Gray Dawn

07.06.2018
22.12.2023

Gray Dawn je hororová adventúra z pohľadu prvej osoby. Chopíte sa úlohy kňaza, otca Abraháma, na ktorého padlo na Vianoce roku 1910 podozrenie z vraždy malého chlapca. Cieľom hlavného hrdinu je predovšetkým dokázať svoju nevinu, nakoľko smrť malého chlapca spôsobil tým, že sa na ňom neúspešne pokúsil previesť rituál exorcizmu. Faktom však zostáva, že mŕtvola chlapca nebola nájdená a tak kňazovi stále horí plamienok nádeje a dúfa, že ho niekde nájde.

Počas jeho zúfalého hľadania sa ocitne uprostred zvláštnych udalostí, ktoré zahrňujú aj rôzne zvláštne duchárske, božské, alebo aj démonické zjavenia. Hra obsahuje aj početné hádanky a množstvo psychoedelických sekvencií, inšpirovaných východoeurópskym mysticizmom.

Tak som dal proti svojmu úsudku hre ešte jednu šancu. Vyskúšal vyriešiť tú pasáž, kde to padalo tak, že som sa pozeral postavou do zeme smerom od skriptovanej sekvencie, ktorá nastala a na druhý takýto pokus to nepadlo. No fps mi droplo k asi cca 10. Tak som uložil hru a nové naštartovanie hry nepomohlo. Skúsil som ešte resetnúť pc a zrazu, prosím pekne, som mal okolo 80 fps na tom istom mieste. Tak som to hral asi desať minút bez bugov ďalej a hoci graficky to ani na max nevyzerá nič extra, počul som ako sa grafika poriadne chladí (a to mám bedňu s penou na tlmenie zvuku). Po asi desiatich minútach som mal v ďalšom skripte dvihnúť svätenú vodu a hra znova najprv zčernala, potom zamrzla a padla. Takže teraz definitívny uninstall. Myslím, že som s hrou bol trpezlivejší než by bola väčšina ľudí.