Právě jsem dopařil Episodes from Liberty City. Během hraní jsem si psal poznámky a tak může být můj komentář lehce chaotický. Předem bych chtěl říci, že grafika a ani optimalizace nejsou samotnými přídavky nijak zlepšeny. Běží to tak nějak podobně jako naplno opatchované základní GTA IV. U obou her jsem plnil všechny hlavní i vedlejší mise (krom střílení ptáků). Obě hry mám dohrané cca okolo 80%. Takže...

...začneme přídavkem The Lost and Damned...

TLaD je příběh o motorkářském gangu s Johny Klebbitzem v hlavní roli. Příběh mi, narozdíl od původního GTA IV, přišel celkem průměrný. Cutscény jsou opět velmi kvalitní a dabing je naprosto výborný, ale celkově to moc nejde dohromady, tedy až na některé zlomové momenty. Překvapilo mě časté prolínání všech třech herních linií. V jedné misi se dokonce setkají všichni tři hlavní hrdinové - Niko Bellic, Johny Klebbitz i Luis Lopez. Hratelnost je také celkem průměrná. Mise jsou ještě repetetivnější než v původní hře. "Prostě někam dojeď, tam vystřílej pár cápků, uteč fízlům a mazej pro další misi." Poslední mise ale byla kulervoucí, škoda, že nebyla taková celá hra.

Docela mě štvalo, že si svoji postavu nemůžu voháknout. Je jasný, že jako motorkář na sobě nebudu tahat kvádro, ale alespoň by se šiklo víc druhů bund. Ono město jako celkově je takové prázdné. Mimo hlavních misí je tu jen pár miniher, všechno ale jednoduché casual blbinky, jako je páka mezi členy gangu, poker a už klasický kulečník. Zabaví na 5 minut ale pak už jen šeď a nuda. Navíc u páky hrozí nebezpečí pro myš :). Musím pochválit docela širokou škálu motorek a hlavně velmi vylepšená ovladatelnost. Pořád je ale docela lehké spadnout.Dále můžete plnit vedlejší mise pro kámoše přes mobil, jako je kradení motorek či aut a nebo klasické vystřílení něčeho. Docela významným "vedlejšákem" jsou války gangů, které mi ale u TLaD přišly vyloženě iritující a zdlouhavé hlavně díky tomu, že před každým spuštěním je nutná motorka. Problémem je, že vás na motorce nehorázně rychle nepřítel sundá, takže u mě to vypadalo tak nějak takhle: Šlohnul jsem (či přivolal mobilem) motorku, najel na misi, animačka, slezl jsem z motorky, šlohl auto, vystřílel gang a zase znova. To celé 25x, + asi 10x jsem to nepřežil a chvílema jsem dokonce mlátil vzteky do stolu. Samozřejmě je dělat nemusíte, ale já to chtěl napoprvé kvůli archievmentu.

Datadisk přidává pár nových nezajímavých aut a bouchaček. Tyto nové zbraně jsem moc nevyužil, snad jen atomatickou pistoli.

Bohužel se mi ale nevyhnul docela veliký bug. Musel jsem až zagooglovat a všiml jsem si, že byl už i na původní Xbox verzi hry. Týkalo se to jednoho telefonátu, který měl spustit následující misi. Bohužel mi ale dlouho nikdo nevolal a až na netu jsem se dočetl, že nejdřív musím nějaký svý přátelé vytáhnout ven (třeba na chlastačku) a pak teprve se mi dotyčný ozve. Na tomhle jsem se zasekl na pár hodin a docela mě to nakrklo. Jinak jsem si závažnějších chyb nevšiml. Naštěstí můj oblíbený bug s houpačkou z předchozí hry zůstal. A konečně jsou tu checkopinty...

Detaily, které mě překvapily: Do hry je přidán šum a HUD je ve stylu motorkářů.

Verdikt: The Lost and Damned je lehce nadprůměrný přídavek, čekal jsem o hodně více. 75%

"BROTHERS FOR LIFE, LOST FOREVER"

Balada buzeranta Tonyho

Hlavním hrdinou tohoto datadisku je Luis Lopez, bodyguard plnící špinavou práci pro svého svého přihřátého šéfa Tonyho. Postava Luise mi přišla o mnoho osobitější než u TLaD. Příběh jako celkově není opět žadná sláva (klasické klišé o přátelství, zradě a drogách), ale cutscény jsou tady naprosto geniální a drtivě překonávají předchozí dva díly (nevím jak to nazvat, prostě základní hru a datadisk). Všichni hláškujou jak o život, situační gagy jsou výborné díky bezchybné kameře a animaci. To mě překvapilo hned zpočátku, protože jsem po TLaD od TBoGT moc nečekal. Balada buzeranta Tonyho je velmi odlehčený přídavek a brutálně zábavný.

