Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

DiRT 4

06.06.2017
kompatibilní
75
35 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

DiRT 4 je již třetí pokračování úspěšné závodní série DiRT od společnosti Codemasters, které si bere za cíl zejména skloubení realistického pocitu z jízdy, jaký mohou hráči znát z hardcorovější odnože jménem DiRT Rally, a zároveň její zpřístupnění méně zkušeným virtuálním závodníkům.

Největší novinkou čtvrtého dílu je zejména Your Stage, jakýsi generátor závodních tratí, zde si hráči jednoduše zvolí lokaci, nastaví požadované parametry, od počtu zatáček až po délku a během okamžiku se jim vygeneruje nová unikátní trasa, kterou lze poté například sdílet přátelům a trumfovat se v překonávání zajetých časů. Nabízeno je přes 50 licencovaných vozů z několika různých kategorií, nechybí ani možnost nastavení jednotlivých dílů tak, aby nejlépe odpovídaly vašemu závodnímu stylu a povrchu závodních tratí. A samozřejmě se vrací i poškození s nutností opravovat poškozené díly vozu.

DiRT 4 kromě klasických rally závodů obsahuje například licenci na World Rallycros či závody terénních bugin a trucků. Chybět nemůže ani kariéra či mód jménem DiRT ACADEMY, který se pokusí hráčům co nejlépe vysvětlit stěžejní techniky pro nejlepší výsledky v závodech. Ve hře je k dispozici několik klasických rally lokací jako je Švédsko, Austrálie, Španělsko, Wales či třeba Michigan, ale také tratě v Kalifornii nebo Mexiku.


Poslední diskuzní příspěvek

Tahle rally hra je vážně nedoceněná! Grafika na PC vypadá v 1440p excelentně i na dnešní poměry v roce 2021. Grafika na Xbox One S vypadá hrozně (3x tfuj, je to na blití), ale na Xbox Series X je to paráda jako na PC (měl jsem možnost testovat na 4K TV).
Jízdní model je výborný, jde cítit váha vozidel, rozjeté auto nezabrzdí na pětníku, s patřičným nastavením realismu, které je zde nepochopitelně skryté (jde vidět že Coddies cílili na příležitostného hráče), je i zde velmi obtížné dojed trať na první pokus, nedej bože ještě k tomu na bedně. Tohle Rally má mnohem blíž k Dirt Rally/Dirt Rally 2, než většina lidi tuší. Obtížné dojet trať je pochopitelně na controlleru, o volantu ani nemluvě, tam mě to přijde ještě těžší.

Vzhledem k tomu že mám na starším PC rozehraného CMR 2005 (kariéru) musím konstatovat, že stejně jako tam, i zde bez pořádného tréningu, 5-15 opakování v průměru a téměř dokonalé znalosti trati je nemožné vyhrát na poprvé. Ze všech Coddies CMR a Dirt (ne Dirt Rally) her je Dirt 4 a CMR 2005 absolutní top pokud se bavíme o arkádově pojatém rally. S tím, jak poskočil výkon dnešních PC je samozřejmě Dirt 4 na hony vzdáleny svému duchovnímu předchůdci CMR 2005 ale to je pochopitelné.

Hrozná škoda, že ve hře není více zemí. Generované tratě mi nevadí, byť chápu že ruční design nebo realita alá WRC8/9 je někde jinde.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 70
Jako fanoušek původních Colin McRae Rally jsem dlouho čekal, až se Codies vybabrají z bahna a vrátí se ke klasické (arkádové) rallye. Název sice zůstal, ale Dirt 4 na mě od začátku působil jako první opravdový nástupce CMR2005. A on vskutku je!

Tedy částečně. Jsou tu všechny produkční hodnoty Codies, je tu pěkně zpracovaná kariéra a i nějaké to on-line hraní, když si chcete zrovna snížit sebevědomí. Potěší spousta závodních tříd a relativně dostatek aut. Pak se ale vyskytne problém. Jako nenáročný jezdec, hledající v rallye hrách hlavně odpočinkovou zábavu a atmosféru, jsem ve čtvrtém Dirtu nakonec skončil krapet rozpolcen.

Codies se rozhodli, že traťovým designerům prodlouží dovolenou a všechny své tratě svěří generátoru. Skvělý nápad pro nekonečné závodění v single rallye. A dokonalý zabiják kampaně. Propracované tratě, kterými všechny CMR vyčnívaly nad béčkovou konkurencí, jsou tak jedním pitomým mávnutím pryč. Místo toho tu máme nekonečně se opakující úseky, scenérie a traťové propriety ze zacyklených algoritmů. Bez nápadu, bez špetky chuti, bez atmosféry. Člověku pak snadno docvakne, jak přichystali nový díl tak rychle.

Obrovská škoda. Zbytek hry takřka do puntíku splňuje moje představy o dokonalé rallye hře. Jezdí se nádherně, všechno krásně vrže a bouchá, tým menežment baví... jen ty tratě byly takový divný.
+12