Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Heroes of Might & Magic III: HD Edition

DotEmu •  New World Computing (původní verze)
29.01.2015
60
39 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Legendární Heroes se vrátili! Heroes of Might & Magic III: HD Edition je remake třetího dílu, všeobecně pokládaného za pomyslný vrchol série. Hlavním tahákem předělávky je grafika překreslená do vysokého rozlišení podporujícího širokoúhlé monitory, dále pak multiplayer s integrovaným Steamworks a Steam achievementy. Datadisky nejsou součástí této předělávky.

Během sedmi kampaní (jedna kampaň obsahuje 3 a výjimečně i 4 mise) nahlédnete na celý konflikt v Erathii z několika rozličných úhlů .Tento systém funguje pro vtahující vypravování děje, jelikož se v příběhu mísí kampaně kladných národů s těmi zápornými a během každé se hráč dozvídá další a další informace o probíhajícím dění. Mimo kampaně je dále přítomno zhruba 50 šarvátkových map a intuitivní editor, ve kterém lze vytvořit mapy vlastní.

Hraní se dělí na tahy rozdělenou strategickou a bojovou část. Hlavní dění se odehrává na strategické (zpočátku neprobádané) mapě, po níž cestujete s hrdiny. Ti reprezentují celé armády a v rámci tahu mají omezený "dojezd". Zabíráte budovy (hrady, doly, neutrální budovy pro rekrutování jednotek) a bojujete s nepřátelskými jednotkami. Podstatné je udržet si svá města a porazit hrdiny ve službách nepřítele a nepřijít přitom o hrdiny vlastní. Některé mise či šarvátky ale mohou mít i jiný cíl, například obsazení nějaké neutrální budovy na mapě, vytvoření určitého počtu bojové jednotky- například šesti černých draků.

V bitevní části se hra přepne na plochu bojiště. Hrdina se boje přímo neúčastní, pouze přispívá svými statistikami ke statistikám podřízených jednotek (7 pozic pro přidělení jednotek) a jednou za kolo (sérii tahů jednotek obou stran) může vyvolat kouzlo z knihy kouzel (za předpokladu že hrdina ovládá magii). Za každý vyhraný boj poté hrdina získává zkušenosti, ty zvyšují hrdinovu úroveň a při postupu na vyšší level je hrdinovi dovoleno naučit se další schopnost (například diplomacii, magii ohně, nekromancii...), která dále vylepšuje schopnosti hrdiny. Ke statistikám hrdiny pomáhají také na mapě se nacházející artefakty, velmi často hlídané neutrálními nepřátelskými jednotkami.

Pro samotné najímání jednotek jsou důležitá zejména držená města. Tato města se postupně musí vylepšovat za získané suroviny, abyste měli přístup k jednotkám vyšší úrovně. Tak jako mají hrdinové 7 volných pozic pro jednotky, mají i města celkem 7 typů jednotek, každá lze také ještě 1x vylepšit na vyšší úroveň.


Poslední diskuzní příspěvek

@H34D (03.08.2022 16:58): Jsem na tom stejně. Pak to vypadá, že někdo není schopný přijmout opačný názor, i když je podložený argumenty.

I když bych řekl, že mínuska nedávám za špatně napsaný, ale spíš vyloženě odfláklý komentář..

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 15
Heroes III je velký pojem. Pro mnohé se jedná o dosud nepřekonanou tahovku, která nějakým zázrakem vystihla perfektní mix mezi budováním, bojem, magií, taktikou, vyvážeností a hlavně zábavou. Pro mě osobně představuje cca top3 hru, ke které se pravidelně vracím od vydání její Complete edice (Game4U březen 2001), takže není žádným překvapením, že remasterování této klasiky po 14 letech upoutalo pozornost mnoha hráčů, zejména těch starších. V podobné situaci stálo dříve remasterování velikána Age of Empires II a to se příliš nepovedlo. Změny totiž povětšinou jen kopírovaly HD modifikaci, kterou vytvořili fanoušci mnohem dříve a poskytli ji zdarma. Světe div se, Heroes III je na tom vlastně úplně stejně, parta ruských hlavounů již před pár lety vyvinula Heroes 3 HD mod, který obohatil hru o spousta užitečných vylepšení nejen v grafice, ale hlavně v ovládání. Jak tedy obstojí oficiální HD edice oproti původní verzi s fanouškovským HD modem?

