„Už hráls GUN? Je to jak GTA, akorát westernové!“

Jsem z té generace, která po škole hrála Vice City a San Andreas, byl to pro nás vrchol zábavy, tolik možností, tolik svobody! Rodiče říkali, že chodíme s blbečkem po městě a zabíjíme lidi a když pak přišel GUN, tak jako westernový fanoušek jsem s radostí s blbečkem zabíjel lidi na divokém západě.

Příběh je vcelku jednoduchý, odkazuje spíš na americký styl westernů, který není zrovna můj nejoblíbenější, ale na poměry herních příběhů je to slušné a stačí to, aby vás hnal kupředu. Nechybí železnice, zákeřný záporák, indiání a krásná prostitutka. Fajn, Jenny jsem si pamatoval z dětství krásnější a dnes už ten její rozostřený xicht moc neohromí. Jako u většiny starších her platí, že pro to musí mít člověk trocha citu. Noční mise s utěkem z vězení pro mě byla nezapomenutelná, ovšem s třetím průchodem hrou jsem si jen nostalgicky zavzpomínal, co tehdá byl vrcholný zážitek.

Hlavní linka samotná je hodně krátká, ani těm loudavějším to nezabere přes 10 hodin, a tak se to snaží vynahradit vedlejší mise a collectibles, zde v podobě zlata. Čeká vás tak dopadení banditů na plakátech, nahánění dobytka, doručování zásilek a dostavení se na místo v časovém limitu, lovení zvěře nebo si lze zahrát poker. Ve výsledku docela různorodé činnosti, které zabaví.

Graficky poněkud zaostává i na dobu vydání, ale hlavní je, že narozdíl od jiných starších her je to i dnes stále dobře hratelné a že se zub času nepodepsal na ovládání. S tím je spojená jízda na koni, kterou nejspíš dodnes na PC nikdo nepřekonal. Krásně plynulé, nikdy nemáte chuť dát tomu koni pěstí (Zdravím Two Worlds). Takže mé výtky směrují především k ošklivým texturám a také k nevýrazné hudbě.

Dodnes je to vlastně jediná otevřená westernová hra na PC a také jedna z mála kvalitních westernových her celkově, takže kdo po tomhle prostředí prahne, tak by neměl tenhle klenot minout. I přes určité chyby je to skvělá zábava a mrzely mě vždycky akorát dvě věci. Chybí multiplayer z PSP verze a také Activision na obalu. Kde je dvojka vy ku...!!
V době, kdy o western není zájem, působí i relativně stará hra jako svatý grál. A pro mě jako pro někoho, kdo na westerny kouká a ve staromilském záchvatu je i čte, je Gun grálem nejsvatějším.

Ostruhy cinkají, zlato zvoní, koňský pot je ve vzduchu a záporáci jsou krvežíznivější než hladová puma (odzkoušeno). A možná přijde i Vinnetou. A ať už v kůži hlavního hrdiny vyhrávám pokerové turnaje, zachraňuji nevinné nebo pátrám po své minulosti, bylo mi jako Coleovi obzvlášť dobře. Není totiž nad tasení koltu ve zpomaleném čase nebo plížení se s indiány skrz zajatecký tábor odporných hrdlořezů.

Příběh je (jako pocta klasickým westernům) relativně jednoduchý. Jsou v něm krásné prostitutky, dostavníky, vlaky i vojáci kavalerie. Ale všechny klasické ingredience Divokého západu jsou dávkovány přesně tak, aby jich hráč chtěl víc (přestřelka u vlaku bere dech) a zároveň se nestačily přejíst. Není totiž nad to si z dobré nálady odjet za město chytit hledaného banditu a při cestě si seskočit z koně a vykopat pár zlatých nuggetů.

Gun zkrátka překvapil. Dal mi atmosféru daného období, jakou bych od hry nikdy nečekal a jako jedna z velmi malého množství her si mě dokázal udržet i po skončení hlavní příběhové kampaně. A když jsem na konci odjížděl do pomyslného západu slunce, něco mi říkalo, že tuhle cestu za pomstou a poznáním vlastní minulosti jsem nedohrál naposledy.

Pro: Příběh ve stylu klasického westernu, zpomalení času při střelbě, dokonalá atmosféra

Proti: Tuhost závěrečného bosse, relativní triviálnost vedlejších misí

Gunem jsem byl příjemně překvapený. Nečekal jsem od hry žádné zázraky a dočkal se našlapaného příběhu, chytlavé hratelnosti a špičkové atmosféry.

