Fallout Tactics: Brotherhood of Steel

akce > taktická akce
15.03.2001 PC
, (sekundární)
Fallout Tactics je realtime/tahovou taktickou akcí, ve které se ujímáte velení skupiny zasvěcenců Bratrstva Oceli s cílem najít Vault Zero, centrum s těmi nejdůležitějšími lidmi a nejmodernějšími technologiemi, které zde byly před válkou umístěny. Fallout Tactics byl pro všechny fanoušky od začátku projektem, který měl spíše překlenout čekání na plnohodnotné pokračování série. Jedná se o odklon od původních her, zde pouze plníte mise i s několika úkoly v nich. Poté se vždy vracíte do svého bunkru Brotherhood of Steel, odkud se vydáte na další misi. Postupně se ze zasvěcence stává zkušený bojovník. Tvorba postavy zůstala ve stejném duchu SPECIAL, přibyly nové perky a skilly např. na řízení vehiklů. Na skilly má nyní vliv i zbroj, která např. znemožní kvalitní plížení. Přibyly nové zbraně jako rotační kulomet Gauss a jiné, staré zbraně dostaly nový design. Stát proti vám budou opět nájezdníci, mutanti, roboti a jiní - vše se změnou designu. Na výběr máte i z klasického tahového systému nebo boje v reálném čase.

Say: Optimalizaci to má dobrou, blbě to snáší nové OS a hlavně grafické ovladače

Kvalitní taktická akce ze světa Falloutu. Ještěr bud samozřejmě pičovat, bo mu Tactics sprostě nabourává univerzum Falloutu, a doufám že tu o tom zas nebude vedena "hodnotná diskuse".

Vedle Jagged Alliance 2 asi jediná hra tohodle typu, která mě bavila(= jsem vydržel hrát dýl jak deset minut). Možnosti soubojů jsou vyvážené, tvorba postavy vymakaná, i když tu charisma dostává na prdel. Lze si vytvořit ideální tým a používat vlastní strategii, i když nutno podotknout, že Tactics nejsou zdaleka tak hardcore jako JA2. Zajímavým zážitkem je pak hra na tahy s jednou postavou. Příznivcům taktických akcí a postnukleárního retro světa můžu jedině doporučit.

Nemůžu taky nezmínit perfektní polský mod Awaken, který se nese v duchu původních falloutů (spíš FO2) jak to jen FO:T engine dovoluje a i přes pár chybek byla radost ho hrát.

Pro: propracovanost, atmosféra, široká škála možností, zbraní, nepřátel...

Proti: inu, z falloutích reálií to dělá frašku,

Jednoznačné velké Nezklamání! Parádní fallouťárna soustředěná prakticky pouze na soubojovu část a dokonale konvertující celý bojový systém z falloutů, který byl opravdu velice zdařilý. Perfektně doplňující univerzum Falloutu.
Vedle UFA, je tohle moje další velice oblíbená strategie, která v mém osobním žebříčku na hlavu poráží Jaggy, i když pár věcí bych si z nich rozhodně vypůjčil.
Mise se nesou lehce v duchu předchůdců, tedy rozhodně nedochází pouze na střílení a někdy má hráč hned několik možností, jak misi vyřešit.
Každý(neinformovaný) nejspíše zažil to prvotní "klamaní" typu: "cože tohle není fallout 3 ala open world roaming rpg?" Já jsem naopak zpětně velice rád, že není. Je to další prvek naprosto obohacující universum, které i jinak pojímá(taktická akce), ke spokojenosti mi jen ještě chybí čistá FPSKA a REALTIME strategie a adventura z universa Wastelandu(čímž fallout v podstatě je).
Za mě jednoznačně 100 % spokojenost (díky zmoudření a odstupu času).
Zatímco u Star Trek: Voyager - Elite force jsem spíš ocenil, že se nepřátelé tak nějak vypaří, zde jsem si nastavil krev na maximum a vypnul cenzuru. Prostě mi zde ty hektolitry krve přišly trochu jiné.

