Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Zajímavosti

Verze hry

Patch 1.7.0.4 z 12.10.2021, okrem zvýšenia výkonu a stability hry, odstraňuje nutnosť používania Games for Windows Live.

Vývoj

Pro roli presidenta Johna Edena byl castingovou společností Blindlight jako první osloven Bill Clinton.
Ve hře můžeme najít figurínu Evil Gnome. Jedná se o napodobeninu vedoucího tvůrce herního světa- Scotta Evertse.
Podle jeho kolegů, jim připomíná zlého trpaslíka. Jedná se o skrytý vtípek vývojáře Joshe Sawyera.

Příběh

Městečko Megaton, vybudované kolem nevybuchlé jaderné bomby, s náboženským kultem Children of Atom je inspirováno filmem Do nitra Planety opic (Beneath the Planet of the Apes), v kterém si opice taky vypěstovaly náboženskou víru kolem jaderné hlavice.
Datum hráčova narození (ve formátu 7/13/2258) odkazuje na biblickou knihu Micheáše, verš 7:13 - "Země se však stane pustinou kvůli svým obyvatelům; to bude ovoce jejich skutků."

Hardware

Minimální hardwarové požadavky:

Operační systém: Windows XP/Vista
Operační paměť: 1GB RAM (XP)/ 2GB RAM (Vista)
Procesor: 2.4 Ghz Intel Pentium 4 nebo stejně výkonný
Grafická karta: Karta s 256 MB RAM a podporou Direct X 9.0c - Nvidia GeForce 6800 a výkonnější, ATI 850 a výkonnější.

Doporučené hardwarové požadavky:

Procesor: Intel Core 2 Duo processor
Operační paměť: 2 GB RAM
Grafická karta: Karta s 512 MB RAM a podporou Direct X 9.0c - Nvidia série 8800, ATI 3800 série.

Easter eggy

Když v továrně na Nuka Colu promluvíte s Milem, ohledně zásilek, dá vám přístupový kód do počítače, kterým je NC-C1864. Tento kód je registrační číslo lodi USS Reliant z filmu Star Trek II: The Wrath of Kahn.

Dějství fallouta 3 se odehrává v roce 2277, ve kterém byla tato výše jmenovaná loď ze Star Treku postavena.
Pokud hráč přistoupí neozbrojený a skrčený k Brahmině a zmáčkne tlačítko pro akci (standardně E), tak může nebohé zvíře jednoduše převrhnout na zem. Brahmina se po chvíli opět postaví, není vůči hráči agresivní a ani jí není způsobeno žádné zranění. Tento čin ani nijak neovlivňuje karmu, pokud se však opakuje víckrát za sebou, může způsobit smrt Brahminy. Zde je příklad na videu. Tento Easter egg se objevil už v prvních dvou titulech, následně i ve Fallout Tactics a Fallout: New Vegas.
Na vývěsce kina Broadway Cinema je zmíněn film s názvem I Married a Maoist, což je odkaz na film z roku 1949 s názvem I Married a Communist (The Woman on Pier 13).
Postavy Wint and Kidd jsou odkazem na příběh Jamese Bonda Diamonds are Forever (Diamanty jsou věčné), kde jsou Mr. Wint a Mr. Kidd vrahové najatí na zabití tohoto tajného agenta.
Když Robobrain ztratí hráče ze zorného pole, tak se zeptá: "Are you still there?", což je otázka, kterou pokládají robotické střílny ve hře Portal, když se jim hráč také ztratí.

Ostatní

!POZOR! Důležitá informace pro všechny, kteří koupili Fallout 3 GOTY na Steamu před zimním updatem 2014.

Tak jako každá hra s implementovaným Games for Windows Live, i Fallout 3 GOTY (americké a západoevropské krabičková vydání, i celosvětová digitální Steam verze) chce při každé přeinstalaci hry při prvním spuštění znovu zadat GFWL klíč, aby se mohla hra propojit se službou Live a vy tak mohli, konkrétně v tomto případě, sbírat achievementy.

Pokud máte krabicovku, zadáte prostě klíč z papírového manuálu a jedete, pokud jste si však GOTY edici hry zakoupili na Steamu a hrajete rádi s achievementy, už jste narazili na následující závažný problém. Funkce "ukaž CD klíč/view CD key", která bývá v kontextové tabulce objevivší se vždy po pokliku na příslušnou hru pravým tlačítkem myši, zpravidla odzhora hned druhá po hrát hru, zmizela. V důsledku toho, pokud jste si klíč předtím nikam nenapsali, nemáte po spuštění Fallout 3 GOTY do GFWL rozhraní co zadat a nemůžete hru hrát s achievementy.

Čím to? Za všechno může update ze zimy 2014, provedený Valve na popud Bethesdy poté, co společnosti došly GFWL klíče pro digitální kopie Fallout 3 GOTY, protože Microsoft přestal generovat nové pro veškeré GFWL hry. Ze stejného důvodu se například na Steamu přestalo prodávat i Fable III, které na službě záviselo svými funkcemi daleko více než Fallout 3 GOTY. Zmíněný update však příkazem Removed SupportsCDKeyCopyToClipboard – 0 (zaznamenáno na SteamDb) zakryl klíče i těm zákazníkům, kteří ke svému nákupu digitálky na Steamu GFWL klíč obdrželi. Všichni, kdo jste si koupili na Steamu Fallout 3 GOTY po tomto updatu už můžete skutečně přestat číst, máte prostě smůlu a pokud chcete hru hrát s achievementy, kupte si krabičkovou verzi.

Co dělat? Klíč tedy ve tedy vlastně nezmizel, jen se vám "ztratil z očí". Komunita vám s tímto nepomůže a podpora Bethesdy vás odkáže přímo na podporu Valve, protože sama nemá přístup do uživatelských účtů na Steamu. Podpoře Valve musíte detailně vysvětlit, o co jde a požádat je o svůj GFWL klíč, jejich odpověď by ho měla s trochou štěstí obsahovat.
Hra byla dočasně zakázaná v Japonsku, kvůli pojmenování jedné těžké zbraně jako “Tlusťoch (Fat Man)“, která vystřeluje mini atomovky. (Tento název neslo i označení atomové bomby, která byla svržena v roce 1945 na japonské město Nagasaki). Po úpravě názvu nakonec byla hra v Japonsku povolena.
Server Gametrailers zvolil hru Fallout 3 jako nejlepší RPG a PC hru roku 2008.
O rok později se hra dočkala i ocenění Hra s nejlepšími datadisky pro rok 2009.
Žeryk (Dogmeat) je, podľa odhadov, krížencom vlka, Huskyho a Austrálskeho dobytkárskeho psa.
Doposud se hru podařilo nejrychleji dohrát za 30 minut a 9 vteřin.
V listopadu 2015 společnost Electronic Entertainment Design and Research (společnost pro průzkum trhu), odhadovala, že se hry celosvětově prodalo 12,4 milionu kopií.
Hoci Fallout 3 obsahuje viacero prvkov, ktoré by mohli byť cenzormi považované za nebezpečné, austrálskym cenzorom zďaleka najviac prekážala prítomnosť morfínu. Ten bol v hre nakoniec nahradený drogou Med-X, ktorá pritom disponovala podobnými účinkami.
Hra obdržela hodnocení PEGI 18 (pro EU) a ESRB Mature 17+ (pro USA).