Teď něco o misích. Čekal jsem další várku stereotypních honiček a vyvražďovaček. To jsem se ale šíleně zmýlil. Ve variabilitě misí TBoGT kraluje a dokonce hravě překonává předchozí dva příběhy. Mise jsou rychlejší, výbušnější a epičtější. Tu mučíte trefováním do koulí člověka přivázaného k vozítku golfovým míčkem, tu hopsáte po vlaku a kropíte po policejních helikoptérách, tu vylezete na vrchol věžáku a následně skočíte dolů. A tímto se dostávám k velmi důležité věci a tou je padák. Konečně je tu! A je výborný. V 1/3 misí v TBoGT hraje hlavní roli padák (v 1/2 helikoptéra). A je to s ním sranda. Snad bych vytknul trochu prudké ovládání a tím občas horší přesnost v dopadu, ale to by snad mohl opravit další patch. Po městě se nachází 20 různých aktivních míst pro seskočení. To jsem si užíval. Bál jsem se, že jinak ho nebudu moci používat. Obava nebyla oprávněná. Padák naleznete ve vašem savehousu zadara po dokončení první mise s ním.

Dále tu máme závody, tancování v klubech, rvačky, chlastání (zkuste se opít do němoty), management klubu (vedlejší mise) a konečně zábavné války gangů (25 pro archievement, celkem ale 50... já jich udělal jen těch 25). Zde jsou mise o mnoho lépe navrženy. Tomu také napomáhají výborné nové zbraně jako je: pistole s ohromnou sílou, těžký kulomet, nová sniperka, brokovnice se zápalnými náboji (pro rychlou likvidaci okolních aut), přilepovací výbušniny a moje vytoužená P-90, kterou jsem používal asi nejvíce.

Bohužel jsem pociťoval místy opravdu vysokou obtížnost. Opravdu ale jen místy, některé mise jsem dal bez mrknutí oka a některé byly opravdu iritující. Hlavně díky změněné AI, která páchá sebevražedné náběhy, které se fakt občas nedají ustřílet (viz mise v klubu ke konci hry). Podobně je to i s policajty, protože na 1 hvězdu jsou již opravdu dotěrní, až to občas lehce otravuje. Ještě mi vadil debilní sestřih hlavního hrdiny a neviditelnej budík v savehousu :).

Detaily: Celá hra, včetně HUDu je v buzi stylu a proto to někomu může vadit. Na mapě jsou Tonyho kluby. Klasický hetero a pak jeden homo se zajímavou minihrou. Mě osobně zpočátku nehorázně bavilo jentak se poflakovat po klubech a zkoušet nové featurky.

Verdikt: TBoGT je pro mě jeden z nejlepších datadisků co jsem hrál. Překonává původní hru v několika směrech, doplňuje pár věcí a je opravdu velmi zábavný, byť docela krátký. Dostává zasloužených 95%.

Jelikož ale jsou to hry dvě, průměr mi dává 85%. Bohudík (a nebo bohužel?) jsem člověk hodný, a za TLaD přimhouřím oko a dám trochu víc. Celkem tedy 90%.

Pro: hratelnost, příběhy, trvanlivost, vedlejší mise, geniální cutscény (místy i velmi odvážné) a atmosféra, zbraně a vozidla, padák, prolínání dějů, po dohrání se hlavní mise dají z mobilu opakovat, vyladěné checkpointy, naprosto kulervoucí konce

Proti: první přídavek je slabší, naprosto debilní bug znemožňující dohrání TLaD (ne u všech hráčů), stále špatná optimalizace, u druhého přídavku místy vyšší obtížnost, délka, chybí čeština (ale díky ne moc náročné angličtině se dá příběh docela pochytit)

GTA je trochu specifická série a jednou za čas dostanu chuť na další díl. Už je to dva roky, co jsem hrál čtyřku a na Epizody z Liberty City jsem se celkem těšil. Sice jde „jen“ o nové příběhy v již známých kulisách, ale trochu kontroverzní čtyřka se mi líbila, takže proč se do Liberty City nevrátit. Jelikož jde o kompilaci dvou rozšíření, vezmu to hezky po popořadě.

The Lost and Damned

Příběh motorkáře Johnyho Klebitze a jeho gangu The Lost mě zpočátku moc nenadchl. Nešlo jen o to, že si Johny nemůže měnit oblečení a bylo přidáno pár nerealistických věcí, jako je doplňování zdraví a opravování motorky při jízdě s ostatními členy gangu, ale celkově mi to drsné prostředí nesedlo. Když jsem ale přijal fakt, že motorkáři nejsou žádní beránci a odlehčená atmosféra by v tomhle případě nedávala smysl, hned mi byl Johny se svou partou sympatičtější.

