fak: Jo, doufám, že někdo (je mi to blbý tak říkat, udělal bych to já, kdybych na to měl skill :)) udělá plug-in s písečnou bouří, kde by byla minimální viditelnost (i pro nepřátele), případně by mohla při delším pobytu v ní zraňovat a tak by si člověk musel hledat úkryt.
Včera jsem dal Falloutu3 4 hodinky hraní aq fakt jsem s tou hrou spokojenej. Prozkoumávám lyvý dolní roh mapy a plním různý úkoly, mastím si postavu, prostě krása. Východy slunce nemají chybu, ale nějakou bouřku by to taky chtělo... Fakt takhle už jsem se dlouho nebavil. Zrovna řeším quest s Ghúlama v metru.
Taky jsem si po těch kecech o milionu a jednom různých koncích říkal, že některé questy budou vzpomenuty v závěrečné animaci...
hele, me nedela problem otevrit si pak fo3 wiki a najit si to, me jde prave o to ze jsem udelal to cos napsal a hra me bez milosti odrizla od vseho s tim questem spojenym, co me pritom ale dal zajima. A urcite ty vec neprestaly existovat v momente kdy jsem dokoncil quest, ze. Proste v tomhle smeru je to odflaknute.
pipboy: úkol s Androidem má více řešení - můžeš dědkovi dát kus šrotu a tím vše skončí a vlastně se ani nedovíš, o koho jde.. anebo po něm pátrat a o Společenství se také dovzvíš více... I když souhlasím s tebou, že mnoho úkolů a podúkolů mohlo být v pipboyi zapsáno.
A hlavně pokud kromě Three Doga a 3D je všechno ostatní špatný, tak proč dal hře 65%?!?!?! 65 procent je nadprůměr.
Sleduju že o tom vím úplný kulový, takže omluva. Jednoduše jsem nevěděl tyhle skutečnosti.
fak: Třeba Troika. Těžko říct, kdo všechno měl ještě o značku zájem, Interplay se o tom nešířilo. Označovat Fallout jako mrtvou značku se mi taky moc nezdá. Podle mě na velké prodejnosti Fo3 má kromě jiného velký podíl právě značka. Fallout je prostě pojem a ikdyž spoustu Fallout fandů na Fo3 nadává, tak si ho zároveň koupili.
Mam pocit ze tam byl zajem od par studii poskladanych z byvalych BI, ci ne?
Bohužel do zákulisí tohoto vyjednávání nám nebylo umožněno pořádně nahlédnout, ale v té době ještě živá Troika, zájem projevila, ale prachy neměla. Obsidian se teprve formoval a na tohle vůbec neměl. Pak tady byli příživníci z Německa co dělali The Fall a ti vykřikovali, že zájem mají a dokonce prý najdou místo i pro lidi z Black Isle. Bioware mlčel. A pak tady byl náš vítěz, Bethesda.
Hex: Na druhou stranu, měl někdo jiný zájem dělat Fallout?? Myslím že se o to nikdo zrovna nepral.
Fallout byla mrtvá značka?!? Vždyť Bethesda koupila práva půl roku na to, co Interplay zaříznul Van Buren.
MtM: Ok ok, je to RPG.. na můj vkus sice až moc akční a zjednodušené, ale dobroš, nechám toho.
Fallout to je.. sice jiný než předchozí dva díly, ale je.. A poměrně povedený. A pokud se najdou rozumní pluginisté (tj. ne mody typu: přidává hyperultra megazbraň, která na jeden prd semele celou Megatunu), může to být vskutku parádní záležitost. A když k nim přidáte rozlehlost světa, ve kterém JE co objevovat, bude znovuhratelnost na velmi slušné úrovni.
Pipboy: Díky moc. už na to koukám..Hlavně aby mi fungovaly savy a bude to ok.
Dumec: Taky díky...
ME by som nechal spat, pretoze by to opat prinieslo len zlu krv (ano ME je RPG ;)), a zbytocnu debatu o tom, co je RPG, co neni. Od coho to zavisi a ako sa na to kto pozera.

Ked sa pozeram na Fallout ako na pokracovatela serie, tak F3 ma casti, ktore su viac alebo menej horsie ako u predchodcov. V niecom suhlasim s Vavrom aj pipboyom... Zas na druhej strane naco sa s tym zahadzovat. Podstatny je vysledny dojem a ten je (na moje prekvapenie) dobry.

