Escape Goat

logická > logický rychlík *
akce > plošinovka
02.11.2011 X360
14.06.2012 PC
Escape Goat je logická plošinovka, ve které ovládáte kozu a snažíte se utéci z vězení, do kterého vás uvrhli za čarodějnictví. Cílem každého levelu je sebrat všechny klíče a otevřít si cestu dál. Koza má k dispozici různé speciální pohyby jako double-jump či úder hlavou, čímž může prorazit některé překážky. V útěku jí bude asistovat šikovná myška, kterou koza může vyslat na pro ni nedostupná místa. Hodit se bude i magický klobouk, díky němuž se může koza teleportovat na místo, kde se právě nachází myška.

Ve hře se vyskytují nepřátelé, ti se ale nedají eliminovat přímým útokem. Koza ale může využít k jejich likvidaci okolní prostředí (např. výbušné sudy). Hra, která původně vyšla v roce 2011 pro Xbox 360, nabízí okolo stovky levelů a navíc i editor na tvorbu vlastních úrovní.

K dispozici je demo hry, které se dá hrát přes webový prohlížeč. Vyšlo také pokračování Escape Goat 2.

Takhle nějak by vypadala moje hra, kdybych měl odhodlání a čas se jejich tvorbě věnovat. Jednoduchá co se týče principů, chytrá, s přehlednou grafikou, skvělou hratelností a perfektně vybalancovanou obtížností, kdy ze začátku levely projíždíte jako nůž máslem, načež ke konci už je to pěkná makačka, ale stačí chvíli zkoušet a určitě na řešení přijdete. Některé úrovně jsou nadesignované opravdu skvěle (i když na The Lost Vikings to stále nemá) a překvapivé je, že se dají občas vyřešit více způsoby. Na druhou stranu jsem párkrát také objevil chybku v designu, díky které jsem tak nějak proskočil kudy jsem neměl a dokončil úroveň daleko snáze, než bylo plánováno.

Jediná výtka míří k absenci nějakého propracovanějšího příběhu a délce (dokončeno za 3,5 hodiny) - achjo, ty hry jsou čímdáltím kratší a kratší. Na druhou stranu po dokončení základní hry se odemkne další kampaň "All Intensive Purposes", což jak jsem koukal je pár desítek hardcore úrovní navíc. Což je fajn, ale já na to prdim, protože jsem se dost navztekal už u základní hry ;)