Při poslechu rádia Vice City FM, které jsem na motorce pokaždé ladil místo téměř vždy nastaveného Liberty Rock, jsem se mnohokrát pousmál, ale I Don't Want a Lover, You're The Voice, a především pak The Look od Roxette jsem si prostě nemohl nechat ujít. Z logických důvodů jsem poprvé urazil více mil na motorce, než v autě (dokonce skoro 3x více), což bylo ale bohužel způsobeno i tím, že jsem k jízdě na motorce byl občas přímo nucen. Ale tak co, Johny je motorkář, tak se nebude soukat do auta.

Hra má jen třiadvacet příběhových misí, při jejichž plnění jsem si nejvíce oblíbil kongresmana Thomase Stubbse. Pro rozšíření je to dostatečný počet, když vezmu v potaz ještě vedlejší úkoly a aktivity. Opakující se války gangů mě moc nebavily a kulečníku, šipek nebo bowlingu jsem se nahrál dost už v původní hře, ale u air hockeye, páky a hlavně karet Hi-Lo jsem nějakou tu hodinku strávil. Hodně se mi líbila provázanost s příběhem čtyřky a jak jsem následně zjistil i s druhým rozšířením, kdy se objevily známé postavy (Niko a Roman Bellic) i mise z jiné perspektivy (ukrytí diamatů v odpadkových pytlích a jejich předání v muzeu).

The Ballad of Gay Tony

Louis Lopez je oproti Johnymu Klebitzovi zcela jiný charakter. A nejen on. Půlka NPC v Baladě o Gayovi Tonym Princovi je úplně pošahaná. Ať vezmu samotného Tonyho, bráchu Bruce Kibbutze Moriho, navrátivšího se Raye Bulgarina, a především pak Yusufa Amira. Nepamatuji si, že by se v nějakém dílu GTA objevil větší magor, než právě Yusuf, který po mě chce ukrást vojenský vrtulník, tank a nakonec i vagón metra a musí mít všechno ve zlatě.

Vše je přizpůsobeno přiteplené atmosféře, včetně menu, navigace nebo ukazatele brnění a hlavní barva je zde růžová. Poslech Vice City FM tím pádem už nepůsobil tak zvláštně, jako v předchozím rozšíření. Louis už se může převlékat, ale jeho skříň nabízí jen pár možností změny a obchody s oblečením jsou bohužel stále zavřené.

Příběhových misí je šestadvacet, ale tentokrát jsem si žádného zadavatele neoblíbil. Drogové války mi přišly lepší, než války gangů v TLAD, asi proto, že bylo k dispozici více možností a využití našel i vrtulník, nebo loď. S Johnym jsem vlastně vrtulníkem neletěl ani jednou a lodí jsem urazil jen pár mil, ale zde jsem se ve vzduchu nebo na vodě pohyboval celkem často i v příběhových misích. Z dalších vedlejších aktivit mě nejvíce bavily zápasy a hlavně golf. Špatné nebyly ani skoky padákem, které mi sice zpočátku moc nešly, ale nakonec jsem se je naučil ovládat a dal jsem většinu z nich napoprvé. Pití šampaňského nebo navrátivší se tanec mě ale vůbec neuchvátili. Ovládání tance jsem nepochopil doteď a prostě jsem jen mačkal klávesy, dokud nebylo splněno.

Mimo návratu golfového vozítka Caddy (bohužel bez vlastních statistik) jsem zajásal i nad faktem, že příběh je znovu provázán s tím ze čtyřky i předchozího rozšíření. Objevil se zde Niko a Roman Bellic i Johny Klebitz, hra začala vyloupením banky, při kterém byl Louis jedním z rukojmích, a byl to právě Louis, kdo překazil předání diamantů v muzeu. Doteď ale nedokážu pochopit, kdo a proč sakra vymyslel hodnocení misí. Mimo přesnosti střelby, zásahů do hlav nepřátel a dalších méně častých podružných úkolů, se bral v potaz i čas, který jsem potřeboval na dokončení mise. Jako fakt? Rád si hledám alternativní cesty ke splnění úkolu, ale tady mě hra nutí misi proběhnout co nejrychleji a ještě při tom přesně střílet do hlav a kdo ví, co ještě. Tohle do GTA prostě nepatří.

Shrnutí

Obě rozšíření mají své klady i zápory. Klady ale jednoznačně převažují a nakonec je tedy hodnotím shodně 80 %, což je i mé celkové hodnocení Epizod z Liberty City. Od Vice City, kde mi chyběl jeden unikátní skok, plním všechny díly na 100 %, a tak jsem teď nemohl tuhle linii přerušit. Trvalo mi to dohromady necelých 50 hodin. Teď je na řadě pětka, a tak mě vůbec netrápí, že šestý díl doposud nemá stanovené datum vydání ani určené platformy, na kterých poběží. Nezapomeňte, Láska všechno změní.

