Gabriel Knight: Sins of the Fathers - 20th Anniversary Edition

Gabriel Knight: Sins of the Fathers 20th Anniversary Edition

15.10.2014
23.07.2015

Tento remake ke dvacátému výročí původní hry Gabriel Knight: Sins of the Fathers přináší grafiku ve vysokém rozlišení, zcela nový remasterovaný soundtrack, čehož se ujal opět sám Robert Holmes, náhledy do zákulisí, nové scény, hádanky a puzzle, a samozřejmě i příběh originálu.

Kombinující to nejlepší z dnů minulých a těch dnešních, tato edice předělává původní hru pro zcela novou generaci fanoušků. V kůži Gabriela, ne příliš úspěšného autora a vlastníka jednoho knihkupectví, budete v New Orleans vyšetřovat sérii krutých rituálních vražd, společně s jejich spojitostí se zlověstnými záhadami umění voodoo. Čím hlouběji se ponoříte do tohoto napínavého příběhu z pera mistryně vyprávění Jane Jansen, tím více se přiblížíte k odhalení různých tajemství z minulosti Gabrielovy rodiny a následně i celého jeho osudu.

Remake k dvacátému výročí jsem dohrál poprvé a hned po dokončení původní verze. Nejvýraznější změnou je technické zpracování. Grafika je mnohem propracovanější a jednotlivé lokace jsou krásně detailní. V každé lokaci je k dispozici několik bonusových materiálů od tvůrců hry. Jde o artworky, komentáře, srovnávací obrázky nebo rozhovory. Je to perfektní doplněk a už jen kvůli tomu jsem rád, že jsem se do této edice pustil. Díky přímému srovnání je krásně vidět snaha zachovat původní atmosféru lokací, což se většinou dost podařilo. Naopak postavy a především jejich animace jsou sotva průměrné. Bohužel autoři tuto nedokonalost někdy zbytečně zvýrazňují - například příjezd k zámku v Německu, kdyby byla cesta rovná působilo by to mnohem lépe. Nový dabing je dobrý a jde tak z počátku spíše o nezvyk. Nový hráči budou naprosto spokojeni. Škoda akorát ztráty slavných jmen. Hudba je stále skvělá, tady nemám co vytknout. Ovládání prošlo příjemným odlehčením, hraje se tak výrazně plynuleji. Pouze práce s inventářem není úplně pohodlná. Nově lze také zvýraznit aktivní objekty na obrazovce.

Příběh je samozřejmě naprosto shodný, ale přibilo několik hádanek a pár omezení. Některé lokace a tím pádem i činnosti nelze nyní splnit dříve než autoři chtěli. Pro nové hráče jde určitě o slušné ulehčení, nezískají tolik předmětů, které mají využití až za několik herních dní. Já se naopak zdržel řešením toho co jsem opomněl udělat, že nemohu tam a tam. Nové hádanky jsou zajímavým zpestřením. Po delší době mezi verzemi bych to asi označil za zbytečnou vatu, ale takhle hned po sobě udělá i malá změna radost. Ale ničemu nepřekáží, do hry dobře zapadnou a nejsou na dlouho. A například ukrytí klíče k hodinám vyloženě oceňuji, je to celkem realistické. Doprovodný komiks je tentokrát dostupný v elektronické verzi přímo z hlavního menu hry. Hra, včetně českého překladu, funguje bez problémů. Gabriel Knight si zachovává hodně dobrého z původní verze a přináší několik příjemných zpestření. To nejpodstatnější jako příběh, hudba a atmosféra je v obou verzích. Pokud jste hru nikdy nehráli, remakem chybu neuděláte. Pro fanoušky původního Gabriela je remake dobrou volnou už jen kvůli těm bonusům.
Návrat klasiky z první poloviny devadesátých let se skutečně vydařil. Starý Gabriel Knight se oblékl do nového, remasterovaného kabátu. Přestože na něj řada lidí nadává kvůli chladné grafice a slabší animaci, i tak je oproti původnímu dílu vidět obrovský pokrok a nové grafické ztvárnění nedělá tomuto remaku ostudu.

