Duke Nukem Forever: The Doctor Who Cloned Me

13.12.2011
14.12.2011
04.12.2018

rozšíření

The Doctor Who Cloned Me je již v pořadí druhým DLC pro hru Duke Nukem Forever. Tentokrát však krom drobných úprav a čtyř nových multiplayerových map přináší i zcela novou kampaň pro jednoho hráče, která vás opět pošle do nelítostného boje o záchranu světa. A že se pěkně zapotíte!

Děj této nové kampaně nepřímo navazuje na konec původní hry a vy se v ní vydáte do proslulé "Oblasti 51", abyste se zde střetli s Dr. Protonem – vaším úhlavním nepřítelem ještě z prvních her o Dukovi. Ten zde totiž realizuje svůj šílený plán k ovládnutí světa a vám tak nezbude nic jiného, než jeho nekalé záměry zmařit jednou provždy.

Do cesty se vám postaví staří známí vetřelci, kteří se stále nehodlají smířit se svou porážkou, ale i zcela noví nepřátelé, a to včetně armády Dukových klonů. K ruce taktéž dostanete i několik nových zbraní, s jejichž pomocí je likvidace vašich nepřátel opět o něco zábavnější.

Dohráno, přišlo mi to o mnoho slabší než i hlavní kampaň. V podstatě to, na co jsem v hlavní kampani nadával (nudná druhá polovina hry, odehrávající se v šedých koridorech) je zde roztaženo na celou délku kampaně. Celé se to odehrává na základně area 51, s vyjímkou dvou krátkých (a taky nudných) levelů, a to je lokace tak generická, jak to jen jde. Vtipy taky nic moc, a celkově prostě hrozná slabota.

Toto chystané rozšíření mi dlouho unikalo a já se o něm prakticky dozvěděl až den před jeho vydáním. To ovšem vůbec nevadí – o to víc jsem byl potěšen. I když spousta lidí hned prohlásila, že cena za toto nové DLC je až přehnaná, přesto jsem těch pár korun za to dal a po dohrání jich rozhodně nelituji. Nejde zde totiž o DLC jako takové, ale doslova o novou plnohodnotnou kampaň, která si se svojí délkou nezadá ani s některými dnešními hrami. K dohrání totiž počítejte minimálně se čtyřmi hodinami, a to jen za předpokladu, že hru jen bez zastavení proběhnete na nejnižší obtížnost. Já osobně ale hraním strávil půl dne, né-li víc…

A na co že se to vlastně můžete těšit? Nuže, Dr. Proton vaše poslední setkání záhadným způsobem přežil a nyní opět ohrožuje nejen vás, ale i celý svět. Musíte ho proto zastavit a jeho plány překazit. Do toho se však připletou ještě vetřelci a je z toho solidní guláš v dobrém slova smyslu. Najdete zde nové zbraně, nepřátele, bossy, vozidla a plno dalších věcí, které jistě potěší každého Dukova příznivce. Nechybí ani pověstný humor či různé narážky na známé herní tituly či filmy. Zkrátka je to Duke jako vždy.

Pokud vás původní DNF nebavil, asi vás ani toto DLC příliš nenadchne. Drží se totiž stejných principů a úrovně humoru jako základní hra. Jestli ale patříte mezi ty hráče, kterým nový Duke nevadil a dobře jste se u něj bavili, pak mi nezbývá nic jiného, než vám toto DLC vřele doporučit. Nejen že se totiž během kampaně podíváte do oblasti 51, ale v závěru dokonce i na Měsíc, kde poměřité své síly s bossem pěkně v Dukově stylu! :D U mě 80 ze 100 ;-)

Pro: nové lokace, zbraně, nepřátelé, vozidla a na DLC celkem solidní délka

Proti: starší grafické zpracování

Po dohrání Duke Nukem Forever jsem stále neměl dost a chtěl jsem přídavek. První DLC nabízí jen nový obsah pro multiplayer, což mě nebere a navíc ani nevím, jestli jsou vůbec ještě funkční servery. The Doctor Who Cloned Me však přináší pokračování příběhu ze základní hry, což bylo přesně to, co jsem hledal.

Moc se toho nezměnilo. Duke je pořád hláškující drsňák s hlasem Jon St. Johna, znovu je třeba potlačit invazi mimozemských vetřelců a nejvyšší dostupná obtížnost při prvním hraní Come Get Some je stejná, jako v základní hře.

Nějaké novinky tu však jsou. Hlavní jsou bezesporu Dukovi klony, které jsou trochu hloupější, než originál a existuje dokonce více národních verzí, a to se vyplatí. Stejně, jako v Duke Nukem 3D: Plutonium Pak se zde objevuje zvětšovač (a ještě jedna zbraň, ale ta mě nezaujala) a také prostředí se sem tam změnilo (Měsíc).

