důraz na imerzi fantasy světa? Těžko říct. Každopádně v kampani budete hodně cestovat a méně stavět a ke splnění jednotlivých úkolů rozhodně nedoporučuju vynechávat texty…
+24
  • PC 85
Fanouškovská rozšíření her moc nevyhledávám, ale o Horn of Abyss jsem slyšel spousty chvály. A když jsem následně zjistil, že je zde zcela nová frakce se spoustou dalších novinek, dal jsem hře šanci a zkusil si projít všechny kampaně.

Nové pirátské město Cove vypadá hezky a je vidět, že autoři ctí původní grafický styl, protože město vypadá skutečně tak, jakoby byl od původních vývojářů. Jednotky jsou mixem vodních stvoření, pirátů, ptáků a bojovníků tajemného národa Nixů. Nejsem dostatečně zkušeným hráčem, abych si troufnul hodnotit vyvážení jednotlivých jednotek a jejich možnostech proti ostatním jednotkám, nicméně hraní za Cove jsem si celkem oblíbil. Především jsem se soustředil na střílející a kouzlící piráty v kombinaci s rychlými Stormbirdy a odolnými Nixy. Nymfy a kupodivu ani nejsilnější Sea Serpenti mě moc nebrali, takže právě tyto jednotky v mých armádách často umíraly nejčastěji. 

Mezi další vylepšení patří přepracování grafiky některých budov na mapě, dokonce i vzhled některých jednotek. Chvíli mi tak trvalo, než jsem si zase zvykl. Ve hře jsou vedle nových hrdinů hrdinové i nové artefakty a skilly, které místo obvyklých bonusů pro mého hrdinu a mé jednotky naopak ubírají vlastnosti nepřátelského hrdiny, či jeho jednotek. Zajímavá je i novinka na písečném bojovém poli, kde jsou neviditelné bažinky, které okamžitě zastaví pohyb jednotky.

Z nových kampaní jsem měl celkem respekt, protože jsem se v diskusích dočetl, že je jejich obtížnost vyšší než bylo u předchozích zvykem. První kampaň se mi podařilo dokončit na přednastavenou normální obtížnost. V ostatních kampaních jsem už měl s přednastavenou obtížností problémy, takže jsem si při prohrané mapě snižoval na normál a několikrát i na easy. Celkově mě hraní kampaní bavilo a to především proto, že ty mapy jsou více zaměřené na cestování loděmi, což u těch předchozích bývalo spíše výjimkou.

Celkově jsem s tímto modem spokojen. Hraní bylo zase trochu jiné a přitom si dokázalo udržet původní atmosféru. Jsem zvědavý na další budoucí rozšíření, kde přibude další frakce. Určitě to zase vyzkouším.
+10