Samotná hra se nese ve šlépějích starého mustru, kdy hra nemá takový drajv, jako díla ze současnosti, ale naopak se pitvá i v těch nejmenších detailech velice kvalitního a zajímavého příběhu, na kterém jde vidět spousta nastudovaných materiálů a reálií od autorů. Většina logických úkolů zůstala při starém, přibyly jen některé nové, které plně zapadají do konceptu příběhu. I hudba Roberta Holmese zůstala vesměs původní, jen originální MIDI skladby byly převedeny do trochu modernějšího hávu, ale svým základem i zpracováním zůstávají věrné své předloze. Obdobně je na tom i dabing, kde se bohužel nezachovaly původní audio soubory, a tak bylo provést nové nadabování, které však také není špatné.

Kdo měl rád starého Gabriela Knighta, musí tuhle hru milovat (tvůrci navíc přidali zajímavou kroniku s informacemi ohledně starého vydání a přetváření do remaku). Kdo starého Gabriela nehrál, je nový remasterovaný kus tím pravým pro vyzkoušení. Máte jedinečnou příležitost vrátit se do zlaté éry adventur devadesátých let. Vyzkoušet si hru s neuvěřitelně propracovaným příběhem, která se ani v dnešní době neztratí a ve svém žánru patří ke špičce.

Pro: Starý dobrý Gabriel Knight v novém hávu

Proti: Občas slabší animace

Sním či bdím, nebo se tady opravdu někdo vytáhl s báječně vymazleným, do posledního nejniternějšího detailu věrným rýmejkem, ze kterého láska a úcta k původnímu dílu přímo vyzařuje?

Mphm, sen to nebude. Tohleto prostě JE Gabriel Knight. Takový, jakýho si ho pamatuju. Takový, jakýho jsem si ho zamiloval. Jo, je v tom hromada nabytečných novinek. Jo, v rámci celkového zjednodušení a zpřístupnění hry pro "novou generaci hráčů" (tedy ty, kteří si pod HC adventurou představí takovou Syberii, a pod výrazem "pixel hunting" si pravděpodobně představují osumdesátkovej simulátor myslivce) se tvůrcům nechtěně povedlo do hry zakomponovat pár menších absurdností, díky některým z nichž jsem se ve hře zasekl jenom proto, protože jsem si až moc dobře pamatoval tu nebo onu pasáž z originálu. Ale všechny tyhle malichernosti sere pes, když celkově to pořád prostě je staré dobré Gabe.

I nový voice cast musím jen pochválit. Přestože v prvních pěti minutách se mi ušiska až kroutila z Gabrielova hlasu, během následující hodinky jsem si zvykl. A napříč zbytkem hry jsem si ho dokonce až oblíbil. Ve finále se tomuhle týpkovi povedlo dostatečně věrohodně imitovat Timba Kari, přičemž tomu ale dal i dostatek svého vlastního a ultimátně musím tedy potěšeně zhlásat, že jeho celkový výkon hladce ten původní Timův zfouknul ze stolu. Ostatní postavy na tom nejsou o nic hůř.

Byť vytknout by se tomu dalo docela hafec (zejména pak to sliding puzzle, které svou přítomností vždycky akorát tak vyjadřuje lenost a nedostatek nápadů na straně tvůrců, tady ovšem je ještě ke všemu principiálně okoštěn od své mechanické podstaty...jinými slovy, prostě to v tý hře akorát kazí chuť a nemístně zdržuje), nemám k tomu žádný pádnější důvod. Kor pokud jste původní hru nikdy nehráli. Je pravda, že v podstatě každá z novinek (tedy všechno to, co do toho nově naši drazí ptáci ohniváci dovymysleli) stojí docela za vyližprdel, přinejmenším v přímém porovnání s původním materiálem, nicméně těchto novinek je naštěstí opravdu jen minimum, a tak v konečném doznění nijak zásadní vliv na zážitek nemají.

Pokud jste původní verzi nikdy nehráli, s klidem na duši jí přeskočte a dejte si rovnou tohle. Hlavní focus je stále na postavách a dialozích, které jsou naprosto dokonale identické. Jen se to hraje snáž a plynulejc. No a pokud jste původní verzi hráli, z téhle edice vyždímáte velice uspokojivou, nostalgickou jízdu. Win win.

Pro: Všechno důležité zůstalo nezměněno; nový voice cast; grafika; žůžové komixscény

Proti: Všechny nové prvky a nápady jsou docela na hovno - zdejší nápověda vás buď svým velice povedeným výběrem slov akorát tak ještě víc zmate, NEBO vás svou sekundární částí vyloženě čapne za pracku a vyhláskuje, co přesně musíte dál udělat; animace