Graficky relativně pěkně vyvedené, hlavně úvodní obrazovka. Jako celek to ovšem ovšem působí jako nefalšovaná ultrarychlokvaška splácaná bandou natěšených týpků u piva.

Ačkoliv na první pohled prostředí působí poměrně malebně, při bližším pohledu to zase taková sláva není. Podzimní idylka se totiž po pár metrech změní v tvrdou realitu českých sídlišť, ty škaredé paneláky (některé dokonce levitující ve vzduchu) si mohly autoři odpustit. Pár prvků mě docela pobavilo i když jsem nepochopil jejich hlubší smysl (kostlivci, obrovská motorka, létající kosatka) a hledat jej nemám v úmyslu, protože nevěřím, že existuje. No a potom poetický zářící Větrný mlýn s obrázkem Hello Kitty.

...A to je konec... anebo ne? Pravděpodobně ano, neb jsem se ani po pečlivém prozkoumávání mapy nedočkal žádného dalšího komentáře. Dabing je nemastný neslaný a vtipný moc není, spíš se snaží znít ujetě, což sice je, ale to je vše.

Celkově jsem nepochopil pointu tohoto počinu... tedy kromě parodování Dear Esther. Ale jinak k tomu nemám co říct.

Pro: Relativně pěkné podzimní prostředí

Proti: otravný dabing, absence pointy (asi), krátký rozsah

Když jsem na hlavní stránce DH viděl tento titul, řekl jsem si, že do toho půjdu. A to i přes jeho velice nízké hodnocení. Příslib krátkého herního "zážitku" mě navíc velice oslovil (o zkouškovém období je holt herní půst).

Hned z kraje mě přivítal vcelku hezký vizuál, který byl spolu se znepokojujícími výjevy jako byla létající kosatka nebo kostry vykukující zpoza barevných nádob jediným pozitivem na celé hře. Nejedná se o parodii na Dear Esther, která mě tenkrát absolutně nebavila. Nejedná se ani o parodii na celý herní průmysl. Tohle se totiž ani jako hra nedá počítat. Spíše jde o "vtípek" začínajícího programátora/vývojáře, který si chtěl zkusit něco narychlo splácnout. Možná proto je hra zakončena tak, jak zakončena je. Pokud se tedy o hru jedná, závěr je vskutku originální! Pokud jde ale pouze o zkoušku herního tvoření, pak to sice originální není, ale celé to tak nějak začíná dávat smysl.

Shrnutí:
Ztráta času (rozuměj pěti minut).

Pro: Originální "zakončení", pěkná grafika, bizarní výjevy

Proti: Existence "hry" samotné

Nemám ráda rychlovky. Výzva nevýzva, dohrát pro mě jakoukoliv hru za jediný den je těžce nereálné, neb byť by měla třeba jen hodinu, mám ji rozehranou aspoň tři dny. Něco krátkého a blbého tedy pro mě byla jediná volba. A tím přesně Dear Esteban také je. Na jednu stranu chápu, co se tvůrci snaží parodovat, ale mohlo to být provedeno lépe, protože výsledek není ani vtipný ani nijak jinak zábavný a ze všeho si budu pamatovat leda tak tu létající kosatku.

Pro: grafika

Proti: nuda, nevtipné

Herní výzva 2017 - 7. No fujtajbl!

Vzhledem k tomu, že datadisk na Arcanii je opravdový shit a po cca hodině hraní jsem se do něj za celý měsíc nedokázal dokopat, hodil jsem ho k ledu a jal se sedmý bod Herní výzvy 2017 trochu vochcat a na Kwokyho radu zkusil Dear Esteban. Co jsem se tak dočetl, je to prý taková parodie na Dear Esther a hlavně je to za pár minut dohrané.

Opravdu jsem ovšem nečekal, že pár minut je to doslova a že celý proces (stažení, do hrání, smazání) bude trvat minut maximálně pět. Parodie to ovšem není, protože humor... well... nenalezen, ergo kokotinec a ztráta času. Aspoň ta Herní výzva je z krku... :D

Pro: Nemusím se crcat s datáčem na Arcanii...

Proti: Kravina.

Velmi slabá parodie.

Vtipný mi to nepřišlo, zvuková stránka nedořešená. Hrací doba je směšná.

Tohle se prostě nepovedlo.