Fallout bola mrtva znacka. Uprimne by po nej ani pes nestekol, keby si v Bethesde nepovedali, ze to skusia. Tazko tak obvinovat Bethesdu z ryzovania. Z mrtvoly toho vela nevytazis. A bolo na Bethesde aby znacku revitalizovala a presvedcila novych zakaznikov, ze ich hra za nieco stoji. Fallout 3 je iny, ale imho stale Fallout.

Iste najdete velke mnozstvo ludi, ktori sa drzia prislovia "Radsej ziadny Fallout ako Fallout 3" ja som skor za ono klasicke "Lepsi Fallout 3 ako dratom do oka." :) Obzvlast ked to nie je zla hra. Inak by sa uz clovek do sveta Falloutu v zivote nepozrel. Otazkou ostava, ci sa Bethesda pouci a pripadny dalsi Fallout bude lepsi (podla mojich pesimistickych skusenosti...ehm, nemyslim si :) ).
Já jsem s novým Falloutem spokojený.. zatím se zdržím nějakých podrobných popisů, dokud ho nedohraju, ale co se týče článku p. Vávry - no, on je znám svým ostrým a rejpavým jazýčkem. Tento článek má v sobě hodně pravdy, ale většina se zabývá věcmi, na něž má 10 lidí 10 různých názorů. Třeba level desing mi přijde kvalitní (Hotel opravdu má skladbu chodeb a místností jako hotel, nemocnice také.. snad jen ty zatáčky v metrech - no budiž, hnidopištvo:), side questy nejsou rozhodně tak špatné (main quest sice nedosahuje úrovně předchozích falloutů, leč žádná dekadence to taky není). Ano postavy jsou poněkud plošší (i když některé si taky zapamatujete (ex. Moira s tou její příručkou)), ovšem povzdech, že: "Vám zadají úkol, odmluví si svoje a pak jsou neaktivní".. nějak jsem si nevšiml, že by to v předchozích dílech bylo jinak. Občas vám někdo zadal nový úkol, dobře (ve f3 občas také) - ale pan Vávra se snad pravidelně vracel do Shady Sands/Klamath Falls atd. aby si vyslechl stejné dialogy od stejných lidí stojících celé roky na stejném kusu půdy?.. Rýpnou si do F:Tactics - no dobroš, ale nikdo rozumný snad nemohl čekat, že to bude něco jako F3. Univerzum fallouta tam bylo trošku překrouceno, o špatnou hru v žádném případě nejde. No a argument o dojení peněž atd. - ten vždycky zní tak moudře a máte pocit, že onen člověk prostě "prohlédl" a ví, jak to "doopravdy" chodí - když si ale uvědomíte, že se to dá použít na každé pokračování hry/knihy/filmu.. Ať už do toho jde kdokoliv s jakýmikoliv úmysly, vždycky počítá, že trhne trochu více peněz/slávy díky slavnému jménu..

fak: http://www.fallout3nexus.com/downloads/categories.php
pipboy: ME není RPG:)).. Jednou přijde (nesmí, nesmí!!) doby, kdy díky takovému půstu po tomto žánru budou lidé s nadšením vítat real-time strategii s RPG prvky, protože jim to připomene starý časy:(
Pipboy: Mám dotaz kde prosím najdu nějaké mody (myslím ty prospěšné, ne že mi změní hru k nepoznání), teřba na to zmenšení textů a tak... Nejlépe odkaz na seznam, co který mod umí. Asi toho chci moc, že?? :-))
Článek od pana Vávry jsem četl a nevím co si o něm myslet, nemám F3 ještě dohraný. Ale jedno je jasné, a to je zaujatost pana Vávry, jelikož je fanda Fallout série.(připomíná mi to můj komentář ke Stalker:Clear Sky) Výhoda je, že může srovnávat staré s novým, nevýhodou, že nemůže posoudit hru "takovou jaká je", nehledě na její předchůdce. Je známo, že styl psaní pana Vávry je poněkud ostřejšího rázu, zde je to vidět na každém řádku (asi byl pěkně otrávenej). Opět nedám na články tohoto typu a budu se soustředit na moje pocity z hraní.
Tak ME byl prakticky trochu zjednodušený KotOR a nezařadit "volné pokračování" této RPG pecky mezi RPG by bylo moc přísné. Navíc ME byl i přes tu konzolovitost, která je posledních pár let takovým trendem, pořád velmi zábavný. Hlavní quest linie byla chytlavá a ani trochu nenudila. To se o F3 říct nedá a naprosto s tím článkem od Dana Vávry souhlasím.
Já bych Mass Effect do RPG žánru ani snad moc nezařazoval. Ano, je to na způsob RPG, ale konzolovitost a zjednodušování tomu hrozně ublížilo. Jinak ME je opravdu vynikající věc, prošel jsem si ho 3x a nehorázně mě bavil. Ale je to spíš takový v uvozovkách GoW s vylepšováním postavy.
Mass Effect je vyborny;
Drakensang je slusny, ale mozno az prilis linearny a na moj vkus sa prilis od vas chce bojovat :). Okrem toho, ako poznamenal pipboy, je to nemecky - zatial;
Fallout3, o tom je cela tato diskusia;

