Garshasp: The Monster Slayer

akce > bojová
08.05.2011 PC
, (sekundární)
Ve hře Garshasp se zhostíte role profesionálního zabijáka monster Garshaspa. Ten se zpočátku vydává pouze pomstít smrt svého bratra, ale při svém putování postupně odhaluje stále silnější působení zla v lidských končinách, čemuž samozřejmě musí učinit přítrž.

Samotná hra je kombinací 3rd person chodičky a mlátičky v konzolovém stylu. Hlavním parťákem se vám stane meč a později také palcát, s jejichž pomocí se prosekáte v cestě stojícími davy nepřátel. Ti jsou několika druhů, od obyčejných skřetů, až po několik bossů. Procházet se budete prostředím starověké Persie, jejíž některé reálie a tradice se promítají i do herního světa. Hráč se po zabití dostatečného počtu nepřátel může naučit nová komba a zvýšit sílu zbraní.

MickTheMage: Díky, já vůl jsem použil pouze strýčka "Gůgla" a prvních pět stránek mě odkázalo pouze na hru. Přitom část Avesty jsem si pro…

Garshasp se dost těžko hodnotí, protože už na první pohled je vidět, že tahle hra prostě nemá moc velké ambice. Počínaje ošklivou grafikou a tak celkově šílenou technickou stránkou, konče krátkou herní dobou a absencí pořádného příběhu. Přesto jsem se těch několik málo hodin hodně solidně bavil.

Začněme ale od začátku. Už hlavní nabídka působí vcelku strohým dojmem a po odklikání několika základních nastavení vás menu hodí přímo do hry za doprovodu kraťoučké animace. Zpočátku mi dost vadila statická kamera a nemožnost výhled jakkoli ovlivnit. Gamepad jsem již tradičně nerozchodil a tak si musel celý gameplay přetrpět na klávesnici. No, „přetrpět“. To je trochu silné slovo. Ono ve výsledku bylo ovládání docela fajn a, i když kamera bývala často hodně pitomě umístěná, málokdy se mi stalo, že bych kvůli tomu někam netrefil. Možná taky proto, že skákací sekvence jsou vcelku jednoduché a hra se mnohem více zaměřuje na samotný boj. K němu nemám výhrad a až na občasné záseky o textury nepřátel jsem si ho velmi užíval. Je totiž funkční a zábavný.

Jak už jsem se zmiňoval v úvodu, technická stránka není na nijak valné úrovni. Ze všeho nejvíc mi Garshasp připomínal rubačky z doby před 10 lety, což nemusí být nutně zápor. Dostal jsem alespoň možnost trochu si zavzpomínat v podobě oldschoolového designu levelů. Každopádně neomluvitelné jsou časté díry v texturách na místech, kde by rozhodně být neměly. Stejně tak časté kolize a záseky. Je jasně vidět, že hra trpěla nedostatečným rozpočtem a byla vydána předčasně. Naštěstí mě žádné fatální bugy nepotkaly a já se dostal až do úplného finále, které přišlo až moc brzy – cca po 4 hodinách hraní.

Pro: hratelnost - souboje, skákání; docela zajímavé prostředí, hudba

Proti: mizerná technická stránka - špatná grafika, otravné poklesy FPS, kolize textur; velmi krátká herní doba, skoro žádný příběh, občas zmatená kamera

Tahle hra mě docela zaujala, protože už velmi dlouho hledám 3rd person mlátičku. Po spuštění na mě baflo menu, ve kterém nebyla možnost: option, takže jsem to hrál ve velmi nízkym rozlišení. No to jsemm neřešil, říkal jsem si že to zachrání hratelnost kdyžtak. Když mě hra vrhla do děje, tak mi to ihned připomnělo hru Darksiders, prostě všechno vykos pomocí obřího meče a užasných komb. To bylo v pohodě, ale když jsem tam kam jsem musel, zjistil jsem, že kamera má styl adventury, to jako že vám nesleduje záda, ale dává různé záběry. Jeden by řekl, že je to originální, ale když třeba jdete po točitém mostě, tak nevíte kam jdete a hodněkrát se mi stalo, že jsem spadl. Také velká chybka, že hrdina neumí moc skákat a nebýt dvojskoku, nevyskočil by vůbec nikam, ale jinak si myslím, že jde o dobrou gamesku, když se zvykne na tu šílenou kameru.

Pro: Bitky, Grafika, 3rd person bojovka

Proti: kamera, nemožnost změnit rozlišení