Herní výzva 2021 - 10. Dětský svět (Hardcore)
Pryč jsou časy, kdy takřka celý svět s napětím očekával pokračování mistrovského díla z pera autorky J. K. Rowlingové. Pryč jsou časy, kdy se malý (později již tak malý ne) čaroděj vracel alespoň každé dva/tři roky na plátna kin a v neposlední řadě, pryč jsou i ty časy, kde je pokaždé doprovázela z počátku ještě kvalitní videohra. Videoherní zpracování třetího dílu Vězeň z Azkabanu na PC, je často považováno z celé série za vůbec nejlepší. Proč tomu tak je a platí to ještě dnes?

Velmi výrazný rozdíl oproti dřívějším dílů je častá kooperace všech tří kamarádů. Hratelná postava se v průběhu hry často mění, i když bohužel není možné postavu měnit libovolně. Mnoho hádanek je založeno právě na kooperaci všech tří, některé předměty lze očarovat pouze za přítomnosti obou nebo alespoň jednoho kamaráda, který je ovládán poměrně zdařilou umělou inteligencí. Hra opět obsahuje sbírání kouzelnických karet, fazolek, nově však také dalších několika předmětů (hesla k portrétům) ukrytých všemožné po hradě nebo venku, ke kterým často vede lehká hádanka. Některé hádanky je ale možné řešit až v pozdějších fázích hry, jelikož hlavní hrdinové zatím například neznají potřebné zaklínadlo. Ve hře se objevuje také velké množství známých postav z filmů či knih. Děj příjemně utíká a za krátkých, ale velmi zábavných pár hodin je po všem. Hra naštěstí obsahuje také několik dalších aktivit jako je létání na Klofanovi, bitva s rarachy nebo knihami, které přeci jen o nějákou ty půl hodinku herní dobu protáhnou.

Za zmínku také určitě stojí grafické zpracování, které od minulého dílu doznalo řádných změn, stejně tak samotný zvuk a dabing. Na dnešních operačních systémech, je občas těžké hru zprovoznit. Na některých sestavách funguje naprosto normálně, na jiných je třeba využít několika různých fixů a hra je nadále stejně plná grafických glitchů.

Stejně jako všechny ostatní díly i tento díl se snaží kopírovat cestu a vývoj událostí knihy, potažmo filmu. Ve třetím díly ale volněji než kdykoliv dříve. Velká většina herní náplně spočívá především v plnění kouzelnických cvičení, nebo-li výuky nového kouzla. Příběhové sekvence často působí až jako kratší vsuvky a často může až dělat problém odhad, kde se asi tak v příběhu zrovna hra nachází. Právě z tohoto důvodu se konec objeví až překvapivě brzy a minimálně na mě samotný konec hry nedopadl tak jako konec dílů předešlých. Ačkoliv samozřejmě výuka kouzel byla i v obou předchozích dílech, v díle třetím je jejich zastoupení zdaleka nejobjemnější, což je však ale podle mě jediný větší zápor jinak velmi zdařilé hry.

Shrnutí videoherního doprovodu je naprosto jednoduché. Pokud hry podle knížní nebo filmové předlohy jsou vaším šálkem kávy (půllitrem piva) a zároveň jste věrným fanouškem Harryho Pottera, ani po tolika letech určitě nešáhnete se třetím dílem vedle. Na druhou stranu si neodpustím malé varování, nedoporučuji si herní sérii příliš zamilovat, jelikož kvalita většiny nadcházejících dílů má spíše výraznou sestupnou tendenci.