Pro: Johny Klebitz, Vice City FM, Thomas Stubbs, air hockey, karty Hi-Lo, zápasy, skoky padákem, golf, Caddy, provázanost s příběhem čtyřky a obou rozšíření navzájem

Proti: automatické doplňování zdraví a opravování motorky v TLAD, omezený výběr oblečení, pití šampaňského a tanec v TBOGT, hodnocení misí v TBOGT

Konečně pořádné DLC! Né jako ty mrdstva, kterýma nás krmí Bethesda a jiní. Provázané děje s původní hrou potěší, stejně jako konečně poslouchatelné rádio. Je to jenom můj pocit, nebo jsou tyhle přídavky ještě méně optimalizované, než původní hra? Více už to snad ani nejde...
-------------------------
The Lost and Damned

Spát na prochcané matraci v klubu, kde věčně řve death-metal, chlastat, kurvit se, být věčně nasraný na systém-politiky-právníky a jiné zmrdy, přičemž členové klubu, zvaní "bratři", jsou často ještě větší zkurvysyni, než ti, proti kterým bojují - tomu říkám život! Johnny Klebitz nepatří mezi nejsympatičtější hrdiny, ale musím uznat, že právě jeho pokřivený xicht v čele s jeho ještě pokřivenějším životem má něco do sebe a nepůsobí tak stereotypně, jako ostatní archetypy hrdinů dnešních her. Výborný nášup!

Čistý herní čas: 12 hod 30min
Game progress: 70%
--------------------------------
The Ballad of Gay Tony

Prostředí TBoGT se mi tolik nezamlouvalo hlavně kvůli velké spoustě dementních charakterů, v čele s Luisem, což je asi největší osel-hrdina v GTA ever. Jeho dva blízcí kámoši se společným IQ 85, ignorantská matka nebo šéf Tony aka lůzr co potřebuje neustále zachraňovat prdel, nejen tihle mi lezli na nervy a skutečně jsem je nesnášel.

Uznávám, že náplň misi je pestřejší, než v TLaD, ale také kolikrát až směšně šílená. V minulých dílech bych to bral, ale GTA4 hraje přeci jen na trochu reálnější notu.

Přístup k vybavení je maximálně ulehčen, peníze v tomto přídavku nehrají žádnou roli. Luis je zásobovaný zbraněmi jako na běžícím páse a prakticky nemá smysl si cokoli kupovat. S automatickou brokovnicí napěchovanou explozivní municí se přestřelky stávají nudnou rutinou. Poněkud zklamání.

Čistý herní čas: 13hod 30min
Game Progress: 65%
První datadisk Lost and Damned působí poněkud jako hořké zklamání, GTA totiž vždycky byla známka pečlivé práce, originálního hraní a zkrátka kvality, která ve svém žánru neměla konkurenci (až na Mafii :o) ). Lost and Damned je však poněkud tuctový datadisk s „přímým“ příběhem bez nápaditých zákoutí, s jednoznačnými charaktery a opakující se náplní misí... V porovnání s předchozími díly, nebo druhým datadiskem v balíčku... Což je důležitý dodatek, neboť sám o sobě Lost and Damned není vyloženě špatný, atmosféra tvrdého bratrstva motorkářů z in-game animací přeci jen vyzní, i závěr na mě jakš takš zapůsobil. Mno, ale hlavní je, že jsem osedlal super stroj a proháněl se po starých známých ulicí, odhaloval nová zákoutí a nefalšovaně si užíval živého města, takže i když dění hry nebylo zcela prvotřídní, jako nová motivace pro hraní GTA IV posloužilo dobře. 70%

Druhý datadisk, The Ballad of Gay Tony, už vrací požitek z GTA do první platinové ligy. Akurátně rozvinutý příběh se zajímavými postavami, vtipnými momenty, spousta zajímavostmi a dejme tomu i jistou dávkou „přirozenosti“ – jednoduše na datadisk do akční hry špička... Ačkoliv hlavní náplní misí v GTA bude vždy ježdění po městě a střílení, líbí se mi, jak z toho The Ballad of Gay Tony vymačkává maximum, občas se projedete po vodě, občas budete bojovat v interiérech a překvapivě hodně se budete pohybovat i vzduchem. Tím se dostávám k jednomu z doposud nejzábavnějšímu vedlejšímu úkolu – skákání s padákem z vyznačených míst ve městě. Prosté, ale úžasné, jen tak se proletět, prohlédnout si město z vrchu a pak ještě stylově přistát na jedoucím náklaďáku... Dokonce i řada jednoduchých činností, jako je „manažerování“ klubu, nebo domlouvání vaší ex, mě upřímně bavily, a tudíž dávám lepších 85%...

