FIFA 16

22.09.2015
24.09.2015

FIFA 16 je dalším dílem každoročně vydávané série fotbalových simulací. Největší novinkou oproti předešlým ročníkům je přítomnost dvanácti ženských reprezentačních výběrů. Herními novinkami jsou lepší defenzivní obratnost hráčů, nové možnosti v souboji o míč nebo taktika týmového bránění. Dále bylo vylepšeno centrování a přidány nové možnosti zpracování míče, které byly vytvořeny za pomoci snímání pohybů Lionela Messiho. V režimu kariéry přibyla možnost trénovat s hráči mezi zápasy a zlepšovat tak jejich jednotlivé atributy, v manažerském režimu pak byly vylepšeny možnosti transferů hráčů.

Hra běží na Ignite enginu a obsahuje nové styly počasí, několik stovek autentických fanouškovských pokřiků a rozhodčí používají sprej pro označení standardek. Hrát se dá na 78 stadionech včetně 50 skutečných. Na obalu hry se v různých regionech objevují hráči, které si zvolili sami fanoušci, včetně tří hráček.

Fifu 16 bych označil jako vylepšenou verzi předchozího dílu. Odstraněny byly různé malé nedokonalosti při hraní a hra je tak plynulejší, celkový gameplay je vylepšený a přijde mi, že kombinace je zde důležitější než v předchozích ročnících. Dokonce bych se nebál říct, že se Fifa trošičku přiblížila reálnému fotbalu, nebo minimálně není až tak arkádová jak tomu bylo v minulosti.

Co se týče novinek, nejvíc pozornosti na sebe strhly před vydáním ženské národní týmy. Teď, téměř po roce, popravdě už nikoho nezajímají, ale po zakoupení hry si za ně asi většina lidí zahrála. Říct se k tomu dá snad jen to, že týmů je 12, jediným turnajem že Women's International Cup a chybí Japonsko :( Jako jednohubka fajn, člověk si turnaj jednou zahraje a tím to končí. Tak uvidíme jestli dostanou ženy příště více místa.

Vylepšení režimu kariéry vítám nejvíce. Dobrá věc jsou předsezonní přípravné turnaje proti silným týmům, za které dostane vítěz dokonce slušný peníz, a je zde lepší možnost vyzkoušet více hráčů a variant, protože lze KONEČNĚ v přátelských zápasech vystřídat víc než 3 hráče. Druhou povedenou novinkou je trénování hráčů mezi zápasy a zlepšování jejich vlastností. Čili je snazší vytrénovat si mladíka do prvního týmu bez toho, aby ho hráč musel často dávat na soupisku nebo jej posílat na hostování, kde stejně nehrál.

Nejvíce času jsem letos strávil ve FUT, ve kterém přibyl zajímavý prvek jménem Draft. Ten je zábavný. Vstupné stojí 15000 coinů a hráč si vytvoří nový tým, ale jen na maximálně čtyři zápasy draftu. Turnaj je totiž vyřazovací a kvalita odměny se zvyšuje po každém zvládnutém kole. Po vyhrání všech čtyř kol je tedy odměna nejlepší. Odměnou jsou balíčky karet a problém je, že v singleplayeru je jen málokdy cena taková, aby se hráči vrátilo těch 15 000 i při vítězství v turnaji. V multiplayeru tomu tak není, ale zase je dost těžké vyhrát všechny čtyři zápasy :D Jinak je FUT stejný, ale přijde mi, že ve Fifě 15 byly (pokud mi paměť ještě dobře slouží) lepší ceny za vítězství v jednotlivých divizích. Tady jsou to hlavně coiny a pokud balíček, tak jeden a dost špatný (obyč. zlatý balíček, nebo balíček kontraktů apod.). Jako by nás EA nutilo kupovat si drahé balíčky za reálné peníze, že?

Samozřejmě hra obsahuje i nějaké nedostatky, například AI hráčů soupeře v singleplayeru je občas na zabití (tolik přihrávek vzadu si nevymění ani Mertesacker s Koscielnym za celou půlsezonu jako AI v jednom zápase). Obtížnost Legendární a Ultimátní, to je jako hrát proti Supermanům, Chuckům Norrisům a Lordům Bendtnerům naráz, ale vyhrát se dá. S vypětím všech sil. Hodně nadávek. Sprostých. A břevna a tyče padají podezřele často.

V současnosti se blížím 300 hodinám a Fifa 16 mi přijde o něco zábavnější než patnáctka. Na jednu stranu je to ta stará dobrá Fifa, která se vlastně nemění, ale na druhou stranu, vylepšení hratelnosti je znát a prožitek ze hraní je výborný.

A samozřejmě - licence, atmosféra, prezentace, tím vším je Fifa stále neskutečně silná.
Fifa kterou hraji dodnes a kde jsem si stáhl i Českou ligu. Něco přes 500 hodin zábavy. Co mě vadilo to bylo v FUT zdržování hráčů, nebo když se hráč odpojil během zápasu jen proto že prohrával. Je dobře že to v nové fifě trochu vylepšili. Novinkou byli ženské týmy, ale popravdě jsem to hrál jednou a moc mě to nezaujalo. Taková chvilková záležitost. Nejvíce času jsem strávil u kariéry. Je to hodně tím že ve FUT, nebo i v sezóně online se mi hodně stávalo že buď manažeři naschvál kouskovali hru, anebo to rovnou vypnuli. Před začátkem sezóny je docela fajn předsezónní turnaj, docela se mi líbila i atmosféra na stadionech. Co je špatně? Dlouho jsem si zvykal na přechod z obtížnosti profesionál na světová třída. Je to proto že i nehorší tým na celé Fifě (pro zajímavost Irský Finn Harps) si dokáže mezi sebou přihrávat se samozřejmostí Barcelony. Ano míče jim taky občas odskočí, ale některé přihrávky a centry přesně na nohu to není u takových týmů normální. Celkově jak počítač chce držet míč tak je obtížné ho vzít. Dále se mi nelíbilo co předvádí v závěrech zápasů sudí. Nastavení trvá zhruba tak dlouho, dokud počítač útočí a jak se dostanu k míči tak je zapískán konec. Podle mě jde o chybu a není to náhoda. Fifa 16 je ale pro mě srdeční záležitostí. U žádné jiné hry jsem tolik času nestrávil.