A ak mozeme do toho pocitat aj datadisk, tak este NWN2 Storm of Zehir, ktory by mal vyjst kadzu chvilu a myslim, ze pre US uz je aj ako digital dowload.

King's Bounty: The Legend nie je zrovna ciste RPG, skor ma blizsie k HoMaM.

No a ten zvysok, sic dobre hry, ale mnoho z nich nie su prave AAA produkcia.
Penny Arcade Adventures - vyborna, zabavna, epizodicka, ale kratka;
Mount&Blade - chytlava, zabavna hra na jazdca :)
Hinterland - zaujimave budovanie mestecka, plus kus diablovky

Z mojho pohladu je tak na vrchole tohtorocneho rebricku Mass Effect, nasledovany Falloutom3, treti zrejme Drakensang etc. :)
Mass Effect je sranec, Witcher vysel loni, Drakensang je zatim jen nemecky mam pocit a zbytek asi neni zrovna ten typ rpg o kterych je rec, takze minimalne z jisteho uhlu pohledu prakticky je O:-)
No, ale to je fakt smutný, že Fallout 3 je vlastně jediný RPG co tenhle rok vyšlo...
takova poznamka ke kratkosti - v FO1 i FO2 jsem hral hlavni lini, a plnil questy ktere jsem pri te prilezitosti potkal. A hra me tak provedla skoro vsema lokacema. FO3 jsem hral stejne, v hlavni lince se pendulje asi mezi 5 lokacema a hra te nenasmeruje skoro nikam. Takze ano, FO3 je sice urcite rozlehly, ale design je takovy ze to prakticky nemusi byt vubec znat a rozhodne to nepovazuju za chybu hrace.

Co se sidequestu tyce, tak z tech co me zaujaly byly Andriod, ktery ale pro me skoncil tak rychle jako zacal, a Harold, ktery byl i tak skutecne jen dojdi-spachej-vrat se a nebyt toho ze to byl Harold a ze okoli vypadalo hezky, byl by to quet prave tak o nicem. Nejsou tu questy ktere vam hniji v seznamu questu abyste je splnili az pujdete kolem lokace nebo tak neco, plnite je protoze jsou za to expy, casto jsou jinak dost nezajimave. Taky proto ze postavy ktere ty qeusty zadavaji jsou vetsinou fakt ploche jak prkno, a u malokoho jsem mel pocit ze jdu udelat laskavost nekomu kdo si to podle me zaslouzi (a ja z toho samozrejme neco budu mit), mnohem castejs to bylo hlavne proto abych se posunul k dalsimu levelu. S vykreslovanim charakteru se moc autori nepretrhli a taky mi celkem casto prislo ze ze nektere kusy textu zni jak kdyby je odrikavali z nejakyho manualu, prote uplne mimo roli. Tehle malych flaws ma FO3 pozehnane, protoze v Bethesde nemaji opravdovy smysl pro detial, proste jen davaji dohromady komponenty co vypadaji dobre na papire a za tuhle hranici prakticky nepremysli.
Dalsi vec - hlady informaci - v FO2 bych delsi pocitacove texty spocital na prstech jedny ruky. Pokud bylo neco zajimavyho ke zdeleni, nekdo vam to vlastnima slovama odrikal. Tam kde by driv bylo "v reportu stoji ze se stalo to a to" - proste sumarizace obsahu textu, je ted cely zarany nudny reprot a jsou jich tu mraky. Vetsina z nich neni vubec zajimava, ale clovek je musi precist aby zjistil obsah. Pro zmenu bethesdacky zpusob jak e tvarit ze svet je vic propracovany nez doopravdy je.

eh, ok tohle byla dost chaoticka zmet mych postrehu a pocitu ze hry co me ted napadly... no nic. kazdopadne slintat na FO3 s 90kou a vejs omlouva snad jen absence kvalitnich rpg :)
Souhlasím s Adieu až na jednu větu - L. Neeson není nikdy kladem. Obzvlášť v roli otce/mentora/důchodce/jedi/kung-fu mnicha. Kde jsou časy Rob Roye a jeho milovaných oveček...
Vpodstatě souhlasím se vším, co Vávra napsal.

