Remake k dvacátému výročí jsem dohrál poprvé a hned po dokončení původní verze. Nejvýraznější změnou je technické zpracování. Grafika je mnohem propracovanější a jednotlivé lokace jsou krásně detailní. V každé lokaci je k dispozici několik bonusových materiálů od tvůrců hry. Jde o artworky, komentáře, srovnávací obrázky nebo rozhovory. Je to perfektní doplněk a už jen kvůli tomu jsem rád, že jsem se do této edice pustil. Díky přímému srovnání je krásně vidět snaha zachovat původní atmosféru lokací, což se většinou dost podařilo. Naopak postavy a především jejich animace jsou sotva průměrné. Bohužel autoři tuto nedokonalost někdy zbytečně zvýrazňují - například příjezd k zámku v Německu, kdyby byla cesta rovná působilo by to mnohem lépe. Nový dabing je dobrý a jde tak z počátku spíše o nezvyk. Nový hráči budou naprosto spokojeni. Škoda akorát ztráty slavných jmen. Hudba je stále skvělá, tady nemám co vytknout. Ovládání prošlo příjemným odlehčením, hraje se tak výrazně plynuleji. Pouze práce s inventářem není úplně pohodlná. Nově lze také zvýraznit aktivní objekty na obrazovce.

Příběh je samozřejmě naprosto shodný, ale přibilo několik hádanek a pár omezení. Některé lokace a tím pádem i činnosti nelze nyní splnit dříve než autoři chtěli. Pro nové hráče jde určitě o slušné ulehčení, nezískají tolik předmětů, které mají využití až za několik herních dní. Já se naopak zdržel řešením toho co jsem opomněl udělat, že nemohu tam a tam. Nové hádanky jsou zajímavým zpestřením. Po delší době mezi verzemi bych to asi označil za zbytečnou vatu, ale takhle hned po sobě udělá i malá změna radost. Ale ničemu nepřekáží, do hry dobře zapadnou a nejsou na dlouho. A například ukrytí klíče k hodinám vyloženě oceňuji, je to celkem realistické. Doprovodný komiks je tentokrát dostupný v elektronické verzi přímo z hlavního menu hry. Hra, včetně českého překladu, funguje bez problémů. Gabriel Knight si zachovává hodně dobrého z původní verze a přináší několik příjemných zpestření. To nejpodstatnější jako příběh, hudba a atmosféra je v obou verzích. Pokud jste hru nikdy nehráli, remakem chybu neuděláte. Pro fanoušky původního Gabriela je remake dobrou volnou už jen kvůli těm bonusům.
Návrat klasiky z první poloviny devadesátých let se skutečně vydařil. Starý Gabriel Knight se oblékl do nového, remasterovaného kabátu. Přestože na něj řada lidí nadává kvůli chladné grafice a slabší animaci, i tak je oproti původnímu dílu vidět obrovský pokrok a nové grafické ztvárnění nedělá tomuto remaku ostudu.

Samotná hra se nese ve šlépějích starého mustru, kdy hra nemá takový drajv, jako díla ze současnosti, ale naopak se pitvá i v těch nejmenších detailech velice kvalitního a zajímavého příběhu, na kterém jde vidět spousta nastudovaných materiálů a reálií od autorů. Většina logických úkolů zůstala při starém, přibyly jen některé nové, které plně zapadají do konceptu příběhu. I hudba Roberta Holmese zůstala vesměs původní, jen originální MIDI skladby byly převedeny do trochu modernějšího hávu, ale svým základem i zpracováním zůstávají věrné své předloze. Obdobně je na tom i dabing, kde se bohužel nezachovaly původní audio soubory, a tak bylo provést nové nadabování, které však také není špatné.

Kdo měl rád starého Gabriela Knighta, musí tuhle hru milovat (tvůrci navíc přidali zajímavou kroniku s informacemi ohledně starého vydání a přetváření do remaku). Kdo starého Gabriela nehrál, je nový remasterovaný kus tím pravým pro vyzkoušení. Máte jedinečnou příležitost vrátit se do zlaté éry adventur devadesátých let. Vyzkoušet si hru s neuvěřitelně propracovaným příběhem, která se ani v dnešní době neztratí a ve svém žánru patří ke špičce.

