Forgotten Realms: Demon Stone

14.09.2004
17.11.2004
09.12.2004

Demon Stone je žánrový spin-off neuvěřitelně rozvětvené a úspěšné série fantasy RPG her, postavených na licenci světa Dungeons & Dragons, který vytvořili Gary Gygax a Dave Arneson, když roku 1974 vydali první D&D deskovou hru a započali tak celý fenomén.

Válka mezi orky svedla tři hrdiny, bojovníka Ranneka, mága Illiuse a zlodějku-zbojnici Zhai na jedno místo. Tím je bitevní pole, poblíž krystalových dolů Gemspark, v zemi Damara. Velký červený drak, bez milosti pálící svým chrlením ohně obě znesvářené orčí armády zažene hrdiny do hlubin krystalových dolů, kde bojují, odkud se následně snaží dostat na povrch. Místo toho se však dostávají stále hlouběji do starodávných sálů a komor, kde omylem z artefaktu „Demon Stone“ osvobodí pradávné zlo. Jedná se o pána rasy Slaadů, Ygorla a gythianskou generálku, Cireku. Oba kdysi v kameni uvěznil mocný mág Khelben Blackstaff, protože válka, kterou vedli, decimovala celou zem. Teď jsou však znovu na svobodě a chtějí pokračovat se stejnou ničivostí v tom, co rozpoutali. Dokáží hrdinové zastavit zlo, které sami vypustili na svět?

Tři hratelné postavy, mezi kterými jde během hry volně přepínat, v této akční rubačce s RPG prvky, představují tři styly hratelnosti. Rannek si rozumí s chladnými zbraněmi a vyznává přímou konfrontaci. Illius se vyzná v kouzlech a boji s holí. Zhai zas zabíjí zpoza stínů, často zcela nezpozorována. Dýky a mrštnost jsou její odpověď na brutální sílu. RPG prvek hratelnosti spočívá v postupném levelování hrdinů, spojeném hlavně ve vylepšování technik boje. Zvládnutí nových, komb a kouzel je potřebné pro úspěch v boji proti různým monstrům a přisluhovačům zla, kterým se dobře sehraná trojka, na své pouti podzemím, i nadzemím Damary, postaví. Z některých nepřátel po zabití padají lektvary, ozdravné svitky, peníze, i vrhací zbraně, kterých může Rannek nést 15 a Zhai dokonce 25.

Demon Stone je tedy akční hra, už jen dle uživatelského rozhraní, určená primárně pro konzole, jako byly PS2 a Xbox. V menu hry chybí šipka a možností nastavení grafiky je minimum. Přednosti této hry jsou ovšem jiné. DS především v co nejpřístupnější formě otevřelo svět D&D novým fanouškům a pokusilo se jej podat ve stylu filmového zážitku. Příběh napsal R. A. Salvatore a na dabingu se podíleli třeba Patrick Stewart, či Michael Clarke Duncan. Nominace na cenu od Academy of Interactive Arts & Sciences a BAFTA, bylo pro hru mnohem lepší propagací, než nepříliš pochvalné recenze.

Rubačka(už jsem chtěl psát Hack&slash, ale používal jsem to i jako označení žánru Torchlightu. Je o opravdu tak podobné?) ze světa Forgotten reamls? Sem s ní. Rubačky jsou zábava (i když poslední co jsem hrál, byla Golden Axe) a svět Forgotten realms mám překvapivě rád (tímto zdravím dragonlance za pomocí mého prostředníčku).

A co jsem dostal? Dobrou rubačku.

Všechny tři postavy jsou od sebe dostatečně rozdílné, navíc je bonus, že za ně hrajete zároveň, až vás přestane bavit metat firebally jako mág, přehodíte se do drowí assasinky nebo lidského bojovníka.

Prostředí a nepřátelé(kdo hrál IWD či BG bude většinu z nich znát) se mění dostatečně rychle, aby se člověk nezačal nudit. Sem tam je vložena mise především pro drowku - stealth přístup, který není nijak extra obtížný a rozhodně hru zpříjemní.

Další zpestření je v "levelování"/nakupování vybavení, takže budete dokupovat +5 prsteny, +4 brnění, +3 jedové dýky, Melfovy kyselinové šípy, Otulikovu kouli...

Dalším plusem je jedna sekvence, v které na moment přeberete vládu nad známým rubačem Drizztem Do'Urdenem.

Pro: Pohodová hratelnost, nakupování, Drizzt, občasné zpestření

Proti: Pro někoho je to pořád jen rubačka.

Hra je - tak ako je uvedené v popise - pokračovateľom klasickej línie mlátičiek á la Golden Axe, ktorej hlavný princíp spočíva v premlátení sa z jednej obrazovky do druhej, medzi ktorým sa odohráva zväčša klasický príbeh. Príbeh je tentoraz zasadený do populárneho sveta Forgotten Realms, a teda má všetky náležitosti, ktoré k tomuto svetu patria. Čo hre nemožno vytknúť, je naozaj podarená výprava, vrátane dabingu.

V rámci svojho žánru hra ničím nevyniká - skrátka idete a keď dokončíte príslušný "stage", v medzi obrazovke si vylepšíte svoje postavy - nakúpite im podporné vybavenie a hor sa do ďalšieho boja s rojom nepriateľov. Skrátka systém veľmi podobný automatovým D&D hrám (Tower of Doom a Shadow over Mystara) od Capcomu.

Vzhľadom na vzácnosť podobného žánru na PC je to celkom zaujímavé spestrenie hráčskeho portfólia tejto platformy. Kde samozrejme nechýba ani kooperatívna hra, dvoch hráčov na počítači, čo sa tiež už dnes na domácich počítačoch príliš nevidí. :-)

Pro: prostredie, dabing, výprava, fernetická hrateľnosť, viac hráčov na jednom počítači

Proti: klišé príbeh, ale to len tak mimochodom :-), hra je krátka

Sedmnácticédéčková kompilace Ultimate Dungeons and dragons v sobě kromě provařených hitů od Bioware skrývá i věci, o kterých jsem předtím ani neslyšel, natož abych je hrál. V případě Demon Stone to ani pořádně hrát nejde, neboť konzolová rubačka s tunami nepřátel a boss fighty ztěžovanými všudypřítomným trashem je pro mně za hranicí zvládnutelnosti. Novou myš jsem kupoval nedávno (teď už vím, proč byla ségřina stará v tak příšerném stavu;) a nemám chuť si ji zlikvidovat frenetickým klikáním. Vůbec přednastavené namapování kláves má do ergonomie daleko, předvídatelný to relikt konzole. Vím dobře, proč se od nich držím dál... A teď vzhůru na Youtube vychutnat si příběh - protože namluvení, vzhled postav i hudba jsou velmi dobré a grafika obecně ucházející...