Graficky oficiální Heroes III HD edice boduje, rozdíl oproti původní verzi je patrný, grafici v Ubisoftu opravdu všechno znovu překreslili a animace vylepšili. Nyní je Heroes hladší, zaoblenější, možná trochu pastelovější, ale stále stejně přehledný a příjemně strohý (žádné 3D kraviny, díky kterým nepochopíte, kam vlastně můžete jet a která cesta je kratší). Ale co dál? Můžeme přesouvat armádu mezi hrdiny jedním klikem? Můžeme rozdělovat jednotky na oddíly po 1 podržením jedné klávesy? Nemusíme odklikávat otravná vyskakovací okna se sebranými kouzly? Můžeme si v boji zobrazit dojezd nepřátelských jednotek? Nebudu muset zase počítat kostičky (pardon, hexy) jak dement, že? Většina vylepšení z free HD modu v oficiální HD edici chybí, ale sakra proč? Když už kopíruju, tak, kurva, pořádně, ne? Jo, klucííí, vy jste asi nechtěli vypadat jako plagiátoři, tak jste to raději dojebali a chcete za to 15 éček…Přesouvám armády a všechno trvá dýl, nevím jak to popsat, jakoby to všechno reagovalo pomaleji, je tam delay nebo mám málo FPS? Protože samozřejmě na předělané modely v malování potřebuju 2 jádra a půl gigovou grafiku. Jdu do boje a do piče, proč jsou ty animace tak pomalé? Pikemane, s tímhle tempem nikoho neopícháš, strč si to kopí do prdele, ale rychlejiii, z toho čekání mě svrbí koule.

Vyjíždím z boje a něco mi nesedí, proč má můj hrdina jen 4 sloty v kabátu, zašili ti pátou kapsu, chlapečku? Je fajn, že ti v Ubisoftu překreslili ksicht, ale kde máš bráchu z Confluxu? A jo, Heroes III HD edice nemá dva datadisky, no to si děláte prdel? Takže vy jste nesehnali zdrojáky na datadisky? A to mě má zajímat proč? Omlouváte svoji neschopnost? Tak víte co, dejte výpověď a běžte na pracák. To je v pohodě, fakt, můžete jít do mama hotelu a osmého přijde socka, takže na pivínko se najde. Pokud profesionální vývojářské studio, které chce za hru zaplatit, řekne: „sorry, neumíme do hry přidat datadisky“, tak ať táhnou do hajzlu. Chci si dát s kámošem hru a nemůžem si ani vygenerovat mapu. Musíme si ji vygenerovat v původní Heroes 3 verzi a třeba si ji ještě nechat převést do RoE pomocí fanouškovského scriptu, protože Ubíkům-debílkům je to jedno. Multiplayer na steamu nevylepšuje staré známé problémy s připojením, pouze vám gentlemansky připomene, že si máte povolit porty, takže se vlastně nedokáže vyrovnat ani volně dostupnému GameRangeru.

No, to je ojeb, to je prostě jakoby někdo vzal obludné, několik týdnů nemyté dildo africké velikosti XXL a vrazil ho Kwokymu přímo do prdele. Vážně, čtete správně! Nestačí, že tomu chudákovi vyhořel byt, je to jako by mu Ubisoft podpálil bejvák, podřízl psa a po tom všem si ho ještě zavolal k sobě do velína, kde by z úst generálního ředitele zaznělo: „Jo, tak ty si udělal turnaj pro členy databáze her a za výhru jim kupuješ hry? Tak na, Headovi koupíš tohle.“ a ukážou na zem. Tam leží hovno, z kterého se ještě trochu odchází pára. No fakt, je to jakoby někdo mezi kabely položil ultra tlustý kabel. Leží tam škaredý průjem přímo uprostřed kanceláře generálního ředitele. Kwoky se nechápavě skloní, nevěří svým očím a v ten moment to přijde. Zezadu, pěkně ze zálohy, přiběhne grafik, který hrdě napsal do traileru „30.000 hours of work“ a s rozběhem Kwokymu vrazí dildo až do hladkého střeva. Au, chudák Kwoky vůbec neví, co se děje, upadne na zem a naříká: „Bože, proč? Co jsem komu udělal? Proooč?“ Ale jak tak leží vedle toho hnusného stočeného lejna, všimne si, že na boku má malý nápis. V slzách bolesti a nekonečné agónie ho začne pomalu číst, písmenko po písmenku. Hnědým písmem na hnědém podkladě se tam rýsuje: Heroes of might & magic III: HD edition. Bezvládně a zdrceně ležící Kwoky jen bezmocně vydechne: „zase mě dostali…“
+31
  • PC 60
Když mi přítelkyně odjela na dlouhodobější pracovní stáž, přemýšlel jsem, čím bych si mohl zaplácnout čas, který je ve většině minut zaplněn čekáním na Godota, až se vrátí a vše zase bude tak, jak má být. Vlastně jsem nemusel ani přemýšlet, volba padla na HD verzi HoMaMu trojky, na kterou jsem pokukoval už delší dobu, ale bylo mi jasné, že jakmile jí zapnu, nebude to hraní na pár hodin, jako spíš na pár dnů až týdnů. Hru jsem si tedy na Steamu dal do sledování a čekal na nějakou vhodnou chvíli (rozuměj - až bude hra v takový slevě, že bude skoro zadarmo). Nakonec moje čekání přetnul o Vánocích e-mail, ve kterém mi kamarád píše, že aby mi udělal radost, posílá mi kód na hru...no a tak začala moje melancholická vzpomínací epopej.

