Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Dysmantle

16.11.2021
19.01.2022
31.03.2022
13.05.2022
01.07.2022
72
7 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Dysmantle je izometrické akční RPG s lehkými prvky survivalu z postapokalyptické budoucnosti. Do ní se probudil chlápek, který po mnoha dlouhých letech strávených v podzemním bunkru vylezl zpátky na povrch a zjistil, že svět se mezitím dočista změnil. Městskou zástavbu znovu ovládla divoká příroda a krajinou se potulují monstra, z nichž některé kdysi mohly být lidmi. Proto nezbývá než vzít zbraň do hrsti a pokusit se proklestit cestu ven z ostrova.

Hra se odehrává v otevřeném, ručně nadesignovaném světě, v němž je možné, má-li postava po ruce všechny potřebné nástroje, 99% všech objektů zdemolovat a rozložit na základní materiály, které pak následně může použít k vytváření nových zbraní, výbavy nebo ošacení. Především nové zbraně se budou hodit v boji se stále tužšími potvorami, jichž je ostrov plný. Hráč může dle libosti ostrov prozkoumávat, čistit území od neřádstva, sbírat potřebný loot nebo třeba sestoupit do podzemních hrobek, řešit v nich hádanky a poznávat tajemství Prastarých bohů. V klidných chvílích mezi potyčkami a úprky před monstry lze zase pěstovat exotické plodiny, rybařit, lovit divokou zvěř a postupně si vylepšovat svou postavu, dokud se nevyleveluje na ultimátního borce, který si poradí s jakoukoliv hrozbou.


Poslední diskuzní příspěvek

Za mě překvapení tohoto roku. Zábavná a výborně optimalizovaná hra. Vývojáři mají jasnou road mapu a vydávají pravidelně updaty každé 2-3 týdny. Ještě letos plánují plnou verzi. Mohu vřele doporučit.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PS5 60
Kdybych před prvním spuštěním Dysmantle tušil, že mi (téměř) kompletní dohrání zabere 37 hodin, nejspíš bych ani nezačal. Jde totiž o běžný případ herní roztahanosti, kdy množství a propracovanost obsahu nedosahuje propracovanosti a kvalit dostačujících této herní době. Ale začnu postupně.

Začínáte opuštěním bezpečí svého krytu s jediným cílem, tedy opuštěním ostrova plného podivných bytostí. Pak začíná vcelku běžné survivalovské craftění. Zničíte plot, máte prkno. Později sloup elektrického vedení pro zisk kovů a čipů a v závěru přímo bouráte zdi domů. Právě tenhle postup dokáže u hry dlouho udržet. Neustále máte pocit, že se zlepšujete a někam posouváte. Ke konci je shánění některých materiálů docela otrava, nicméně i na to má Dysmantle pár triků ve stylu zrychlení času.

Nezanedbatelnou část tvoří i souboje s nemrtvými. Právě tady se projevuje fakt, že za hrou stojí menší studio. O nějakém systému nemůže být ani řeč, protože izometrické akční souboje zkrátka žádný nedovolí. Smrsknou se tak v pobíhání kolem zombíků a bezduché máchání mačetou, občas doplněné hozením nože/granátu. A vaši sokové činí totéž. Nepomáhá ani nízký počet druhů nepřátel. Bossové jsou zase jenom větší varianty těch běžných. 

Ke všemu tu máme i soulslike prvky, protože to je dneska moderní. Odemykáte si ohníčky, u kterých se po smrti znovu objevíte a tím se zároveň oživí zabití nepřátelé (ač tomu lze později zabránit). Podobně i příběh je vyprávěn kryptickým způsobem skrz rádiová hlášení a pár nalezených tabulek. Zbytek si poskládejte sami. Celkově ale nic není extra promyšleno, včetně levelování a následného výběru perků s velmi nevyváženou užitečností. 

Všechno by se dalo v klidu odpustit nebýt největšího mínusu hry - mapy. Rozlehlostí je zhruba o polovinu větší, než by bylo zdrávo. Opakující se assety a velice omezená možnost fast travelu dělají z poslední fáze hry roztahanou nudu podmíněnou neustálým probíháním stejných lokací. 

Celkově nelze Dysmantle upřít zpočátku návykovou hratelnost. Ovšem postupem času vykoupenou neúměrným pobíhám ve velké, nepříliš zajímavé, mapě.
+18