Hodnocení: 80%

Pro: Harry Potter, logické hádanky, kooperace kamarádů, grafické zpracování

Proti: Krátká herní doba, příliš zaměřené na výuku kouzel

Poslední kvalitní díl potterovské herní série. Taktéž i poslední komentář, co k téhle sérii napíšu.
Pojďme zprvu ale ocenit jednu věc - Potter v tom konečně není sám! Zatímco v předchozích dílech byli Ron a Hermiona spíše takové "svině převlečené za kamarády", zde už konečně Harrymu pomáhají, plus vžijeme se i do jejich kůže. Což je hodně super, je to příjemná novinka, která může zahnat stereotyp z předchozích her. Hlavně společné bitky proti rarachům byly dost epic. Komunikace mezi nimi navíc dodává na uvěřitelnosti, plus se mi i líbí, že každý umí jinačí kouzlo. Konečně pravá team work! Hratelnost je i nadále super, Bradavice stále dýchají svou vlastní atmoškou, plus hudba od Soula (kterého v komentáři trapně zmiňuju už počtvrté za sebou!) má stále skvělé kouzlo. Navíc zkouškové mise jsou v tomhle díle asi nejlepší, jsou skvěle rozmanité a originální.

Byť se třetí díl stále hraje velmi pěkně, v některých primárních směrech, oproti předchozím dvoum dílům, udělal bohužel pár kroků zpět. Ku příkladu Bradavice tu jsou totálně rozkopané. Což by možná tolik nevadilo, ale smutný fakt je ten, že jsou menší. Velká schodišťová hala, která není ani zdaleka tak velkolepá jako ta ve dvojce, tvoří hlavní zdroj prozkoumávání, nicméně z těch sedmi pater mají nějakou větší hodnotu pouze 3 nebo 4. Zato školní pozemky tu jsou parádní. Zábavné prozkoumávání, komplikovanější hledání, plus hezky se na ně kouká.
Další smutná věc je že trojka začíná už maličko čuchat k největšímu omylu lidské rasy, tedy ke čtvrtému dílu, a to tak, že hra se soustředí mnohem více na filmové zpracování, knížka jde hodně do pozadí. Stále tam z ní nějaké prvky najdeme, například spousta dialogů jsou z knížky přímo vytržený, ale už to není tak očividné. V rámci toho mě i štvala absence famfrpálu, jakožto znalec knižní předlohy vím, že v PoA Nebelvír poprvé vyhraje pohár, místo toho je zde nahrazen létáním na Klofanovi, které je však vcelku zábavné, takže nad tím přivřu oko. A je to krátký. Hodně krátký. Plus závěrečný fight s mozkomory je dost k smíchu. Nicméně byť je třetí díl v porovnání s díly předchozími nejslabší, stále je to hrozně milá fajn hra, která žádnou ostudu rozhodně nedělá.

A tím zakončuji svou komentářskou trilogii o herním Potterovi. Dál už netřeba chodit, protože čtvrtý díl naprosto zničil snad VŠECHNO, co činilo tyhle hry tak skvělými. Pátý díl sice aspoň vrátil zpátky onen element prozkoumávání Bradavic, ale ze zlého odkazu čtyřky se pak série nikdy nevzpamatovala. Všechny díly od té doby měly hnusnou grafiku, hrozné ovládání, plus staly se z nich čisté kopírky filmů, knížky šly zcela do ústraní. Proto, drahý lide, pamatuj s láskou pouze na tyto tři první díly, tedy na dobu, kdy tato série byla ještě roztomilým dítětem. Přechod do puberty jí totiž moc neprospěl.

Pro: Harry v tom není sám(!), hratelnost, atmosféra, hudba

Proti: krátkost, menší Bradavice, větší soustředění na film

Tak a je to. Třetí díl jsem též dohrál a asi se mi upřímně líbil nejvíce.

Hned na úvod musím zmínit tu krásnou příjemnou změnu.. V tomto díle totiž bude příležitost kromě hraní za Harryho hrát i za Rona i Hermionu. Obrovský palec nahoru, proč ne. A když jsem to zmínil, tak se každá postava naučí kouzlo, které umí. Není to tak, že se všechny postavy naučí všechny kouzla. Prostě každá postava umí jen to dané kouzlo. To je další skvělá věc, zvlášť když se naučíte úplně nová kouzla. Skvělý nápad.

Nová příjemná změna je, že v tomto díle je možnost létat i na hypogryfovi, což se mi velmi líbilo. Na druhou stranu mám bohužel pocit, že se moc nepovedl venkov Bradavic. Přišlo mi, že v úvodních dvou dílech byly rozsáhlejší, ale pocit to je každého jiný.