V první řadě musím upozornit na skvěle vyladěnou zvukovou stránku hry. Ať už je to podkreslující hudba nebo dabing vše je na vysoké úrovni a neužít si to snad ani nejde. Grafika už je na první pohled starší ale stále se na to dá dobře dívat a některé lokace jako třeba poslední mise na ranči kdy ženete dobytek do Dodge city na vlak za západu slunce je úchvatná. Trochu bych naopak vyčetl některé pohyby postav ale v zápalu boje si toho ani nevšimnete. Zato jízda na koni je zvládnuta velmi dobře a měl jsem z ní asi nejlepší pocit ze všech her kde tahle možnost je, přestože jsem jich moc nehrál ;) Trochu mě překvapila vysoká míra brutality a jeho zobrazení, třeba moment kdy Magruder podřízne Jenny budu mít před očima ještě hodně dlouho. Největším pozitivem je pro mě příběh. Od začátku až do velkého finále které se sice někomu může zdát jako kýč jsem byl přikovanej k monitoru a hltal každej další zvrat, vzpomínku nebo pokračování dějové linky až jsem zapomínal na vedlejší mise díky kterým si zlepšujete statistiky. Přestože příběhové mise měli většinou stejný základ připomínající střílečku vždy tam byl navíc nějaký úkol který to celé zpestřoval a hlavně mise posouvaly příběh svižně dál. Dost tomu pomáhala i hratelnost se kterou jsem neměl žádný problém. Hlavně střelba třeba za jízdy z pušky nebo z coltů při rychlopalbě byla pro hráče hodně přívětivá. Příběh tak plynul bez větších záseků a jedinou nevýhodou je jeho doba. Dohráno jsem měl za několik hodin což docela zamrzelo ale na druhou stranu je to asi lepší než kdyby se uměle natahoval. Naštěstí po dohrání hlavního příběhu mi zbylo ještě dost vedlejších úkolů které už sice nejsou tak originální a vesměs jednoduché ale potěší. Bohužel po dohrání i této části hry je to opravdu konec a nic dalšího už zde na hráče nečeká takže když k tomu vezmu ještě nevelkou mapu na které se pohybujete rozhodně bych si netroufl hru přirovnávat ke GTA.

To ale nic nemění na tom že GUN je skvělá hra a rozhodně si zaslouží pozornost, už jen za odvahu vývojářů pustit se do herně zatím příliš neprozkoumané doby divokého západu což se nakonec povedlo na výbornou.

Pro: Příběh, hratelnost, westernová atmosféra

Proti: Krátké, grafické bugy

Herní výzva 2023 – 1. Karbaník (Hardcore)
Vždy jsem měl velmi rád westerny. Na série typu Call of Juarez nebo Red Dead Redemption skutečně nedám dopustit. Ačkoliv jsem o hře GUN věděl již dlouhá léta, nikdy jsem se do ní nepustil, až letos díky Herní výzvě. Kdybych já věděl o co jsem přišel. Pokud bych hru objevil v době, kdy na hraní byl skutečně čas, dohrál bych jí nejspíš i několikrát do roka (podobně jako sérii Call of Juarez). Co je na této hře tak povedené?

Odpověď je jednoduchá. Všechno. Tedy skoro všechno. Z dnešního pohledu již skoro 20 let od vydání to samozřejmě není grafický skvost a některé prvky jsou již skutečně zastaralé. Z pohledu roku 2005 hře ale snad nechybí nic. Příběh mě zaujal hned od začátku, ačkoliv se jedná o tradiční souboj dobra a zla, vůbec zde ale nepůsobí jako zbytečná výplň. Postupně se rozrůstající svět, tuna nepřátel a co víc tuna zábavných vedlejších questů, které by v dnešních hrách platily za  ty nejpamětihodnější hlavní mise. Postavy, jejíchž jména si pamatuji ještě několik měsíců po dohrání, celá řada zbraní, doplňků, lokací. Zkrátka je tam všechno. Opravdu žádná hra mě za poslední dobu tolik nenadchla a to opakuji, takřka 20 let po vydání.

Co bylo taktéž dobře zpracováno byly bossfighty. Každý byl v něčem jiný a to i co se obtížnosti týče. Poslední boss byl tedy na nejvyšší obtížnost opravdu oříšek. Hra příjemně odsýpá a nejedná se o dlouhý, ale dle mého názoru ani příliš krátký zážitek. Svět je velký akorát a samotná hra nemá šanci začít nudit.