Paul: No, vysvětlené to je, ale působí to vážně zhovadile. Něco jako "tak jsem rozsápal mámu a tátu, ještě pořád hnijí v domě (nechcete se mrknout?), jsem totiž kanibal, avšak lítostivý, aby bylo jasno! Nechcete mě zpátky?" - "Tak jo."
Také jsem se nasmál, když jsem tu AntAgonizer přesvědčil o pitomosti jejího jednání jednou větou - "Já v tebe stále věřím." :D Tak, tak on ve mně věří? Pwned, quest splněn!.. Tohle je prostě hnus.

"Charaktery" (či spíše gumové panáky s pár řádky textu, který psalo živoucí hovno) považuji za naprosto nezajímavé, snad až na otce hlavní postavy, což do značné míry dělá jen prímový dabing L. Neesona.
No...vytýká málo questů, přitom prakticky jel pouze hlavní linii...která je (jak je u Bethesdy nešťastným zvykem) jedna z nejslabších...

Fallout 1 neměl 50 questů ani zdaleka...a většina jich byla taky poměrně krátká..

Ten návrat toho "upíra" do Arefu je tam vysvětlen, Vávra je tady úplně mimo...

Hře vytýká že jí dojel když měl otevřenou sotva polovonu perků...já jí přestal hrát když jsem měl perky všechny a přitom prozkoumanou sotva polovinu světa (=Bethesda sice levelování nezvládla, ale ne tak jak to Vávra myslí).

S těmi postavami jak se to vezme, nějaké z FO3 se mi do hlavy zaryly taky, stejně jako u FO1a2..

A vůbec, tam kde i např. Vince (iron tower) a Kharn (nma) vychvalujou jako největši pozitivum sidequesty a jejich spousty řešení, využívání skill a speech checků, atd.. mi prostě kritika těchto prvků přijde mimo, zvlášť když v současnosti v tomhle ohledu žádná lepší hra neexistuje (snad kromě rok starého Zaklínače).
imho ma vavra vesmes pravdu v tom co rika, snad krom te grafiky. jen ty veci proste nejsou takova hruza abych se z toho stavel na hlavu.
Btw, četli jste ten Vávrovo článek? Vávru respektuju a Mafii miluju, ale ten článek ie v dost ohledech úplně mimo...
No já hlavně doufám, že to 1) splní všechna očekávání co se choices&consequences a kvalitních dialogů týče, a za 2)že se toho prodá dostatek na to, aby se mohli ITS trochu víc profesionalizovat a třeba si koupit nějakej modernější engine..
Doufám, že se už příští rok dočkáme. A že to bude start do krásných, nových zítřků s irontowerstudio. Jejich další dva projekty vypadaj taky velice nadějně.
Vynikající recenze, stejně jako ta na Oblivion. Na Vinceovo AoD jsem zatraceně zvědavej! : )
jsem to zkusil spustit na tebooku, 2,1Ghz single-core, 1GB ram, Radeon mobility X700 256MB ... ve vaultu na low nekde nad 15 fps, venku relativne plynuly :) Ale hrat to nebudu, to spis jestli se objevi neco jako oldblivion.
Vim, že reagoval na tebe. Ale mohl to uvést do souvislostí. Působilo to jako Fallout 1 mě bavil, protože jsem byl malej a Fallout 3 je nudná FPS. Ale jestli to tak myslel tak ok:)
No ono stačí v 90% případů zajít do konfigurace ffdshow a zrušit enkódování mp3 tou knihovnou lib-něco. Jestli způsobují pád i další kodeky, to těžko říct, v době Oblivionu byl problém jen s ffdshow :-).
Já mám zase jenom dobrý zkušenosti s kombinací jetAudio + K-Lite Mega Codec Pack, Fallout neblbne a přehraju taktéž všechno :).
Stáhni si cccp-project.net , k tomu quicktime alternative a přehraješ úplně všechno.Já už pár let nepoužívám nic jinýho a nikdy nebyl problém.
MCZ - hej? tak mi porad nieco, aby som mohol prehravat vsetky videa, pretoze, teraz po odinstalacii toho vela neprehram :)