Věřím, že už od prvního odstavce je patrné, že jsem fanoušek této hry. Především teda třetího dílu a hlavně té Complete edice, kterou tenkrát nějakého génia napadlo narvat do Game4U a táta mi ji tenkrát s obrovským očekáváním jedno sobotní dopoledne přivezl, když přijel z práce. Od toho momentu se u nás scházela na střídačku skoro celá třída a všichni jsme mastili jednu mapu vedle druhé na jednom počítači. Prakticky až do zblbnutí. Tušil jsem tedy, že návrat HD verze bude v podobném duchu. Tedy dokud jsem nezjistil, že tady nemá ani šedesát procent. V tu chvíli jsem se trošku zarazil...

Hru jsem tedy spustil, neznajíc názorů, ni recenzí, ni soudobých komentářů....samozřejmě, prvotní nadšení, kde melancholie převládala nad funkčností neznalo hranic. Povědomá hudba, povědomé obrázky, momenty, u kterých se mi nesčetněkrát zalesklo oko pod závojem slzy. Započal jsem první kampaň a oddával se líbezným vůním povánočních svátků s příměsí vánoční purpury. Po mnoha hodinách neustálého překlikávání tlačítka F2 s tím, že to snad není možný, jak ta hra vypadala a jak je upravená dnešní HD verze, kde bych byl stoprocentně přesvědčený, že původní hra vypadala přesně tak, jako dnešní HD verze, jsem usoudil, že na tlačítko F2 už klikat nebudu a budu si užívat hru tak, jak je. Tedy v HD...když tomu tak říkají.

Užíval si hraní, užíval si melodické líbeznosti v podobě vymazleného soundtracku, který se mi nesčetněkrát zdával i ve snech, abych ho následně sem tam slyšel i v různých pořadech, filmech, seriálech a snad mám pocit, že i v Ulici už jsem pár tónů zaslechl, když tu náhle pád hry. Nu, asi náhoda. Po pár hodinách další pád hry. Pronesl jsem "kurva, to si to ten pád nemohla hra nechat na moment těsně po autosejvu a ne uprostřed tvrdé řežby se zelenými draky?" Ne, nemohla. Pádů bylo v nadcházející době hned několik. Abych byl dostatečně akurátní, ale zároveň ne nebetyčně sprostý, musím konstatovat, že mě to docela nasralo. To si ti, co předělávali původní hru nedokázali pohlídat, aby to nepadalo?

Navíc, a to mi dlouho nedocházelo, jsem začal přemýšlet nad tím, že tohle je vlastně HD verze úplně té původní hry. Kde jsou jako ty dva datadisky? Začal jsem tedy pročítat komentáře, názory a recenze a začal se postupně vztekat. Z nostalgie a žití ze vzpomínek jsem si uvědomil, že vlastně hraju první verzi hry Heroes of Might and Magic III. Ne tu complete edici, jejichž kompaktní nosiče jsem tak líbezně otíral kapesníčkem, aby ani smítko nedopadlo na relikvii dětství. Pročítal jsem recenze a zjišťoval, že tady práci někdo zatraceně zfušoval.

Nakonec jsem tedy uznale pokýval, ano, tady těch 58 procent má opodstatnění a s tlakem na srdci jsem umístil svojí šedesátkovou číslovku. Nehodnotím ale hru jako takovou, jako spíš to, co tu od originálu bylo upraveno. To, že hra nedisponuje datadisky, to mi přijde jako herní vražda...

Pro: Hra, která Vám melancholicky břinkne o Vaši dušičku herního pařana,

Proti: ale která se zasekla na začátku předělávání a nedisponuje celou řadou vychytávek, se kterými přišla Complete edice, včetně dvou dalších datadisků, národů, map...

+27
  • PC 65
Tak předělávka legendy Heroes 3. Tomu není co vytknout přeci ne? Bohužel ale je. A není toho zrovna málo.