Co dodat, v roce 2005 v kombinaci vycházejících her (pro PC) Call of Duty 2, GTA: San Andreas, Need for Speed: Most Wanted jednoznačně nejlepší hry roku. Kéž by hry podobného ražení, ale především s citem pro detaily vycházely i dnes poměrně běžně. Taková řada let a stále tak povedená hra.

Hodnocení: 95 %

Pro: Svět, příběh, vedlejší questy, zbraně, herní doba a takřka vše ostatní.

Proti: Grafika společně s některými prvky přeci jen zestárly, ale po té době je to naprosto pochopitelné.

PLUSY
1) Skvele zvladnuta jizda na koji
2) Rozmanitost ukolu
3) Neokoukane prostredi
4) Maly ale presto volny svet
5) RPG prvky, tedy zlepsovani statistik plnenim vedlejsich ukolu
6) Muze se zdat, ze ovladani strelby je prekombinovane, na druhou stanu, nikdo vas nenuti je vsechny pouzivat, snad jen to vyklaneni za roh mi prislo uplne zbytecny
7) Pribeh jak z velkofilmu
8) Nahaneni dobytka
9) Urezavani skalpu, i kdyz teda nevim, k cemu to bylo

MINUSY
1) Otresna grafika na uplnem zacatku hry behem "tutorialu", ta trava, ten les, strasnejsi textury tam nemohly byt, o to vic to zamrzi, kdyz zbytek sveta vypada o tolik lepe
2) Prilis maly svet
3) Pozustatek z konzoloveho ovladani, kdy se hra snazi pomoct zamerit nepratele, ve vysledku me to necekane hejbnuti muskou rozhodilo v mireni, takze vysledek byl spise opacny
4) Vojaci z pevnosti vypadaji jako kanibalove

CO MI CHYBELO
1) Poradna honicka se spoustou strileni a preskakovani na strese jedouciho vlaku

ZAUJALO ME
1) Cely pribeh se obesel bez jakehokoliv milostneho romanku
3) Brokovnice je ve hre uplne zbytecna, ani jednou sem pro ni nenasel uplatneni
GUN je často přirovnáván ke GTA z divokého západu a do jisté míry se mu opravdu podobá. Místo moderních zbraní jsou tu staré kolty, pušky a luky, místo aut koně a místo skrytých balíčků hroudy zlata, ale základní princip zůstává stejný.

Plníte tu hlavní a vedlejší úkoly, přičemž prožíváte opravdu hodnotný příběh, k tomu posloucháte líbivou hudbu a sledujete kvalitní herní videa. Škoda, že to trvá jen chvíli a i s vedlejšími úkoly mi hra utekla velmi rychle.

Jízda na koni je zde požitkem, protože se toto zvíře opravdu dobře ovládá a dokonce může i zrychlit zabodnutím ostruh do slabin, ale nejde to dělat v jednom kuse, jelikož kůň potom zemře. Při jízdě na koni je možno střílet, přičemž se muška blízko cíle automaticky zaměřuje, což mi zpočátku trochu vadilo, ale nakonec jsem si na to zvykl.

Z vedlejších úkolů se mi asi nejvíce líbil lov zvěře, ke které jsem se musel připlížit a většinou šla ulovit jen pomocí luku. Zajímavý byl také lov banditů, přičemž více peněz bylo za živého než mrtvého. V neposlední řadě musím zmínit také minihru poker, jenž jsem i jako úplný neznalec většinou vyhrál.

Jediné, co trochu kazí celkový dojem je pár bugů a také slabší závěr, ale jinak má GUN hratelnost určitě na dobré úrovni, a tak doufám že v brzké době přijde nějaké pokračování, protože je tento počin určitě krok správným směrem.

Pro: příběh, jízda na koni, hudba, herní videa, vedlejší mise

Proti: kratší herní doba, bugy, slabší závěr

Rozhořela se tu docela debata o téhle hře, tak sem přidám svůj příspěvek, který jsem před 5 lety napsal na fórum Doupěte. Tehdy to bylo hráno na notebooku s Radeonem 3650. Žádná slohovka, ale to hlavní tam je:

Takže...hru mám prakticky dohranou, chybí mi jen poslední pokerový vedlejší mise, protože poker neumím...nevadí, v pondělí se ve škole naučím a dohraju to definitivně. A teď ke hře. První pocity byly nepopsatelný, ta hra měla úžasnou atmosféru. Tahle eufórie pochopitleně časem opadla, protože to není hra na 8 hodin, jak někdo napsal (rofl). Příběh je naprosto klasický, nechybí v něm zvraty a hledání vlastní identity. Hlavní postavou je "pobělený" indián, celkem sympaťák (btw. teď jsem hrál 3 hry za sebou, kde je v hlavní roli indián...COJ, Turok, Gun :-D). O "GTA like" hře se mi tak nějak všeobecně špatně píše, čili spíš vypíchnu plusy a mínusy.