Nebavil jsem se při hraní tolik, jako u Duke Nukem Forever a celkově mi to přišlo jako splácanina toho, co se nevešlo do základu, ale určitě nelituji času, který jsem u tohoto DLC strávil. Bohužel jej nebylo mnoho, a i přesto, že se jedná o rozšíření, čekal jsem trochu delší jízdu. Snad se ještě setkáme Duku a společně nakopeme další mimozemské zadky.

Pro: Duke Nukem, Jon St. John, humor, zvětšovač, obtížnost

Proti: splácanina, krátké

Není to špatný datadisk. Přináší to samé co předchozí díl. S tím rozdílem, že ubylo otravných skákacích a nebojových sekvencí a přibylo samotné akce. Pro mě je to vítaný posun kupředu. Protože, co mi na Duke Nukem Forever vadilo nejvíc, byli prázdné pasáže bez střílení. Které byli dost časté.

Bohužel zůstalo omezení na čtyři zbraně. Vopruz, který mi nedovolil si pořádně užít nových zbraní. Ani nevím, jestli jsem zaregistroval všechny. Jsem totiž dost konzervativní a když to jde, držím se staré dobré klasiky (devastátor, railgun, samopal, brokovnice). Zpomalovač je fajn zbraň. Při dvou zásazích se tělo rozprskne. Tomu říkám účinnost. Nejsem si jistý, jestli hmyzí zbraň, co střílí obloukem jakási vajíčka, byla v původní hře. Každopádně je to zbraň úplně k ničemu.

Možná jsem si na Dukeův humor stačil zvyknout a začal ho oceňovat. Každopádně mě tady docela bavil. Duke ani moc věcí nekomentoval. Postavy okolo to všechno řekly za něj. Ani to nevypadá, že by v tomhle datadisku byl nějaký velký macho sexista.

V přídavku jsou dva bossové a jsou super. Boj proti nim mě hodně bavil. Délka hry mě ani nepřekvapuje. Vlastně jsem to čekal kratší. Vážně jsem čekal, že po prvním bossovi bude konec, ale hra mě překvapila. Je to dobrý doplněk na dodělání některých achievementů. Kdyby to ale bylo zakomponované už v původní hře, tak by to vůbec nevadilo.

Pro: zábavní bossové, víc akce méně skákání

Proti: omezení na čtyři zbraně, to se špatně zkousává

Dukovi jsem dal 80%. Hra mě bavila a tohle DLC mě zaujalo svým nápadem. Zklonovaný Duke. Když k tomu přidáme to, že se vrátil Dukův nejstarší nemesis Dr. Proton, (Všechny Dukoviny jsem hrál už jako klučík, takže jsem byl návratem starého známého potěšen) tak jsem se na toto DLC moc těšil. Bohužel až moc.

Čekal jsem, že budu vetšinu hry bojovat se svými klony a jako boss by byl nějáký můj dokonalý klon. Dále, že bude toto DLC prošpikované narážkami na staré časy... To jsem dostal tak z 20%

S klony budete bojovat jen 3x a vždy je to záležitost dvou minut. S dr. Protonem se budete potýkat jen do první půlky hry, pak se z toho vyklube další nakopávání mimozemských, vylučovacích děr, kteří chtějí znovu zaútočit na Zemi.

Musím ale nadruhou stranu říct, že se level design z původní hry zlepšil. Nebylo ve hře místo, které by mě vysloveně nudilo. (Ne jako přehrada) A vtípku je tu taky dost, i když už ne v tak početném množství. Přibyli i dvě nové zbraně, ačkoliv mě ani jedna moc nezaujala.

Když to sečtu kolem a kolem, je toto DLC slušné pokračování hry. Dal bych mu i těch 80% jako původní hře, ale za zavádějící název a trailery + ještě velice nudný finální boss (Ten mě opravdu nebavil a ani finále mi nepřišlo nějak kulervoucí, jako u ostatních bossů) dávám jen 70%

Pro: Proton, (občasné) klony, měsíc

Proti: zavádějící název, slabé finále

První polovina nášupu mi přišla nudnější, především kvůli otravnému plošinkování a přestřelkám v nepřehledných prostorách. Druhá půlka to trochu zachránila, ale stále se jedná o relativně stereotypní nicmoc střílečku, kterou zachraňuje pouze Duke a jeho ego. Hratelnost a zábava se drží v zajetých kolejích původní hry, tedy béčko, co zaspalo dobu. Technicky je na tom DLC stále bídně a měl jsem pocit, že při zapnutí Film Grain a Post Effectu je grafika mnohonásobně horší.

Prostor pro Dukovi klony nebyl využit úplně dobře a čekal bych větší sebedestruktivní nálož vtipů a přestřelek... Ale jo, za pívo a půl, proč ne. Pokud se líbil původní Duke, zřejmě se bude líbit i tohle... a naopak.