Pro: Návrat do Liberty City a pohled z trochu jiného úhlu, provázanost příběhů, vedlejší úkoly

Proti: Lost and Damned je trošku odbytý a lineární datadisk.

Checkpointy v GTA4, huzzah.

Lost and Damned se mi líbilo, i když originalitou nepřekypuje. Podstatě je to hodně kompaktní verze typické GTA story (což mi ovšem k roztahanosti plnohodnotných GTAček vyhovuje). Motorkářské ladění je fajn, postavy jsou vesměs sympatické, motorky jsou větší sranda než auta, e.. než cokoliv. Války gangů za moc nestály, závody jsem si na druhou stranu užil. Celkově vzato to hezky odsýpalo a bavil jsem se víc, než v GTA4. Proplétání příběhu Lost and Damned s tím v GTA4 a potažmo i s příběhem Teplého Tonyho je moc pěkně zrobené a v takhle zkrácené verzi celá ta honička kolem diamantů mnohem lépe vyniká.

Balada Teplého Tonyho mě na druhou stranu ze začátku spíš zklamala - po žůžovní honičce v golfových vozících jsem zjistil, že většina postav kolem hlavního hrdiny je prostě na zabití - ať už jde o Luisovy kamarády z dětství, jeho matku, Tonyho ex-přítele a vůbec jeho bandu rozmazlených kamarádů, Brucieho bratra, nebo Yusufa, na kterého jsem si, pravda, časem zvyknul. Situace se naštěstí eventuelně změní a kretény s buznama nahradí mafiáni a problémy.

V čem mě Balada štvala, byl velký podíl misí odehrávajících se na vodě, což je prostě vždycky vopruz jak prase. Za tím následuje ještě větší podíl misí s vrtulníkem, které jsou celkem fajn, dokud člověk nemusí po něčem střílet (naštěstí se tohle děje taky jen ze začátku). Padák je fajn praktická věcička na pády z výšky, ale z dobrovolných seskoků na mapě mi bohatě stačilo zkusit jeden. Triatlonové závody jsou.. zajímavé. Jen mi přijde, že soupeři se v poslední části moc nepřetrhnou a není problém tam všechno dohnat.

Louis se postupně dostane ke spoustě brutálně silných zbraní a tak i když nepřátel je občas opravdu hodně, působí jejich kropení brokovnicí s výbušnou municí občas až trapně jednoduše. Sticky bombs jsou sice jednodušší na používání než pipe bomby z L&D, ale zase to znamenalo celkem jednoduchou honičku s motorkářema/policajtama. Ekvivalentní honičku s policajtama v L&D jsem si užil mnohem víc.

Nakonec jsem si ale rád zahrál oboje, jen Balada Teplého Tonyho má prostě lodě, střelbu z vrtulníku, seskoky padákem a pytel protivných postav. Nejdůležitější ale pro mě nakonec je, že jsou tu checkpointy, takže není třeba se nervovat nekonečným ježděním z A do B, když se někde nedaří :)

Pro: checkpointy, nové zbraně

Proti: mise na vodě, sřelba z vrtulníku

Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned

Takže, po druhém dohrání GTA IV jsem se pustil i do druhého dohrání EFLC. Tedy spíš bych měl říct, že pouze do druhého dohrání The Ballad of the Gay Tony, neboť the Lost and Damned jsem dříve nedohrál. Tentokrát jsem se však odhodlal a dokončil oba dva příběhy. Ale hezky popořádku.

Jako první jsem si vzal na paškál příběh Johnnyho Klebitze a jeho motorkářského gangu the Lost. Je to tak, v tomto DLCčku se ujmete role motorkáře Johnnyho (kterého jsem vyloženě nesnášel) a budete plnit mise pro jeho motorkářský gang. S ostatními postavami to vlastně není jiné, jsou to všechno takoví tupí bezmozci, opravdu jsem je neměl rád. Celkově mě toto DLC nijak nezaujalo, protože prostředí motorkářského gangu mě vůbec nezajímá. Ale zpět k příběhu.

Během ne moc dlouhé herní doby budete vlastně jen jezdit na motorkách a střílet a semtam se objeví něco jako náznak příběhu. Abych pravdu řekl, ten si už víceméně nepamatuji, neboť mě nijak nenadchl. Objeví se tam sice i nějaké postavy z původní hry a také z druhého DLC, to je však asi jediné pozitivum na příběhu.