PLUSY:
1) Příběh a atmosféra, dobré mise
2) Celkem přívětivé ovládání, možnost přiblížení při střelbě, dostatek zbraní
3) Na první pohled pěkný svět
4) Zajímavé grafické efekty
5) Pasoucí se zvířata, některé zajímavé vedlejší mise
6) Sympatické postavy, sviňští záporáci
7) Perfektní filmové scény
8) Nízké nároky. Hra jela bez problému na plné detaily při 1440*900, vyhlazování mi nešlo ve hře zapnout, ale vůbec jsem ho nepostrádal. Hra se rozkrouhala jen při opravdu náročných scénách, kde byl všude kouř a kamera v něm. To se stalo asi tak 5x za celou hru.
9) Čeština (titulky) a perfektní dubbing (aj).

Zajímavosti:
1) Ve hře se nešetřilo na brutalitě. Krom toho, že vy samozřejmě můžete (ale nemusíte) sprovodit ze světa jakéhokoliv člověka či zvíře, tak během samotného příběhu vám kněz podřeže holku před vašima očima, uvidíte dekapitaci kněze, zastřelení farmáře se ženou brokovnicí "čestnými" šerify, umučené svázané indiány, trýznění střílením do rukou apod.
2) Myslím si, že pozdější hra COJ se v GUNu velmi velmi inspirovala. A to nemyslím pochopitelně tématiku, ale některé prvky příběhu, ovládání a herních principů.

MÍNUSY:
1) Obrovským mínusem a věcí, která mi brání označit tuto hru za téměř dokonalou, jsou bossové. Bože můj, proč jen museli tuhle výbornou hru zprasit takovou kravinou. Dá se to pochopit ve sci-fi střílečce, ale tady? Proboha, člověk, ať je sebevětší svině, je pořád jen člověk a jeden head-shot mu musí stačit. Když jsem byl v příběhu na 43%, objevil se boss, kterého jsem za boha nemohl udělat. Inu vykašlal jsem se na to, ostatní postavy tam nechal klidně stát a šel udělat všechny dostupné vedlejší mise. Tak jsem se "potunil" a přišel jsem zpátky a hle, boss schytal 5 ran a bylo po něm. Nicméně poslední boss, kterýmu neubližovaly kulky, protože měl zbroj...no jo sakra, ale co měl na hlavě? Pár šedivých vlasů, tak proč mu head-shoty nic neubíraly?! No nic, tohle byly jediné okamžiky, kdy jsem sáhl po návodu. Nakonec se dal zabít jen zápalnými šípy, od kterých se vznítily podzemní výpary (ehm takhle se přesně zabíjela jezerní potvora v Turokovi :-D). Takže znova, největším mínusem hry, jsou bossové. Jsou k smíchu a akorát naserou.
2) Malý svět. Ano, na první pohled vypadá celkem velký, ale po pár hodinách se zorientujete a zjistíte, že je vlastně proklatě malý, sice relativně rozlehlý, přesto malý. Obsahuje 2 města, přičemž jedno je spíš jen pár baráků v řadě. Do některých interiérů můžete vstoupit, ale k ničemu vám to moc nebude. V některých se pochopitelně odehrávaly příběhové mise.
3) Hra nepodporuje širokoúhlé monitory. Sice se mi ji podle návodu povedlo zvětšit na 1440*900, nicméně aspect zůstal 4:3, ale upřímně mi to vůbec nevadilo.
4) Záseky při průjezdu krajinou způsobené loadingem. Tohle mě štvalo opravdu hodně a čím dýl se hra hrála, tím větší ty záseky byly, taky se mi povedlo vjet do města bez textur, které naskočily až za okamžik. Tohle se opravdu nepovedlo.
5) Hemžící se textury trávy a písku. Nevím, jak to jinak popsat, to samé jsem měl v GTA SA.
6) Nevím jak to nazvat, není to tak, že by nepřítelé měli kolem sebe velký hitbox, spíš jde o to, že je to konzolový port, a tak váš zaměřovač je relativně velký a cokoliv je v něm, je zkrátka zasaženo. Navíc červená, čili minout je problém. Pokud chcete ale dávat head-shoty, musíte mířit. Tu a tam taky měla hra tendenci sama zaměřovat, ale nic hrozného.
7) Celkem nepřirozeně vylidněné město a okolí, na kolejích mimo mise nejezdí vlak apod. Vtipně také působil jeden plakát se zločincem, kde stálo, že jedno z měst je v Novém Mexiku, druhé je v Kansasu. Na koni to byla asi minutová cesta :-D
8) Později nudné vedlejší mise
9) Chybí návod na pokr :-D

