Dračí Historie

Dračí historii je těžké hodnotit. Ona to byla kdysi dávno snad první hra co jsem si koupil - v době kdy hry stály tisíce a CDRom byl pro moji 486ku nedosažitelný sen tu byla hra na diskety za pár stovek a taky to byla první adventura, co jsem doma dohrál.

Roky plynuly, k Dračí historii jsem se párkrát vrátil s pocitem české hry, která nenadchne, ani neurazí. Jak to dopadlo dnes? Dračí historie není špatná, dá se říct že na rozdíl od hrůzostrašného Tajemství oslího ostrova a podprůměrných 7 dní a 7 nocí jsme se za tuto českou adventuru nemuseli nijak stydět. Grafika je sice jednodušší, ale dostačující a pohádkově malebná, hudba a dabing jsou na slušné úrovni.

A ovládání je příjemnější a modernější než ve většině zahraničních adventur roku 1995. Jeden kurzor na všechno, pravým tlačítkem používáte, levým prohlížíte. Aktivní místa jsou jasně vidět, nekoná se žádný pixelhunting a použitelné předměty se zdůrazní. Je tu přehledná mapa, inventář, nikdy nejste zahlceni předměty, navíc mapa a inventář mají klávesovou zkratku (logicky M a I). Z lokací se dá přecházet do jiné přes mapu a odpadá tak nešvar většiny adventur a to zdlouhavé putování po obrazovkách.

Hratelnost je tradiční - spousta lokací, které přibývá a používání předmětů více či méně nelogickým způsobem. Přiznávám že návod jsem ke konci použít musel, protože některé kombinace jsou šílené (použít prsten na strom, pak na něj použít list a promluvit si s listem).

Můj problém je subjektivní. Je to prostě infantilní pohádka se vším všudy. Hlavní hrdina je dráček Bert, který musí poslouchat mámu a zastavit zlou hůlku Evelýnu, která chce ovládnout svět (ale v podstatě tu o to nejde). Bert komentuje svět pohledem desetiletého kluka, což mě možná bavilo když mi bylo náct, ale bohužel dnes to není vtipné ani zajímavé. Ano občas jsem se pobavili, to proto že vedlejší postavy mají tendenci zcela nepohádkově zařvat, ale jinak je to prostě hra pro nejmenší. A tomu odpovídá i herní doba která je i s psaním komentáře cca 2-3 hodiny, čili nic extra.

Jinak Dračí historie v zásadě na českou adventuru 90. let není špatná, ovládání má dokonce lepší než většina zahraniční konkurence, jen je to zkrátka hra pro děti.
Dračí historie představuje relikt doby, kdy tvůrci z našich končin tvořily bez patřičného zázemí hry z čistého nadšení a dle toho to většinou taky vypadalo. Ať už si člověk vybere jakýkoli herní aspekt, technickým zpracováním počínaje a hratelností konče, vždy bude DH pozadu i za staršími představiteli adventurního žánru. I přes pokus vykřesat v sobě trochu toho nacionálního cítění musím tak chtě nechtě tento pokus označit za zapomenutíhodný a krátkým vylíčením herních peripetií, kterými jsem během jednoho dne hraní prošel, varovat případné potencionální hráče.

Jak je v popisu zmíněno, hráč se ujme role malého dráčka a v jeho kůži se pokusí jednak nalézt ztraceného otce, který zmizel neznámo kam, jednak musí potrestat zlotřilou kouzelnou hůlku, která se z nudy rozhodla ovládnout svět a Berta si původně vybrala za spolupracovníka. Ve výsledku ovšem hráč plní jednotlivé, na hlavní dějové linie nenavazující úkoly jaké představuje oprava stroje na házení buchet lenochovi do pusy či léčení šipkovníku a samotný příběh se tak s výjimkou úvodní animace a minima lokací vůbec nedostane na přetřes. Což by samo o sobě na škodu nebylo, jelikož hry tohoto typu nestojí na propracované zápletce, nýbrž zejména na humoru plynoucího z vtipného používání předmětů, jejich popisu a zejména v dialozích s ostatními postavami. Ovšem zde nastává hlavní kámen úrazu.