Celkem slušná strategie s prvky RPG, kterou kazí délka seznamování s prostředím hry a to, že někteří lidé nemusí místní tmavé prostředí a postapokalyptický svět vystát. A musím připustit, že mi dost tmavé prostředí hry také docela vadilo.

I když bojové hlášky typu Mutant trsá v rytmu olova mohou být pro některé lidi vtipné, a musím připustit, že toto byla jedna z mých oblíbených hlášek, asi nejvíce jsem se pobavil v samotném závěru při ničení výkvětu lidstva, který měl zajistit pokračování lidstva po válce.

Pro: (pro někoho) vtipné hlášky

Proti: (pro někoho) tmavé prostředí

Je to Fallout, nie je to Fallout? To je ta otazka! Nie, to nie je ona. Pravda, duch povodneho Falloutu sa posunul niekam inam, ale to nic nemeni na fakte, ze je to dobra post-apo X-COMlike taktická RPG akcia, kde môže vaše snaženie vyústiť do niekoľkých rôznych koncov.

SPECIAL+jednotlivé misie+celkom zaujímavý príbeh - robia z tejto hry zaujímavú alternatívu ku Jagged Alliance alebo X-COM hrám.

Pro: staré-dobré ťahové súboje, možnosť prepnúť do real-time režimu, slušný príbeh, dobrá hrateľnosť

Proti: ak niečo bolo, tak to muselo byť veľmi nepodstatné, pretože si na nič už nespomínam...

V době kdy hra vycházela, jsem měl jenom dial-up připojení k internetu a internet jsem moc nenavštěvoval a o hře jsem moc nevěděl. Když jsem se náhodou dostal k PC s pevným netem, radostně jsem pročítal stránky Vaultu Šílené Brahmíny a četl dlouhosáhlé články a říkal si: Tuhle hru chci!!! (F1 a F2 jsem v té době měl už dohrané a to už sem byl zarytej Fallout fanda)

Jednoho dne jsem se tak procházel po obchodě s hrama a najednou jsem to uviděl: Fallout Tactics - Platinová edice, v té době stála tuším 599Kč. Hned jsem na hru začal šetřit a nakonec si ji koupil.

Jako první jsem uvítal vylepšnou grafiku i když se hra už nenesla v duchu 50. let, ale spíš v ocelovém Army stylu. To mi ale nijak nevadilo a hru jsem celkem rychle dohrál až do zdárného konce. Už to nebyl ten starej dobrej Fallout, ale vzhledem k tomu, že hra byla od začátku navrhována jako taktická real-time strategie / RPG, svůj účel splnila na výbornou. Každopádně předešlé dva díly nemohla překonat.

Ale i když jste dohráli původní kampaň, hraní nebyl konec. Hra měla svůj editor misí. Pravda, trvalo mi trošku dýl než jsem přišel na to jak se rozjíždí, ale nakonec jsem v něm tvořil rozsáhlá post-apo města, kde jsem si vyhrál s každou postavou a každým detailem a pak se v nich procházel a plnil vlastní questy :).

Díky editoru vznikla spousta zajímavých misí, jak SP tak MP a o zábavu jste měli postaráno. Á ano, multiplayer. Krátkou dobu jsem hrál za klan VŠB, než víceméně přestal fungovat a poté jsem aspoň nakopával kamaráda ze třídy :). Multiplayer dobře zabaví na dlouhou dobu, ale většinou s univerzem Falloutu už nemá co dělat.

Takže, hra to není špatná, nicméně není to Fallout v pravém slova smyslu. Ale pokud si ji zahrajete, myslím, že nebudete litovat... a když jo, tak sorry...

Pro: Nová grafika, taktika, real-time souboje, editor, multiplayer, vozidla, velké množství řešení různých situací (většinou), možnost hraní za víc ras

Proti: Slabé RPG prvky, absence té právé Falloutí atmosféry