Takže jak už jsem řekl, ze začátku jsem to viděl na devadesáti procentní titul srovnatelný např. z Mafií, ale postupně vypluly na povrch jisté nedostatky, čili bych to viděl na 80%. Nebýt bossů, možná bych se k 90% přiklonil.

Jinak hru jsem hrál na normální obtížnost.
Po mých zkušenostech s herními sériemi jako Red Dead Redemption nebo Call of Juarez jsem si mohl díky herní výzvě odškrtnout další hru z žánru herních westernů a to díky GUN.

Příběhově vzdává hold všem možným westernům minulého století a vlastně ani nevadí, že v rámci hlavní story linky  tady nenajdete ani nic víc. Protože feeling divokého západu jako takového hra vystihla překrásně. Nádherné pusté pláně, dobové městečka a vesničky, do toho tématika indiánů a skvělý soundtrack. Co si víc od hry tohoto žánru přát.

Hra už je trochu starší, takže vás ani příliš nepřekvapí, že grafika je trochu zastaralá a o že ovládání (minimálně na PC) nepůsobí úplně nejlépe a vlastně mi přišlo, jako kdybych hrál pouhý port překlopený z konzolové verze hry. To vlastně hře dokážu odpustit, protože i tak nabízí v rámci žánru poměrně zajímavý příběh, zábavné a kreativní mise, kde nechybí jízda na koni, drezíně nebo třeba stealth a kdyby vám to i tak přišlo málo, můžete si mise hlavní příběhové linky proložit zábavnými vedlejšími úkoly. (Nechybí hraní pokeru a jiné zajímavé vedlejšáky)

V této době, kdy vzniká každým rokem řada zbytečných remasterů her, které jsou sotva dva roky staré, bych moc ocenil, kdybychom dostali remaster například tohoto golden gemu. Mile rád bych se do tohoto westernového světa znovu podíval." Pro:   atmosféra westernového světa, soundtrack

Pro: atmosféra westernového světa, soundtrack

Tak jsem po 16,7 hodinách dohrál GUN na 100%. Ta hra mi dala přesně to, co jsem od ní čekal - skvělou zábavu pro jednoho hráče na ne zrovna dlouho, i když od "GTA z divokého západu" jsem přece jen čekal o něco delší herní dobu. Srovnání s trojrozměrnými díly série GTA (hrál jsem všechny, které vyšly na PC) je rozhodně na místě. Mise v GUN jsou zábavnější a méně stereotypní, příběh konzistentnější (ale kratší), postavy srovnatelně dobře zpracované, soundtrack kratší (ale dobrý), oblast pohybu hráče nešťastně malá. V tom posledním i v dalších ohledech mi GUN připomněl [dh-hra]beyond-good-and-evil[/dh-hra], hru, kde velikost herního světa vypadala vzhledem ke zpracovávanému tématu tristně malá, ale která jinak fungovala bezvadně. Podobně i v GUN je prostředí opravdu hezké, i když vypadá tak trochu jako tematický park ve stylu divokého západu se všemi typickými zajímavostmi přírody a architektury namačkanými na ploše půl čtverečního kilometru. Mapa je dost velká na to, aby do ní autoři mohli poschovávat 44 hroud zlata, které stylově dávají na frak nelogickým "tajným balíčkům" z GTA (i když fotografie z BGE jsou pořád mnohem lepší). Překvapilo mě dobré ovládání jízdy na koni (zatím nejpříjemnější, jaké jsem ve videohře zkusil, i když "koňské" hry nijak nevyhledávám). Opravdu výborný je konzistentní styl divokého západu - od hlavního příběhu přes hudební doprovod po zpracování prostředí, všechno má "autentický" westernový feel, který žádná z postav nekazí slušnou mluvou nebo nezacházením s koňmi (a indiány) jako s hadrami. Konzistentnost tohoto "muzea divokého západu" lehce nabourává hrdinova záhadná schopnost rozumět indiánskému jazyku a tajné zbraně, ale přinejmenším u toho druhého se to toleruje.