Pro: Grafika

Proti: Délka, zvuky, nuda

Původní, některými hráči do nebes vychvalovaný titul, jsem nehrál a ani to neplánuji. Tato parodie je ale první hrou na databázi, které jsem udělil nejmenší možné procentuální hodnocení.

Po celý extrémně krátký časový úsek mě provázel neskutečně otravný hlas, který byl nejspíše kvůli megafonu doprovázen ještě otravnější ozvěnou. Narazil jsem také na pár nic neříkajících malůvek, nacházejících se na zemi a na zdech.

Je to jen o dvouminutovém chození (až k větrnému mlýnu), a to je vše a nezachrání to ani pár netradičních prvků například v podobě létajících kosatek.

Pro: nic

Proti: krátké, otravný hlas, nic není vysvětleno

Parodii rozděluji na několik typů. (Hodnocení pouze dle mého cítění.)

1.Věcná parodie, která dále rozvádí chyby/rozporuplnost/dvojsmysly nějakého "produktu" a nastavuje tak "zrcadlo", rozvijí se tak v další samostatný, konzistentní produkt.
- v tomto ohledu na mě působí pozitivně Robot Chicken Star Wars - které fanouška neurazí, ale pěkně pobaví. Nebo třeba Expendables, cílené pro pobavení znalého diváka. Často je cíl projevit i jiné myšlenky a vystřelit si ze zajetých klišé.

2. Druhá kategorie je mnohem hrubší, jde o cílenou ale většinou nedomyšlenou satyru. Která, ikdyž náročnějšího diváka nepohltí, stále nabídne dost momentů, které opravdu stojí zato. Pro některé momenty původních produktů, uchovají intenzivnější vzpomínky.
- pro mě typická série "Scary Movie".

3. Třetí kategorie je prostě o tom, že si někdo ráno řekne: "Dnes prostě udělám vtip na hru/film "xy" a jelikož mi včera u piva, Standa řekl, že je to dobrý, tak to prostě bude "top".
- vznikne paskvil, protože když jednou někdo předaboval "Pána prstenu" na "Pár Pařmenů", jakýkoli další podobný pokus, třeba na jiný film bude "Cool"...., přece to dělá už každý. Místy ale stále dokáže zlehka pobavit.

Cíleně definuji tyto kategorie na rozhraní filmu. Je to z toho důvodu, že Dear Esther nabízí spíše než herní prožitek, právě komplexní filmové vyprávění.

4. Čtvrtá kategorie, která jednoduše už nemá jakoukoli zábranu, nepochopila originální myšlenku parodovaného díla, prostě se jen drze "chcichtí" a vyplazuje jazyk, je téměř totožná s kategorií třetí. V čem je rozdíl? V tom, že si dovoluje kazit požitek z oblíbené věci, s absolutně houlou pr***í!!!
- a tím je pro mě kompletně celý "Dear Esteban".

0% - bez váhání !!!
Herní výzva 2017: "No fujtajbl!"

Trochu jsem doufal, že když se mi nelíbil Dear Esther, tak se pobavím u parodie. Bohužel obojí stojí za starou belu. Těžko říct, co víc.

Pomalý pohyb, nudné monology a nulová interaktivita jsou v obou, ale bizarní prostředí s rádoby cool efekty a bugy jen zde. Na druhou stranu toto rychleji skončí. Snad jen já jsem se zdržel, když se mi neukázalo: "Konec hry" a já se na YouTube musel ubezpečovat, jestli jsem hru vlastně dohrál.

Pro: rychle to odsejpá, grafické zpracování flóry

Proti: přeplácané, bugy

Herních parodii je jako šafránu, takže Dear Esteban jako rychlovka pro Herní výzvu vypadal slibně. Bohužel i přesto, že jsou hráči schopni dělat miliardy trefných herních meme, tak u samotných her je to stále ubohé. Dear Esteban je nevtipný pokus o parodii, kterému chybí scénář a tím pádem i pointa. Alespoň se na to pěkně kouká.
Tato hra je zbytečnější, než komentář, který právě čtete. Výzva No fujtabl! je splněna, ale ztratil jsem 5 minut svého života.
Hodnocení pro a proti nemá absolutně žádný význam. Není zde co hodnotit. Je to 5 minutové nic.
UPOZORNĚNÍ: Zakončení není žádné. Nelekněte se. Hra vám prostě nedá vědět, že je konec. Musel jsem si to ověřit na youtubu, jako uživatel níže.