Pro: Starý dobrý Gabriel Knight v novém hávu

Proti: Občas slabší animace

Sním či bdím, nebo se tady opravdu někdo vytáhl s báječně vymazleným, do posledního nejniternějšího detailu věrným rýmejkem, ze kterého láska a úcta k původnímu dílu přímo vyzařuje?

Mphm, sen to nebude. Tohleto prostě JE Gabriel Knight. Takový, jakýho si ho pamatuju. Takový, jakýho jsem si ho zamiloval. Jo, je v tom hromada nabytečných novinek. Jo, v rámci celkového zjednodušení a zpřístupnění hry pro "novou generaci hráčů" (tedy ty, kteří si pod HC adventurou představí takovou Syberii, a pod výrazem "pixel hunting" si pravděpodobně představují osumdesátkovej simulátor myslivce) se tvůrcům nechtěně povedlo do hry zakomponovat pár menších absurdností, díky některým z nichž jsem se ve hře zasekl jenom proto, protože jsem si až moc dobře pamatoval tu nebo onu pasáž z originálu. Ale všechny tyhle malichernosti sere pes, když celkově to pořád prostě je staré dobré Gabe.

I nový voice cast musím jen pochválit. Přestože v prvních pěti minutách se mi ušiska až kroutila z Gabrielova hlasu, během následující hodinky jsem si zvykl. A napříč zbytkem hry jsem si ho dokonce až oblíbil. Ve finále se tomuhle týpkovi povedlo dostatečně věrohodně imitovat Timba Kari, přičemž tomu ale dal i dostatek svého vlastního a ultimátně musím tedy potěšeně zhlásat, že jeho celkový výkon hladce ten původní Timův zfouknul ze stolu. Ostatní postavy na tom nejsou o nic hůř.

Byť vytknout by se tomu dalo docela hafec (zejména pak to sliding puzzle, které svou přítomností vždycky akorát tak vyjadřuje lenost a nedostatek nápadů na straně tvůrců, tady ovšem je ještě ke všemu principiálně okoštěn od své mechanické podstaty...jinými slovy, prostě to v tý hře akorát kazí chuť a nemístně zdržuje), nemám k tomu žádný pádnější důvod. Kor pokud jste původní hru nikdy nehráli. Je pravda, že v podstatě každá z novinek (tedy všechno to, co do toho nově naši drazí ptáci ohniváci dovymysleli) stojí docela za vyližprdel, přinejmenším v přímém porovnání s původním materiálem, nicméně těchto novinek je naštěstí opravdu jen minimum, a tak v konečném doznění nijak zásadní vliv na zážitek nemají.

Pokud jste původní verzi nikdy nehráli, s klidem na duši jí přeskočte a dejte si rovnou tohle. Hlavní focus je stále na postavách a dialozích, které jsou naprosto dokonale identické. Jen se to hraje snáž a plynulejc. No a pokud jste původní verzi hráli, z téhle edice vyždímáte velice uspokojivou, nostalgickou jízdu. Win win.

Pro: Všechno důležité zůstalo nezměněno; nový voice cast; grafika; žůžové komixscény

Proti: Všechny nové prvky a nápady jsou docela na hovno - zdejší nápověda vás buď svým velice povedeným výběrem slov akorát tak ještě víc zmate, NEBO vás svou sekundární částí vyloženě čapne za pracku a vyhláskuje, co přesně musíte dál udělat; animace

Tak tohle bylo hodně nekonvenční. Po dohrání už chápu, proč je tahle hra tak oblíbená. Ze začátku bylo ale obtížné zvyknout si na spoustu jejích unikátních „vlastností“. První dojem byl strašný.