Pro: zábavné úkoly, atmosféra a styl (divokého západu), efektní grafika, slušná hudba

Proti: krátká kampaň, malá oblast pro pohyb hráče, špatně vyřešené načítání sektorů, slabá umělá inteligence v pokru, překombinované ovládání (na gamepadu)

Divoký západ je pro mě rajón, který mě, co se týče filmů, absolutně nebaví. Jenže jakmile se dostane do her, tak to nějak funguje a v tu ránu se ho nemůžu nabažit více. Gun je jedna z těch prvních westernových akčních her, které přišli s velice zajímavým nápadem. Kombinací divokého západu a GTAčka. A to se mně velice líbilo. Ze začátku jsem si to užíval a popravdě projížděl každičký kousíček vcelku veliké mapy. Po chvíli mě ale mrzelo, že je hra ve skutečnosti šíleně krátká a když si uvědomím, kolik nápadů do ní dali, tak mě o to více mrzelo, že je víceméně perfektně odfláklá. Nalákají nás na tisíc možností, ale příběhově po pěti hodinách dá GUN sbohem. A co, že pak můžu ještě jezdit s koníkem po pláni...já si chci užít právě ten příběh, který v tomto případě měl sílu, jako málokterý jiný. I tak ale právě na tuhle hru nezanevřu a to i přesto, že mezi ostatními hrami vcelku zapadla, což je ohromná škoda.

Pro: jízda na koni, mise jsou velice různorodé, perfektní příběh, scenérie

Proti: velice krátká herní doba, svět spíše malý než velký

Jsem na tom podobně, jako třeba malarkey. Western mi jakožto filmový žánr vůbec nic neříká. Klasiky jako je Tenkrát na Západě znám jenom z vyprávění, ale přesto mě hry tohoto typu velmi baví. Není jich sice moc, ale takový Call of Juarez stál pravdu za to. Tak nějak je na tom i celkem zapomenutá akce Gun.

Hlavním tahounem je příběh, který je opravdu perfektní. Není nouze o zvraty a některá šokující odhalení. Gun je po delší době hrou, u které mě možná ještě o kus více bavily animace, než samotné hraní. Ale to neříkám, že je hratelnost špatná. Naopak! Mise jsou velmi různorodé: jednou hráč nahání dobytek do ohrady, potom třeba pomáhá odnosit sudy se střelným prachem do skladu, ale po většinu času jen střílí a střílí. Je to trochu škoda, protože tvůrci byli opravdu vynalézaví, ale chyběly mi tam nějaké trošku jiné činnosti nebo nějaké pacifistické obzvláštnění. Ale to akční hře asi nemůžu moc vyčítat. Gun je, ač to tak nevypadá, hra dost krátká. Sice obsahuje dost vedlejších misí na prodloužení hry, ale ty se po určité době začnou docela opakovat a přestávají bavit. Za to příběhová kampaň je opravdu našláplá a nenechá hráče vydechnout. Ale po takových 6-7 hodinách příběhu je najednou konec. Wtf?

Po technické stránce je to trochu horší. Textury jsou vcelku mizerné, ale aspoň jede hra hezky plynule. Občas se mi lehce zatrhala při načítání další oblasti, ale vidím problém hlavně v tom, že jsou až do poslední chvíle vidět hnusné rozmázlé textury a vzápětí naskočí o „něco-méně-hnusné“ textury. Země, stromy, zvířata – tohle všechno vypadá docela pěkně, ale co tvůrci nacpali jako pozadí, či denní oblohu. Nic ošklivějšího asi nevyhrabali. Celkově ale hra dokáže vykouzlit i docela pěkné scenérie a ke konci už ani ty textury tolik nebijí do očí, protože hra opravdu exceluje trochu někde jinde. Gun se odehrává na otevřené mapě, která sice není moc velká, ale aspoň nehrozí zdlouhavé cestování. K přesouvání mezi dvěma městy (Empire City a Dodge City) slouží dobové vozidlo s jednoduchým názvem: kůň. Jeho ovládání je vyřešeno skvěle, troufám si říci, že plynulejší jízdu na koni jsem jinde nezažil. Animace jsou udělané docela pěkně, cutscény mezi misemi působí naprosto filmovým dojmem. Škoda, že se u některých modelů postav objevují díry, například u krku nebo v rukávu, pokud postava pozvedne ruku. Vypíchnout ještě musím výbornou hudbu a velmi profesionální dabing. I ten český překlad ve formě titulků dopadl na výbornou.