V první řadě co bije do očí je absence obou výborných datadisků. Bez nich hra zkrátka postrádá minimálně polovinu svých kvalit. Chybí zde spousta scénářů, kampaně a nové město a jednotky. Hráč který by předchozí Complete edici nehrál si těchto nedostatků nevšimne, jenže takhle hra cílí především na veterány série.

A tak sem si všiml všech drobností co mi zde schází jako je nemožnost dat jednotky ke střežení surovinových dolů, že hradní příkop nezpůsobuje poškození, že některé jednotky nemají vlastnosti a schopnosti které v kompletní edici již měli. Navíc z nějakého záhadného důvodu hra spadne, pokud bráníte svůj hrad a není v něm přítomen žádný hrdina, a je jedno jestli prohrajete nebo vyhrajete.

Jsou zde i jistá pozitiva v tomto vydání. To je větší rozlišení, vyhlazenější sprajty,lokalizace a stále jsou to ty staré dobré Heroes. Jenže nejsou kompletní. Teď jen otázka zda kupovat či ne. Pokud máte Complete edici nemá cenu do tohoto vrážet peníze. Mě to hraní baví a má to pro mě, hodnotu hlavně v tom že to mám na Steam. Co se týče datadisků tak ty mi sakra chybí a mám dojem že Ubisoft je časem nějakým zázrakem dodá, ale nechá si je samozřejmě dobře zaplatit.
+20
  • PC 50
Jak už asi každý ví, tahle HD předělávka legendárního třetího dílu Heroes of Might and Magic se příliš nepovedla. Hlavním lákadlem této verze hry je kompletně překreslená grafika a animace. A vše v běhu vypadá skutečně pěkně, to beze sporu. Dále pak může některé potěšit lepší podpora pro multiplayer. Tomu všemu ale bohužel podkopává nohy především chybějící zpracování obou rozšíření včetně absence nové frakce Conflux. Navíc není problém si pořídit Complete edici původní hry za nižší cenu a aplikovat na ni HD mod, díky kterému hra jede ve vyšším rozlišení a graficky vypadá stále skvěle, i když ne tak vyhlazeně jako u HD edice. Hráč ale navíc dostane všechny datadisky, vylepšené herní nástroje, generátor map i propracované možnosti online hraní. Co víc si přát?

O jedné věci, kterou HD mod nemá, bych ale věděl. Díky ní jsem se rozhodl HD edici ve slevě zakoupit a hru vůbec hrát. A tou věcí jsou achievementy. Ano, přesně ta blbůstka, co čas od času vyjede v pravé dolní části obrazovky a co většinu hráčů nezajímá. Já ale nejsem ten případ, protože mě jejich získávání baví. A když jsem po pár letech zase dostal chuť na opakované dohrání všech kampaní z třetích Heroesů, zkusil jsem ty z původní hry v této HD edici.

A musím říct, že mě hraní zase chytlo a bavilo. Nejsem žádný extrémní fanoušek původní hry, tak jsem ani nepostřehl, že by se nějaké mechanismy nějak výrazně změnily. Stejně tak jsem nenarazil na vůbec žádné bugy ve hře. Prostě vše jelo, jak mělo. Celkem jsem si i zvykl na tu novou grafiku a animace, až mi z toho ukápla malá slza, když jsem poté rozehrál první datadisk v HD modu. Ale naštěstí to nebylo nic, přes co bych se nedokázal po pár minutách přenést. Bavily mě i single player mapy, o kterých ale nedokážu říct, jestli byly dělané nově pro tuto HD edici a nebo jestli byly v původní hře.

Celkově jsem ze hry smutný. Pořád je uvnitř této HD edice ta skvělá hra, se skvělou hratelností, jejíž hraní mě prostě baví. Jenže ten chybějící další obsah a možnosti HD modu prostě bolí. Ke koupi a hraní hry je teda potřeba si najít nějaký svůj specifický důvod. Pokud žádný není, je bezesporu vhodnější sáhnout po Complete edici s HD modem.
+12
  • PC 35
Tuhle hru jsem si pořídil s obrovským očekáváním, které mě ovšem velmi zklamalo. Skvělá stratégie s vylepšenou grafikou to jsou nesporná pozitiva hry. Ale že to bude pouze upravená základní hra bez datadisků to jsem nečekal. Tím pádem chybí mnoho map,kampaní hrad Soutok, ale také možnost si vytvořil vlastní mapu když už máte všechny mapy ohráné.

Vývojáři nám tu dávají hru, která je bůh ví proč nedodělaná bez datadisků. Tule hru jednoznaně nedoporučuju kupovat a raději si třeba na GOGU koupit Heroes III. Compete a máte celou hru i s datadisky.

Pro: Grafická úprava

Proti: Chybí datadisky

+11 +12 −1