Co mě však opravdu štvalo bylo využití města … tedy vlastně nevyužití, prakticky celý příběh se odehrává na jednom ostrově a ani ten není využíván celý. Navíc hudební podklad byl také oproti původní hře příšerný. Když to vezmu kolem a kolem, tak jediným novým obsahem (a taky plusem) je docela dost nových motorek (zejména chopperů, bohužel) a zbraní (zejména divných, bohužel). Nemohu si prostě pomoci, ale dle mého názoru se tohle DLCčko nepovedlo (i když se mnou mnoho lidí nebude souhlasit). Pro mě to byla prostě nuda. Kolem a kolem, 50%.

Klady a zápory:
+ dost nových motorek a zbraní a camea některých postav z původní hry i TBoGT
- oproti GTA IV a tBoGT mnohem nudnější
- skoro žádné využití města, většina misí a času stráveno v Alderney
- naprostá většina postav jsou nesympatičtí týpci, včetně hlavní postavy

Grand Theft Auto IV: The Ballad of the Gay Tony

Do třetice všeho tentokráte dobrého se dostávám i k druhému, mnohem lepšímu, DLC pojmenovaného The Ballad of the Gay Tony. Název v tomto případě může docela klamat, neboť hlavní postavou není homosexuální milionář Tony, ale jeho osobní strážce a asistent v jedné osobě, Luis Lopéz. Oproti Johnnymu je Luis sympaťák, a tak samo i ostatní postavy. Stejně jako v tLaD se zde setkáte se starými známými, ale nejlepší postavou je rozhodně arabský miliardář Yusuf Amir. Tak parádně napsanou postavu jsem snad ještě neviděl. Víc k němu však prozrazovat nebudu, to musíte zažít. Nicméně slovo výstřední je v jeho případě hodně slabé, protože co není ze zlata, jako by nebylo. Oproti němu je Luis muž na úrovni a podle toho vypadají i mise, které s ním plníte. Od nočních klubů, po létání s vrtulníkem až po krádež vagónu metra. Tohle DLC je prostě jízda.

Herní doba je o něco delší než v případě tLaD, v tomto případě jsem však dohrával i tuto hru na 100% Celkem mi zabralo 8 hodin dokončení příběhu a dalších skoro 8 hodin dodělání vedlejších misí, což je na DLC velmi dobré.

Oproti tLaD vyměníte motorky za auta a vrtulníky (zejména obrněný transportér a zlatý ozbrojený vrtulník, dobře známý hráčům GTA V a GTA Online, jsou naprosté parády), motorkářský klub za příjemný byt a dementní motorkáře za lidi na úrovni. Také jsou zde nové zbraně, tentokrát už opravdu dobré a použitelné. Jak jsem již zmínil, většinu hry strávíte v autech a ve vzduchu, takže je logické, že zde je několik nových aut i vrtulníků (i výše zmíněné). Po dlouhém čekání se konečně vrací i tolik vytoužený padák a s ním i mise pro něj přímo určené.

Změny k lepšímu doznalo i UIčko, sice zde převládá růžová barva, i tak to ale je lepší, než v tLaD i v původní hře.
Ačkoliv to vypadá, že je toto DLC bez chyby, dvě malé se tady i tak najdou. Stejně jako v tLaD je zde město prakticky nevyužito, vše se odehrává na prostředním ostrově, na rozdíl od tLaD je však využit skoro celý. Druhou vadou na kráse je náplň vedlejších misí, které jsou všechny skoro stejné, po čase omrzí a vyplatí se je hrát jenom pro splnění hry na 100%.

Abych to tedy celé shrnul, tohle DLC je naprostý opak toho druhého. Dokonce mě bavilo i více než původní hra, škoda jen, že to bylo DLC a ne plná hra. Hodnotím vysoce nadprůměrně 90%.

Klady a zápory:
+ příjemnější UI než v základní hře i TLaD
+ parádní nové zbraně a dopravní prostředky
+ konečně padák
+ Mnohem zábavnější než TLaD a GTA IV, mnohem sympatičtější hlavní hrdina než v TLaD a GTA IV
+ camea některých postav z původní hry i TLaD
+ herní doba – nějakých cca 16 hodin na 100% dokončení hry, příběh cca 8 hodin
+ Yusuf Amir, neskutečné parádní postava, takového šílence jsem ještě neviděl
+ Mnoho leteckých misí, což má macs rád
- vedlejší mise jsou všechny skoro stejné, po čase fakt omrzí a osobně jsem je dělal jen kvůli 100%
- nevyužitá celá mapa, hraje se prakticky jen na prostředním ostrově

Finální verdikt:

I přes opravdu skvělé tBoGT musím tady hodnotit jako celek, proto když sečtu a zprůměruju, vychází mi z toho pouze průměrných 70%, které bohužel korespondují s tím, jak je tento pack dvou DLC nekonzistentní.

Pro: V článku.