Verdikt: Gun je výborná střílečka z neotřelého prostředí amerických prérii a chlapíků s kolty zatraceně nízko u pasu (nebo jak se to vlastně říká). 80%

Pro: napínavý příběh a pěkné animace, hratelnost, neotřelé prostředí divokého západu, nápadité mise, výborná hudba

Proti: slabší grafika, dočítání textur, krátkost, nezvládnuté vyklánění

Gun byl sice docela relativně arkádová věc, respektive prostě konzolovka, jenže krásně smrděla divokým zapadem, úkoly byly originální, dokonce i ty z vedlejších sérií typu pasem krávy, nebo stíhání zločinců byly všechny přes stejné téma dost originální, což je jen umocněno tím že žádné jiné GTA z divokého západu není. Grafika též příjemně westernová, příběh zajímavý, ačkoliv hlavní linie je krátká. Ale jak říkám, byla by škoda ignorovat vedlejsší úkoly, bo se nejedná o žádnou tupou vatu.
Jediné co se dá hře vyčíst je několik bugů, ale nic závažného. Možná trochu tu konzolovost, i když mě nevadila. Taky ačkoliv je studio US, ta hra mi přijde jako by ji měli dělat němci (vzato design postav, příběh). Ne že by mito vadilo, jen bych to u US studia nečekal :)

Pro: atmosféra divokého západu, originální úkoly, solidní příběh, grafika, hudba, a .. to ostatní asi taky :)

Proti: pár bugů?

Další hra kterou jsem si koupil na popud DH. Divoký západ sem nikdy nemusel a ani kovbojky mě nikdy nebavily......Takže sem přistupoval s opatrnosti sobě vlastní. Na první pohled hra působí ošklivou grafikou, ale po čase to ani nepříjde. Na GUN mě nejvíc bavilo ježdění na koni což je tady vyvedeno na jedničku(postávají všude jako auta v GTA:D,mohly tam ale dát i osly a nějaké jiné, třeba dost mi chybělo řídit dostavník a podobné vychytávky). A taky mě bavilo to, co cowboye děla kovbojem - tudíž honák dobytka. Pomáhat na ranči mě velice bavilo, ikdyž nejvíc ze začátku s kravkama.....Mise byly nápadité ač bez hraní všech vedlejších misí by to bylo brutálně krátké. Po splnění všech vedlejších a hlavních misí to de. Našel jsem pouze 42 hrou zlata ze 44,kdo ví kam je schovali, ale hledat je už nebudu:). Střelba je taky dobrá, překvapivě zábavná i na koni,či lovení lukem všemožné beast. 3koda, že mapa celého světa byla tak malá, sice tu bylo vše, ale byla to takové ztísněné prostředí jak z LEGA:)). Celkem bylo blbé to trháni(asi vlivem loadingu přejíždění do různých částí) a taky mi mockrát vypadli textury takže sem chvili jezdil v mracích a kolem lítali lidi a budovy, + opakující se ksichty NPC. Kdyby byla 2jka a autoři si vyhráli ještě s některýma věcma, které bych tam uvítal, jako teba trochu rozšířit možnosti jízdy na koně(naskakování za jízdy,jezdit zavěšený a zkrátka ty všemožné kousky z filmů), a taky mi strašně chyběla interakce s vlakem.Úplně nejvíc jsem očekával misi kde bych sprintoval za vlakem, na konci se chytil, vylezl na střechu, přeskakoval bych vagóny až k lokomotivě a třeva ho přepadl, odpojil vagóny a prostě spostu takových známých momentů, které by byly zcela famózní.Nebo něco podobného co bylo v Návratu do budoucnosti III:).Příběh je takový defaultní, ale neurazí.Dobrá investice těch 249,-.Zkrátka až na pár drobností hra se velice vyvedla a doufám, že třeba spatří světlo světla 2jka, na které kdyby se zapracovalo by převálcovalo i GTA.....82%

Pro: jízda na koni, prostředí, přestřelky, mise(hlavní i vedlejší), celé to funguje na výbornou - dokáže připoutat i western negativní:)

Proti: délka,velikost mapy,grafika,některé bugy,loadingy/vypadávání textur+opakující se NPC

Tuhle hru jsem dohrál asi před rokem a asi jí opráším. Zaujala mne hlavně lákavým prostředím, nápaditými prvky v hratelnosti a pěknou grafikou. Rozhodně to není jen "přeskinované" GTA. Co trochu zamrzí jsou vedlejší úkoly, těch není moc a jsou docela krátké. Hlavní příběhová linka docela dobře odsýpá a je i přijatelně dlouhá se zajímavými příběhovými twisty. Je hodně zajímavé jak dokáže firma , která stojí a padá se skateboardovými hrami udělat tkle odlišnou a velmi kvalitní hru. A já jí jdu znovu rozehrát ;)

Pro: Atmosféra, příběh, nápadité úkoly

Proti: Vedlejších úkolů není moc, pár bugů

Gun je hrou, ktorá sa do povedomia hráčskej komunity dostala, už len kvôli tomu, že hier z prostredia divokého západu nie je ani v súčasnej dobe nad limit.