Hra prostě přes veškerou snahu autorů není vtipná. Ano, je zřejmé, že autoři znají jako každý správný Čech pohádky a orientují se v jejich stereotypech, ale k čemu jim to je, když to neumí zajímavě využít? Křečovitá snaha o rozesmání hráče každou pronesenou větou, každým popisem předmětu či vlastně libovolnou interakcí s prostředím se mění postupem času v křeč a nakonec dospěje do bodu, nutícího mě při představě dalšího rádobyvtipného řádku textu k trpitelským povzdechům a touze po záverečné animaci. K té naštěstí není až tak těžké se dopracovat, neboť samotná hra je krátká až běda a těch několik zákysů, které díky nelogické aplikaci předmětů zde vyvstanou, se dá naštěstí vyřešit obligátním zkoušením všeho na vše. To zde není tak frustrující jako jinde díky malému počtu předmětů, které má hráč ve všech chvílích u sebe (maximum u mě bylo snad 9 a to pouze po velice krátkou dobu). Závěrečné titulky se pak člověku líbí ani ne kvůli kvalitě, která je kdesi blízko nulové hranice, nýbrž díky pocitu úlevy, že už je konec a je možné bez výčitek svědomí hru smazat z disku a zapomenout.

Krátkou zmínku zaslouží technické zpracování. Ani ne grafika, vypadající celkem zachovale a v rámci hry plně funkční, ale zejména hudba. Ta je totiž hrozná. Několik otravných melodií, každá spjatá s určitou lokací pak vede až k tomu, že jsem měl tendence určitým oblastem se vyhýbat a lézt do nich pouze v případě nutnosti. Spolubydlícího pak dohnala až k mnoha výtkám a poznámkám na adresu mého herního vkusu a nespokojenému bručení si pod vousy až do doby, kdy byla hra vypnuta. Jinak pod ScummVM hra šlape jako hodinky, za celou dobu mi spadla pouze jednou.

Před napsáním komentáře jsem DH ocenil 40%. Byl jsem v tu chvíli nasycen dobrého jídla a pití, s čerstvě udělaným hrnkem kávy a vizí posezení v hospodě s přáteli, které me naštěstí stále ještě za moment čeká. Ovšem káva je vypita, pocit nasycení se pomalu vytrácí a po kratší rekapitulaci herních chyb a pořádného znovuvybavení si utrpení, které pro mě DH představovalo, musím hodnocení razantně snížit. Ne, 40% je prostě moc, polovina bude adekvátní. A to jsem ještě dnes velmi milosrdný...
Dračí historie vešla, jak už se ostatně píše v popisku, do historie českých her jako první kompletně namluvená a distribuovaná na CD. Při pohledu zpět se dá říct, že je to první hra, za kterou se nemusí naše republika stydět. Jde o dle mého názoru organické spojení pohádkové a humorné linie (resp. zakladatelem "pohádkové" linie, následované pak několika málo slabšími kousky jako Swigridova kletba a částečně Gooka). Grafika vypadá k světu, namluvení, přestože se v něm kromě Jana Budaře ještě nevyskytují známější jména - a ostatně ani Budař tehdy nebyl známý) je na velmi slušné úrovni.

Ona pohádkovost trochu klame tělem, neboť dialogy určené spíše odrostlejšímu publiku místy překypují ironickými poznámkami o stávkování či drogách (něco ve smyslu "přestaň chlastat a dej se radši na drogy"), případně "sportovní" rozhovor s trpaslíkem, kterého se chystá sežrat obr. Tato politická nekorektnost však ještě nezachází za hranice toho zprofanovaného "dobrého vkusu" (čehož je příkladem pozdější Léto s Oskarem).

Respekt před autory, kteří nejenom uvolnili hru k volnému užití, ale ještě ji doladili tak, aby byla možné ji spusit pod SCUMMVM (a nemluvě o přípravě anglické a německé textové verze). Zcela stabilní to není, občas mi hra spadla a jindy se zase místo přesunu do další lokace objevila mapa, ale to se dá překonat.