Proti: V článku.

The Lost and Damned je první rozšíření pro GTA IV. Pojednává o příběhu motorkářského gangu The Lost, v jehož čele po většinu hry stojí Johny známý již z původní hry.
Příběh DLC staví příběh opět na pomstě a touze po penězích, ale zároveň i na snaze udržet gang pohromadě a s ním i křehká spojenectví. Jestli se to povede, je otázkou, ale asi každému hráči GTA je jasné, že příběhy GTA nemívají tak úplně šťastné konce, natož pak průběh.
Příběh se dočká několika zajímavých vydařených zvratů, ale je poměrně krátký a tak se do postav nestihnete moc vžít.
Nemá cenu zde řešit aspekty stejné s původní hrou, spíše se zaměřím na novinky. První z nich je určitě několik nových hudebních rockových a metalových kousků, které podkreslují atmosféru tvrdého nelítostného života gangu The Lost.
Další novinkou, výraznější, je ježdění v gangu, kdy buď vedete gang Vy, nebo někdo jiný. Při druhé možnosti je možné se zařadit do formace, aby se Vám při tom dobíjelo zdraví a vesta a opravovala se motorka. Zajímavý to prvek, který pak zničehonic zmizí.
Jelikož vedete gang, nesmí chybět možnost přivolat si posily. A vězte, že kolikrát se budou hodit, a že opravdu pomůžou i ze svízelných situací. Stejně tak je možné si přivolat motorku (těch je na výběr mnohem více než v původní hře) či zbraně (těch také pár přibylo).
Hlavní příběhová linka se povedla, ale pak jsou zde i vedlejší úkoly. Vedle miniher typu páka atd. jsou zde ještě motorkářské závody a války gangů. Zbystřili jste při vyslovení slov "války gangů"? Tak to Vás musím zklamat, protože se jedná stále o to samé dokola. Vždy se začíná na stejných pěti místech, odkud jedete se svou bandou postřílet buď gang na nohách, na motorkách, nebo v autech. A odměna za to? Vlastně žádná citelná. Žádné dobyté území, nebo snad větší respekt ostatních gangů. Ale tyto války a celkově mise přinášejí XP body ostatním členům gangu, kteří jsou s Vámi. Kromě postav klíčových pro příběh mohou tyto postavy zemřít, v tom případě jsou nahrazeny jinými postavami.
The Lost and Damned je ve výsledku vydařené DLC, které doplácí na minimální různorodost, krátkost a místy předvídatelný příběh.

GTA IV: TBoGT sebou přináší další novinky, mezi něž patří jak nové aktivity, písničky, auta, zbraně a místa, tak i tabulka hodnocení na konci každé mise, která se stala typickou součástí až pátého GTA. Těžko posoudit, které DLC je lepší. Ale myslím, že po stránce příběhové TLAD, zatímco po stránce postav a jejich uvěřitelnosti a různorodosti určitě TBoGT. TBoGT nabízí i šílenější a zábavnější mise, při kterých se dost nalétáte helikoptérou. A že jsou opravdu šílené dokazuje i mise pro Yusufa, kdy máte ukrást vagón metra, protože se Yusuf chtěl vytáhnout.
Vedlejší mise jsou spíše na okrasu a po chvilce začnou nudit (krom náhodných postav), protože se ve výsledku jedná stále o to samé.
Jelikož se ujmete role Luise Lopeza, který se párkrát mihnul v příběhu GTA 4 i TLAD, dojde k několika prolnutí a dovysvětlení posledních otázek. Že vývojáři mysleli snad na všechno, dokazuje i poslední příběhová sekvence.
V příběhu mi však chybělo víc zvratů, které by jej nakopli přece jenom o úroveň výš, tak jako u TLAD, které by jinak bylo příběhově bylo o dost slabší.
Co se týče hratelnosti a ostatních prvků známých už z původní hry, vše zůstává víceméně při starém, jedná se přeci jen o rozšíření, které zabere okolo 5-6 hodin na dohrání. Přišlo mi, že i bylo obtížností z těchto tří her nejnáročnější. Přesto je to datadisk, který si jednou zahrajete, a možná někdy za čas si ho pustíte ze zvědavosti znovu, ale že by šlo o něco revolučního, se říct nedá.