Hra nám takto predstaví príbeh pozostávajúci z hľadania pravdy, odpovedí na nezodpovedané otázky a túžby po pomste. K tomu hra ponúka tzv. „otvorený“ svet, v ktorom v závislosti od hlavného príbehu môžete plniť aj rôzne vedľajšie úlohy.

Gun sa bohužiaľ len tvári, že ponúka otvorený svet, keďže jeho rozloha je dosť malá a vy takto dookola pobehujete po už starých známych miestach. Jediná vec, čo sa takto mení sú neustále otravné útoky banditov.

Spĺňanie vedľajších úloh vám dáva možnosť, ako zarobiť peniaze na mnoho upgradov vášho vybavenia. Jednotlivé misie sú pomerne rôznorodé a vy máte tak možnosť hľadať hľadaných zločincov, pomáhať rančerovi, hrať poker alebo potláčať kriminálne živly v okolí.

Alebo prípadne môžete skúsiť uloviť legendárne zvieratá, ktoré si musíte nájsť síce sami, ale nie je to až taký problém, uloviť ich, to je už horšie, pokiaľ pri ich love zlyháte úlohu obnovíte spustením ľubovoľného rozhovoru, ale aj napriek tomu je to občas zdĺhavé pokiaľ vám zviera utečie.

Arzenál zbraní sa vám postupne v priebehu príbehu dopĺňa a staré zbrane sa tak stávajú už len zbytočnými, v hre nefiguruje autoheal, takže sa musíte spoliehať len na vašu fľaštičku s alkoholom.

Hra, tak ako príbeh, je svižná, ani sa nenazdáte a už stojíte pred záverečným bossom a koncom vášho príbehu. Trvá to cca. 10 hodín aj so všetkými vedľajšími úlohami, čo ma trochu sklamalo, čakal som, že to bude aspoň o niekoľko hodín dlhšie. Po odohraní hry máte možnosť sa ďalej túlať obmedzeným svetom Gun-a, ale čo z toho, keď už máte splnené všetky úlohy a dokonca vyťažené aj všetko zlato, aspoň keby sa dal nanovo zahrať poker :D

Jediným problémom hry sa tak stáva grafika, na mňa osobne pôsobila dosť rozmazane, ako nie je vyslovene zlá, ale niečo mi na nej vadilo. A potom sú tu ešte výpadky grafiky, čo sa stáva dosť často, hlavne v okolí Empire, čo dosť zamrzí, keď celým mestečkom prebehnete s bielymi kulisami okolo...

Taktiež skalpovanie umierajúcich nepriateľov si mohli autori odpustiť, je to absolútna zbytočnosť, ktorá si nezaslúžila ani riadok v štatistikách.

Gun je skrátka hrou, ktorá napriek občasným bugom ponúka niekoľko hodín plnohodnotnej zábavy, tak prečo to už nevyskúšať ?

Pro: divoký západ, jazda na koni, zbrane, poker, príbeh

Proti: výpadky grafiky, krátke, skalpovanie

sakra dlouho co jsem si toto zahrál a přesto si na ní pamatuji jako na westernovku mého dětství. grafika a možnosti jsou na tento rok dost dobré můžem to porovnávat i s legendárním GTA sand andreas jenže to by byla jen hloupá chyba. Hra neni tak dlouhá hlavní příběh cca 7 hodin což neni nic moc ale pořád jsem si užíval dýchání v 19.století. máme tu spoustu zbraní které lze použít. Pušky, pistole a myslím že i meče. nejvíce mě ale bavilo jezdění na koni které jsem si užil více než které koli hře. příběh je docela zajímavý a určitě vás bude bavit. Grafika není nejhorší a hudba byla překrásná. Není toho moc co říct ale myslím že si jí zase zahraji, je to sice 9 let ale pořád se na tuto hru nedá zapomenout. co mě zklamalo bylo zakončení které nebylo nikterak záživné.
Této hře dávám 80%

Pro: příběh, hudba, grafika, možnosti, zbraně

Proti: drobné bugy, zakončení, délka hry