Malou výhradu bych měl k ovládání - předměty se používají pravým tlačítkem, což je poněkud nezvyk.
A opět vidím ve videích odkaz na můj videonávod .... jsem rád, že mně na tento web tak přidáváte, rád dělám videa ze starých, či vzácnějších her.

A teď k hodnocení hry - Jsem milovníkem adventur a nemám skoro co vyčíst. Co bych asi nejvíce podotknul - při novém hraní jsem pochopil (tedy až v dospělosti) spoustu vtipů a "gagů", kterých jsem si v dětství nevšiml (začátek s Hadem a Ptákem, Obr trpaslíkožrout .... ) .... grafika kreslená mým oblíbeným stylem (pro mně plus), dvojsečný humor (Trol :D ), vynikající hratelnost, vydrží na dlouho, poměrně velká výzva přijít na některé hádanky (pro mně vždy plus, rád namáhám mozek, obláště nad něčím tak fantaskním), občas mi vadilo menu hry a inventáře (je neintuitivní), hudba výborná, dabing skvělý (Vííííítr :) ). Vše samozřejmě porovnávám s přihlédnutím na dobu, nesrovnávám s moderními hrami (moderní grafika apodobně ...)

Pro: Humor, Originální děj, Grafika, Hudba

Proti: Neintuitivní rozhraní (inventář, menu)

Dračí Historie je jedna z prvních opravdových her kterou jsem hrál či na kterou si vzpomínám. Hru začínáte s malým drakem jménem Bert s kterým se vydáváte do světa hledat svého zmizelého otce. Ve hře najdete na různé zajímavé postavy s kterýmí povedete dialogy které jsou nadabovány v češtine (údajně první česky dabovaná hra), projdete spoustu lokací a budete plnit mnoho úkolů. Grafika je 2d malovaná a i když to dneska už nic moc extra nevypadá, mě se před 10lety líbíla. K příběhu se moc zmiňovat nebudu jelikož za tu dobu si z něj nepamatuji skoro nic, jakmile jsi ji ale znova zahraju, což bude doufám brzo, tak komentář ještě trochu upravím.

Pro: Český dabing, grafika

Proti: Hm, tohle bych u některých her zakázal

Draci historie byla super. Sice az smesne jednoducha, ale graficky i pribehove se mi libila a hlavne v dobe, kdy jsem ji hral toho moc jineo nebylo (resp. mi to neutah pocitac). Kdyz jsem tenkrat ve Score videl, ze plna verze ma snad pul giga, nemohl jsem tomu uverit. Je to tak, namluvena verze se distribuovala na CD a jen malokdo si tenhle zazrak mohl doprat :-).

Pro: Grafika, hratelnost, tehdy namluveni.

Proti: Az smesne jednoduche,

Tato česká hra je docela vtipná adventurka pro mladší generaci :-) Je to pěkná chodička po lese s malým dráčkem Bertem, kterým jste vy a vše je vlastně tak trochu pohádka. Opět jako ve většině adventurách sbíráte předměty, které používáte, či kombinujete. Vaším úkolem se stává nalézt otce a zabránit kouzelné hůlce v ovládnutí světa-což je poněkud k smíchu, nicméně v pohádce je možné snad úplně cokoli, takže vlastně, proč ne? Chodíte si po hezkém lese, tudíž jde o klidnou hru, kde vás nečekají žádné velké boje ani bitvy :-) Věřím, že mezi mladšími hráči bude mít i nyní úspěch.

Pro: Hezká grafika, hratelnost, vtipnost.

Proti: Většinou dosti dětinské, některé části maličko nudné.

Tuhle hru si dobře pamatuju, je tu už snad nějakých 12.let co jsem jí hrál a rád na ní vzpomínám, byla to první česká hra na CD. Hra byla v roce 2006 uvolnena jako open-source, bohuzel jsem mne ji ale pod XP nepodarilo zporovoznit (ani pod DOSboxem). Ke stahnuti http://www.ucw.cz/draci-historie
-3 +3 −6