Grafika mi připomínala levné hidden object hry, dabing hlavní postavy a její (falešný?) přízvuk se špatně poslouchal, popisy předmětů přednášela nějaká otrávená černoška, a na pozadí hrála hudba jako ze stoletého zábavního parku, která mi duněla v hlavě pořád dokola s tou samou melodií. Bylo to, jako kdyby mi někdo namířil do obličeje svítilnu.

Nejzvláštnější na hře je asi kombinace moderních prvků s těmi zastaralými. Inventář je hodně nešikovný, manipulace s předměty a interakce s okolím neohrabaná. Na druhou stranu tu je možnost přejít do mapy odkudkoliv, a tvůrci hráče nenutí zbytečně koukat na to, jak postava přechází celou obrazovku nebo vchází do dveří.

Lokace jsou rozházené po „mapě“, která vlastně ani není mapa. Vypadá to strašně random, skoro jako palubní desky starých Citroenů.

Občas se objevily nějaké bugy, hra mi párkrát zamrzla, chyběl kus dialogu a podobně. Ale to byly jen maličkosti.

Zápletka byla zajímavá, o voodoo jsem se nikdy nijak nezajímal, takže to pro mě bylo něco nového. Až na ty sny mi to docela sedlo.

Celkově na mě ta hra alespoň ze začátku působila lacině a nepříliš povedeně. Ale teď vím, že je prostě jen jiná. Zvláštní, ale v dobrém slova smyslu. Vypravěčka se mi nakonec zalíbila, a ke konci jsem si od ní nechal popisovat skoro všechno. Dohrál jsem ji spokojen, i když mě trochu děsí ty podivnosti, které mě asi čekají v druhém dílu, který pokud vím remasterovaný nebyl.

Od teď se budu do každé konverzace snažit zakomponovat větu „Do you know anything about snakes?“

Pro: příběh, postavy, Shot 'Em Yay Guh

Proti: první dojem

Vzpomínám na doby, kdy vyšel vánoční Level, u kterého byla na cover CD plná verze původního Gabriel Knight: Sins of the Fathers společně s demoverzí elektronické encyklopedie Star Wars: Behind the Magic. Tyto vzpomínky jsem si oživil remasterem Gabriel Knight: Sins of the Fathers - 20th Anniversary Edition v polovině tohoto roku a musím říci, že se povedl.

Příběh od slavné Jane Jensen pojednává o majiteli knihkupectví Gabrielu Knightovi, který si přividělává jako spisovatel a občas pomáhá svému bývalému spolužákovi, detektivu Moselymu, kterého namluvil Mark Hamill, jako odborný konzultant specializující se na historii a okultní vědy. Ten nyní vede vyšetřování záhadné série voodoo vražd, do nějž se postupně zaplétá i Gabriel Knight a jeho krásná sekretářka japonsko-amerického původu Grace Nakamura. Samotné pozadí příběhu má původ v dvě stě let starých čarodějnických procesech a pojednává o něm elektronická verze komiksu, která je v rámci remasteru přístupná přímo v menu hry. Nechybí samozřejmě, ani bonusové materiály zachycující vývoj hry, které se postupně demykají, jak postupujete příběhem. Postup je, jak už to v adventurách od Sierra On-Line bývá, znázorněn ukazatelem bodů získaných prozkoumáváním světa a řešením hádanek.

Hra samotná je klasická point & click adventura, přičemž remaster se dočkal zjednodušení ovládání a není tak nutné klikat na jeden z nabídky osmi příkazů (push, pull, take...) jako u původní verze. Zlepšení se dočkala také grafika (Malia Gedde vypadá pořád sexy exoticky :-) ) a remasterován byl i skvělý soundtrack. Přibyly některé scény a hádanky, ale zase si velmi mírně "pohoršil" dabing postav. Ten je povedený a hlasy sedí, ale chybí slavná jména původní verze (Tim Curry, Mark Hamill, Michael Dorn či Leilany Jones).

