DiRT 4

simulátor > závodní simulátor *
06.06.2017
Codemasters
DiRT 4 je již třetí pokračování úspěšné závodní série DiRT od společnosti Codemasters, které si bere za cíl zejména skloubení realistického pocitu z jízdy, jaký mohou hráči znát z hardcorovější odnože jménem DiRT Rally, a zároveň její zpřístupnění méně zkušeným virtuálním závodníkům.

Největší novinkou čtvrtého dílu je zejména Your Stage, jakýsi generátor závodních tratí, zde si hráči jednoduše zvolí lokaci, nastaví požadované parametry, od počtu zatáček až po délku a během okamžiku se jim vygeneruje nová unikátní trasa, kterou lze poté například sdílet přátelům a trumfovat se v překonávání zajetých časů. Nabízeno je přes 50 licencovaných vozů z několika různých kategorií, nechybí ani možnost nastavení jednotlivých dílů tak, aby nejlépe odpovídaly vašemu závodnímu stylu a povrchu závodních tratí. A samozřejmě se vrací i poškození s nutností opravovat poškozené díly vozu.

DiRT 4 kromě klasických rally závodů obsahuje například licenci na World Rallycros či závody terénních bugin a trucků. Chybět nemůže ani kariéra či mód jménem DiRT ACADEMY, který se pokusí hráčům co nejlépe vysvětlit stěžejní techniky pro nejlepší výsledky v závodech. Ve hře je k dispozici několik klasických rally lokací jako je Švédsko, Austrálie, Španělsko, Wales či třeba Michigan, ale také tratě v Kalifornii nebo Mexiku.

Podpořte Databázi a kupte si hru na Xzone.cz … nebo přes Heureka.cz

Jako fanoušek původních Colin McRae Rally jsem dlouho čekal, až se Codies vybabrají z bahna a vrátí se ke klasické (arkádové) rallye. Název sice zůstal, ale Dirt 4 na mě od začátku působil jako první opravdový nástupce CMR2005. A on vskutku je!

Tedy částečně. Jsou tu všechny produkční hodnoty Codies, je tu pěkně zpracovaná kariéra a i nějaké to on-line hraní, když si chcete zrovna snížit sebevědomí. Potěší spousta závodních tříd a relativně dostatek aut. Pak se ale vyskytne problém. Jako nenáročný jezdec, hledající v rallye hrách hlavně odpočinkovou zábavu a atmosféru, jsem ve čtvrtém Dirtu nakonec skončil krapet rozpolcen.

Codies se rozhodli, že traťovým designerům prodlouží dovolenou a všechny své tratě svěří generátoru. Skvělý nápad pro nekonečné závodění v single rallye. A dokonalý zabiják kampaně. Propracované tratě, kterými všechny CMR vyčnívaly nad béčkovou konkurencí, jsou tak jedním pitomým mávnutím pryč. Místo toho tu máme nekonečně se opakující úseky, scenérie a traťové propriety ze zacyklených algoritmů. Bez nápadu, bez špetky chuti, bez atmosféry. Člověku pak snadno docvakne, jak přichystali nový díl tak rychle.

Obrovská škoda. Zbytek hry takřka do puntíku splňuje moje představy o dokonalé rallye hře. Jezdí se nádherně, všechno krásně vrže a bouchá, tým menežment baví... jen ty tratě byly takový divný.