Driver

08.07.1999
14.08.2008
07.12.2009
29.08.2012

Ve hře Driver sedáte za volant auta v roli tajného policisty Tannera, který se vydal mezi zločince amerického podsvětí. Při plnění jeho tajné mise bude plnit nejrůznější možné úkoly pro své současné šéfy, při kterých se nejednou ocitne pronásledován svými bývalými kolegy, tedy policií. Jeho putování a honba za případem ho povedou přes města Miami, San Francisco, Los Angeles až do New Yorku. Při této strastiplné cestě vyplynou na povrch fakta, která i samotného Tannera překvapí a postaví do nezáviděníhodné situace.

Systém hry staví kromě příběhu hlavně na jízdě autem po městech, která jsou velmi rozsáhlá. Během plnění misí, které si hráč vybírá přehráváním hlasových zpráv ze záznamníku, bude Tanner pronásledovat zločince, utíkat policii, doručovat balíčky či osoby, prchat před mafiány... zkrátka konat roli velmi vytíženého řidiče. Nutno podotknout, že obtížnost většiny misí je nastavena hodně vysoko, zejména kvůli často šibeničním časovým limitům.

Nějaká možnost, že by to jelo na Win 7 bezproblémově? Mám jedno hodně stařičké CD s hrou (tuším z roku 2000). Nedávno jsem to zkoušel nainstalovat, to se povedlo, ale při zapnutí hra dost blbnula, auta neměla kola (vznášela se) a hra byla jakoby zrychlená ... měl někdo podobnou zkušenost?

Driver je takové GTA bez chůze, střílení a kradení aut. Na misi máte prostě jedno auto a s tím jí musíte splnit. Driver se také může pyšnit pomyslným titulem "HRA S NEJTĚŽŠÍM TUTORIÁLEM NA SVĚTĚ". Je to fakt, tutoriál přejel jen jeden člověk kterého znám a to bylo na Playstationu. Spoustu lidí od této hry tutoriál i odradil, jelikož ho nebyli schopni přejet. Já bych se taky řadil mezi ně, jelikož jsem to asi týden sem tam zkoušel a nedalo se. Jak je tedy možné, že jsem hru dohrál? Inu, jak by řekl Gabo, jsem malý vyčůránek. Editoval jsem v poznámkovém bloku soubor s misemi a tutoriál jsem z něj prostě a jednoduše vymazal a začínal tak od první mise. Jsem hrozný, vím. Ale dobře jsem udělal, neboť bych hru odložil a ochudil bych se o nadprůměrný herní zážitek. Tutoriál byl totiž těžší než samotná hra.

S autama se bezvadně jezdilo a města byly opravdu dobře zpracována, bylo poznat v jakém městě se zrovna nacházíte, kupříkladu v San Franciscu byla tramvaj, apod. Policajti byli ve hře hodně tuzí, nepočítejte s tím že se jich zbavíte tak jednoduše jako třeba v Mafii. Teď mne napadá, že Driver má s Mafii společný byt:) Jak to myslím? Určitě každý zná menu v Mafii, místnost, stůl, dveře, apod. No a v Driverovi jste mezi misemi také v takové bytě, který se v každém městě mění. Taky si můžete po městě jen tak volně zajezdit, což se hodí k tomu, abyste lépe poznali město a neměli u misí tendenci bloudit.

Po všech směrech skvělá hra (až na ten tutoriál:).

Pro: Přečtěte si komentář!

Proti: Nejtěžší tutoriál na světě!

Trochu kecám, když tvrdím, že jsem dohrál Drivera. Dostal jsem se do poslední pekelné mise, dostal jsem se i na bod, kam jsem měl dojet, ale v poslední sekundě to do mě narval nějakej parchant, kterej mi zrušil auto a tím pádem jsem tu misi ZASE neudělal. Nehledě na to, že jsem ji hrál několik hodin v kuse, nespočetněkrát opakoval a mlátil nebohým PSkovým ovladačem do země, prostě jsem ji nemohl udělat. A že to byl adrenalin.. a právě kvůli tomu adrenalinu je u mě Driver tak vysoko.. parádní jízdní model, parádní model poškození, tuzí policajti, kteří vám neprominou ani jednu míli v hodiné navíc a taky čtyři, na tu dobu parádně udělaný města.

Slibuju, jednou tu poslední misi opravdu udělám ;)

Pro: Jízdní model a model poškození, obtížnost

Proti: Někdy až moc velká obtížnost

Driver přišel s malou revolicí. V podstatě první "závodní" hra v otevřeném světě s kompletně trojrozměrnou grafikou (Grand Theft Auto je spíše střílečka, ale tyhle hry si nejsou až zas tak moc nepodobné).

Vynikající grafika, destrukční model (ač jen na oko, ale líbivý), jízdní model... příběh teké nebyl k zahození a ke konci opravdu gradoval, jen mi přišel trochu zmateně vyprávěný, vydedukovat co se opravdu děje (aspoň s mojí tehdejší znalostí angličtiny a nic moc slovníkem) byla fuška.