Jinak se v podstatě nic nezměnilo, cvičení zůstala zachována jen s tím, že nesbíráte hvězdy, ale štíty. I tajné chodby zůstaly, takže je ve hře stále, co dělat. Takže můj úkol je splněn, první tři díly jsem si znova projel a tento byl za mě asi nejlepší.

80% :)
Vězeň z Azkabanu je pro mě hnedka po prvním dílu jeden z nejlepších této série.
Bohužel nenabízí žádné velké novinky o proti dílu druhému. Stále se fazolky sbírají účelně. Splnit učební hodiny je o trošilinku složitější, když chcete získat a najít vše co dané kolo nabízí. Kouzla jsou zajímavější...

Co se mě na třetím dílu líbilo je, že byla možnost létat na hypogrifovi. Škoda jen, že trasa k létání byla určená a nedalo se létat jen tak,kam se zachtělo. (Na PS2 se dalo létat kdekoliv)

Grafika stále dobrá, hudba ke hře také přijatelná.

Pro: Grafika,hratelnost

Proti: žádná velká změna o proti druhému dílu

Musím trochu zajéjovat a zaculit se. Nikdy bych totiž nečekal, že mě takhle dětská hra dokáže ještě něčím zabavit. A přece!

Tohle je fakt strašně fajn odreagovačka. Doslova parádní relax. Žádné nervy, prakticky nemožnost zemřít, jenom barvičky, supercute dráček, shitloads fazolí, dýní a něčeho, co připomíná cibulovou omáčku... Překvapivě ale především vcelku zábavná bezproblémová hratelnost, a když pominu vyloženě neuvěřitelnou krátkost a sem tam nějakou tu muchu, hra dokonce ani moc nepůsobí nedodělaně. No co víc si přát po těžkým dnu?

Je teda komické, že Hermionu tvůrci nenaučili úkroky do stran a dozadu, zatímco hošani touto znalostí oplývají. A je smutné, že PS2 verze je úplně jiná, mnohokrát lepší hra, která má namísto této verze plnohodnotné cutscény, puzzle, celkově se v ní všecko líp hejbe, herní doba je standardní a hratelnost je mnohonásobně vyspělejší. Leč nezrobíš nic, nicméně stěžovat si fakt nemůžu. Ta hra v podstatě předčila má očekávání, která jsem vlastně neměl žádný.

Pro: Zkrátka pohoda a klídek, místy šíleně roztomilé

Proti: Hermioně značně chybí animace, šíleně krátký, šíleně jednoduchý (i když to tomu ani nevyčítám), vedle PS2 verze je tohle paskvil

Je verejným tajomstvom, že hry podľa filmov sú väčšinou len rýchlokvašky, ktoré kupujú rodičia deťom alebo nehráči, ktorí sa v naivite nechajú nachytať tým, že sa jedná o úžasné spracovanie ich obľúbenej značky/filmu. O to viac je prekvapením, že tento Harry Potter (hral som ich troch) asi ako jediný (nerátam Lego HP) prelomil aspoň trochu tú bariéru merchandising odpadu. Grafika je síce stará a škaredá, konzoloidnosť a nemožnosť nejakého serióznejšieho grafického nastavenia kričí "konzole!" a príbeh je tu tiež tak oklieštený, že človek neznalý knihy/filmu nebude poriadne vedieť o čom sa točí.

Devízou tejto hry je však určitá nelineárnosť spočívajúca v pobehovaní po čarodejníckej škole a jej okoliu (tých exteriérov je žiaľ pomenej), zbieraní kartičiek a prechádzaní úrovní, ktoré sú v podstate hodinami kúzlenia (a opäť obsahujú kartičky). Zväčša je to svižné a preto vôbec nie je otrava, nejaký ten level si zopakovať, či už pre lepší "rekord" (lietanie) alebo pozbieranie skrytých predmetov. Na pár hodín teda tento diel určite pobaví nielen mladšie publikum.

Pro: nelinearita, hrateľnosť, zbieranie kartičiek

Proti: grafika, konzoloidnosť, prílišné osekanie príbehu, krátkosť