Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

dětská > akce pro děti *
25.05.2004 PC
02.06.2004 PS2XboxNGC
KnowWonder
Tretie herné dobrodrúžstvo sa voľne točí okolo knižnej/filmovej predlohy. Samotného príbehu sa pridŕža len v najpodstatnejších bodoch, predloha tak tvorí len určitú kostru, ktorou je útek Siriusa Blacka z čarodejníckeho väzenia menom Azkaban. Zatiaľ čo určité prvky ako čarodejnícka dedina pri škole, či Severus Snape sa v hre neobjavia, vývojári pridali iné veci neobjavujúce sa v knihe.

Grafické spracovanie aj samotná herná náplň spočívajúca v prekonávanie prekážok pomocou skákania či kúziel, likvidácia nepriateľov a zbieranie bodov v podobe čarodejníckych sladkostí sa oproti predchádzajúcim dielom nezmenila. Sladkosti sa vymieňajú za kartičky a heslá k tajným lokáciam.

Najväčšou zmenou je možnost hrania za Harryho kamarátov Rona a Hermionu. Kedy budete ovládať koho, si však určuje sama hra. Pohyb po hernom svete si z väčšej časti (teda s výnimkou úrovní dôležitých pre príbeh) určuje sám hráč. Herný svet tvorí prevažne Harryho čarodejnícka škola a priľahlé dedinky, ako aj učebne predmetov alebo výbeh s hipogrifom.

Grafické zpracování že se nezměnilo?! Přibyly stíny, na obličeje se už konečně dá koukat a celkově to vypadá líp. Umět slovensky, tak to přepíšu.

Poslední kvalitní díl potterovské herní série. Taktéž i poslední komentář, co k téhle sérii napíšu.
Pojďme zprvu ale ocenit jednu věc - Potter v tom konečně není sám! Zatímco v předchozích dílech byli Ron a Hermiona spíše takové "svině převlečené za kamarády", zde už konečně Harrymu pomáhají, plus vžijeme se i do jejich kůže. Což je hodně super, je to příjemná novinka, která může zahnat stereotyp z předchozích her. Hlavně společné bitky proti rarachům byly dost epic. Komunikace mezi nimi navíc dodává na uvěřitelnosti, plus se mi i líbí, že každý umí jinačí kouzlo. Konečně pravá team work! Hratelnost je i nadále super, Bradavice stále dýchají svou vlastní atmoškou, plus hudba od Soula (kterého v komentáři trapně zmiňuju už počtvrté za sebou!) má stále skvělé kouzlo. Navíc zkouškové mise jsou v tomhle díle asi nejlepší, jsou skvěle rozmanité a originální.

Byť se třetí díl stále hraje velmi pěkně, v některých primárních směrech, oproti předchozím dvoum dílům, udělal bohužel pár kroků zpět. Ku příkladu Bradavice tu jsou totálně rozkopané. Což by možná tolik nevadilo, ale smutný fakt je ten, že jsou menší. Velká schodišťová hala, která není ani zdaleka tak velkolepá jako ta ve dvojce, tvoří hlavní zdroj prozkoumávání, nicméně z těch sedmi pater mají nějakou větší hodnotu pouze 3 nebo 4. Zato školní pozemky tu jsou parádní. Zábavné prozkoumávání, komplikovanější hledání, plus hezky se na ně kouká.
Další smutná věc je že trojka začíná už maličko čuchat k největšímu omylu lidské rasy, tedy ke čtvrtému dílu, a to tak, že hra se soustředí mnohem více na filmové zpracování, knížka jde hodně do pozadí. Stále tam z ní nějaké prvky najdeme, například spousta dialogů jsou z knížky přímo vytržený, ale už to není tak očividné. V rámci toho mě i štvala absence famfrpálu, jakožto znalec knižní předlohy vím, že v PoA Nebelvír poprvé vyhraje pohár, místo toho je zde nahrazen létáním na Klofanovi, které je však vcelku zábavné, takže nad tím přivřu oko. A je to krátký. Hodně krátký. Plus závěrečný fight s mozkomory je dost k smíchu. Nicméně byť je třetí díl v porovnání s díly předchozími nejslabší, stále je to hrozně milá fajn hra, která žádnou ostudu rozhodně nedělá.