Příběh se odehrává převážně v New Orleans, ale zavede hráče i do německa a do Afriky. Je vyprávěn pomocí komiksových stripů a jednotlivé lokace jsou zpracovány opravdu dobře. Dýchá z nich exotická a tajemná atmosféra New Orleans a na rozdíl od lokací v jiných hrách si je pamatuji dodnes. Celá hra je zakončená strhujícím a dramatickým finálem kde na vás čeká morální volba, která ovlivní samotný záběr a vyznění příběhu. Tuhle hru můžu jedině doporučit a právem patří mezi "hry, které si musíte v životě zahrát".

Pro: Příběh, hudba, atmosféra.

Proti: Nic mě nenapadá.

Jelikož jsem originál nehrál a nemohl jsem si nevšimnout popularity téhle série, tak jsem rovnou naskočil do HD verze a upřímně to bylo vcelku rozporuplná seznamka, která ale skončila happyendem.

Jakožto hráč adventur, tak mou povinností je doplnit vzdělání ve hrách, které nějakým způsobem ovlivnili tento žánr a hra Gabriel Knight je s tímto žánrem často skloňovaná. Takže nezbývalo než si hru obstarat a vrhnout se do ní.

I když jsem originál nehrál, tak jsem viděl screeny samozřejmě a porovnání mne celkem dostalo, HD verze je opravdu udělána hezky. Grafika je fakt pěkná, postavy jsou taky fajn, jenže ani tato hra se nevyhnula některým bugům. Stalo se mi, že třeba Gabriel vstal z postele a začala se mu protáčet hlava jako kdyby byl na kolotoči, občas mizely postavy, předměty, ale naštěstí to nebylo nic, co by ovlivnilo průchod hrou, takže tyhle kosmetický vady moc nevadí, ale i tak by člověk čekal, že to neuvidí, ale v pohodě.

K dabingu postav nemám co říct, originální dabing jsem neslyšel a tento byl v pohodě. Jasně, Gabriel může mít ze začátku nezvyklý hlas, ale zvyknete si velice rychle a zbytek postav taky úplná pohoda a celkové provedení dabingu se mi líbilo, ani na mne nepůsobilo, že by si to některý herec jen tak odbyl.

Ale teď už k tomu nejdůležitějšímu a tím je příběh. Já musím říct, že mne vcelku zklamal. Nebyl špatný, to vůbec ne, ale čekal jsem teda více, větší temnotu a lepší vyústění, jasně voodoo tematika je zajímavá a neobjevuje se ve hrách tak často a některý momenty jsou hororovější a napínavý, ale celkově to na mne nepůsobilo ani jako thriller. Asi za to může i občasné odlehčení a volba hudby, která jednak byla skvělá, ale na druhou stranu se mi moc do pozadí nehodila. Ale já tomu prd rozumím a proto nechci tím nikoho naštvat, jen dávám svůj pohled. Jinak hra obsahuje hodně dialogů a je vcelku ukecaná, každý rozhovor obsahuje opravdu hodně témat a to mám rád a to jsem si užil. Celkově ani nějaké šílené kombinace předmětů tu neproběhly a vše se dá tak nějakým způsobem pochytit až ale u některých puzzlů, tam je to prostě ostrý a u některých jsem se zapotil.

Ale za to dávám hře palec nahoru, hra není pro úplné začátečníky a nemaže se s vámi, ale co je výhoda, že když něco zapomenete, hra se nezasekne, ale dovolí vám se vrátit zpátky na místo a udělat ten danej úkon. To mne opravdu překvapilo a bylo to fajn.

Takže ve výsledku jsem byl opravdu rád za tuhle zkušenost, ale jak říkám, nejspíše se už k týto adventuře nevrátím. Příběhově je to fajn a temnější zápletky vyhledávám, ale celkový zpracování není moc pro mne, ale chápu, proč je tahle série tak oblíbená, hra se hrála dobře a odsýpala a neztrácela tempo, naopak čím víc jste se blížili ke konci, tím to bylo zajímavější.

Pro: voodoo tematika, dabing, jedna z těch těžších adventur, není úplně krátká, zajímavý soundtrack, ke konci hra nabírala na atmosféře

Proti: pro někoho to může být těžký, grafické bugy, celkem vysoká cena