Mise jsou rozhodně plné adrenalinu, ne že ne. Někam dojet ve stanoveném čase je prvních pár misí brnkačka, v dalších několika misích přituhuje a v posledních několika misích se trestá i jedna jedinná chybyčka. Ale dohrát tuhle hru pak přinese nevídané uspokojení a hrdost :-D

Driver se také rozhodně pyšní nejtěžším "tutoriálem" (test v garážích) v historii her.

PS: U Drivera jsem s bratry strávil bezkonkurenčně nejvíce času, ať už šlo o blbnutí, volné jízdy po Miami, San Franciscu (zkoumání Golden Gate a Alcatrazu), New yourku a Los Angeles, nebo překonávání se ve skoku do dálky na jistém mostě v Miami (ta nespoutaná radost, když někdo překročil možnosti hry a katapultoval vozidlo přes celou mapu) :-D.

Pro: na svou dobu grafika, destrukce auta, jízdní model, adrenalin, zajímavý příběh, originalita misí, žádné střílení :-)

Proti: zamotaný příběh, pro někoho peklně těsné časovky, pravoúhlé silnice (někdy i pod úhlem 45°)... i když je to vlastně USA, originální ale zmatený výběr misí pomocí záznamníku

Na tuhle hru vzpomínám rád, ačkoliv ji vlastně nesnáším :) Pamatuji, že jsem na ní narazil díky přibalení ke Score a že jsem ji zkusil hrát, ihned to vzdal a teprve po čase se k ní vrátil. Důvodem prvotního zlomení hole nad hrou byl právě tutorial, který už od začátku drásal nervy a čechral klávesy na klávesnici (ono po těch úderech pěstí do stolu se toho čechralo víc než jen klávesnice), protože jen vyrejdovat z podzemní garáže mi dalo pěkně zabrat. Jak zmiňují komentáře pode mnou, tenhle tutorial byl svou obtížností skutečně vražedný a dodnes asi nepřekonaný. Ale zase ukazoval poměrně věrně, na co se máte připravit ve zbytku hry.

Co si tak pamatuji, hra byla graficky už tehdy jen hromada otexturovaných krabic vč. auta, ale to mělo velmi dobrou fyziku a hopsající jízdy v San Franciscu, kdy jste potřebovali být někde na čas, za zadkem fízlové, každá vteřina byla dobrá a vy jste skoro nekontrolovatelně sjížděli ty "schody", byly doslova "tutoriální". Ono vůbec postupem času bylo nutné hru a vozidla ovládnout skutečně mistrovsky, protože těch misí, kdy něco bylo ohraničeno časovým limitem, bylo více a více a lmity byly vražednější. A možná i pro to bylo skutečnou výhrou dohrát úspěšně každou misi.

Pamatuji si nejvíc jen dva hlavní milníky: Jedním byla chvíli, kdy se mi podařilo právě v San Franciscu omylem nabourat do nějakého auta tak, že jsem byl vystřelen mimo herní mapu a jak jsem se tak vzdaloval mapě, domům a světu, hra spadla a ukončila se - což nebylo příjemné, protože ta mise nebyla zrovna jednoduchá a samozřejmě jakožto neuložená se musela hrát od znova. Druhým byla skutečnost, že, mám takový pocit, jsem nedohrál finální (nebo jednu z posledních) misi, protože se mi snad nikdy nepodařilo dohnat tu nadzemku.

Nic to ale nemění na tom, že to byla zábava. A už to nikdy nechci vidět!

Pro: Fyzika; náročnost; rozlehlé a postupně se otevírající město; mapka; úkoly a drandění a schovávání se před policejními hlídkami a drandění a tak :)

Proti: Náročnost - tahle hra skutečně chtěla a vyžadovala, aby se jí hráč věnoval a pronikl do jejího ovládání.

Tak na tuhle setsakra jednoduchou a revoluční hru mám ty nejkouzelnější vzpomínky. Pamatuji si, jak jsem jako malý capart chodil do jednoho krámku, kde běželo demo právě Drivera ještě na stařičkém Playstationu One. Zástup mě podobných za mnou, ale nutil hru vždy opouštět, ale strašně se mi nechtělo :D

Dost sentimentu, Drivera jsem po pár letech znovu okusil, ovšem už na počítači a bavil mě, i když v té době už existovali všechny ty Mafie, GTÁčka a takové podobně volné hry. Driver měl prostě své kouzlo, které bylo dozajisto zapříčiněno naprosto fantastickým jízdním modelem, jenž v žádné jiné hře nebyl tak návykový. Projíždět zatáčku typickým šmejrem, mě strašně bavilo. Příběh je kapitola sama pro sebe, je fajn, co tvůrci zvládli. Takový počet misí a všechny splnit za použití auta, není nad to vystrašit nějakého papaláše ve žlutém taxíku ;-) Škoda, že jsem ztroskotal v poslední misi a nemůžu si tak legendárního Drivera odškrtnout jako dohraného. Parádní napínavost honiček, skvělýž jízdní model a tuhá obtížnost Vám vynahradí vše, co Vám na téhle hře chybí.

Pro: jízdní model, spousta zajímavých misí, legendárnost, neutuchající zábava,

Proti: ten tutorial :-)