A tím zakončuji svou komentářskou trilogii o herním Potterovi. Dál už netřeba chodit, protože čtvrtý díl naprosto zničil snad VŠECHNO, co činilo tyhle hry tak skvělými. Pátý díl sice aspoň vrátil zpátky onen element prozkoumávání Bradavic, ale ze zlého odkazu čtyřky se pak série nikdy nevzpamatovala. Všechny díly od té doby měly hnusnou grafiku, hrozné ovládání, plus staly se z nich čisté kopírky filmů, knížky šly zcela do ústraní. Proto, drahý lide, pamatuj s láskou pouze na tyto tři první díly, tedy na dobu, kdy tato série byla ještě roztomilým dítětem. Přechod do puberty jí totiž moc neprospěl.

Pro: Harry v tom není sám(!), hratelnost, atmosféra, hudba

Proti: krátkost, menší Bradavice, větší soustředění na film

Vězeň z Azkabanu je pro mě hnedka po prvním dílu jeden z nejlepších této série.
Bohužel nenabízí žádné velké novinky o proti dílu druhému. Stále se fazolky sbírají účelně. Splnit učební hodiny je o trošilinku složitější, když chcete získat a najít vše co dané kolo nabízí. Kouzla jsou zajímavější...

Co se mě na třetím dílu líbilo je, že byla možnost létat na hypogrifovi. Škoda jen, že trasa k létání byla určená a nedalo se létat jen tak,kam se zachtělo. (Na PS2 se dalo létat kdekoliv)

Grafika stále dobrá, hudba ke hře také přijatelná.

Pro: Grafika,hratelnost

Proti: žádná velká změna o proti druhému dílu

Musím trochu zajéjovat a zaculit se. Nikdy bych totiž nečekal, že mě takhle dětská hra dokáže ještě něčím zabavit. A přece!

Tohle je fakt strašně fajn odreagovačka. Doslova parádní relax. Žádné nervy, prakticky nemožnost zemřít, jenom barvičky, supercute dráček, shitloads fazolí, dýní a něčeho, co připomíná cibulovou omáčku... Překvapivě ale především vcelku zábavná bezproblémová hratelnost, a když pominu vyloženě neuvěřitelnou krátkost a sem tam nějakou tu muchu, hra dokonce ani moc nepůsobí nedodělaně. No co víc si přát po těžkým dnu?

Je teda komické, že Hermionu tvůrci nenaučili úkroky do stran a dozadu, zatímco hošani touto znalostí oplývají. A je smutné, že PS2 verze je úplně jiná, mnohokrát lepší hra, která má namísto této verze plnohodnotné cutscény, puzzle, celkově se v ní všecko líp hejbe, herní doba je standardní a hratelnost je mnohonásobně vyspělejší. Leč nezrobíš nic, nicméně stěžovat si fakt nemůžu. Ta hra v podstatě předčila má očekávání, která jsem vlastně neměl žádný.

Pro: Zkrátka pohoda a klídek, místy šíleně roztomilé

Proti: Hermioně značně chybí animace, šíleně krátký, šíleně jednoduchý (i když to tomu ani nevyčítám), vedle PS2 verze je tohle paskvil

Je verejným tajomstvom, že hry podľa filmov sú väčšinou len rýchlokvašky, ktoré kupujú rodičia deťom alebo nehráči, ktorí sa v naivite nechajú nachytať tým, že sa jedná o úžasné spracovanie ich obľúbenej značky/filmu. O to viac je prekvapením, že tento Harry Potter (hral som ich troch) asi ako jediný (nerátam Lego HP) prelomil aspoň trochu tú bariéru merchandising odpadu. Grafika je síce stará a škaredá, konzoloidnosť a nemožnosť nejakého serióznejšieho grafického nastavenia kričí "konzole!" a príbeh je tu tiež tak oklieštený, že človek neznalý knihy/filmu nebude poriadne vedieť o čom sa točí.

Devízou tejto hry je však určitá nelineárnosť spočívajúca v pobehovaní po čarodejníckej škole a jej okoliu (tých exteriérov je žiaľ pomenej), zbieraní kartičiek a prechádzaní úrovní, ktoré sú v podstate hodinami kúzlenia (a opäť obsahujú kartičky). Zväčša je to svižné a preto vôbec nie je otrava, nejaký ten level si zopakovať, či už pre lepší "rekord" (lietanie) alebo pozbieranie skrytých predmetov. Na pár hodín teda tento diel určite pobaví nielen mladšie publikum.

Pro: nelinearita, hrateľnosť, zbieranie kartičiek

Proti: grafika, konzoloidnosť, prílišné osekanie príbehu, krátkosť