Pro: Grafika, příběh, ozvučení, jízde v gangu a možnosti s ním spjaté/ příběh, mise, větší prolnutí s původní hrou,

Proti: Herní doba, války gangů, malá různorodost/ málo příběhových zvratů, herní doba

V LostandDamned je to nejhorší co se dá v GTA sérií najít. Mise naprosto bez nápadu, ve všech stačí jen někam dojet a tam to vystřílet. Ale to nevadí, protože jak jsme se od herních pisálků dozvěděli s příchodem čtvrtého dílu, GTA je hlavně neuvěřitelně dospělá hra s příběhem hodným těch nejvyšších ocenění. Pod vlivem tak mocného podkuřování se v Rockstaru vydali tvořit. A bylo to hrozný. Postavy jsou parta otravných buzerantů v čele s čůrákem Johnym, které prožívají drsnou ale zároveň srdceryvnou pohádkou o přátelství, které nemůže trvat věčně. Trýznivý souboj mezi loajalitou a zdravým rozumem. Ale tady se to vážně nepovedlo a celý je to jen jeden velký blábol. Nevím, zda autoři chtěli, abych se nemohl rozhodnout kterou postavu zaškrtit dřív. Dementního vyfetlýho šéfa se sebevražednými sklony co se právě vrátil z lochu nebo Johnymu co v jeho nepřítomnosti vedl gang, ale motorkařinu si představuje jen jako nudnou fachu? Fakt štěstí, že je tam přibalená ještě ta další hra.

V Gay Tonym je po dlouhý době zas to nejlepší co se dá v GTA sérii najít. Konečně se vrací zábavné postavy, v čele se samotným Tonym, který je zároveň asi nejuvěřitelnější postava ze všech dílů. I když je některá postava tlačená do karikatury tak to nikdy nepřesáhne únosnou mez, což je věc v novém GTA nevídaná. Yusuf Amir je zábavnej týpek a když mi v poslední misi přiletěl na pomoc, tak to byl skvělý zážitek. Mise jsou řádně ulítlé a trochu přitvrdila i jejich obtížnost. Ta dá vzpomenou i na stará GTA, protože některé úkoly si zopakujete hlavně kvůli nejasnému cíli nebo zápasení s ovládáním. Hře hodně prospívá i střídmá délka (dohráno za 17 hodin), takže se děje pořád něco nového. Nová postava v příběhu, nová zbraň (která potěší svou účinností), nebo konečně zase dostanete tolik žádaný padák. Tahle hra bohatě vynahrazuje dva předchozí nepovedené pokusy o zábavný sandbox.
Welcome to Burger Shot, motherfuc*er!

U spousty her nemáte tu možnost blíže poznat vedlejší postavy. Některé hry jsou ale podány tak dobře, že se sžijete se všemi. Ovšem série GTA je o hlavních, ale i vedlejších postavách, a některé si zaslouží svou pozornost. V Rockstaru vyslyšely modlitby a daly hráčům možnost nakouknout i na jiné pohledy z živého Liberty City, jako první si vzali na paškál motorkáře z gangu The Lost. S motorkáři už byla možnost se setkat ve starším díle GTA, jen ne tak detailněji, jako právě v The Lost and Damned.

The Lost and Damned se točí okolo motorkáře Johnnyho Klebitze a "jeho" gangu The Lost, ve kterém se nikdo neptá, ale radši hned tasí. Akční část mě vždy bavila, už v původním GTA 4 a i zde jsem si tyto pasáže oblíbil, jenže postupem času byly všechny stejné. A ty originální a nápadité by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Celkově vzato příběh motorkářů nezaujal, později mě nebavil a především nepřinesl skoro nic nového, kromě pár motorek, pistole a podobných serepetiček. Příběh mi dal zabrat něco okolo pěti hodin a ani potom jsem neměl náladu na nějaké vedlejší úkoly. Jsem zklamán! 60%

To s Luisem Lopezem zažijete pestřejší, barevnější a geniálně zábavné mise. V Rockstaru se výborně ponaučili a předšoupli nám parádní balík zábavných misí. První mise mluví za vše. S Luisem a jeho šéfem teplým Tonym, totiž nebudete jenom vraždit a střílet. Je to především o zábavě, takže nalítaných hodin v helikoptéře bude až až, skoků s padákem jak bysmet. A celkově TBoGT doplňuje oba příběhy Nika Bellica a Johnnyho Klebitze . Za tuhle epizůdku, která má přes osm hodin dávám slušných 80%.

Od epizod jsem nečekal zhola nic. Říkal jsem si, že půjde jen o další ježdění a zabíjení ve známém Liberty City a vše bude pořád stejné, o ničem. Šeredně jsem se pletl, jelikož obě epizody dokonale doplňují původní GTA 4 a alespoň víte, kde skončily oné diamanty, se kterými měli všichni hrdinové takových starostí :-)

PS: doufám, že jsme Yusufa neviděli a neslyšeli naposled ;)

Pro: perfektní doplnění příběhů, GTA, zábava ve stejném městě, pár novinek, Luis Lopez, Yusuf

Proti: TLaD je slabé a jen se v něm střílí, v určitých částech nevykreslování textur, pár misí navíc bych uvítal u obou epizod