FIFA 15

Tak jako každý podzim, i ten v roce 2014 přinesl další díl z populární série FIFA. Nový díl obsahuje 35 licencovaných lig, přes 600 klubů a 41 licencovaných stadionů. Česká liga ve hře opět chybí, do série se však vrátila turecká Süper Lig. Mezi herní režimy se vrátil turnajový mód, jinak je vše při starém - nechybí populární FIFA Ultimate Team, Kariéra, Be a Pro, trénink, online sezony a další.

Tvůrci vylepšili ve FIFA 15 hlavně animace, ovládání míče, brankáře a pohyby hráčů v poli, dále pak přidali řadu nových triků a fintiček pro překonání soupeřovy obrany. Další novinkou je nové zpracování emocí, kdy se například po faulu hráči rozčilují a postrkují, nebo naopak pochválí za dobře odvedený zákrok.

FIFA 14 nabídla nové Ignite engine pro konzole PS4 a Xbox One, ve FIFA 15 se k nim připojilo i PC. Hra vyšla i na starou generaci konzolí, tam však ještě pod starším Impact engine. FIFA 15 kvůli novému enginu vyšla bez českého rozhraní i komentáře.

@Cobot (19.12.2015 01:35): S patnáctkou chybu neuděláš, i když má pár věcích rozbitých, ty napravuje FIFA 16. Není to ale nic vážného, patnáctka je zábavná a nějaký patch s českou ligou na to taky najdeš :)

FIFA 16 už klepá na dveře a novináři výborně hodnocené Pro Evolution Soccer 2016 je už dokonce venku, takže jsem si řekl, že neuškodí ohlédnutí za FIFA 15, u které jsem strávil nějakých 260 hodin plných zábavy i naprostého zoufalství. Ve výsledku to totiž není špatný fotbal, ale obsahuje dost velké množství nedostatků, nelogičností a jednoduše i blbostí, které mi pily krev prakticky od prvních hodin.

Nejdřív bych však nejdřív shrnul klady. Ty jsou u této série vlastně jasné - výborná prezentace, licence, grafika, slušně zpravované herní mody, fajn atmosféra, emoce. I hraní jako takové je zábavné, byť lehce arkádové, ale pro větší realističnost se holt chodí ke konkurenci. Přesto má gameplay pár vlastností, které mi vadily. Přišlo mi, že napadá jen hráč kterého právě ovládáte, a to i při nastavení týmového pressingu. Na vyšších obtížnostích hrají všichni jak Barcelona, nátlakový fotbal s milionem přihrávek kolem vápna. Tohle naštěstí částečně vyřešilo lepší nastavení sliderů, na internetu je hodně tipů jak je nastavit tak, aby hra působila reálněji. No a poslední věcí je defenzíva, která mi přišla až moc průchozí jak na straně hráče, tak u soupeře (AI).

Jinak co se týče AI, její taktické schopnosti jsou naprosto komické. V trenérském režimu či FUT jsem si to ještě tak neuvědomil, ale pocítil jsem to až v modu kariéry hráče. Nebavilo mě hrát jen za jednoho hráče na trávníku, ale FIFA obsahuje fajn funkci hrát za celý tým, ale veškeré nastavení taktiky, střídání a přestupové období má na starosti stále UI. Ať hrál můj hráč jakkoliv, byl střídán v cca 55 nebo 70 minutě. Vždycky. Jedinou vyjímkou bylo hostování v Bournemouth, které hrálo na dva útočníky, takže tam se někdy zadařilo a hráč hrál do konce. V týmech s jedním útočníkem vždy střídání. Ať hrál hráč špatně nebo dal čtyři góly, šel dolů, za jakéhokoliv stavu.

Taktika při hře byla taky zvláštní, UI neváhala hrát na tři obránce, pokud tým prohrával. To není špatně. Ale i pokud jsem na poslední chvíli zápas otočil a UI už neměla střídání, stále se hrálo na tři obránce, což způsobilo dost nervózní situace vzadu - wtf? Přestupy byly také tragédie, hra kupovala za Arsenal slabé hráče jako Zeca, a prodala Gabriela a Mertesackera. Tím se paradoxně zvětšila zábavnost zápasů, protože díky obranné dvojci Hayden - Chambers končily zápasy proti silnějším soupeřům 4:3 (vs. City a Chelsea:)).

Nejvíc času jsem samozřejmě věnoval kariéře trenéra, ke kterému mám jen jedinou výhradu, a to je docela nízký budget na nákup hráčů. Jinak jsem byl s tímto modem spokojen a považuji ho za nejlepší. Zkoušel jsem i FUT, je to fajn změna, ale jakmile jsem si vytvořil top tým, trochu mě omrzel.

Celkově je FIFA 15 slušný fotbal a i přes chyby vypsané výše je rozhodně nadprůměrnou hrou, což dokazuje i počet hodin, které jsem u ní strávil.
Další FIFA která se povedla, grafika byla ve své době provedená na jedničku, bohužel tváře méně známých hráčů či fanoušci to značně kazí. Hlavní poznávací znamení tohoto ročníku - sprint. Stačí vzít juniora a bez větších obtíží proběhne celé hřiště, někteří obránci (koukám na tebe Mertesackere) mají přímo nadpozemskou rychlost které se ani Usain Bolt nerovná (kdyby byl v tomto ročníku vím kterého hráče bych hned bral).

Co je ohromné plus jsou rozhodčí, snad jsem nezažil ročník kde by byli tak perfektně vybalancovaní sudí (opravdu ve všech módech). Režim manažera opět stejný jako v dalších ročnících, akorát s drobným vylepšením, můžete žádat majitele klubu o finanční prostředky což se svým způsobem hodí když máte finanční krizi ale zbytečné to hru zjednodušuje.

Jinak musím pochválit Ultimate Team protože to byl první ročník kde mě celkem bavil.

Obecně to je dobrý ročník, to co u mě prodloužilo životnost tohoto dílu byla neoficiální česká liga která se tvůrcům povedla a mají za mě velký palec nahoru, pokud máte PC a chcete vidět české týmy v pohárech tak si ho určitě obstarejte.

Pro: Nejlepší rozhodčí, opět zlepšená hratelnost a grafika, výborné módy (ale od fanoušků)

Proti: Místy stále nesmyslné zákroky, střely apod.

Průměrná hra, ale naprosto příšerný fotbal. Prezentace se zlepšila, grafika je zas o kousek hezčí, vše vypadá v pohybu skoro jako fotbal - dokud se nezačne hrát. To co následuje, nemá s fotbalovou simulací nic společného a věrohodněji působí i Pro Evo na PS1. Nesmyslně útočící, absurdně si (ne)nabíhající, kličkující AI je děsivá už v single player. Peklo ale nastává teprve v online režimu. V single player si přeci jen můžete na fotbal alespoň pokusit hrát, ale v mutiplayeru se z toho stává ta pravá arkáda plná šílených kliček, sedmdesátimetrových sprintů a akcí typu "přihrávka na střed, přihrávka kolmicí na vápno, spint, 3 kličky, gól" v tempu fotbal krát 3. U demoverze PES 15 jsem se bavil víc, než u celého díla od EA.

Pro: Technická stránka věci, grafika, licence, animace, góly.

Proti: Arkádová, akční, nefotbalová gameplay.